gnome-maps master - en to eo translation catalogue (405 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
eo: Mapoj

en: Find places around the world
eo: Trovi lokojn tra la mondo

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
eo: Mapoj donas al vi rapidan aliron al mapoj de la tuta mondo. Ĝi ebligas vin rapide trovi la lokon, kiun vi serĉas, serĉante urbon aŭ straton, aŭ trovi lokon por renkonti amikon.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
eo: Mapoj uzas la kunlaboran datumbazon OpenStreetMap, farita de centoj da miloj da personoj tra la tuta mondo.

en: The GNOME Project
eo: La projekto GNOME

en: A simple maps application
eo: Simpla mapa aplikaĵo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
eo: Mapoj;

en: Allows your location to be shown on the map.
eo: Ebligas montri vian pozicion sur la mapo.

en: last viewed location
eo: laste vidita loko

en: Coordinates of last viewed location.
eo: Koordinatoj de laste vidita loko.

en: zoom
eo: zomo

en: Zoom level
eo: Zomnivelo

en: rotation
eo: turno

en: Map rotation in radians
eo: Maprotacio en radianoj

en: Map type
eo: Speco de mapo

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
eo: La speco de mapo por montri (strato, aera, ktp.)

en: Window size
eo: Fenestra grando

en: Window size (width and height).
eo: Fenestra grando (larĝo kaj alto).

en: Window position
eo: Fenestra pozicio

en: Window position (X and Y).
eo: Pozicio de fenestro (x kaj y).

en: Window maximized
eo: Fenestro maksimumigita

en: Window maximization state
eo: Maksimumiga stato de fenestro

en: Maximum number of search results
eo: Maksimuma numero da serĉa rezultoj

en: Maximum number of search results from geocode search.
eo: Maksimuma numero da serĉa rezultoj de geocode-a serĉo.

en: Number of recent places to store
eo: Nombro de lastatempaj lokoj por konservi

en: Number of recently visited places to store.
eo: Nombro de lastatempaj lokoj por konservi.

en: Number of recent routes to store
eo: Nombro de lastatempaj kursoj por konservi

en: Number of recently visited routes to store.
eo: Nombro da lastatempe vizititaj kursoj por konservi.

en: OpenStreetMap username or e-mail address
eo: OpenStreetMap-uzantonomo aŭ retpoŝtadreso

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
eo: Indikas ĉu la uzanto estas salutinta por redakti OpenStreetMap-datumojn.

en: Last used transportation type for routing
eo: Laste uzata transporta tipo por vojigo

en: Show scale
eo: Montri skalon

en: Whether to show the scale.
eo: Ĉu montri la skalon.

en: Route from Here
eo: Kurso ekde ĉi tie

en: Add Intermediate Destination
eo: Aldoni survojan celon

en: Route to Here
eo: Kurso ĝis ĉi tie

en: What's Here?
eo: Kio estas ĉi tie?

en: Copy Location
eo: Kopii lokon

en: Add to OpenStreetMap…
eo: Aldoni al OpenStreetMap…

en: Export view
eo: Elporta vido

en: _Cancel
eo: _Nuligi

en: _Export
eo: _Elporti

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
eo: Aktuala loko

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
eo: Tavoloj

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
eo: Presi la kurson

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
eo: Ŝatataj

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
eo: Kursa planilo

[ctx: shortcut window]
en: General
eo: Ĝenerale

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
eo: Montri la klavkombinojn

[ctx: shortcut window]
en: Search
eo: Serĉo

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
eo: Esplori punktojn de intereso

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
eo: Montri lastajn serĉrezultojn

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
eo: Baskuligi kursan planilon

[ctx: shortcut window]
en: Print route
eo: Presi la kurson

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eo: Ĉesi

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
eo: Malfermi ĉefan menuo

[ctx: shortcut window]
en: Map View
eo: Mapa vido

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
eo: Zomi

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
eo: Malzomi

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
eo: Turni laŭhorloĝe

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
eo: Turni maldekstrume

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
eo: Restarigi rotacion

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
eo: Baskuligi skalon

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
eo: Iri al aktuala loko

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
eo: Ŝalti al strata vido

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
eo: Baskuligi al aera vido

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
eo: Malfermi forman tavolon

en: Show Scale
eo: Montri skalon

en: Enable Experimental Map
eo: Ebligu eksperimentan mapon

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
eo: Malfermi forman tavolon…

