gnome-maps master - en to it translation catalogue (442 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
it: Mappe

en: A simple maps application
it: Una semplice applicazione per le mappe

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
it: Mappe;

en: Allows your location to be shown on the map.
it: Consente alla propria posizione di essere mostrata sulla mappa.

en: last viewed location
it: ultima posizione visualizzata

en: Coordinates of last viewed location.
it: Coordinate dell'ultima posizione visualizzata.

en: zoom
it: ingrandimento

en: Zoom level
it: Livello d'ingrandimento

en: rotation
it: rotazione

en: Map rotation in radians
it: Rotazione della mappa in radianti

en: Map type
it: Tipo di mappa

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
it: Il tipo di mappa da mostrare (stradale, aerea, ecc.)

en: Window size
it: Dimensione finestra

en: Window size (width and height).
it: Dimensione della finestra (larghezza e altezza).

en: Window position
it: Posizione finestra

en: Window position (X and Y).
it: Posizione della finestra (X e Y).

en: Window maximized
it: Finestra massimizzata

en: Window maximization state
it: Stato di massimizzazione della finestra

en: Maximum number of search results
it: Numero massimo di risultati per la ricerca

en: Maximum number of search results from geocode search.
it: Numero massimo di risultati per la ricerca da codifica geografica.

en: Number of recent places to store
it: Numero di luoghi recenti da memorizzare

en: Number of recently visited places to store.
it: Numero di luoghi visitati di recente di cui tenere traccia.

en: Number of recent routes to store
it: Numero di percorsi recenti da memorizzare

en: Number of recently visited routes to store.
it: Numero di percorsi effettuati di recente di cui tenere traccia.

en: OpenStreetMap username or email address
it: Nome utente o indirizzo email di OpenStreetMap

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
it: Indica se l'utente ha effettuato l'accesso per modificare i dati OpenStreetMap.

en: Last used transportation type for routing
it: L'ultimo tipo di trasporto usato per la navigazione

en: Show scale
it: Mostra scala

en: Whether to show the scale.
it: Indica se mostrare la scala.

en: Map tile URL pattern
it: Composizione dell'URL dei tile della mappa

en: The URL pattern for the vector tile source to use. Note that the map style relies on certain extensions compared to upstream Planetiler OpenMapTiles Profile
it: La composizione dell'URL per la sorgente dei tile vettoriali da utilizzare. Tenere conto che lo stile della mappa si appoggia a determinate estensioni rispetto al profilo Planetiler di OpenMapTiles a monte

en: Units to show measurements in
it: Unità di misura da mostrare

en: How to show measurements. ('system' uses default for system locale, 'metric' always show metric units, 'imperial' always show imperial units).
it: Come mostrare le misure. ('system' utilizza le unità predefinite nel locale di sistema, 'metric' mostra sempre unità metriche ed 'imperial', invece, unità imperiali).

en: Find places around the world
it: Trova luoghi in giro per il mondo

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
it: Mappe fornisce un rapido accesso alla cartografia mondiale. Consente di trovare velocemente i luoghi utilizzando la ricerca per città o per indirizzo e di trovare i luoghi in cui incontrare i propri amici.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
it: Mappe usa il database di OpenStreetMap, creato dalla collaborazione di centinaia di migliaia di persone da ogni parte del mondo.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: Route from Here
it: Percorso da qui

en: Add Intermediate Destination
it: Aggiungi come tappa intermedia

en: Route to Here
it: Percorso fino a qui

en: Clear Current Route
it: Annulla percorso attuale

en: Copy Location
it: Copia posizione

en: Add to OpenStreetMap…
it: Aggiungi a OpenStreetMap…

note: Translators: This is the title of the dialog for expoting the map view content to an image file
en: Export View
it: Esporta immagine

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Export
it: _Esporta

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
it: Rimuove preferito

en: No Favorites
it: Non ci sono preferiti

en: Add places to your favorites to get them listed here
it: Aggiungere luoghi ai preferiti per elencarli qui

