gnome-maps master - en to sl translation catalogue (435 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
sl: Zemljevidi

en: Find places around the world
sl: Iskanje mesta po svetu

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
sl: Program omogoča hiter dostop do zemljevidov sveta. Omogoča hitro iskanje mest in ulic, različnih javnih prostorov, ki jih je nujno treba obiskati, ali mesta zmenka s prijatelji.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
sl: Program uporablja podatkovno zbirko OpenStreetMap, ki jo ustvarja več sto tisoč posameznikov na vseh koncih sveta.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sl: Projekt GNOME

en: A simple maps application
sl: Enostaven program za pregled zemljevidov

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
sl: Zemljevidi;karta;karte;maps;

en: Allows your location to be shown on the map.
sl: Dovoli prikazovanje trenutnega mesta na zemljevidu.

en: last viewed location
sl: zadnje gledano mesto

en: Coordinates of last viewed location.
sl: Koordinate nazadnje gledanega mesta.

en: zoom
sl: približanje

en: Zoom level
sl: Raven približanja

en: rotation
sl: Vrtenje

en: Map rotation in radians
sl: Vrtenje zemljevida v radianih

en: Map type
sl: Vrsta zemljevida

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
sl: Vrsta zemljevida za prikaz (ulični, zračni ...)

en: Window size
sl: Velikost okna

en: Window size (width and height).
sl: Velikost okna (širina in višina).

en: Window position
sl: Položaj okna

en: Window position (X and Y).
sl: Položaj okna (osi x in y).

en: Window maximized
sl: Povečano okno

en: Window maximization state
sl: Stanje razpetosti okna

en: Maximum number of search results
sl: Največje število zadetkov iskanja

en: Maximum number of search results from geocode search.
sl: Največje število zadetkov iskanja pri uporabi iskalnika krajev.

en: Number of recent places to store
sl: Število nedavnih mest za shranjevanje

en: Number of recently visited places to store.
sl: Število nedavno obiskanih mest za shranjevanje.

en: Number of recent routes to store
sl: Število poti za shranjevanje

en: Number of recently visited routes to store.
sl: Število nedavno obiskanih poti za shranjevanje.

en: OpenStreetMap username or email address
sl: Elektronski naslov oziroma uporabniško ime OpenStreetMap

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
sl: Kaže, ali je uporabnik prijavljen za urejanje podatkov OpenStreetMap.

en: Last used transportation type for routing
sl: Nazadnje uporabljena vrsta transporta za vodenje

en: Show scale
sl: Prikaži merilo

en: Whether to show the scale.
sl: Ali naj bo prikazano merilo.

en: Route from Here
sl: Pot od tu

en: Add Intermediate Destination
sl: Dodaj vmesni cilj

en: Route to Here
sl: Pot do tu

en: Clear Current Route
sl: Počisti trenutno pot

en: Copy Location
sl: Kopiraj mesto

en: Add to OpenStreetMap…
sl: Objavi na OpenStreetMap …

note: Translators: This is the title of the dialog for expoting the map view content to an image file
en: Export View
sl: Izvozi pogled

en: _Cancel
sl: _Prekliči

en: _Export
sl: _Izvozi

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
sl: Odstrani iz priljubljenih

en: No Favorites
sl: Ni priljubljenih

en: Add places to your favorites to get them listed here
sl: Za izpis na tem mestu, dodajte mesta med priljubljene

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
sl: Trenutno mesto

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
sl: Plasti

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
sl: Natisni pot

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
sl: Priljubljene poti

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
sl: Načrtovanje poti

[ctx: shortcut window]
en: General
sl: Splošno

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
sl: Pokaže tipkovne bližnjice

[ctx: shortcut window]
en: Search
sl: Omogoči iskanje

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
sl: Razišče točke zanimanja POI

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
sl: Pokaže nazadnje uporabljeno iskanje

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
sl: Preklopi načrtovalnik poti

[ctx: shortcut window]
en: Print route
sl: Natisne pot

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sl: Konča program

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
sl: Odpre glavni meni

[ctx: shortcut window]
en: Map View
sl: Pokaže pogled zemljevida

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sl: Približa pogled

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sl: Oddalji pogled

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
sl: Zavrti v smeri urinega kazalca

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
sl: Zavrti v obratni smeri urinega kazalca