en: Set up OpenStreetMap Account…
eo: Agordi OpenStreetMap-konton…

en: Export as Image…
eo: Elporti kiel bildo…

en: _Keyboard Shortcuts
eo: _Klavkombinoj

en: About Maps
eo: Pri Mapoj

en: Main Menu
eo: Ĉefa menuo

en: OpenStreetMap Account
eo: OpenStreetMap-konto

en: <span weight="bold" size="x-large">Sign in to edit maps</span>
eo: <span weight="bold" size="x-large">Salutu por redakti mapojn</span>

en: Help to improve the map, using an
    OpenStreetMap account.
eo: Helpu plibonigi la mapon uzante
    OpenStreetMap-konton.

en: Sign in to authorize access in a web browser.
    Then fill in the obtained verification code here in the next step.
eo: Ensalutu por rajtigi aliron en retumilo.
    Poste plenigu la akiritan konfirmkodon ĉi tie en la sekva paŝo.

en: Sign In
eo: Saluti

en: Copy verification code shown when authorizing access in the browser
eo: Kopii konfirmkodo montrita kiam rajtigante aliron en la retumilo

en: Verification code
eo: Konfirmkodo

en: Verify
eo: Kontroli

en: <span weight="bold" size="x-large">Signed In</span>
eo: <span weight="bold" size="x-large">Salutinta</span>

en: Your OpenStreetMap account is active.
eo: Via OpenStreetMap-konto estas aktiva.

en: Sign Out
eo: Adiaŭi

en: Street
eo: Strato

en: House number
eo: Domnumero

en: Postal code
eo: Poŝtkodo

note: This is the place name as it would be written in a postal address (typically coming after the postal code)
en: City
eo: Urbo

[ctx: dialog title]
en: Edit on OpenStreetMap
eo: Redakti en OpenStreetMap

en: Type
eo: Tipo

en: None
eo: Neniu

en: Add Field
eo: Aldoni kampon

en: Comment
eo: Komento

en: Map changes will be visible on all maps that use
    OpenStreetMap data.
eo: Mapaj redaktoj videblos en ĉiuj mapoj kiuj uzas
    OpenStreetMap-datumojn.

en: Recently Used
eo: Freŝe uzitaj

en: Cancel
eo: Nuligi

en: Next
eo: Sekva

en: Article
eo: Artikolo

en: Wikidata tag
eo: Vikidatumoj-etikedo

en: Load Wikidata tag for article
eo: Ŝargi Vikidatuman etikedon por artikolo

en: Explore Nearby Places
eo: Esploru proksimajn lokojn

en: No results found
eo: Ne trovis rezulton

en: An error has occurred
eo: Eraro okazis

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
eo: Ŝanĝi ordon de itinero

en: Open Location
eo: Malfermi lokon

en: Copy
eo: Kopii

en: Send To…
eo: Sendi al…

en: Open Shape Layer
eo: Malfermi forman tavolon

en: _Open
eo: _Malfermi

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
eo: Baskuligi videblecon

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
eo: Forigi forman tavolon

en: Route search by GraphHopper
eo: Kursa serĉado de GraphHopper

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
eo: Planado de kursoj kun publikaj transportiloj estas provizata
    de eksteraj servoj.
    GNOME ne povas garantii ĝustecon de la montrataj kursoj kaj planoj.
    Rimarku, ke iuj provizantoj eble ne traktas ĉiujn specojn de transportado. Ekzemple,
    landa provizanto eble ne traktus aviadon, kaj loka liveranto eble ne traktus regionajn
    vagonarojn.
    Nomojn kaj varmarkojn prezentatajn rigardu kiel registritajn posedaĵojn, kiam tio taŭgas.