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
it: Posizione attuale

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
it: Livelli

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
it: Stampa percorso

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
it: Preferiti

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
it: Pianificazione percorso

en: Show Scale
it: Mostra scala

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
it: Apri livello di forma…

en: Set up OpenStreetMap Account…
it: Imposta account OpenStreetMap…

en: Export as Image…
it: Esporta come immagine…

note: Translators: This is a submenu for selecting length measurements units
en: Measurement Units
it: Unità di misura

note: Translators: This is a menu item for showing measurements in units corresponding to the system locale
en: _System Default
it: _Predefinite di sistema

note: Translators: This a menu item for showing measurements in metric units
en: _Metric
it: _Metriche

note: Translators: This is a menu item for showing measurements in imperial units
en: _Imperial
it: _Imperiali

en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: About Maps
it: Informazioni su Mappe

en: Main Menu
it: Menù principale

en: OpenStreetMap Account
it: Account di OpenStreetMap

en: Sign In To Edit Maps
it: Accedere per modificare le mappe

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
it: Usando un account di OpenStreetMap si può aiutare a migliorare la mappa.

en: _Sign In
it: _Accedi

en: Verification
it: Verifica

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
it: Copiare il codice di verifica mostrato quando si autorizza l'accesso nel browser.

en: Verification Code
it: Codice di verifica

en: _Verify
it: _Verifica

en: Signed In
it: Autenticato

en: Your OpenStreetMap account is active.
it: L'account di OpenStreetMap è attivo.

en: _Sign Out
it: _Disconnetti

en: Discard Changes?
it: Annullare le modifiche?

en: Your current changes to the map will be lost
it: Le modifiche apportate saranno eliminate

en: _Discard
it: _Ignora

[ctx: dialog title]
en: Edit Location
it: Modifica posizione

en: Loading…
it: Caricamento…

en: Edit Location
it: Modifica posizione

en: Edit an existing location in OpenStreetMap
it: Modifica di un elemento su OpenStreetMap

en: Continue
it: Continua

en: Location Type
it: Tipologia di luogo

note: Translators: This refers to searching for point-of-interest types. Search is a verb.
en: Search types
it: Cerca tipologie

en: Recently Used Types
it: Tipologie usate recentemente

en: Edit Map
it: Modifica mappa

en: Almost There!
it: Ci siamo quasi!

en: Describe your map changes. They will be visible on all maps that use OpenStreetMap data.
it: Inserire una descrizione delle modifiche. Essa sarà visibile su tutte le mappe che usano i dati di OpenStreetMap.

en: Submit
it: Invia

en: None
it: Nessuno

en: Explore Nearby Places
it: Esplora luoghi nelle vicinanze

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: An error has occurred
it: Si è verificato un errore

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
it: Cambia l'ordine del percorso

en: Open Location
it: Apri posizione

en: C_opy
it: C_opia

en: _Send To…
it: _Invia a…

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
it: Attiva/Disattiva visibilità

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
it: Rimuove il livello di forma

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generali

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
it: Mostra scorciatoie

[ctx: shortcut window]
en: Search
it: Ricerca

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
it: Esplora i luoghi d'interesse

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
it: Mostra i risultati dell'ultima ricerca

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
it: Attiva/Disattiva pianificazione percorso

[ctx: shortcut window]
en: Print route
it: Stampa il percorso

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esce

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
it: Apre il menù principale

[ctx: shortcut window]
en: Map View
it: Visualizzazione mappa

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
it: Aumenta l'ingrandimento

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
it: Diminuisce l'ingrandimento

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
it: Ruota in senso orario

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
it: Ruota in senso antiorario

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
it: Ripristina rotazione

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
it: Attiva/Disattiva la scala

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
it: Va alla posizione attuale

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
it: Apre il livello di forma

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the walking (pedestrian) routing mode
en: Walking
it: A piedi

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the cycling routing mode
en: Cycling
it: In bicicletta

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the driving (car) routing mode
en: Driving
it: In auto

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the public transit routing mode
en: Public Transit
it: Trasporto pubblico

en: Route search by GraphHopper
it: Ricerca del percorso con GraphHopper

en: More Information
it: Altre informazioni

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
it: Gli itinerari di navigazione con il trasporto pubblico sono forniti da servizi
    di terze parti.
    GNOME non può garantire la correttezza degli itinerari e degli orari indicati.
    Notare che alcuni fornitori potrebbero non includere tutte le modalità di trasporto disponibili,
    per esempio un fornitore nazionale potrebbe non includere le compagnie aeree, e un fornitore locale
    potrebbe non includere treni regionali.
    Nomi e marchi riportati sono da considerarsi, quando applicabile, come marchi registrati.