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
sl: Ponastavi vrtenje

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
sl: Preklopi merilo

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
sl: Skoči na trenutno mesto

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
sl: Preklopi na ulični pogled

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
sl: Preklopi na pogled iz zraka

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
sl: Odpre plast oblike

en: Show Scale
sl: Prikaži merilo

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
sl: Odpri plast oblike …

en: Set up OpenStreetMap Account…
sl: Nastavi račun OpenStreetMap …

en: Export as Image…
sl: Izvozi kot sliko …

en: _Keyboard Shortcuts
sl: _Tipkovne bližnjice

en: About Maps
sl: O programu

en: Main Menu
sl: Glavni meni

en: OpenStreetMap Account
sl: Račun OpenStreetMap

en: Sign In To Edit Maps
sl: Za urejanje zemljevidov je zahtevana prijava

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
sl: Sodelujte pri izdelavi zemljevida v okolju OpenStreetMap.

en: _Sign In
sl: _Prijava

en: Verification
sl: Overitev

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
sl: Kopiraj overitveno kodo ob overjanju dostopa v brskalniku.

en: Verification Code
sl: Overitvena koda

en: _Verify
sl: Pre_veri

en: Signed In
sl: Prijavljeno

en: Your OpenStreetMap account is active.
sl: Račun OpenStreetMap je dejaven.

en: _Sign Out
sl: _Odjavi

en: Discard Changes?
sl: Želite zavreči spremembe?

en: Your current changes to the map will be lost
sl: Vaše trenutne spremembe na zemljevidu bodo izgubljene

en: _Discard
sl: _Zavrzi

[ctx: dialog title]
en: Edit Location
sl: Uredi mesto

en: Loading…
sl: Poteka nalaganje …

en: Edit Location
sl: Uredi mesto

en: Edit an existing location in OpenStreetMap
sl: Uredi obstoječe mesto na OpenStreetMap

en: Continue
sl: Nadaljuj

en: Location Type
sl: Vrste mest

en: Search types
sl: Išči po vrstah

en: Recently Used Types
sl: Nedavno uporabljene vrste

en: Edit Map
sl: Uredi zemljevid

en: Almost There!
sl: Skoraj tam!

en: Describe your map changes. They will be visible on all maps that use OpenStreetMap data.
sl: Opišite svoje spremembe zemljevida. Vidne bodo na vseh zemljevidih, ki uporabljajo podatke OpenStreetMap.

en: Submit
sl: Pošlji

en: None
sl: Brez

en: Explore Nearby Places
sl: Razišči bližnja mesta

en: No results found
sl: Ni najdenih zadetkov

en: An error has occurred
sl: Prišlo je do napake!

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
sl: Spremeni korake poti

en: Open Location
sl: Odpri mesto

en: C_opy
sl: K_opiraj

en: _Send To…
sl: _Pošlji …

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
sl: Preklopi vidno

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
sl: Odstrani plast oblike

en: Pedestrian
sl: Peš

en: Bike
sl: Kolo

en: Car
sl: Avtomobil

en: Transit
sl: Tranzit

en: Route search by GraphHopper
sl: Iskanje poti s podporo GraphHopper

en: More Information
sl: Več podrobnosti

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
sl: Načrt potovanja z javnim prevozom zagotavljajo različne storitve.
    Teh podatkov ni mogoče preverjati in zagotavljati pravilnosti voznih
    poti in časov. Nekateri ponudniki morda ne vključujejo vseh načinov
    potovanja, na primer državni ponudniki morda ne vključujejo letalskih
    povezav in krajevni morda nimajo podatkov o vlakih.
    Prikazana imena in blagovne znamke je treba obravnavati kot registrirane znamke.

en: Back
sl: Nazaj

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
sl: Skrij vmesne postanke in podrobnosti

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
sl: Pokaži vmesne postaje in podrobnosti mest

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
sl: Odhod takoj

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
sl: Odhod do

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
sl: Prihod do

en: View More
sl: Pokaži več

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
sl: Pokaži

en: _Buses
sl: _Avtobusi

en: _Trams
sl: _Tramvaji

en: T_rains
sl: Vla_ki

en: _Subway
sl: Po_dzemna železnica

en: _Ferries
sl: Tra_jekti

en: _Airplanes
sl: _Letala

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
sl: Objavi mesto

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
sl: Dodaj novo pot

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: _Directions
sl: _Navodila za pot