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
eo: Kaŝi intermezajn staciojn kaj informojn

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
eo: Montri intermezajn staciojn kaj informojn

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
eo: Ekveturi nun

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
eo: Ekveturi je

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
eo: Alveni je

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
eo: Montri

en: Buses
eo: Busoj

en: Trams
eo: Tramoj

en: Trains
eo: Vagonaroj

en: Subway
eo: Subtera fervojo

en: Ferries
eo: Pramŝipoj

en: Airplanes
eo: Aviadiloj

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
eo: Kunhavigi lokon

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
eo: Aldoni al nova kurso

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: Directions
eo: Direktoj

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
eo: Marki kiel ŝatatan

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
eo: Redakti en OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
eo: Kunhavigi lokon

en: Back to Main Categories
eo: Reen al ĉefaj kategorioj

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
eo: Zomi

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
eo: Malzomi

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
eo: Restarigi rotacion

en: Failed to find tile structure in directory
eo: Malsukcesis trovi kahelan strukturon en dosierujo

en: Failed to parse XML document
eo: Malsukcesis analizi la XML-dokumenton

en: Missing required attributes
eo: Mankas bezonataj atributoj

en: Could not find OSM element
eo: Ne sukcesis trovi la OSM-elementon

en: Could not find user element
eo: Ne eblis trovi uzantan elementon

en: A path to a local tiles directory structure
eo: Vojo al loka kahela dosieruja strukturo

en: Tile size for local tiles directory
eo: Kahela grandeco por loka kahela dosierujo

en: Show the version of the program
eo: Montri la version de la programo

en: Search for places
eo: Serĉi lokojn

en: [FILE…|URI]
eo: [DOSIERO…|URI]

en: Invalid maps: URI: %s
eo: Nevalidaj mapoj: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
eo: Mapoj ĉe %f, %f.png

en: Unable to export view
eo: Ne eblas elporti la vidon

en: invalid coordinate
eo: nevalida koordinato

en: parse error
eo: analizeraro

en: unknown geometry
eo: nekonata geometrio

en: Route request failed.
eo: Kurs-peto malsukcesis.

en: No route found.
eo: Ne trovis kurson.

en: Start!
eo: Ek!

en: All Layer Files
eo: Ĉiuj tavolaj dosieroj

en: Failed to connect to location service
eo: Malsukcesis konekti al loka servo

en: Turn on location services
eo: Ŝalti lokservojn

en: Location Settings
eo: Agordoj de loko

en: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
eo: Kopirajto © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. kaj la kontribuintoj de GNOME Mapoj

en: Map data by %s and contributors
eo: Mapdatumoj de %s kaj kontribuantoj

en: Map Data Provider
eo: Provizanto de datumoj de mapoj

en: Map Tile Provider
eo: Provizanto de kaheloj de mapo

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
eo: Mapajn kahelojn provizas %s

en: Search Provider
eo: Serĉo-provizanto

en: Search provided by %s using %s
eo: Serĉo povigita de %s per %s

en: Failed to open layer
eo: Malsukcesis malfermi la tavolon

en: Do you want to continue?
eo: Ĉu vi volas daŭrigi?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
eo: Vi estas malfermonta dosierojn kun totala grandeco de %s MB. Ĉi tio povus preni iom da tempo por ŝarĝi

en: Continue
eo: Daŭrigi

en: File type is not supported
eo: Dosiertipo ne estas subtenata

en: Failed to open GeoURI
eo: Malsukcesis malfermi la Geo-URI

en: Nothing found here!
eo: Nenio trovita ĉi tie!

en: Zoom in to add location
eo: Zomi por aldoni lokon

en: Location was added in OpenStreetMap
eo: Loko estis aldonita al OpenStreetMap

en: The verification code didn’t match, please try again.
eo: La kontrolkodo ne kongruis, bonvolu provi denove.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
eo: Malkorekta uzantonomo aŭ pasvorto

en: Success
eo: Sukceso

en: Bad request
eo: Malbona peto

en: Object not found
eo: Objekto ne trovita

en: Conflict, someone else has just modified the object
eo: Konflikto, iu alia ĵus redaktis tiun objekton

en: Object has been deleted
eo: La objekto estis forigita

en: Way or relation refers to non-existing children
eo: Vojo aŭ rilato referencas al neekzistantaj idoj

en: Name
eo: Nomo

en: The official name. This is typically what appears on signs.
eo: La oficiala nomo. Tio ĉi kutime aperas sur signoj.

en: Address
eo: Adreso

en: Website
eo: Retejo

en: This is not a valid URL. Make sure to include http:// or https://.
eo: Ĉi tio ne estas valida URL. Nepre inkluzivi http:// aŭ https://.

en: The official website. Try to use the most basic form of a URL i.e. http://example.com instead of http://example.com/index.html.
eo: La oficiala retejo. Provo uzi la plej bazan formon de URL t.e. http://example.com anstataŭ http://example.com/index.html.

