gnome-maps master - en to pt_BR translation catalogue (429 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
pt_BR: Mapas

en: Find places around the world
pt_BR: Encontre lugares ao redor do mundo

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
pt_BR: Mapas oferece a você acesso rápido a mapas ao redor de todo o mundo. Permite que você localize rapidamente o local que deseja encontrar através da pesquisa por uma cidade ou rua e a encontrar um local para encontrar um amigo(a).

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
pt_BR: Mapas usa o banco de dados colaborativo do OpenStreetMap, com contribuições de centenas de milhares de pessoas ao redor do planeta.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

en: A simple maps application
pt_BR: Um simples aplicativo de mapas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
pt_BR: Mapas;

en: Allows your location to be shown on the map.
pt_BR: Permite que sua localização seja mostrada no mapa.

en: last viewed location
pt_BR: última localização vista

en: Coordinates of last viewed location.
pt_BR: Coordenadas do última localização vista.

en: zoom
pt_BR: ampliação

en: Zoom level
pt_BR: Nível de ampliação

en: rotation
pt_BR: rotação

en: Map rotation in radians
pt_BR: Rotação do mapa em radianos

en: Map type
pt_BR: Tipo do mapa

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
pt_BR: O tipo do mapa para exibir (rua, aérea etc.)

en: Window size
pt_BR: Tamanho da janela

en: Window size (width and height).
pt_BR: Tamanho da janela (largura e altura).

en: Window position
pt_BR: Posição da janela

en: Window position (X and Y).
pt_BR: A posição da janela (X e Y).

en: Window maximized
pt_BR: Janela maximizada

en: Window maximization state
pt_BR: O estado de janela maximizada

en: Maximum number of search results
pt_BR: Número máximo de resultados de pesquisa

en: Maximum number of search results from geocode search.
pt_BR: Número máximo de resultados da pesquisa por geocódigo.

en: Number of recent places to store
pt_BR: Número de lugares recentes para armazenar

en: Number of recently visited places to store.
pt_BR: Número de lugares visitados recentemente para armazenar.

en: Number of recent routes to store
pt_BR: Número de rotas recentes para armazenar

en: Number of recently visited routes to store.
pt_BR: Número de rotas visitadas recentemente para armazenar.

en: OpenStreetMap username or email address
pt_BR: Nome de usuário do OpenStreetMap ou endereço de e-mail

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
pt_BR: Indica se o usuário ingressou para editar dados do OpenStreetMap.

en: Last used transportation type for routing
pt_BR: Último tipo de transporte usado para rotas

en: Show scale
pt_BR: Mostrar escala

en: Whether to show the scale.
pt_BR: Se deve mostrar a escala.

en: Route from Here
pt_BR: Rota a partir daqui

en: Add Intermediate Destination
pt_BR: Adicionar destino intermediário

en: Route to Here
pt_BR: Rota para aqui

en: Clear Current Route
pt_BR: Limpar rota atual

en: Copy Location
pt_BR: Copiar localização

en: Add to OpenStreetMap…
pt_BR: Adicionar ao OpenStreetMap…

note: Translators: This is the title of the dialog for expoting the map view content to an image file
en: Export View
pt_BR: Exportar visão

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Export
pt_BR: _Exportar

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
pt_BR: Remover favoritos

en: No Favorites
pt_BR: Sem favoritos

en: Add places to your favorites to get them listed here
pt_BR: Adicione lugares à sua lista de favoritos para acessá-los aqui

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
pt_BR: Localização atual

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
pt_BR: Camadas

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
pt_BR: Imprimir rota

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
pt_BR: Favoritos

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
pt_BR: Planejador de rota

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pt_BR: Mostra os atalhos

[ctx: shortcut window]
en: Search
pt_BR: Pesquisa

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
pt_BR: Explora pontos de interesse

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
pt_BR: Mostra os últimos resultados de pesquisa

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
pt_BR: Alterna o planejador da rota

[ctx: shortcut window]
en: Print route
pt_BR: Imprime a rota

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt_BR: Sai

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
pt_BR: Abre o menu principal

[ctx: shortcut window]
en: Map View
pt_BR: Visão de mapa

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
pt_BR: Amplia

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
pt_BR: Reduz

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
pt_BR: Gira no sentido horário

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
pt_BR: Gira no sentido anti-horário

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
pt_BR: Redefine a rotação

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
pt_BR: Alterna a escala

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
pt_BR: Vai para a localização atual