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
sl: Označi kot priljubljeno

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
sl: Uredi na OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
sl: Objavi mesto

en: Back to Main Categories
sl: Nazaj na glavne kategorije

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
sl: Ponastavi vrtenje

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
sl: Oddalji

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
sl: Približaj

en: Failed to find tile structure in directory
sl: Določanje pravilne zgradbe sličic v mapi je spodletelo.

en: Failed to parse XML document
sl: Razčlenjevanje dokumenta XML je spodletelo

en: Missing required attributes
sl: Manjkajo zahtevani atributi

en: Could not find OSM element
sl: Ni mogoče najti predmeta OSM

en: Could not find user element
sl: Ni mogoče najti predmeta uporabnika

en: A path to a local tiles directory structure
sl: Pot do krajevne mape s sličicami

en: Tile size for local tiles directory
sl: Velikost sličic za krajevno mapo s sličicami

en: Show the version of the program
sl: Pokaži različico programa

en: Search for places
sl: Poišči mesta

en: [FILE…|URI]
sl: [DATOTEKA …|NASLOV URI]

en: Invalid maps: URI: %s
sl: Neveljaven zemljevid: naslov URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
sl: zemljevid na %f, %f.png

en: Unable to export view
sl: Ni mogoče izvoziti pogleda

en: Favorite removed
sl: Priljubljeno mesto je odstranjeno

en: _Undo
sl: _Razveljavi

en: invalid coordinate
sl: neveljavna koordinata

en: parse error
sl: napaka med razčlenjevanjem

en: unknown geometry
sl: neznana geometrija

en: Route request failed.
sl: Zahteva za pridobivanje poti je spodletela.

en: No route found.
sl: Ni najdene poti.

en: Start!
sl: Začetna točka!

en: Failed to connect to location service
sl: Napaka med povezovanjem s storitvijo določevanja točke GPS

en: Turn on location services
sl: Priklopite geolokacijske storitve

en: Location Settings
sl: Nastavitve mesta

en: Copyright © 2011 – 2025 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
sl: Avtorske pravice © 2011–2025 Red Hat, Inc. in avtorji programa Zemljevidi GNOME

en: Map data by %s and contributors
sl: Podatke zemljevida objavljajo %s in drugi sodelujoči

en: Map Data Provider
sl: Ponudnik podatkov zemljevida

en: Map Tile Provider
sl: Ponudnik sličic zemljevida

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
sl: Slikovne podatke zemljevida objavlja %s

en: Search Provider
sl: Ponudnik iskalnika

en: Search provided by %s using %s
sl: Iskalnik omogoča %s z uporabo %s

en: All Layer Files
sl: Vse datoteke plasti

en: Open Shape Layers
sl: Odpri plasti oblike

en: Failed to open layer
sl: Odpiranje plasti je spodletelo

en: Do you want to continue?
sl: Ali želite nadaljevati?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
sl: Odpreti nameravate datoteke s skupno velikostjo %s MB. Opravilo je lahko dolgotrajno.

en: Cancel
sl: Prekliči

en: File type is not supported
sl: Vrsta datoteke ni podprta

en: Failed to open GeoURI
sl: Odpiranje naslova GeoURI je spodletelo.

en: Zoom in to add location
sl: Približaj za dodajanje mesta

en: Location was added in OpenStreetMap
sl: Mesto je dodano na OpenStreetMap

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
sl: Overitvena koda ni skladna. Poskusite znova.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
sl: Napačno uporabniško ime ali geslo

en: Success
sl: Uspešno zaključeno

en: Bad request
sl: Slaba zahteva

en: Object not found
sl: Predmeta ni mogoče najti

en: Conflict, someone else has just modified the object
sl: Spor urejanja; ravnokar je nekdo drug spremenil isti predmet.

en: Object has been deleted
sl: Predmet je izbrisan

en: Way or relation refers to non-existing children
sl: Pot oziroma zveza je sklicana na neobstoječ podrejen predmet

en: General
sl: Splošno

en: Name
sl: Ime

en: Type
sl: Vrsta

en: Address
sl: Naslov

en: Contact
sl: Stik

en: Opening Hours
sl: Odpiralni čas

en: Phone
sl: Telefon

en: Email
sl: Elektronski naslov

en: Website
sl: Spletišče

en: Accessibility
sl: Dostopnost

en: Wheelchair Access
sl: Invalidom prijazno

en: Yes
sl: Da

en: No
sl: Ne

en: Limited
sl: Omejeno

en: Designated
sl: Označeno

en: Internet Access
sl: Internetni dostop

en: Wired
sl: Žično

en: Service
sl: Storitev

en: Miscellaneous
sl: Razno

note: Translators: This is the text for the "Wikipedia" link at the end of summaries
en: Wikipedia
sl: Wikipedija

