gnome-maps master - en to pa translation catalogue (441 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
pa: ਨਕਸ਼ਾ

en: Find places around the world
pa: ਸੰਸਾਰ ਭਰ ਵਿੱਚ ਥਾਵਾਂ ਨੂੰ ਲੱਭੋ

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
pa: ਨਕਸ਼ਾ (ਮੈਪਸ) ਤੁਹਾਨੂੰ ਸੰਸਾਰ ਭਰ ਦੇ ਨਕਸ਼ੇ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਂਦਾ ਹੈ। ਇਹ ਤੁਹਾਨੂੰ ਤੁਰੰਤ ਸ਼ਹਿਰ ਜਾਂ ਸੜਕਾਂ ਦੇ ਨਾਂ ਰਾਹੀਂ ਥਾਂ ਲੱਭਣ ਲਈ ਜਾਂ ਮਿੱਤਰ ਨੂੰ ਮਿਲਣ ਲਈ ਥਾਂ ਪੱਕਾ ਕਰਨ ਲਈ ਮੱਦਦ ਕਰਦੀ ਹੈ।

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
pa: ਨਕਸ਼ਾ (ਮੈਪਸ) ਸਾਂਝਾ OpenStreetMap ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਰਤਦਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਸੰਸਾਰ ਭਰ ਦੇ ਲੱਖਾਂ-ਕਰੋੜਾਂ ਲੋਕਾਂ ਵਲੋਂ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
pa: ਗਨੋਮ ਪਰੋਜੈਕਟ

en: A simple maps application
pa: ਸੌਖੀ ਨਕਸ਼ਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
pa: ਨਕਸ਼ਾ;

en: Allows your location to be shown on the map.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਨਕਸ਼ੇ ਉੱਤੇ ਦਿਖਾਉਣ ਲਈ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: last viewed location
pa: ਪਿਛਲਾ ਵੇਖਿਆ ਟਿਕਾਣਾ

en: Coordinates of last viewed location.
pa: ਪਿਛਲੇ ਵੇਖੇ ਗਏ ਟਿਕਾਣੇ ਦੇ ਧੁਰੇ।

en: zoom
pa: ਜ਼ੂਮ

en: Zoom level
pa: ਜ਼ੂਮ ਪੱਧਰ

en: rotation
pa: ਘੁੰਮਾਓ

en: Map rotation in radians
pa: ਨਕਸ਼ਾ ਘੁੰਮਾਉਣ ਰੇਡੀਅਨ ਵਿੱਚ ਹੈ

en: Map type
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
pa: ਵਿਖਾਉਣ ਲਈ ਨਕਸ਼ੇ ਦੀ ਕਿਸਮ (ਸੜਕ, ਹਵਾਈ ਆਦਿ)

en: Window size
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਕਾਰ

en: Window size (width and height).
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਕਾਰ (ਚੌੜਾਈ ਅਤੇ ਉਚਾਈ)

en: Window position
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਥਿਤੀ

en: Window position (X and Y).
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਥਿਤੀ (X ਅਤੇ Y)।

en: Window maximized
pa: ਵਿੰਡੋ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਕੀਤੀ

en: Window maximization state
pa: ਵਿੰਡੋ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਆਕਾਰ ਸਥਿਤੀ

en: Maximum number of search results
pa: ਖੋਜ ਨਤੀਜਿਆਂ ਦੀ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ

en: Maximum number of search results from geocode search.
pa: ਜੀਓਕੋਡ ਖੋਜ ਤੋਂ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਖੋਜ ਨਤੀਜਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਹੈ।

en: Number of recent places to store
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਤਾਜ਼ਾ ਟਿਕਾਣਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ।

en: Number of recently visited places to store.
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਤਾਜ਼ਾ ਗਏ ਸਥਾਨਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ।

en: Number of recent routes to store
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਤਾਜ਼ਾ ਰੂਟਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ।

en: Number of recently visited routes to store.
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਤਾਜ਼ਾ ਗਏ ਰੂਟਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ।

en: OpenStreetMap username or email address
pa: OpenStreetMap ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਂ ਜਾਂ ਈਮੇਲ ਪਤਾ

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
pa: ਦਰਸਾਉਂਦਾ ਹੈ ਕਿ ਜੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੇ OpenStreetMap ਡਾਟੇ ਨੂੰ ਸੋਧਣ ਲਈ ਸਾਈਨ ਇਨ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: Last used transportation type for routing
pa: ਰੂਟ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਪਿਛਲੀ ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ ਕਿਸਮ

en: Show scale
pa: ਸਕੇਲ ਵੇਖਾਓ

en: Whether to show the scale.
pa: ਕੀ ਸਕੇਲ ਦਿਖਾਉਣਾ ਹੈ

en: Route from Here
pa: ਇੱਥੇ ਤੋਂ ਰੂਟ

en: Add Intermediate Destination
pa: ਵਿਚਕਾਰਲੀ ਮੰਜ਼ਲ ਜੋੜੋ

en: Route to Here
pa: ਇੱਥੇ ਤੱਕ ਰੂਟ

en: Clear Current Route
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਰੂਟ ਨੂੰ ਮਿਟਾਓ

en: Copy Location
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Add to OpenStreetMap…
pa: OpenStreetMap ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ…

note: Translators: This is the title of the dialog for expoting the map view content to an image file
en: Export View
pa: ਝਲਕ ਨੂੰ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Export
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ(_I)