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
pt_BR: Muda para a visão de rua

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
pt_BR: Muda para a visão aérea

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
pt_BR: Abre a camada

en: Show Scale
pt_BR: Mostrar escala

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
pt_BR: Abrir camada…

en: Set up OpenStreetMap Account…
pt_BR: Configurar conta OpenStreetMap…

en: Export as Image…
pt_BR: Exportar como imagem…

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: A_talhos de teclado

en: About Maps
pt_BR: Sobre o Mapas

en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

en: OpenStreetMap Account
pt_BR: Conta do OpenStreetMap

en: Sign In To Edit Maps
pt_BR: Entre para editar o Mapas

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
pt_BR: Ajude a melhorar o mapa, usando uma conta do OpenStreetMap.

en: _Sign In
pt_BR: _Entrar

en: Verification
pt_BR: Verificação

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
pt_BR: Copie o código de verificação mostrado ao autorizar o acesso no navegador.

en: Verification Code
pt_BR: Código de verificação

en: _Verify
pt_BR: _Verificar

en: Signed In
pt_BR: Logado

en: Your OpenStreetMap account is active.
pt_BR: Sua conta do OpenStreetMap está ativa.

en: _Sign Out
pt_BR: _Sair

en: Discard Changes?
pt_BR: Descartar alterações?

en: Your current changes to the map will be lost
pt_BR: Suas alterações atuais ao mapa serão perdidas

en: _Discard
pt_BR: _Descartar

[ctx: dialog title]
en: Edit Location
pt_BR: Editar localização

en: Loading…
pt_BR: Carregando…

en: Edit Location
pt_BR: Editar localização

en: Edit an existing location in OpenStreetMap
pt_BR: Edita uma localização existente no OpenStreetMap

en: Location Type
pt_BR: Tipo de localização

en: Search types
pt_BR: Pesquisar tipos

en: Recently Used Types
pt_BR: Tipos recentemente usados

en: Edit Map
pt_BR: Editar mapa

en: Almost There!
pt_BR: Quase lá!

en: Describe your map changes. They will be visible on all maps that use OpenStreetMap data.
pt_BR: Descreva suas alterações ao mapa. Elas estarão visíveis em todos os mapas que usarem dados do OpenStreetMap.

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Explore Nearby Places
pt_BR: Explorar lugares próximos

en: No results found
pt_BR: Nenhum resultado encontrado

en: An error has occurred
pt_BR: Um erro foi encontrado

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
pt_BR: Alterar ordem da rota

en: Open Location
pt_BR: Abrir localização

en: C_opy
pt_BR: C_opiar

en: _Send To…
pt_BR: _Enviar para…

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
pt_BR: Tornar visível

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
pt_BR: Remover camada de forma

en: Pedestrian
pt_BR: Pedestre

en: Bike
pt_BR: Bicicleta

en: Car
pt_BR: Carro

en: Transit
pt_BR: Trânsito

en: Route search by GraphHopper
pt_BR: Pesquisa de rota por GraphHopper

en: More Information
pt_BR: Mais informações

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
pt_BR: Itinerários de rotas para trânsito público é fornecido por serviços
    de terceiros.
    GNOME não pode garantir que os itinerários e agendamentos mostrados estejam
    corretos. Observe que alguns fornecedores podem não incluir todos os modos
    de transporte disponíveis, por exemplo, um fornecedor nacional pode não
    incluir companhias aéreas e um fornecedor local pode perder trens regionais.

en: Back
pt_BR: Retornar

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
pt_BR: Ocultar informações e paradas intermediárias

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
pt_BR: Mostrar informações e paradas intermediárias

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
pt_BR: Sair agora

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
pt_BR: Sair por

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
pt_BR: Chegar por

en: View More
pt_BR: Veja mais

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
pt_BR: Mostrar

en: _Buses
pt_BR: _Ônibus

en: _Trams
pt_BR: _Bondes

en: T_rains
pt_BR: T_rens

en: _Subway
pt_BR: _Metrô

en: _Ferries
pt_BR: _Balsas

en: _Airplanes
pt_BR: _Aviões

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
pt_BR: Compartilhar localização

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
pt_BR: Adicionar à nova rota

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: _Directions
pt_BR: _Instruções

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
pt_BR: Marcar como favorito