en: Back
it: Indietro

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
it: Nasconde fermate intermedie e informazioni

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
it: Mostra fermate intermedie e informazioni

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
it: Partire ora

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
it: Partire alle

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
it: Arrivare alle

en: View More
it: Mostra di più

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
it: Mostra

en: _Buses
it: _Autobus

en: _Trams
it: _Tram

en: T_rains
it: T_reni

en: _Subway
it: _Metropolitana

en: _Ferries
it: Tra_ghetti

en: _Airplanes
it: A_eroplani

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
it: Condivide la posizione

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
it: Aggiunge a un nuovo percorso

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: _Directions
it: In_dicazioni

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
it: Contrassegna come preferito

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
it: Modifica su OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
it: Condivide la posizione

en: Back to Main Categories
it: Torna alle categorie principali

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
it: Ripristina la rotazione

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
it: Diminuisce l'ingrandimento

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
it: Aumenta l'ingrandimento

en: Failed to find tile structure in directory
it: Struttura delle sezioni non trovata nella directory

en: Failed to parse XML document
it: Analisi del documento XML non riuscita

en: Missing required attributes
it: Attributi richiesti mancanti

en: Could not find OSM element
it: Impossibile trovare l'elemento di OSM

en: A path to a local tiles directory structure
it: Un percorso di una struttura di directory locale delle sezioni

en: Tile size for local tiles directory
it: Dimensione delle sezioni per la directory locale delle sezioni

en: Show the version of the program
it: Mostra la versione del programma

en: Search for places
it: Cerca luoghi

en: Invalid maps: URI: %s
it: Mappe non valide: URI %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
it: Mappe presso %f, %f.png

en: Unable to export view
it: Impossibile esportare la visualizzazione

en: Favorite removed
it: Preferito rimosso

en: _Undo
it: A_nnulla

en: invalid coordinate
it: coordinate non valide

en: parse error
it: errore di analisi

en: unknown geometry
it: geometria sconosciuta

en: Route request failed.
it: Richiesta del percorso non riuscita.

en: No route found.
it: Nessun percorso trovato.

en: Start!
it: Via!

en: Failed to connect to location service
it: Impossibile connettersi al servizio di localizzazione

en: Turn on location services
it: Attivare i servizi di localizzazione

en: Location Settings
it: Impostazioni di localizzazione

en: Copyright © 2011 – 2025 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
it: Copyright © 2011 – 2025 Red Hat, Inc. e gli autori di Mappe GNOME

en: Map data by %s and contributors
it: Dati delle mappe a cura di %s e collaboratori

en: Map Data Provider
it: Fornitore dei dati delle mappe

en: Map Tile Provider
it: Fornitore delle sezioni delle mappe

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
it: Le sezioni delle mappe sono fornite da %s

en: Search Provider
it: Fornitore ricerca

en: Search provided by %s using %s
it: Ricerca fornita da %s usando %s

en: All Layer Files
it: Tutti i file di livello

en: Open Shape Layers
it: Apri livelli di forma

en: Failed to open layer
it: Apertura del livello non riuscita

en: Do you want to continue?
it: Continuare?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
it: Si stanno per aprire dei file con una dimensione totale di %s MB. Il caricamento potrebbe richiedere del tempo

en: Cancel
it: Annulla

en: File type is not supported
it: Il tipo di file non è supportato

en: Failed to open GeoURI
it: Apertura di GeoURI non riuscita

en: Zoom in to add location
it: Ingrandire per aggiungere la posizione

en: Location was added in OpenStreetMap
it: Luogo aggiunto in OpenStreetMap

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
it: Il codice di verifica non corrisponde, riprovare.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
it: Nome utente o password non corretti

en: Success
it: Successo

en: Bad request
it: Richiesta errata

en: Object not found
it: Oggetto non trovato

en: Conflict, someone else has just modified the object
it: Conflitto: qualcun altro ha già modificato l'oggetto

en: Object has been deleted
it: L'oggetto è stato eliminato

en: Way or relation refers to non-existing children
it: Il percorso o la relazione si riferiscono ad un nodo figlio non esistente