en: Phone
eo: Telefono

en: Phone number. Use the international format, starting with a + sign. Beware of local privacy laws, especially for private phone numbers.
eo: Telefona numero. Uzu la internacian formon, komencantan kun la signo “+”. Observu lokajn privatecajn leĝojn, precipe por privataj telefonaj numeroj.

en: E-mail
eo: Retpoŝto

en: This is not a valid e-mail address. Make sure to not include the mailto: protocol prefix.
eo: Ĉi tio ne estas valida retadreso. Certigu ne inkluzivi la mailto: protokola prefikson.

en: Contact e-mail address for inquiries. Add only email addresses that are intended to be publicly used.
eo: Kontaktu retpoŝtadreson por demandoj. Aldonu nur retadresojn kiuj estas intencitaj por esti publike uzataj.

note: Translators: This is the text for the "Wikipedia" link at the end of summaries
en: Wikipedia
eo: Vikipedio

en: Opening hours
eo: Horoj de malfermo

en: See the link in the label for help on format.
eo: Vidi la ligon en la etikedo por helpo sur formo.

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
eo: Loĝantaro

en: Altitude
eo: Altitudo

en: Elevation (height above sea level) of a point in metres.
eo: Alteco (alto super mara nivelo) de punkto per metroj.

en: Wheelchair access
eo: Rulseĝa aliro

en: Yes
eo: Jes

en: No
eo: Ne

en: Limited
eo: Limigita

en: Designated
eo: Indikita

en: Internet access
eo: Interreta aliro

en: Wi-Fi
eo: Sendrata

en: Wired
eo: Drata

en: Terminal
eo: Terminalo

en: Service
eo: Servo

en: Takeout
eo: Elporto

en: Only
eo: Nur

en: Religion
eo: Religio

en: Animism
eo: Animismo

en: Bahá’í
eo: Bahaismo

en: Buddhism
eo: Budaismo

en: Caodaism
eo: Kaodaismo

en: Christianity
eo: Kristanismo

en: Confucianism
eo: Konfuceismo

en: Hinduism
eo: Hinduismo

en: Jainism
eo: Ĝajnismo

en: Judaism
eo: Judismo

en: Islam
eo: Islamo

en: Multiple Religions
eo: Pluraj religioj

en: Paganism
eo: Paganismo

en: Pastafarianism
eo: Pastafarianismo

en: Scientology
eo: Scientologio

en: Shinto
eo: Ŝintoismo

en: Sikhism
eo: Sikismo

en: Spiritualism
eo: Spiritismo

en: Taoism
eo: Taoismo

en: Unitarian Universalism
eo: Unitaria Universalismo

en: Voodoo
eo: Voduismo

en: Yazidism
eo: Jezidismo

en: Zoroastrianism
eo: Zaratuŝtrismo

en: Toilets
eo: Necesejoj

en: Note
eo: Noto

en: Information used to inform other mappers about non-obvious information about an element, the author’s intent when creating it, or hints for further improvement.
eo: Informo uzota por sciigi nememkompreneblajn informojn al aliaj mapistoj pri elemento, intenco de ĝia aŭtoro, aŭ helpiloj por plia plibonigado.

[ctx: dialog title]
en: Add to OpenStreetMap
eo: Aldoni al OpenStreetMap

en: Select Type
eo: Elekti tipon

en: Done
eo: Farite

en: The format used should include the language code and the article title like “en:Article title”.
eo: La uzata formo devus inkluzivi lingvan kodon kaj la artikolan titolon, kiel “eo:artikola titolo”.

en: Use the reload button to load the Wikidata tag for the selected article
eo: Uzu la reŝargi butonon por ŝargi la Vikidatuman etikedon por la elektita artikolo

en: Couldn't find Wikidata tag for article
eo: Ne eblis trovi Vikidatuman etikedon por artikolo

en: Unnamed place
eo: Sennoma loko

en: Failed to parse Geo URI
eo: Malsukcesis analizi Geo-URI

en: Failed to parse Maps URI
eo: Malsukcesis analizi Maps-URI

en: Coordinates
eo: Koordinatoj

en: Accuracy
eo: Precizeco

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
eo: Precizeco: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
eo: Telefonnumero

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
eo: Ofertas elporton

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
eo: Ne ofertas elprenadon

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
eo: Nur proponas elporton

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
eo: Publika interreta aliro