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
pt_BR: Editar no OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
pt_BR: Compartilhar localização

en: Back to Main Categories
pt_BR: Voltar para categorias principais

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
pt_BR: Redefinir rotação

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
pt_BR: Reduzir

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
pt_BR: Ampliar

en: Failed to find tile structure in directory
pt_BR: Falha ao pesquisar estrutura de blocos no diretório

en: Failed to parse XML document
pt_BR: Falha ao analisar documento XML

en: Missing required attributes
pt_BR: Faltando atributos necessários

en: Could not find OSM element
pt_BR: Não foi possível localizar elemento OSM

en: Could not find user element
pt_BR: Não foi possível localizar o elemento do usuário

en: A path to a local tiles directory structure
pt_BR: Um caminho para um diretório local de estrutura de blocos

en: Tile size for local tiles directory
pt_BR: O tamanho de bloco para o diretório local de blocos

en: Show the version of the program
pt_BR: Mostra a versão do programa

en: Search for places
pt_BR: Pesquisar locais

en: [FILE…|URI]
pt_BR: [ARQUIVO…|URI]

en: Invalid maps: URI: %s
pt_BR: Mapas inválidos: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
pt_BR: Mapas em %f, %f.png

en: Unable to export view
pt_BR: Não foi possível exportar a visão

en: Favorite removed
pt_BR: Favorito removido

en: _Undo
pt_BR: Des_fazer

en: invalid coordinate
pt_BR: coordenada inválida

en: parse error
pt_BR: erro de análise

en: unknown geometry
pt_BR: geometria desconhecida

en: Route request failed.
pt_BR: Solicitação da rota falhou.

en: No route found.
pt_BR: Nenhuma rota encontrada.

en: Start!
pt_BR: Começar!

en: Failed to connect to location service
pt_BR: Falha ao conectar ao serviço de localização

en: Turn on location services
pt_BR: Habilitar serviços de localização

en: Location Settings
pt_BR: Configurações de localização

en: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
pt_BR: Copyright © 2011 – 2022 Red Hat, Inc. e os autores do GNOME Mapas

en: Map data by %s and contributors
pt_BR: Dados de mapas por %s e contribuidores

en: Map Data Provider
pt_BR: Provedor de dados do mapa

en: Map Tile Provider
pt_BR: Provedor de blocos de mapa

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
pt_BR: Blocos de mapas fornecidos por %s

en: Search Provider
pt_BR: Provedor de pesquisa

en: Search provided by %s using %s
pt_BR: Pesquisa fornecida por %s usando %s

en: All Layer Files
pt_BR: Todas os arquivos de camadas

en: Open Shape Layers
pt_BR: Abrir camada de relevo

en: Failed to open layer
pt_BR: Falha ao abrir camada

en: Do you want to continue?
pt_BR: Você deseja continuar?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
pt_BR: Você está prestes a abrir arquivos com um tamanho total de %s MB. Isso pode levar um bom tempo para carregar

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: File type is not supported
pt_BR: Não há suporte ao tipo de arquivo

en: Failed to open GeoURI
pt_BR: Falha ao analisar o URI geo

en: Zoom in to add location
pt_BR: Amplie para adicionar uma localização

en: Location was added in OpenStreetMap
pt_BR: A localização foi adicionado no OpenStreetMap

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
pt_BR: O código de verificação não combina, por gentileza, tente novamente.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
pt_BR: Nome de usuário ou senha incorretos

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Bad request
pt_BR: Solicitação inválida

en: Object not found
pt_BR: Objeto não encontrado

en: Conflict, someone else has just modified the object
pt_BR: Conflito, alguém acabou de modificar o objeto

en: Object has been deleted
pt_BR: O objeto foi excluído

en: Way or relation refers to non-existing children
pt_BR: Caminho ou relacionamento faz referência a filho não existente

en: General
pt_BR: Geral

en: Name
pt_BR: Nome

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Contact
pt_BR: Contato

en: Opening Hours
pt_BR: Horário de funcionamento

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Website
pt_BR: Site

en: Accessibility
pt_BR: Acessibilidade

en: Wheelchair Access
pt_BR: Acesso a cadeirantes

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: Limited
pt_BR: Limitado

en: Designated
pt_BR: Designado

en: Internet Access
pt_BR: Acesso à Internet

en: Wired
pt_BR: Cabeada

en: Service
pt_BR: Serviço

en: Miscellaneous
pt_BR: Diversos

note: Translators: This is the text for the "Wikipedia" link at the end of summaries
en: Wikipedia
pt_BR: Wikipédia