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
sl: Prebivalci

en: Altitude
sl: Nadmorska višina

en: Elevation above sea level, in meters
sl: Nadmorska višina v metrih.

en: Takeout
sl: Prevzem hrane

en: Only
sl: Ponuja le prevzem

en: Religion
sl: Religija

en: Animism
sl: Animizem

en: Bahá’í
sl: Bahaizem

en: Buddhism
sl: Budizem

en: Caodaism
sl: Kaodaizem

en: Christianity
sl: Krščanstvo

en: Confucianism
sl: Konfucionizem

en: Hinduism
sl: Hinduizem

en: Jainism
sl: Jainizem

en: Judaism
sl: Judovstvo

en: Multiple Religions
sl: Izberi več

en: Paganism
sl: Poganstvo

en: Pastafarianism
sl: Pastafarianizem

en: Scientology
sl: Scientologija

en: Shinto
sl: Šintoizem

en: Sikhism
sl: Sikhizem

en: Spiritualism
sl: Spiritualizem

en: Taoism
sl: Taoizem

en: Unitarian Universalism
sl: Univerzalni unitarizem

en: Voodoo
sl: Vudu

en: Yazidism
sl: Jazidizem

en: Zoroastrianism
sl: Zoroastrianizem

en: Note
sl: Opomba

[ctx: dialog heading]
en: Add Location
sl: Dodaj mesto

note: set the title and description for adding a POI
en: Add Location
sl: Dodaj mesto

en: Add a new location to OpenStreetMap
sl: Dodajanje novega mesta na OpenStreetMap

en: Changes successfully submitted
sl: Spremembe so bile uspešno poslane

en: Unspecified
sl: Nedoločeno

en: Street Name
sl: Ime ulice

en: House Number
sl: Hišna številka

en: ZIP Code
sl: Poštna številka

en: City
sl: Mesto

en: Wikipedia Article
sl: Članek v Wikipediji

en: Wikidata Tag
sl: Značka Wikipodatkov

en: Load Wikidata tag from article name
sl: Naloži značke Wikipodatkov iz imena prispevka

en: Couldn't find Wikidata tag for article
sl: Oznake Wikipodatki za prispevek ni mogoče najti

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aerialway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aerialway
en: Aerialway
sl: Prevoz po zraku

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aeroway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aeroway
en: Aeroway
sl: Letalske poti

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "amenity" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Amenity
en: Amenity
sl: Storitve

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "barrier" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Barrier
en: Barrier
sl: Ovire

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "highway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Highway
en: Road
sl: Ceste

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "historic" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Historic
en: Historic
sl: Zgodovinsko

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "leisure" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Leisure
en: Leisure
sl: Prosti čas

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "office" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Office
en: Office
sl: Uradi in pisarne

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "place" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Place
en: Place
sl: Naselbine

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "railway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Railway
en: Railway
sl: Železnica

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "shop" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Shop
en: Shop
sl: Nakupovanje

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "tourism" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Tourism
en: Tourism
sl: Turizem

en: Other
sl: Drugo

en: Unnamed place
sl: Neimenovano mesto

en: Clear Entry
sl: Počisti vnos

en: Failed to parse Geo URI
sl: Razčlenjevanje naslova URI Geo je spodletelo

en: Failed to parse Maps URI
sl: Razčlenjevanje naslova URI zemljevida je spodletelo

en: Coordinates
sl: Koordinate

en: Accuracy
sl: Natančnost

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
sl: Natančnost: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
sl: Telefonska številka

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
sl: Nadstropje

en: Floor %s
sl: Nadstropje %s

en: At ground level
sl: Na ravni pritličja

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
sl[0]: %s nadstropij nad pritličjem
sl[1]: %s nadstropje nad pritličjem
sl[2]: %s nadstropji nad pritličjem
sl[3]: %s nadstropja nad pritličjem