en: General
it: Generali

en: Name
it: Nome

en: Type
it: Tipo

en: Address
it: Indirizzo

en: Contact
it: Contatti

en: Opening Hours
it: Orari di apertura

en: Phone
it: Telefono

en: Website
it: Sito web

en: Accessibility
it: Accessibilità

en: Wheelchair Access
it: Accesso in carrozzina

en: Yes
it: Sì

en: Limited
it: Limitato

en: Designated
it: Designato

en: Internet Access
it: Accesso ad Internet

en: Wired
it: Via cavo

en: Terminal
it: Terminale

en: Service
it: Servizio

note: Translators: This is the title for a section of POI fields not * belonging to the previous sections ("General", "Contact", "Accessibility").
en: Miscellaneous
it: Vari

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
it: Popolazione

en: Altitude
it: Altitudine

en: Elevation above sea level, in meters
it: Altitudine rispetto al livello del mare, in metri.

en: Takeout
it: Da asporto

en: Only
it: Soltanto

en: Religion
it: Religione

en: Animism
it: Animismo

en: Buddhism
it: Buddhismo

en: Caodaism
it: Caodaismo

en: Christianity
it: Cristianesimo

en: Confucianism
it: Confucianesimo

en: Hinduism
it: Induismo

en: Jainism
it: Giainismo

en: Judaism
it: Ebraismo

en: Multiple Religions
it: Religioni multiple

en: Paganism
it: Paganesimo

en: Pastafarianism
it: Pastafarianesimo

en: Shinto
it: Shintoismo

en: Sikhism
it: Sikhismo

en: Spiritualism
it: Spiritualismo

en: Taoism
it: Taoismo

en: Unitarian Universalism
it: Unitariani universalisti

en: Yazidism
it: Yazidismo

en: Zoroastrianism
it: Zoroastrismo

en: Note
it: Nota

[ctx: dialog heading]
note: set the title and description for adding a POI
en: Add Location
it: Aggiungi località

en: Add a new location to OpenStreetMap
it: Aggiungi una nuova località ad OpenStreetMap

en: Changes successfully submitted
it: Modifiche apportate con successo

note: Translators: This is the title for a combo box row selected when a * value is not assigned to one in a list of allowed values.
en: Unspecified value
it: Valore non specificato

en: Street Name
it: Nome della strada

en: House Number
it: Numero civico

en: ZIP Code
it: Codice di Avviamento Postale (CAP)

en: City
it: Città

en: Wikipedia Article
it: Articolo Wikipedia

en: Wikidata Tag
it: Etichetta Wikidata

en: Load Wikidata tag from article name
it: Recupera l'etichetta di Wikidata dal nome dell'articolo

en: Couldn't find Wikidata tag for article
it: Impossibile trovare l'etichetta Wikidata per l'articolo

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aerialway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aerialway
en: Aerialway
it: Impianto di risalita

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aeroway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aeroway
en: Aeroway
it: Infrastrutture per l'aviazione

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "amenity" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Amenity
en: Amenity
it: Servizi

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "barrier" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Barrier
en: Barrier
it: Barriera

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "highway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Highway
en: Road
it: Strada

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "historic" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Historic
en: Historic
it: Storico

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "leisure" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Leisure
en: Leisure
it: Tempo libero

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "office" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Office
en: Office
it: Ufficio

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "place" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Place
en: Place
it: Località

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "railway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Railway
en: Railway
it: Ferrovia

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "shop" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Shop
en: Shop
it: Negozio

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "tourism" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Tourism
en: Tourism
it: Turismo

note: Translators: "Other" refers to points-of-interest where we don't have * a known title corresponding to the raw OpenStreetMap tag
en: Other
it: Altro

en: Funicular station
it: Stazione della funivia

en: Light rail stop
it: Fermata della metropolitana leggera

en: Monorail station
it: Stazione della monorotaia

en: Railway station
it: Stazione ferroviaria

en: Subway station
it: Stazione della metropolitana

en: Railway halt
it: Fermata ferroviaria

en: Tram stop
it: Fermata del tram

en: Unnamed place
it: Luogo senza nome

en: Clear Entry
it: Cancella inserimento

en: Failed to parse Geo URI
it: Analisi dell'URI geografico non riuscita

en: Failed to parse Maps URI
it: Analisi dell'URI delle mappe non riuscita

en: Coordinates
it: Coordinate

en: Accuracy
it: Precisione

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
it: Precisione: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
it: Numero di telefono