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
pa: ਪਸੰਦ ਵਿਚੋਂ ਹਟਾਓ

en: No Favorites
pa: ਕੋਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਨਹੀਂ

en: Add places to your favorites to get them listed here
pa: ਇੱਥੇ ਜੋੜਨ ਲਈ ਥਾਵਾਂ ਨੂੰ ਆਪਣੀਆਂ ਪਸੰਦਾਂ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਿਕਾਣਾ

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
pa: ਪਰਤਾਂ

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
pa: ਰੂਟ ਨੂੰ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
pa: ਰੂਟ ਵਿਉਂਤਕਾਰ

[ctx: shortcut window]
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਨੂੰ ਵੇਖੋ

[ctx: shortcut window]
en: Search
pa: ਖੋਜੋ

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
pa: ਦਿਲਚਸਪੀ-ਦੀਆਂ-ਥਾਵਾਂ ਦੀ ਛਾਣਬੀਣ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
pa: ਆਖਰੀ ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ ਵੇਖਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
pa: ਰੂਟ ਵਿਉਂਤਕਾਰ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

[ctx: shortcut window]
en: Print route
pa: ਰੂਟ ਨੂੰ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੀਨੂ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: shortcut window]
en: Map View
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਦੀ ਝਲਕ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
pa: ਸੱਜੇ ਦਾਅ ਘੁੰਮਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
pa: ਖੱਬੇ ਦਾਅ ਘੁੰਮਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
pa: ਘੁੰਮਾਉਣ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
pa: ਸਕੇਲ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
pa: ਸੜਕੀ ਝਲਕ ਵਿੱਚ ਬਦਲੋ

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
pa: ਹਵਾਈ ਝਲਕ ਵਿੱਚ ਬਦਲੋ

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
pa: ਸ਼ਕਲ ਪਰਤ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Show Scale
pa: ਸਕੇਲ ਵੇਖਾਓ

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
pa: ਸ਼ਕਲ ਪਰਤ ਖੋਲ੍ਹੋ…

en: Set up OpenStreetMap Account…
pa: …OpenStreetMap ਖਾਤੇ ਨੂੰ ਸੈਟਅੱਪ ਕਰੋ

en: Export as Image…
pa: …ਚਿੱਤਰ ਵਜੋਂ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: _Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(_K)

en: About Maps
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਬਾਰੇ

en: Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ

en: OpenStreetMap Account
pa: OpenStreetMap ਖਾਤਾ

en: Sign In To Edit Maps
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਸੋਧਣ ਲਈ ਸਾਇਨ ਇਨ ਕਰੋ

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
pa: OpenStreetMap ਖਾਤੇ ਨਾਲ ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਸੁਧਾਰਨ ਲਈ ਮਦਦ ਕਰੋ।

en: _Sign In
pa: ਸਾਇਨ ਇਨ(_S)

en: Verification
pa: ਤਸਦੀਕ

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
pa: ਜਦੋ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੱਚ ਪਰਮਾਣਿਕਿਤਾ ਪਹੁੰਚ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਤਸਦੀਕੀ ਕੋਡ ਨੂੰ ਕਾਪੀ ਕਰੋ।

en: Verification Code
pa: ਤਸਦੀਕੀ ਕੋਡ

en: _Verify
pa: ਤਸਦੀਕ ਕਰੋ(_V)

en: Signed In
pa: ਸਾਇਨ ਇਨ ਕੀਤਾ

en: Your OpenStreetMap account is active.
pa: ਤੁਹਾਡਾ OpenStreetMap ਖਾਤਾ ਹੁਣ ਸਰਗਰਮ ਹੈ।

en: _Sign Out
pa: ਸਾਇਨ ਆਉਟ(_S)

en: Discard Changes?
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਨੂੰ ਖ਼ਾਰਜ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: Your current changes to the map will be lost
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਲਈ ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਮੌਜੂਦਾ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਖ਼ਤਮ ਹੋ ਜਾਣਗੀਆਂ

en: _Discard
pa: ਖ਼ਾਰਜ(_D)

[ctx: dialog title]
en: Edit Location
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਸੋਧੋ

en: Loading…
pa: …ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Edit Location
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਸੋਧੋ

en: Edit an existing location in OpenStreetMap
pa: OpenStreetMap ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦਾ ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਸੋਧੋ

en: Continue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Location Type
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਦੀ ਕਿਸਮ

note: Translators: This refers to searching for point-of-interest types. Search is a verb.
en: Search types
pa: ਕਿਸਮਾਂ ਨੂੰ ਖੋਜੋ

en: Recently Used Types
pa: ਸੱਜਰੀਆਂ ਵਰਤੀਆਂ ਕਿਸਮਾਂ

en: Edit Map
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਸੋਧੋ

en: Almost There!
pa: ਲਗਭਗ ਹੋ ਗਿਆ!