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
sl[0]: %s nadstropij pod pritličjem
sl[1]: %s nadstropje pod pritličjem
sl[2]: %s nadstropji pod pritličjem
sl[3]: %s nadstropja pod pritličjem

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
sl: Ponuja prevzem hrane in pijače

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
sl: Ne ponuja prevzema hrane in pijače

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
sl: Ponuja le prevzem hrane in pijače

en: Opening hours
sl: Odpiralni čas

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
sl: Javni dostop do interneta

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
sl: Ni dostopa do interneta

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
sl: Javno omrežje Wi-Fi

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
sl: Žični dostop do interneta

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
sl: Možnost uporabe računalnika

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
sl: Možnost dostopa do Interneta

en: No toilets available
sl: Uporaba stranišč ni mogoča

en: Toilets available
sl: Možnost uporabe stranišč

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
sl: Invalidom na vozičkih prijazno

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
sl: Omejen dostop za invalidske vozičke

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
sl: Ni dostopa za invalidske vozička

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
sl: Prijazno uporabnikom invalidskih vozičkov

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
sl: %s pod morsko gladino

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
sl: Na ravni morske gladine

en: Religion:
sl: Religija:

en: Place not found in OpenStreetMap
sl: Mesta na OpenStreetMap ni mogoče najti

en: Coordinates in URL are not valid
sl: Koordinate v naslovu URL niso veljavne

en: URL is not supported
sl: Podan naslov URL ni podprt

en: Amenities
sl: Storitve za udobje

en: ATMs
sl: Bankomati

en: Post Boxes
sl: Poštni nabiralniki

en: Post Offices
sl: Pošte

en: Police
sl: Policija

en: Libraries
sl: Knjižnice

en: Pharmacies
sl: Lekarne

en: Recycling
sl: Ekološki otoki

en: Toilets
sl: Stranišča

en: Wheelchair-accessible Toilets
sl: Invalidom na vozičkih prijazno

en: Baggage Lockers
sl: Omarice za prtljago

en: Eating & Drinking
sl: Hrana in pijača

en: Restaurants
sl: Restavracije

en: Fast Food
sl: Hitra prehrana

en: Food Courts
sl: Gostinski lokali

en: Pubs
sl: Pivnice

en: Bars
sl: Bari

en: Cafes
sl: Kavarne

en: Ice Cream
sl: Sladoledarne

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
sl: Hrana, prigrizki in avtomati za pijače

en: Shopping
sl: Nakupovanje

en: Supermarkets
sl: Supermarketi

en: Convenience Stores
sl: Trgovine z živili

en: Shopping Malls
sl: Nakupovalna središča

en: Clothes
sl: Trgovine z oblekami

en: Shoes
sl: Trgovine z obuvali

en: Electronics
sl: Elektronika

en: Alcohol
sl: Trgovine z alkoholom

en: Bakeries
sl: Pekarne

en: Flowers
sl: Rože

en: Gifts
sl: Darila

en: Transportation
sl: Prevoz

en: Bus & Tram Stops
sl: Avtobusi in Tramvaji

en: Train & Subway Stations
sl: Vlaki in podzemne železnice

en: Tickets
sl: Karte

en: Parking
sl: Parkirišča

en: Bicycle Parking
sl: Parkirišča za kolesa

en: Bicycle Rental
sl: Izposoja koles

en: Car Rental
sl: Izposoja avtomobilov

en: Fuel
sl: Gorivo

en: EV Charging
sl: Električne polnilnice

en: Healthcare
sl: Zdravstvene ustanove

en: Clinics
sl: Klinike

en: Hospitals
sl: Bolnišnice

en: Dentists
sl: Zobozdravniki

en: Accommodation
sl: Nastanitve

en: Hotels
sl: Hoteli

en: Hostels
sl: Hostli

en: Bed & Breakfast
sl: Prenočišča

en: Campings
sl: Kampiranje

en: Recreation
sl: Rekreacija

en: Parks
sl: Parki

en: Playgrounds
sl: Igrišča

en: Beaches
sl: Plaže

en: Nature Reserves
sl: Naravni rezervati

en: Theme Parks
sl: Tematski parki

en: Theaters
sl: Gledališča

en: Movie Theaters
sl: Kinodvorane

en: Night Clubs
sl: Nočni klubi

en: Museums
sl: Muzeji

en: Attractions
sl: Zanimivosti

en: Artworks
sl: Umetniške galerije

en: Tourist Information
sl: Turistične informacije

en: Sports
sl: Šport

en: Gyms
sl: Telovadnice

en: Outdoor Gyms
sl: Telovadnice na prostem

en: Golf Courses
sl: Golfišča

en: From %s to %s
sl: Od %s do %s

en: Loading map tiles for printing
sl: Poteka nalaganje sličic zemljevida za tiskanje