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
pt_BR: População

en: Elevation above sea level, in meters
pt_BR: Elevação acima do nível do mar, em metros

en: Takeout
pt_BR: Para viagem

en: Only
pt_BR: Apenas

en: Religion
pt_BR: Religião

en: Animism
pt_BR: Animismo

en: Buddhism
pt_BR: Budismo

en: Caodaism
pt_BR: Caodaísmo

en: Christianity
pt_BR: Cristianismo

en: Confucianism
pt_BR: Confucionismo

en: Hinduism
pt_BR: Hinduísmo

en: Jainism
pt_BR: Jainismo

en: Judaism
pt_BR: Judaísmo

en: Islam
pt_BR: Islã

en: Multiple Religions
pt_BR: Múltiplas religiões

en: Paganism
pt_BR: Paganismo

en: Pastafarianism
pt_BR: Pastafarianismo

en: Scientology
pt_BR: Cientologia

en: Shinto
pt_BR: Xintoísmo

en: Sikhism
pt_BR: Siquismo

en: Spiritualism
pt_BR: Espiritismo

en: Taoism
pt_BR: Taoismo

en: Unitarian Universalism
pt_BR: Unitário Universalismo

en: Voodoo
pt_BR: Vodu

en: Yazidism
pt_BR: Yazidismo

en: Zoroastrianism
pt_BR: Zoroastrismo

en: Note
pt_BR: Nota

[ctx: dialog heading]
en: Add Location
pt_BR: Adicionar localização

note: set the title and description for adding a POI
en: Add Location
pt_BR: Adicionar localização

en: Add a new location to OpenStreetMap
pt_BR: Adicione uma nova localizãaço ao OpenStreetMap

en: Changes successfully submitted
pt_BR: Alterações enviadas com sucesso

en: Unspecified
pt_BR: Não especificado

en: Street Name
pt_BR: Nome da rua

en: House Number
pt_BR: Número da residência

en: ZIP Code
pt_BR: Código postal

en: City
pt_BR: Cidade

en: Wikipedia Article
pt_BR: Artigo na Wikipédia

en: Wikidata Tag
pt_BR: Tag Wikidata

en: Load Wikidata tag from article name
pt_BR: Carrega tag do Wikidata a partir do nome do artigo

en: Couldn't find Wikidata tag for article
pt_BR: Não foi possível encontrar a tag do Wikidata para o artigo

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aerialway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aerialway
en: Aerialway
pt_BR: Transporte aéreo por cabos

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aeroway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aeroway
en: Aeroway
pt_BR: Infraestrutura aeronáutica

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "amenity" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Amenity
en: Amenity
pt_BR: Amenidades

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "barrier" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Barrier
en: Barrier
pt_BR: Barreira

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "highway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Highway
en: Road
pt_BR: Rua

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "historic" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Historic
en: Historic
pt_BR: Histórico

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "leisure" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Leisure
en: Leisure
pt_BR: Lazer

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "office" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Office
en: Office
pt_BR: Escritório

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "place" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Place
en: Place
pt_BR: Lugar

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "railway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Railway
en: Railway
pt_BR: Ferrovia

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "shop" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Shop
en: Shop
pt_BR: Compras

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "tourism" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Tourism
en: Tourism
pt_BR: Turismo

en: Other
pt_BR: Outro

en: Unnamed place
pt_BR: Lugar sem nome

en: Clear Entry
pt_BR: Limpar entrada

en: Failed to parse Geo URI
pt_BR: Falha ao analisar o URI de Geo

en: Failed to parse Maps URI
pt_BR: Falha ao analisar o URI de Mapas

en: Coordinates
pt_BR: Coordenadas

en: Accuracy
pt_BR: Precisão

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
pt_BR: Precisão: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
pt_BR: Número do telefone

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
pt_BR: Andar

en: Floor %s
pt_BR: Andar %s

en: At ground level
pt_BR: No térreo

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
pt_BR[0]: %s andar
pt_BR[1]: %s andar

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
pt_BR[0]: %s subsolo
pt_BR[1]: %s subsolo

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
pt_BR: Oferece para viagem

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
pt_BR: Não oferece para viagem

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
pt_BR: Só oferece para viagem

en: Opening hours
pt_BR: Horário de funcionamento

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
pt_BR: Acesso Público à Internet

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
pt_BR: Sem acesso à internet

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
pt_BR: Wi-Fi Público

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
pt_BR: Acesso à internet cabeada

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
pt_BR: Computadores disponíveis para uso