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
it: Piano

en: Floor %s
it: Piano %s

en: At ground level
it: Al livello del terreno

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
it[0]: %s piano sopra il livello del terreno
it[1]: %s piani sopra il livello del terreno

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
it[0]: %s piano sotto il livello del terreno
it[1]: %s piani sotto il livello del terreno

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
it: Offre l'asporto

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
it: Non offre l'asporto

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
it: Offre soltanto l'asporto

en: Opening hours
it: Orari di apertura

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
it: Accesso pubblico a Internet

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
it: Nessun accesso a Internet

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
it: Wi-Fi pubblico

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
it: Accesso a Internet via cavo

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
it: Computer disponibili all'uso

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
it: Assistenza Internet disponibile

en: No toilets available
it: Nessun bagno disponibile

en: Toilets available
it: Bagno disponibile

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
it: Accessibile per sedie a rotelle

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
it: Accesso limitato per sedie a rotelle

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
it: Non accessibile per sedie a rotelle

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
it: Progettato per gli utenti con sedia a rotelle

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
it: %s sotto il livello del mare

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
it: Al livello del mare

en: Religion:
it: Religione:

note: Translators: This refers to motorway junction exit (freeway exit)
en: Exit %s
it: Uscita %s

en: Place not found in OpenStreetMap
it: Luogo non trovato su OpenStreetMap

en: Coordinates in URL are not valid
it: L'URL delle coordinate non è valido

en: URL is not supported
it: L'URL non è supportato

en: Amenities
it: Servizi

en: ATMs
it: Bancomat

en: Post Boxes
it: Cassette postali

en: Post Offices
it: Uffici postali

en: Police
it: Polizia

en: Libraries
it: Biblioteche

en: Pharmacies
it: Farmacie

en: Recycling
it: Riciclaggio

en: Toilets
it: Servizi igienici

en: Wheelchair-accessible Toilets
it: Servizi igienici per disabili

en: Baggage Lockers
it: Armadietti per bagagli

en: Eating & Drinking
it: Mangiare e bere

en: Restaurants
it: Ristoranti

en: Vegan & Vegetarian Restaurants
it: Ristoranti vegetariani e vegani

en: Fast Food
it: Fast food

en: Food Courts
it: Zone di ristoro

en: Pubs
it: Pub

en: Bars
it: Locali

en: Cafes
it: Bar

en: Ice Cream
it: Gelato

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
it: Macchinette per alimenti, spuntini e bevande

en: Supermarkets
it: Supermercati

en: Convenience Stores
it: Negozi

en: Shopping Malls
it: Centri commerciali

en: Clothes
it: Abbigliamento

en: Shoes
it: Scarpe

en: Electronics
it: Elettronica

en: Alcohol
it: Alcolici

en: Bakeries
it: Panetterie

en: Flowers
it: Fiori

en: Gifts
it: Regali

en: Transportation
it: Trasporti

en: Bus & Tram Stops
it: Fermate di autobus e tram

en: Train & Subway Stations
it: Stazioni ferroviarie e della metropolitana

en: Tickets
it: Biglietti

en: Parking
it: Parcheggio

en: Bicycle Parking
it: Parcheggio per biciclette

en: Bicycle Rental
it: Noleggio biciclette

en: Car Rental
it: Noleggio auto

en: Fuel
it: Carburante

en: EV Charging
it: Ricarica veicoli elettrici

en: Healthcare
it: Assistenza sanitaria

en: Clinics
it: Cliniche

en: Hospitals
it: Ospedali

en: Dentists
it: Dentisti

en: Accommodation
it: Alloggi

en: Hotels
it: Alberghi

en: Hostels
it: Ostelli

en: Bed & Breakfast
it: Bed & breakfast

en: Campings
it: Campeggi

en: Recreation
it: Svago

en: Parks
it: Parchi

en: Playgrounds
it: Campi da gioco

en: Beaches
it: Spiagge

en: Nature Reserves
it: Riserve naturali

en: Theme Parks
it: Parchi tematici

en: Theaters
it: Teatri

en: Movie Theaters
it: Cinema

en: Night Clubs
it: Locali notturni

en: Museums
it: Musei

en: Attractions
it: Attrazioni

en: Artworks
it: Opere d'arte

en: Tourist Information
it: Informazioni turistiche

en: Sports
it: Sport

en: Gyms
it: Palestre

en: Outdoor Gyms
it: Palestre all'aperto

en: Golf Courses
it: Campi da golf

en: From %s to %s
it: Da %s a %s

en: Loading map tiles for printing
it: Caricamento delle sezioni della mappa per la stampa