en: Describe your map changes. They will be visible on all maps that use OpenStreetMap data.
pa: ਆਪਣੀਆਂ ਨਕਸ਼ੇ ਸੰਬੰਧੀ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ। ਇਹ ਸਾਰੇ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਉੱਤੇ ਦਿਖਾਈ ਦੇਣਗੀਆਂ, ਜੋ ਕਿ OpenStreetMap ਡਾਟੇ ਨੂੰ ਵਰਤਦੇ ਹਨ।

en: Submit
pa: ਭੇਜੋ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Explore Nearby Places
pa: ਨੇੜੇ ਥਾਵਾਂ ਦੀ ਛਾਣਬੀਣ ਕਰੋ

en: No results found
pa: ਕੋਈ ਨਤੀਜੇ ਨਹੀਂ ਲੱਭੇ

en: An error has occurred
pa: ਗਲਤੀ ਆਈ

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
pa: ਰੂਟ ਦੀ ਲੜੀ ਬਦਲੋ

en: Open Location
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: C_opy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_o)

en: _Send To…
pa: …ਨੂੰ ਭੇਜੋ(_S)

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
pa: ਦਿੱਖ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
pa: ਸ਼ਕਲ ਪਰਤ ਹਟਾਓ

en: Pedestrian
pa: ਪੈਦਲ

en: Bike
pa: ਸਾਈਕਲ

en: Car
pa: ਕਾਰ

en: Transit
pa: ਲੋਕਲ-ਬੱਸ

en: Route search by GraphHopper
pa: ਗਰਾਫਹੋਪਰ ਵਲੋਂ ਰੂਟ ਖੋਜ

en: More Information
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
pa: ਪਬਲਿਕ ਆਵਾਜਾਈ ਲਈ ਰੂਟ ਸਫ਼ਰਨਾਮੇ ਸੁਤੰਤਰ ਧਿਰਾਂ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ
    ਹਨ।
    ਗਨੋਮ ਇਹਨਾਂ ਸਫ਼ਰਨਾਮਿਆਂ ਤੇ ਵੇਖੀਆਂ ਸਮਾਂ ਸਾਰਣੀਆਂ ਦੇ ਦਰੁਸਤ ਹੋਣ ਦੀ ਗਾਰੰਟੀ ਨਹੀਂ ਦੇ ਸਕਦਾ ਹੈ।
    ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਕੁਝ ਪੂਰਕ ਕੋਲ ਆਵਾਜਾਈ ਦੇ ਸਾਰੇ ਮੌਜੂਦ ਢੰਗ ਨਹੀਂ ਦੇ ਸਕਦੇ ਹਨ।
    ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਕੌਮੀ ਪੂਰਕਾਂ ਵਿੱਚ ਹਵਾਈ ਜਹਾਜ਼ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੇ ਅਤੇ ਲੋਕਲ ਪੂਰਕਾਂ
    ਕੋਲ ਖੇਤਰੀ ਰੇਲ ਗੱਡੀਆਂ ਨਹੀਂ ਵੀ ਹੋ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ।
    ਵੇਖਾਏ ਗਏ ਨਾਂ ਅਤੇ ਮਾਰਕਿਆਂ ਨੂੰ ਜਿੱਥੇ ਵੀ ਲਾਗੂ ਹੋਵੇ ਰਜਿਸਟਰ ਹੋਏ ਟਰੇਡ-ਮਾਰਕ ਮੰਨਿਆ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
pa: ਵਿਚਲੀਆਂ ਮੰਜ਼ਲਾਂ ਅਤੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੁਕਾਓ

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
pa: ਵਿਚਲੀਆਂ ਮੰਜ਼ਲਾਂ ਅਤੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾਓ

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
pa: ਹੁਣੇ ਚੱਲੋ

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
pa: ਤੱਕ ਚੱਲੋ

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
pa: ਤੱਕ ਪਹੁੰਚ

en: View More
pa: ਹੋਰ ਵੇਖੋ

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
pa: ਸ਼ੋਅ

en: _Buses
pa: ਬੱਸਾਂ(_B)

en: _Trams
pa: ਟਰਾਮਾਂ(_T)

en: T_rains
pa: ਟਰੇਨਾਂ(_r)

en: _Subway
pa: ਸਬ-ਵੇਅ(_S)

en: _Ferries
pa: ਕਿਸ਼ਤੀ(_F)

en: _Airplanes
pa: ਹਵਾਈ-ਜਹਾਜ਼(_A)

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਸਾਂਝਾ ਕਰੋ

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
pa: ਨਵੇਂ ਰੂਟ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: _Directions
pa: ਦਿਸ਼ਾਵਾਂ(_D)

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਵਜੋਂ ਨਿਸ਼ਾਨ ਲਾਓ

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
pa: OpenStreetMap ਉੱਤੇ ਸੋਧੋ

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸਾਂਝਾ ਕਰੋ

en: Back to Main Categories
pa: ਮੁੱਖ ਵਰਗ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
pa: ਘੁੰਮਾਉਣ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

en: Failed to find tile structure in directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚ ਟਾਈਲ ਢਾਂਚੇ ਨੂੰ ਲੱਭਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Failed to parse XML document
pa: XML ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨੂੰ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Missing required attributes
pa: ਲੋੜੀਂਦੇ ਗੁਣ ਗੁੰਮ ਹਨ

en: Could not find OSM element
pa: OSM ਐਲੀਮੈਂਟ ਨੂੰ ਲੱਭਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could not find user element
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਐਲੀਮੈਂਟ ਨੂੰ ਲੱਭਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: A path to a local tiles directory structure
pa: ਲੋਕਲ ਟਾਈਲ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਢਾਂਚੇ ਲਈ ਮਾਰਗ