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
eo: Neniu interreta aliro

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
eo: Publika WLAN

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
eo: Kablita interreta aliro

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
eo: Komputiloj disponeblaj por uzo

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
eo: Interreta helpo disponebla

en: No toilets available
eo: Ne disponeblaj necesejoj

en: Toilets available
eo: Necesejoj haveblaj

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
eo: Rulseĝo alirebla

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
eo: Limigita rulseĝo alirebleco

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
eo: Ne alirebla por rulseĝo

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
eo: Destinite por rulseĝaj uzantoj

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
eo: %s sub la marnivelo

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
eo: Ĉe marnivelo

en: Religion:
eo: Religio:

en: Place not found in OpenStreetMap
eo: Loko ne troviĝis en OpenStreetMap

en: Coordinates in URL are not valid
eo: Koordinatoj en URL ne estas validaj

en: URL is not supported
eo: URL ne estas subtenata

en: Amenities
eo: Agrablaĵoj

en: ATMs
eo: Monmaŝino

en: Post Boxes
eo: Poŝtkestoj

en: Post Offices
eo: Poŝtejoj

en: Police
eo: Polico

en: Libraries
eo: Bibliotekoj

en: Pharmacies
eo: Apotekoj

en: Recycling
eo: Reciklado

en: Wheelchair-accessible Toilets
eo: Necesejoj alireblaj por rulseĝoj

en: Baggage Lockers
eo: Pakaĵŝrankoj

en: Eating & Drinking
eo: Manĝado & trinkado

en: Restaurants
eo: Restoracioj

en: Fast Food
eo: Rapida manĝo

en: Food Courts
eo: Manĝejoj

en: Pubs
eo: Drinkejoj

en: Bars
eo: Trinkejoj

en: Cafes
eo: Kafejoj

en: Ice Cream
eo: Glaciaĵo

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
eo: Manĝaĵoj, manĝaĵoj kaj trinkaĵoj

en: Shopping
eo: Butikumado

en: Supermarkets
eo: Superbazaroj

en: Convenience Stores
eo: Konvenaj vendejoj

en: Shopping Malls
eo: Butikcentroj

en: Clothes
eo: Vestaĵoj

en: Shoes
eo: Ŝuoj

en: Electronics
eo: Elektroniko

en: Alcohol
eo: Alkoholo

en: Bakeries
eo: Bakejoj

en: Flowers
eo: Floroj

en: Transportation
eo: Transportado

en: Bus & Tram Stops
eo: Busaj kaj tramaj haltejoj

en: Train & Subway Stations
eo: Trajnaj kaj metroaj stacidomoj

en: Tickets
eo: Biletoj

en: Parking
eo: Parkejo

en: Bicycle Parking
eo: Parkado de bicikloj

en: Bicycle Rental
eo: Luo de bicikloj

en: Car Rental
eo: Luo de aŭtoj

en: Fuel
eo: Fuelo

en: EV Charging
eo: Ŝargado de EV

en: Healthcare
eo: Sanzorgo

en: Clinics
eo: Klinikoj

en: Hospitals
eo: Malsanulejoj

en: Dentists
eo: Dentistoj

en: Accommodation
eo: Loĝado

en: Hotels
eo: Hoteloj

en: Hostels
eo: Gastejoj

en: Bed & Breakfast
eo: Lito & Matenmanĝo

en: Campings
eo: Kampadejoj

en: Recreation
eo: Rekreado

en: Parks
eo: Parkoj

en: Playgrounds
eo: Ludejoj

en: Beaches
eo: Plaĝoj

en: Nature Reserves
eo: Naturrezervejoj

en: Theme Parks
eo: Temaj parkoj

en: Theaters
eo: Teatroj

en: Movie Theaters
eo: Kinejoj

en: Night Clubs
eo: Noktaj kluboj

en: Tourism
eo: Turismo

en: Museums
eo: Museoj

en: Attractions
eo: Altiroj

en: Artworks
eo: Artaĵoj

en: Tourist Information
eo: Turisma informo

en: Sports
eo: Sportoj

en: Gyms
eo: Gimnastikejoj

en: Outdoor Gyms
eo: Subĉielaj gimnastikejoj

en: Golf Courses
eo: Golfejoj

en: From %s to %s
eo: De %s ĝis %s

en: Loading map tiles for printing
eo: Ŝarĝante maperojn por presado

en: You can abort printing if this takes too long
eo: Vi rajtas ĉesigi presadon se tro daŭras