en: You can abort printing if this takes too long
it: Si può interrompere la stampa se impiega troppo tempo

en: Abort printing
it: Interrompi stampa

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
it: Aggiunge una tappa intermedia

en: From
it: Partenza

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
it: Rimuove una tappa intermedia

en: Via
it: Tappa intermedia

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
it: Inverti percorso

en: To
it: Destinazione

en: Search
it: Cerca

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
it: Aggiungi %s in %s

en: Failed to open URI
it: Apertura dell'URI non riuscita

en: Open with %s
it: Apri con %s

en: failed to load file
it: caricamento file non riuscito

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
it: Tempo stimato: %s

en: Itineraries provided by %s
it: Itinerari forniti da %s

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
it: Partenza da %s

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
it: Partenza

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
it: Camminare per %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
it: Arrivo a %s

en: Arrive
it: Arrivo

en: Show walking instructions
it: Mostra il percorso a piedi

en: Hide walking instructions
it: Nasconde il percorso a piedi

en: Load earlier alternatives
it: Caricare alternative precedenti

en: Load later alternatives
it: Caricare alternative successive

en: No earlier alternatives found.
it: Non è stata trovata alcuna alternativa precedente.

en: No later alternatives found.
it: Non è stata trovata alcuna alternativa successiva.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
it: %e %b

en: No timetable data found for this route.
it: Nessun dato trovato sugli orari di questo percorso.

en: No provider found for this route.
it: Nessun fornitore trovato per questo percorso.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
it[0]: %s minuto
it[1]: %s minuti

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
it[0]: %s ora
it[1]: %s ore

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
it[0]: %s:%s ora
it[1]: %s:%s ore

en: Around the clock
it: Tutto il giorno

en: From sunrise to sunset
it: Dal tramonto all'alba

en: Every day
it: Ogni giorno

en: Public holidays
it: Giorni festivi

en: School holidays
it: Vacanze scolastiche

en: not open
it: chiuso

en: Bahá'í
it: Bahá’í

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
it: Sconosciuta

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
it: Esatta

en: Take the stairs to level %s
it: Utilizzare le scale sino al piano %s

en: Take the stairs
it: Utilizzare le scale

en: Continue on %s
it: Continuare su %s

en: Turn left on %s
it: Svoltare a sinistra su %s

en: Turn left
it: Svoltare a sinistra

en: Turn slightly left on %s
it: Svoltare leggermente a sinistra su %s

en: Turn slightly left
it: Svoltare leggermente a sinistra

en: Turn sharp left on %s
it: Svoltare bruscamente a sinistra  su %s

en: Turn sharp left
it: Svoltare bruscamente a sinistra

en: Turn right on %s
it: Svoltare a destra su %s

en: Turn right
it: Svoltare a destra

en: Turn slightly right on %s
it: Svoltare leggermente a destra su %s

en: Turn slightly right
it: Svoltare leggermente a destra

en: Turn sharp right on %s
it: Svoltare bruscamente a destra su %s

en: Turn sharp right
it: Svoltare bruscamente a destra

en: At the roundabout, take exit %s
it: Alla rotonda, prendere l'uscita %s

en: At the roundabout, take exit to %s
it: Alla rotonda, prendere l'uscita verso %s

en: Take the roundabout
it: Prendere la rotonda

en: Take the elevator and get off at %s
it: Prendere l'ascensore e scendere a %s

en: Take the elevator
it: Prendere l'ascensore

en: Make a left u-turn onto %s
it: Fare un'inversione a sinistra su %s

en: Make a left u-turn
it: Fare un'inversione a sinistra

en: Make a right u-turn onto %s
it: Fare un'inversione a destra su %s

en: Make a right u-turn
it: Fare un'inversione a destra