en: Tile size for local tiles directory
pa: ਲੋਕਲ ਟਾਈਟਲ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲਈ ਟਾਈਲ ਆਕਾਰ

en: Show the version of the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਦਾ ਵਰਜ਼ਨ ਵੇਖੋ

en: Search for places
pa: ਥਾਵਾਂ ਨੂੰ ਲੱਭੋ

en: Invalid maps: URI: %s
pa: ਗਲਤ ਨਕਸ਼ੇ: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
pa: ਨਕਸ਼ਾ %f, %f.png

en: Unable to export view
pa: ਝਲਕ ਨੂੰ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Favorite removed
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ

en: _Undo
pa: ਵਾਪਸ ਲਵੋ(_U)

en: invalid coordinate
pa: ਗਲਤ ਧੁਰੇ

en: parse error
pa: ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਦੀ ਗਲਤੀ

en: unknown geometry
pa: ਅਣਜਾਣ ਜੁਮੈਟਰੀ

en: Route request failed.
pa: ਰੂਟ ਬੇਨਤੀ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: No route found.
pa: ਕੋਈ ਰੂਟ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ।

en: Start!
pa: ਸ਼ੁਰੂ!

en: Failed to connect to location service
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸੇਵਾ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Turn on location services
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸੇਵਾਵਾਂ ਨੂੰ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Location Settings
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Copyright © 2011 – 2025 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ © ੨੦੧੧ – ੨੦੨੫ Red Hat, Inc. ਅਤੇ ਗਨੋਮ ਨਕਸ਼ੇ ਦੇ ਲੇਖਕ

en: Map data by %s and contributors
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਦਾ ਡਾਟਾ %s ਅਤੇ ਯੋਗਦਾਨੀਆਂ ਵਲੋਂ

en: Map Data Provider
pa: ਨਕਸ਼ਾ ਡਾਟਾ ਪੂਰਕ

en: Map Tile Provider
pa: ਨਕਸ਼ਾ ਟਾਈਲ ਪੂਰਕ

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਲਈ ਨਾਂ %s ਵਲੋਂ ਦਿੱਤੇ

en: Search Provider
pa: ਖੋਜ ਪੂਰਕ

en: Search provided by %s using %s
pa: ਖੋਜ %s ਰਾਹੀਂ %s ਵਰਤ ਕੇ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ

en: All Layer Files
pa: ਸਾਰੀਆਂ ਪਰਤਾਂ ਫਾਈਲਾਂ

en: Open Shape Layers
pa: ਸ਼ਕਲ ਪਰਤਾਂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Failed to open layer
pa: ਪਰਤ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Do you want to continue?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
pa: ਤੁਸੀਂ %s MB ਆਕਾਰ ਦੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਵਾਲੇ ਹੋ। ਇਹਨਾਂ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਕੁਝ ਸਮਾਂ ਲੱਗ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: File type is not supported
pa: ਫਾਇਲ ਦੀ ਕਿਸਮ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Failed to open GeoURI
pa: GeoURI ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Zoom in to add location
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਜੋੜਨ ਲਈ ਜ਼ੂਮ ਇਨ ਕਰੋ

en: Location was added in OpenStreetMap
pa: OpenStreetMap ਉੱਤੇ ਥਾਂ ਜੋੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
pa: ਤਸਦੀਕ ਕਰਨ ਵਾਲਾ ਕੋਡ ਮਿਲਦਾ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
pa: ਗਲਤ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਂ ਜਾਂ ਪਾਸਵਰਡ

en: Success
pa: ਕਾਮਯਾਬ

en: Bad request
pa: ਗਲਤ ਬੇਨਤੀ

en: Object not found
pa: ਆਬਜੈਕਟ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Conflict, someone else has just modified the object
pa: ਟਕਰਾ, ਕਿਸੇ ਨੇ ਹੁਣੇ ਹੀ ਆਬਜੈਕਟ ਨੂੰ ਸੋਧਿਆ ਹੈ

en: Object has been deleted
pa: ਆਬਜੈਕਟ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ

en: Way or relation refers to non-existing children
pa: ਨਾ-ਮੌਜੂਦ ਬੱਚਿਆਂ ਲਈ ਢੰਗ ਜਾਂ ਸੰਬੰਧ ਵਿੱਚ ਦਰਸਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: General
pa: ਆਮ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: Address
pa: ਪਤਾ

en: Contact
pa: ਸੰਪਰਕ

en: Opening Hours
pa: ਖੁੱਲ੍ਹਣ ਦਾ ਸਮਾਂ

en: Phone
pa: ਫ਼ੋਨ

en: Email
pa: ਈਮੇਲ

en: Website
pa: ਵੈੱਬਸਾਈਟ

en: Accessibility
pa: ਅਸੈੱਸਬਿਲਟੀ

en: Wheelchair Access
pa: ਵੀਲ-ਚੇਅਰ ਰਾਹੀਂ ਪਹੁੰਚ

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: Limited
pa: ਸੀਮਿਤ

en: Designated
pa: ਨਿਯਤ ਕੀਤਾ

en: Internet Access
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਪਹੁੰਚ

en: Wired
pa: ਤਾਰ ਵਾਲਾ

en: Terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ

en: Service
pa: ਸੇਵਾ

en: Miscellaneous
pa: ਫੁਟਕਲ

note: Translators: This is the text for the "Wikipedia" link at the end of summaries
en: Wikipedia
pa: ਵਿਕਿਪੀਡਿਆ