en: You can abort printing if this takes too long
sl: Tiskanje je mogoče prekiniti, če je postopek predolg

en: Abort printing
sl: Prekliči tiskanje

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
sl: Dodaj mesto na poti

en: From
sl: Od

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
sl: Odstrani mesto na poti

en: Via
sl: Prek

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
sl: Obrni pot

en: To
sl: Na/k

en: Search
sl: Poišči

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
sl: Dodaj %s v %s

en: Failed to open URI
sl: Odpiranje naslova URI je spodletelo

en: Open with %s
sl: Odpri s programom %s

en: failed to load file
sl: nalaganje datoteke je spodletelo

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
sl: Predviden čas: %s

en: Itineraries provided by %s
sl: Načrt potovanja objavlja %s

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
sl: Začnite na %s

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
sl: Začetna točka

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
sl: Hodite %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
sl: Prihod k %s

en: Arrive
sl: Prihod

en: Show walking instructions
sl: Pokaži navodila za hojo

en: Hide walking instructions
sl: Skrij navodila za hojo

en: Load earlier alternatives
sl: Naloži predhodne možnosti

en: Load later alternatives
sl: Naloži kasnejše možnosti

en: No earlier alternatives found.
sl: Ni predhodnih možnosti.

en: No later alternatives found.
sl: Ni kasnejših možnosti.

en: No timetable data found for this route.
sl: Za to pot podatki o času niso na voljo.

en: No provider found for this route.
sl: Za to pot podatki o ponudnikih niso na voljo.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
sl[0]: %s minut
sl[1]: %s minuta
sl[2]: %s minuti
sl[3]: %s minute

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
sl[0]: %s ur
sl[1]: %s ura
sl[2]: %s uri
sl[3]: %s ure

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
sl[0]: %s:%s ur
sl[1]: %s:%s ura
sl[2]: %s:%s uri
sl[3]: %s:%s ure

en: Around the clock
sl: neprestano

en: From sunrise to sunset
sl: od zore do mraka

en: Every day
sl: vsak dan

en: Public holidays
sl: javni prazniki

en: School holidays
sl: šolske počitnice

en: not open
sl: ni odprto

en: Bahá'í
sl: Bahaizem

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
sl: Neznan položaj

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
sl: Natančen položaj

en: Take the stairs to level %s
sl: Po stopnicah se povzpnite do nadstropja/ravni %s

en: Take the stairs
sl: Pojdite po stopnicah

en: Continue on %s
sl: Nadaljujte po: %s

en: Turn left on %s
sl: Zavijte levo na: %s

en: Turn left
sl: Zavijte levo

en: Turn slightly left on %s
sl: Držite se leve na: %s

en: Turn slightly left
sl: Držite se leve

en: Turn sharp left on %s
sl: Zavijte ostro levo na: %s

en: Turn sharp left
sl: Zavijte ostro levo

en: Turn right on %s
sl: Zavijte desno na: %s

en: Turn right
sl: Zavijte desno

en: Turn slightly right on %s
sl: Držite se desne na: %s

en: Turn slightly right
sl: Držite se desne

en: Turn sharp right on %s
sl: Zavijte ostro desno na: %s

en: Turn sharp right
sl: Zavijte ostro desno

en: At the roundabout, take exit %s
sl: V krožišču zapeljite na izvoz %s

en: At the roundabout, take exit to %s
sl: V krožišču zapeljite na izvoz za: %s

en: Take the roundabout
sl: Zapeljite v krožišče

en: Take the elevator and get off at %s
sl: Vstopite v dvigalo in izstopite v %s

en: Take the elevator
sl: Vstopite v dvigalo

en: Make a left u-turn onto %s
sl: Naredite polkrožni zavoj v levo na: %s

en: Make a left u-turn
sl: Naredite polkrožni zavoj v levo

en: Make a right u-turn onto %s
sl: Naredite polkrožni zavoj v desno na: %s

en: Make a right u-turn
sl: Naredite polkrožni zavoj v desno