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
pt_BR: Assistência de internet disponível

en: No toilets available
pt_BR: Sem banheiros disponíveis

en: Toilets available
pt_BR: Banheiros disponíveis

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
pt_BR: Acessível a cadeirantes

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
pt_BR: Acesso limitado a cadeirantes

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
pt_BR: Não acessível a cadeirantes

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
pt_BR: Designado para cadeirantes

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
pt_BR: %s abaixo do nível do mar

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
pt_BR: No nível do mar

en: Religion:
pt_BR: Religião:

en: Place not found in OpenStreetMap
pt_BR: Lugar não encontrado no OpenStreetMap

en: Coordinates in URL are not valid
pt_BR: As coordenadas na URL não são válidas

en: URL is not supported
pt_BR: Não há suporte à URL

en: Amenities
pt_BR: Amenidades

en: ATMs
pt_BR: Caixas eletrônicos

en: Post Boxes
pt_BR: Caixas postais

en: Post Offices
pt_BR: Correios

en: Police
pt_BR: Polícia

en: Libraries
pt_BR: Bibliotecas

en: Pharmacies
pt_BR: Farmácias

en: Recycling
pt_BR: Reciclagem

en: Toilets
pt_BR: Banheiros

en: Wheelchair-accessible Toilets
pt_BR: Banheiros acessíveis para cadeirantes

en: Baggage Lockers
pt_BR: Armários de bagagem

en: Eating & Drinking
pt_BR: Comes e bebes

en: Restaurants
pt_BR: Restaurantes

en: Food Courts
pt_BR: Praças de alimentação

en: Bars
pt_BR: Bares

en: Cafes
pt_BR: Cafés

en: Ice Cream
pt_BR: Sorvete

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
pt_BR: Máquinas de alimentos, lanches e bebidas

en: Shopping
pt_BR: Compras

en: Supermarkets
pt_BR: Supermercados

en: Convenience Stores
pt_BR: Lojas de conveniência

en: Shopping Malls
pt_BR: Shoppings

en: Clothes
pt_BR: Roupas

en: Shoes
pt_BR: Calçados

en: Electronics
pt_BR: Eletrônicos

en: Alcohol
pt_BR: Álcool

en: Bakeries
pt_BR: Padarias

en: Flowers
pt_BR: Flores

en: Transportation
pt_BR: Transporte

en: Bus & Tram Stops
pt_BR: Paradas de ônibus e bonde

en: Train & Subway Stations
pt_BR: Estações de trem e metrô

en: Tickets
pt_BR: Bilhetes

en: Parking
pt_BR: Estacionamento

en: Bicycle Parking
pt_BR: Estacionamento de bicicleta

en: Bicycle Rental
pt_BR: Aluguel de bicicletas

en: Car Rental
pt_BR: Aluguel de carros

en: Fuel
pt_BR: Combustível

en: EV Charging
pt_BR: Carregamento de veículos elétricos

en: Healthcare
pt_BR: Assistência médica

en: Clinics
pt_BR: Clínicas

en: Hospitals
pt_BR: Hospitais

en: Dentists
pt_BR: Dentistas

en: Accommodation
pt_BR: Acomodação

en: Hotels
pt_BR: Hotéis

en: Hostels
pt_BR: Albergues

en: Bed & Breakfast
pt_BR: Cama e café da manhã

en: Campings
pt_BR: Acampamentos

en: Recreation
pt_BR: Recreação

en: Parks
pt_BR: Parques

en: Playgrounds
pt_BR: Parquinhos

en: Beaches
pt_BR: Praias

en: Nature Reserves
pt_BR: Reservas naturais

en: Theme Parks
pt_BR: Parques temáticos

en: Theaters
pt_BR: Teatros

en: Movie Theaters
pt_BR: Cinemas

en: Night Clubs
pt_BR: Boates

en: Museums
pt_BR: Museus

en: Attractions
pt_BR: Atrações

en: Artworks
pt_BR: Obras de arte

en: Tourist Information
pt_BR: Informações turísticas

en: Sports
pt_BR: Esportes

en: Gyms
pt_BR: Academias

en: Outdoor Gyms
pt_BR: Academias ao ar livre

en: Golf Courses
pt_BR: Campos de golf

en: From %s to %s
pt_BR: De %s até %s

en: Loading map tiles for printing
pt_BR: Carregando mosaicos de mapa para impressão

en: You can abort printing if this takes too long
pt_BR: Você pode abortar a impressão se isso leva muito tempo

en: Abort printing
pt_BR: Abortar impressão

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
pt_BR: Adiciona via localização

en: From
pt_BR: De

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
pt_BR: Remove via localização