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
pa: ਆਬਾਦੀ

en: Altitude
pa: ਉਚਾਈ

en: Elevation above sea level, in meters
pa: ਸਮੁੰਦਰੀ ਤਲ ਤੋਂ ਉਚਾਈ, ਮੀਟਰਾਂ ਵਿੱਚ

en: Takeout
pa: ਲੈ ਕੇ ਜਾਓ

en: Only
pa: ਸਿਰਫ਼

en: Religion
pa: ਧਰਮ

en: Animism
pa: ਅਨੀਮੀਸਮ

en: Bahá’í
pa: ਬਾਹਾਈ

en: Buddhism
pa: ਬੁੱਧ

en: Caodaism
pa: ਕਾਓ ਦਾਈ

en: Christianity
pa: ਇਸਾਈ

en: Confucianism
pa: ਕਨਫਿਊਸ਼ੀਵਾਦ

en: Hinduism
pa: ਹਿੰਦੂ

en: Jainism
pa: ਜੈਨ

en: Judaism
pa: ਯਹੂਦੀ

en: Islam
pa: ਇਸਲਾਮ

en: Multiple Religions
pa: ਕਈ ਧਰਮ

en: Paganism
pa: ਪਾਗਾਨੀਸਮ

en: Pastafarianism
pa: ਪਾਸਟਾਫਾਰਿਨੇਮ

en: Scientology
pa: ਸਾਇੰਸਟੋਲੋਜੀ

en: Shinto
pa: ਸ਼ਿਨਟੋ

en: Sikhism
pa: ਸਿੱਖੀ

en: Spiritualism
pa: ਅਧਿਆਤਮਵਾਦ

en: Taoism
pa: ਤਾਓਵਾਦ

en: Unitarian Universalism
pa: ਯੂਨਿਟਾਰਿਅਨ ਯੂਨੀਵਰਸਲਿਮ

en: Voodoo
pa: ਵੂਡੂ

en: Yazidism
pa: ਯਾਜ਼ਿਡੀਸਮ

en: Zoroastrianism
pa: ਪਾਰਸੀ

en: Note
pa: ਨੋਟ

[ctx: dialog heading]
en: Add Location
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਜੋੜੋ

note: set the title and description for adding a POI
en: Add Location
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਜੋੜੋ

en: Add a new location to OpenStreetMap
pa: OpenStreetMap ਵਿੱਚ ਨਵੇਂ ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਜੋੜੋ

en: Changes successfully submitted
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਕਾਮਯਾਬੀ ਨਾਲ ਭੇਜੀਆਂ ਗਈਆਂ

en: Unspecified
pa: ਅਣ-ਦੱਸੇ

en: Street Name
pa: ਸੜਕ ਦਾ ਨਾਂ

en: House Number
pa: ਘਰ ਨੰਬਰ

en: ZIP Code
pa: ਜ਼ਿੱਪ ਕੋਡ

en: City
pa: ਸ਼ਹਿਰ

en: Wikipedia Article
pa: ਵਿਕੀਪੀਡਿਆ ਲੇਖ

en: Wikidata Tag
pa: ਵਿਕੀਡਾਟਾ ਟੈਗ

en: Load Wikidata tag from article name
pa: ਲੇਖ ਦੇ ਨਾਂ ਤੋਂ  ਵਿਕੀਡਾਟਾ ਟੈਗ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Couldn't find Wikidata tag for article
pa: ਲੇਖ ਲਈ ਵਿਕੀਡਾਟਾ ਲੱਭਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "amenity" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Amenity
en: Amenity
pa: ਸਹੂਲਤ

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "barrier" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Barrier
en: Barrier
pa: ਰੁਕਾਵਟ

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "highway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Highway
en: Road
pa: ਰਾਹ

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "historic" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Historic
en: Historic
pa: ਇਤਿਹਾਸਿਕ

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "leisure" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Leisure
en: Leisure
pa: ਮਨੋਰੰਜਨ

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "office" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Office
en: Office
pa: ਦਫ਼ਤਰ

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "place" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Place
en: Place
pa: ਥਾਂ

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "railway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Railway
en: Railway
pa: ਰੇਲਵੇ

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "shop" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Shop
en: Shop
pa: ਸ਼ੌਪ

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "tourism" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Tourism
en: Tourism
pa: ਸੈਰ-ਸਪਾਟਾ

en: Other
pa: ਹੋਰ

en: Unnamed place
pa: ਬੇਨਾਮ ਥਾਂ

en: Clear Entry
pa: ਦਾਖਲਾ ਖੁੱਲ੍ਹਾ ਹੈ

en: Failed to parse Geo URI
pa: ਜੀਓ URI ਨੂੰ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to parse Maps URI
pa: ਮੈਪਸ URI ਨੂੰ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Coordinates
pa: ਧੁਰੇ

en: Accuracy
pa: ਦਰੁਸਤੀ

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
pa: ਦਰੁਸਤੀ: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
pa: ਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰ

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
pa: ਮੰਜ਼ਲ

en: Floor %s
pa: ਮੰਜ਼ਲ %s

en: At ground level
pa: ਜ਼ਮੀਨੀ ਪੱਧਰ ਉੱਤੇ

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
pa[0]: ਜ਼ਮੀਨੀ ਪੱਧਰ ਤੋਂ %s ਮੰਜ਼ਲ ਉੱਤੇ
pa[1]: ਜ਼ਮੀਨੀ ਪੱਧਰ ਤੋਂ %s ਮੰਜ਼ਲਾਂ ਉੱਤੇ