en: Abort printing
eo: Ĉesigi presadon

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
eo: Aldoni per loko

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
eo: Forigi per loko

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
eo: Renversi kurson

en: Search
eo: Serĉu

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
eo: Aldoni %s al %s

en: Failed to open URI
eo: Malsukcesis malfermi la URI

en: Open with %s
eo: Malfermi per %s

en: failed to load file
eo: malsukcesis ŝarĝi la dosieron

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
eo: Antaŭkalkulita tempo: %s

en: Itineraries provided by %s
eo: Kursojn provizas %s

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
eo: Alveturi je %s

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
eo: Ek

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
eo: Promeni %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
eo: Alveni je %s

en: Arrive
eo: Alveni

en: Show walking instructions
eo: Montri promenajn instrukciojn

en: Hide walking instructions
eo: Kaŝi promenajn instrukciojn

en: Load earlier alternatives
eo: Ŝargi antaŭajn alternativojn

en: Load later alternatives
eo: Ŝargi postajn alternativojn

en: No earlier alternatives found.
eo: Neniu antaŭa alternativo trovita.

en: No later alternatives found.
eo: Neniu posta alternativo trovita.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
eo: %-e-a de %b

en: No timetable data found for this route.
eo: Neniuj horaraj datumoj trovitaj por ĉi tiu kurso.

en: No provider found for this route.
eo: Neniu provizanto trovita por ĉi tiu kurso.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
eo[0]: %s minuto
eo[1]: %s minutoj

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
eo[0]: %s horo
eo[1]: %s horoj

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
eo[0]: %s:%s horo
eo[1]: %s:%s horoj

en: Around the clock
eo: Tuttaga

en: From sunrise to sunset
eo: De sunleviĝo ĝis sunsubiro

en: Every day
eo: Ĉiun tagon

[ctx: day range]
note: Translators: * This represents a range of days with a starting and ending day.
en: %s-%s
eo: %s–%s

en: Public holidays
eo: Publikaj festotagoj

en: School holidays
eo: Lernejaj ferioj

en: not open
eo: ne malfermita

[ctx: time interval]
note: Translators: * This is a time interval with a starting and an ending time. * The time values are represented by the %s place holders and * appropriate white spacing or connecting phrases can be set by the * translation as needed. The order of the arguments can be rearranged * using the %n$s syntax.
en: %s-%s
eo: %s–%s

en: Bahá'í
eo: Bahaismo

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
eo: Nekonata

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
eo: Preciza

note: Translators: This is a distance measured in miles
en: %s mi
eo: %s mej

en: This plugin doesn't support latest arrival
eo: Ĉi tiu kromaĵo ne subtenas lastan alvenon

en: Continue on %s
eo: Daŭrigi je %s

en: Turn left on %s
eo: Turni maldekstren je %s

en: Turn left
eo: Turni maldekstren

en: Turn slightly left on %s
eo: Turni maldekstren iomete je %s

en: Turn slightly left
eo: Turni maldekstren iomete

en: Turn sharp left on %s
eo: Turni maldekstren akre je %s

en: Turn sharp left
eo: Turni maldekstren akre

en: Turn right on %s
eo: Turni dekstren je %s

en: Turn right
eo: Turni dekstren

en: Turn slightly right on %s
eo: Turni dekstren iomete je %s

en: Turn slightly right
eo: Turni dekstren iomete

en: Turn sharp right on %s
eo: Turni dekstren akre je %s

en: Turn sharp right
eo: Turni dekstren akre

en: At the roundabout, take exit %s
eo: Ĉe la trafikcirklo, prenu elirejon %s

en: At the roundabout, take exit to %s
eo: Ĉe la trafikcirklo, prenu elirejon al %s

en: Take the roundabout
eo: Iru la rondirejon

en: Take the elevator and get off at %s
eo: Uzu la lifton kaj eliru je %s

en: Take the elevator
eo: Uzu la lifton

en: Make a left u-turn onto %s
eo: Turni maldekstren reen al %s

en: Make a left u-turn
eo: Turni maldekstren reen

en: Make a right u-turn onto %s
eo: Turniĝu dekstren reen al %s

en: Make a right u-turn
eo: Turni dekstren reen