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
pt_BR: Rota reversa

en: To
pt_BR: Até

en: Search
pt_BR: Pesquisar

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
pt_BR: Adicionar %s para %s

en: Failed to open URI
pt_BR: Falha ao abrir a URI

en: Open with %s
pt_BR: Abrir com %s

en: failed to load file
pt_BR: falha ao carregar arquivo

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
pt_BR: Tempo estimado: %s

en: Itineraries provided by %s
pt_BR: Itinerários fornecidos por %s

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
pt_BR: Início em %s

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
pt_BR: Início

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
pt_BR: Caminhe %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
pt_BR: Chegada em %s

en: Arrive
pt_BR: Chegada

en: Show walking instructions
pt_BR: Mostrar instruções de caminhada

en: Hide walking instructions
pt_BR: Ocultar instruções de caminhada

en: Load earlier alternatives
pt_BR: Carregar alternativas anteriores

en: Load later alternatives
pt_BR: Carregar alternativas posteriores

en: No earlier alternatives found.
pt_BR: Nenhuma alternativa anterior encontrada.

en: No later alternatives found.
pt_BR: Nenhuma alternativa posterior encontrada.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
pt_BR: %e de %b

en: No timetable data found for this route.
pt_BR: Nenhum dado de horário localizado para essa rota.

en: No provider found for this route.
pt_BR: Nenhum provedor localizado para essa rota.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
pt_BR[0]: %s minuto
pt_BR[1]: %s minutos

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
pt_BR[0]: %s hora
pt_BR[1]: %s horas

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
pt_BR[0]: %s:%s hora
pt_BR[1]: %s:%s horas

en: Around the clock
pt_BR: Em volta do relógio

en: From sunrise to sunset
pt_BR: Do nascer até o pôr do sol

en: Every day
pt_BR: Todo dia

en: Public holidays
pt_BR: Feriados públicos

en: School holidays
pt_BR: Feriados escolares

en: not open
pt_BR: não abrir

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
pt_BR: Exato

note: Translators: this is a duration with hours and minutes parts * using abbreviations for hours and minutes, corresponding to 'h' * and 'min' in English. The minutes has appropriate plural variations
en: %s h %s min | %s h %s min
pt_BR[0]: %s h %s min
pt_BR[1]: %s h %s mins

note: Translators: this is a duration with minutes part * using abbreviation for minutes, corresponding to 'min' in English * with appropriate plural variations
en: %s min | %s min
pt_BR[0]: %s min
pt_BR[1]: %s mins

en: Continue on %s
pt_BR: Continue em %s

en: Turn left on %s
pt_BR: Vire à esquerda em %s

en: Turn left
pt_BR: Vire à esquerda

en: Turn slightly left on %s
pt_BR: Vire ligeiramente à esquerda em %s

en: Turn slightly left
pt_BR: Vire ligeiramente à esquerda

en: Turn sharp left on %s
pt_BR: Vire acentuadamente à esquerda em %s

en: Turn sharp left
pt_BR: Vire acentuadamente à esquerda

en: Turn right on %s
pt_BR: Vire à direita em %s

en: Turn right
pt_BR: Vire à direita

en: Turn slightly right on %s
pt_BR: Vire ligeiramente à direita em %s

en: Turn slightly right
pt_BR: Vire ligeiramente à direita

en: Turn sharp right on %s
pt_BR: Vire acentuadamente à direita em %s

en: Turn sharp right
pt_BR: Vire acentuadamente à direita

en: At the roundabout, take exit %s
pt_BR: Na rotatória, pegue a %sª saída

en: At the roundabout, take exit to %s
pt_BR: Na rotatória, pegue a saída para %s

en: Take the roundabout
pt_BR: Pegue a rotatória

en: Take the elevator and get off at %s
pt_BR: Pegue o elevador e saia em %s

en: Take the elevator
pt_BR: Pegue o elevador

en: Make a left u-turn onto %s
pt_BR: Faça um retorno em U à esquerda para %s

en: Make a left u-turn
pt_BR: Faça um retorno em U à esquerda

en: Make a right u-turn onto %s
pt_BR: Faça um retorno em U à direita para %s

en: Make a right u-turn
pt_BR: Faça um retorno em U à direita