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
pa[0]: ਜ਼ਮੀਨੀ ਪੱਧਰ ਤੋਂ %s ਮੰਜ਼ਲ ਹੇਠਾਂ
pa[1]: ਜ਼ਮੀਨੀ ਪੱਧਰ ਤੋਂ %s ਮੰਜ਼ਲਾਂ ਹੇਠਾਂ

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
pa: ਲੈ ਕੇ ਜਾਣ ਦੀ ਸਹੂਲਤ

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
pa: ਲੈ ਕੇ ਦੀ ਸਹੂਲਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
pa: ਸਿਰਫ਼ ਲੈ ਕੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Opening hours
pa: ਖੁੱਲ੍ਹਣ ਦਾ ਸਮਾਂ

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
pa: ਪਬਲਿਕ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਪਹੁੰਚ

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
pa: ਕੋਈ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਪਹੁੰਚ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
pa: ਪਬਲਿਕ Wi-Fi

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
pa: ਤਾਰਾ ਰਾਹੀ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਪਹੁੰਚ

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉਪਲੱਬਧ ਹਨ

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਸਹਾਇਕ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ

en: No toilets available
pa: ਗੁਸਲਖ਼ਾਨੇ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Toilets available
pa: ਗੁਸਲਖ਼ਾਨੇ ਮੌਜੂਦ ਹਨ

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
pa: ਵੀਲ-ਚੇਅਰ ਰਾਹੀਂ ਪਹੁੰਚਯੋਗ

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
pa: ਵੀਲ-ਚੇਅਰ ਰਾਹੀਂ ਪਹੁੰਚ ਸੀਮਿਤ ਹੈ

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
pa: ਵੀਲ-ਚੇਅਰ ਰਾਹੀਂ ਪਹੁੰਚ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
pa: ਵੀਲ੍ਹ-ਚੇਅਰ ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਲਈ ਨਿਯਤ ਹੈ

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
pa: ਸਮੁੰਦਰੀ ਪੱਧਰ ਤੋਂ %s ਹੇਠਾਂ

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
pa: ਸਮੁੰਦਰੀ ਪੱਧਰ ਉੱਤੇ

en: Religion:
pa: ਧਰਮ:

en: Place not found in OpenStreetMap
pa: OpenStreetMap ਉੱਤੇ ਥਾਂ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: Coordinates in URL are not valid
pa: URL ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੇ ਧੁਰੇ ਵਾਜਬ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: URL is not supported
pa: URL ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Amenities
pa: ਸਹੂਲਤਾਂ

en: ATMs
pa: ATM

en: Post Boxes
pa: ਡਾਕ ਬਾਕਸ

en: Post Offices
pa: ਡਾਕ ਆਫ਼ਿਸ

en: Police
pa: ਪੁਲਸ

en: Libraries
pa: ਲਾਇਬਰੇਰੀਆਂ

en: Pharmacies
pa: ਦਵਾਈਆਂ

en: Recycling
pa: ਰੀ-ਸਾਈਕਲਿੰਗ

en: Toilets
pa: ਗੁਸਲਖਾਨੇ

en: Wheelchair-accessible Toilets
pa: ਵੀਲ੍ਹ-ਚੇਅਰ ਰਾਹੀਂ ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਗੁਸਲਖਾਨੇ

en: Baggage Lockers
pa: ਬੈਗ ਲਾਕਰ

en: Eating & Drinking
pa: ਖਾਣ ਪੀਣ

en: Restaurants
pa: ਰੈਸਟੋਰੈਂਟ

en: Fast Food
pa: ਫਾਸਟ ਫੂਡ

en: Food Courts
pa: ਫ਼ੂਡ ਕੋਰਟ

en: Pubs
pa: ਪੱਬ

en: Bars
pa: ਬਾਰ

en: Cafes
pa: ਕੈਫ਼ੇ

en: Ice Cream
pa: ਆਈਸ ਕਰੀਮ

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
pa: ਭੋਜਨ, ਸਨੈਕ ਅਤੇ ਪੀਣ ਪਦਾਰਥ ਵਾਲੀਆਂ ਮਸ਼ੀਨਾਂ

en: Shopping
pa: ਖਰੀਦਦਾਰੀ

en: Supermarkets
pa: ਸੁਪਰ ਮਾਰਕੀਟਾਂ

en: Convenience Stores
pa: ਕੋਨਵਿਨੀਨਸ ਸਟੋਰ

en: Shopping Malls
pa: ਸਾਪਿੰਗ ਮਾਲ

en: Clothes
pa: ਕੱਪੜੇ

en: Shoes
pa: ਜੁੱਤੇ

en: Electronics
pa: ਇਲੈਕਟਰੋਨਿਕਸ

en: Alcohol
pa: ਸ਼ਰਾਬ

en: Bakeries
pa: ਬੇਕਰੀਆਂ

en: Flowers
pa: ਫ਼ੁੱਲ

en: Gifts
pa: ਤੋਹਫ਼ੇ

en: Transportation
pa: ਟਰਾਂਸਪੋਰਟੇਸ਼ਨ

en: Bus & Tram Stops
pa: ਬੱਸ ਤੇ ਟਰਾਮ ਅੱਡਾ

en: Train & Subway Stations
pa: ਟਰੇਨ ਤੇ ਸਬਵੇਅ ਸਟੇਸ਼ਨ

en: Tickets
pa: ਟਿਕਟਾਂ

en: Parking
pa: ਪਾਰਕਿੰਗ

en: Bicycle Parking
pa: ਸਾਈਕਲ ਪਾਰਕਿੰਗ

en: Bicycle Rental
pa: ਸਾਈਕਲ ਕਿਰਾਏ ਉੱਤੇ

en: Car Rental
pa: ਕਾਰ ਕਿਰਾਏ ਦੀ ਥਾਂ

en: Fuel
pa: ਤੇਲ

en: EV Charging
pa: EV ਚਾਰਜਿੰਗ

en: Healthcare
pa: ਸਿਹਤ-ਦੇਖਭਾਲ

en: Clinics
pa: ਕਲੀਨਿਕ

en: Hospitals
pa: ਹਸਪਤਾਲ

en: Dentists
pa: ਦੰਦਾਂ ਦੇ ਡਾਕਟਰ

en: Accommodation
pa: ਰਿਹਾਇਸ਼

en: Hotels
pa: ਹੋਟਲ

en: Hostels
pa: ਹੋਸਟਲ

en: Bed & Breakfast
pa: ਬੈਡ ਤੇ ਬਰੇਕਫ਼ਾਸਟ

en: Campings
pa: ਕੈਂਪਿੰਗ

en: Recreation
pa: ਮਨਪਰਚਾਵਾ

en: Parks
pa: ਪਾਰਕ

en: Playgrounds
pa: ਖੇਡ ਦੇ ਮੈਦਾਨ

en: Beaches
pa: ਬੀਚ

en: Nature Reserves
pa: ਕੁਦਰਤੀ ਰੱਖਾਂ

en: Theme Parks
pa: ਥੀਮ ਪਾਰਕ

en: Theaters
pa: ਥੀਏਟਰ

en: Movie Theaters
pa: ਮੂਵੀ ਥੀਏਟਰ

en: Night Clubs
pa: ਨਾਈਟ ਕਲੱਬ

en: Museums
pa: ਅਜਾਇਬਘਰ

en: Attractions
pa: ਦਿਲਚਸਪੀਆਂ

en: Artworks
pa: ਕਲਾ-ਪਰਦਰਸ਼ਨੀ

en: Tourist Information
pa: ਯਾਤਰੂ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Sports
pa: ਖੇਡਾਂ

en: Gyms
pa: ਜਿਮ

en: Outdoor Gyms
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਵਿੱਚ ਜਿਮ

en: Golf Courses
pa: ਗੁਲਫ਼ ਕੋਰਸ

en: From %s to %s
pa: %s ਤੋਂ %s ਤੱਕ

en: Loading map tiles for printing
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਦੇ ਨਾਂ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: You can abort printing if this takes too long
pa: ਜੇ ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਲੰਮਾ ਸਮਾਂ ਲੱਗ ਸਕਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਪਰਿੰਟ ਨੂੰ ਛੱਡ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Abort printing
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਨੂੰ ਵਿਚੇ ਛੱਡੋ

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
pa: ਰਾਹੀਂ ਟਿਕਾਣਾ ਜੋੜੋ

en: From
pa: ਤੋਂ

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
pa: ਰਾਹੀਂ ਟਿਕਾਣਾ ਹਟਾਓ

en: Via
pa: ਰਾਹੀਂ

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
pa: ਉਲਟ ਰਾਹ

en: To
pa: ਤੱਕ

en: Search
pa: ਲੱਭੋ

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
pa: %s ਤੋਂ %s ਜੋੜੋ

en: Failed to open URI
pa: URL ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Open with %s
pa: %s ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: failed to load file
pa: ਫਾਇਲ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
pa: ਅੰਦਾਜ਼ਨ ਸਮਾਂ: %s

en: Itineraries provided by %s
pa: %s ਵਲੋਂ ਸਫ਼ਰਨਾਮਾ ਦਿੱਤਾ

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
pa: %s ਵਜੇ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
pa: %s ਤੁਰੋ

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
pa: %s ਵਜੇ ਪਹੁੰਚੋ

en: Arrive
pa: ਪਹੁੰਚ

en: Show walking instructions
pa: ਤੁਰਨ ਦੀਆਂ ਹਦਾਇਤਾਂ ਦਿਖਾਓ

en: Hide walking instructions
pa: ਤੁਰਨ ਦੀਆਂ ਹਦਾਇਤਾਂ ਲੁਕਾਓ

en: Load earlier alternatives
pa: ਸਵਖਤੇ ਵਾਲੇ ਬਦਲ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Load later alternatives
pa: ਬਾਦ ਵਾਲੇ ਬਦਲ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: No earlier alternatives found.
pa: ਕੋਈ ਸਵਖਤੇ ਦਾ ਬਦਲ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ।

en: No later alternatives found.
pa: ਕੋਈ ਬਦਲਵਾਂ ਰੂਟ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ।

en: No timetable data found for this route.
pa: ਇਸ ਰੂਟ ਲਈ ਕੋਈ ਸਮਾਂ-ਸਾਰਣੀ ਡਾਟਾ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ।

en: No provider found for this route.
pa: ਇਸ ਰੂਟ ਲਈ ਕੋਈ ਪੂਰਕ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ।

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
pa[0]: %s ਮਿੰਟ
pa[1]: %s ਮਿੰਟ

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
pa[0]: %s ਘੰਟਾ
pa[1]: %s ਘੰਟੇ

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
pa[0]: %s:%s ਘੰਟਾ
pa[1]: %s:%s ਘੰਟੇ

en: Around the clock
pa: ਚੌਵੀਂ ਘੰਟੇ

en: From sunrise to sunset
pa: ਸੂਰਜ ਚੜ੍ਹਨ ਤੋਂ ਸੂਰਜ ਡੁੱਬਣ ਤੱਕ

en: Every day
pa: ਹਰ ਰੋਜ਼

en: Public holidays
pa: ਪਬਲਿਕ ਛੁੱਟੀਆਂ

en: School holidays
pa: ਸਕੂਲੀ ਛੁੱਟੀਆਂ

en: not open
pa: ਖੁੱਲ੍ਹਾ ਨਹੀਂ

en: Bahá'í
pa: ਬਾਹਾਈ

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
pa: ਠੀਕ-ਠੀਕ

note: Translators: this is a duration with only hours, using * an abbreviation for hours, corresponding to 'h' in English
en: %s h
pa: %s ਘੰ

note: Translators: this is a duration with hours and minutes parts * using abbreviations for hours and minutes, corresponding to 'h' * and 'min' in English. The minutes has appropriate plural variations
en: %s h %s min | %s h %s min
pa[0]: %s ਘੰ %s ਮਿੰਟ
pa[1]: %s ਘੰ %s ਮਿੰਟ

note: Translators: this is a duration with minutes part * using abbreviation for minutes, corresponding to 'min' in English * with appropriate plural variations
en: %s min | %s min
pa[0]: %s ਮਿੰਟ
pa[1]: %s ਮਿੰਟ

note: Translators: This is a distance measured in kilometers
en: %s km
pa: %s ਕਿਮੀ

note: Translators: This is a distance measured in meters
en: %s m
pa: %s ਮੀ

note: Translators: This is a distance measured in miles
en: %s mi
pa: %s ਮੀਲ

note: Translators: This is a distance measured in feet
en: %s ft
pa: %s ਫੁੱਟ

en: Take the stairs to level %s
pa: %s ਉੱਤੇ ਜਾਣ ਲਈ ਪੌੜੀਆਂ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ

en: Take the stairs
pa: ਪੌੜੀਆਂ ਚੜ੍ਹੋ

en: Continue on %s
pa: %s ਉੱਤੇ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Turn left on %s
pa: %s ਤੋਂ ਖੱਬੇ ਮੁੜੋ

en: Turn left
pa: ਖੱਬੇ ਮੁੜੋ

en: Turn slightly left on %s
pa:  %s ਤੋਂ ਥੋੜ੍ਹਾ ਖੱਬੇ ਮੁੜੋ

en: Turn slightly left
pa: ਥੋੜ੍ਹਾ ਖੱਬੇ ਮੁੜੋ

en: Turn sharp left on %s
pa: %s ਤੋਂ ਤਿੱਖੇ ਖੱਬੇ ਮੁੜੋ

en: Turn sharp left
pa: ਤਿੱਖੇ ਖੱਬੇ ਮੁੜੋ

en: Turn right on %s
pa: %s ਤੋਂ ਸੱਜੇ ਮੁੜੋ

en: Turn right
pa: ਸੱਜ ਮੁੜੋ

en: Turn slightly right on %s
pa: %s ਤੋਂ ਥੋੜ੍ਹਾ ਖੱਬੇ ਮੁੜੋ

en: Turn slightly right
pa: ਥੋੜ੍ਹਾ ਸੱਜੇ ਮੁੜੋ

en: Turn sharp right on %s
pa: %s ਤੋਂ ਤਿੱਖੇ ਸੱਜੇ ਮੁੜੋ

en: Turn sharp right
pa: ਤਿੱਖੇ ਸੱਜੇ ਮੁੜੋ

en: At the roundabout, take exit %s
pa: ਗੋਲ ਚੱਕਰ ਵਿੱਚ, %s ਰਾਹੀਂ ਬਾਹਰ ਨਿਕਲੋ

en: At the roundabout, take exit to %s
pa: ਗੋਲ ਚੱਕਰ ਵਿੱਚ, %s ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਨਿਕਲੋ

en: Take the roundabout
pa: ਗੋਲ ਚੱਕਰ ਲਵੋ

en: Take the elevator and get off at %s
pa: ਐਲੀਵੇਟਰ ਲਵੋ ਅਤੇ %s ਉੱਤੇ ਉਤਰ ਜਾਓ

en: Take the elevator
pa: ਐਲੀਵੇਟਰ ਲਵੋ

en: Make a left u-turn onto %s
pa: %s ਤੋਂ ਖੱਬੇ ਯੂ-ਟਰਨ ਲਵੋ

en: Make a left u-turn
pa: ਖੱਬੀ ਯੂ-ਟਰਨ ਲਵੋ

en: Make a right u-turn onto %s
pa: %s ਤੋਂ ਸੱਜੇ ਯੂ-ਟਰਨ ਲਵੋ

en: Make a right u-turn
pa: ਸੱਜੇ ਯੂ-ਟਰਨ ਲਵੋ
