gnome-maps master - en to eu translation catalogue (458 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
eu: Mapak

en: A simple maps application
eu: Mapen aplikazio xume bat

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
eu: Mapak;

en: Allows your location to be shown on the map.
eu: Zure kokalekua maparen gainean erakustea baimentzen du.

en: last viewed location
eu: ikusitako azken kokalekua

en: Coordinates of last viewed location.
eu: ikusitako azken kokalekuaren koordenatuak.

en: zoom
eu: zooma

en: Zoom level
eu: Zoomaren maila

en: rotation
eu: biraketa

en: Map rotation in radians
eu: Maparen biraketa radianetan

en: Map type
eu: Mapa mota

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
eu: Bistaratuko den mapa mota (kalekoa, airekoa eta abar)

en: Window size
eu: Leihoaren tamaina

en: Window size (width and height).
eu: Leihoaren tamaina (zabalera eta altuera).

en: Window position
eu: Leihoaren posizioa

en: Window position (X and Y).
eu: Leihoaren posizioa (X eta Y).

en: Window maximized
eu: Leihoa maximizatuta

en: Window maximization state
eu: Leihoaren maximizazioaren egoera

en: Maximum number of search results
eu: Bilaketaren emaitzen gehieneko kopurua

en: Maximum number of search results from geocode search.
eu: Bilaketaren emaitzen gehieneko kopurua geokodifikazioaren bilaketatik.

en: Number of recent places to store
eu: Azken aldiko lekuen kopurua gordetzeko

en: Number of recently visited places to store.
eu: Azken aldian bisitatutako lekuen kopurua gordetzeko.

en: Number of recent routes to store
eu: Azken aldiko ibilbideen kopurua gordetzeko

en: Number of recently visited routes to store.
eu: Azken aldian bisitatutako ibilbideen kopurua gordetzeko.

en: OpenStreetMap username or email address
eu: OpenStreetMap-eko erabiltzaile-izena edo helbide elektronikoa

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
eu: OpenStreetMap-eko datuak editatzeko erabiltzaileak sinatu duen edo ez adierazten du.

en: Last used transportation type for routing
eu: Erabilitako azken garraio mota bidea egiteko

en: Show scale
eu: Erakutsi eskala

en: Whether to show the scale.
eu: Eskala erakutsiko den ala ez.

en: Map tile URL pattern
eu: Mapa-lauzen URL eredua

en: The URL pattern for the vector tile source to use. Note that the map style relies on certain extensions compared to upstream Planetiler OpenMapTiles Profile
eu: Erabiliko den lauza bektorialen iturburuaren URLaren eredua. Kontuan izan mapa-estiloak hedapen jakin batzuk behar dituela, Planetiler OpenMapTiles profilarekin alderatuta.

en: Units to show measurements in
eu: Neurketa-unitateak

en: How to show measurements. ('system' uses default for system locale, 'metric' always show metric units, 'imperial' always show imperial units).
eu: Nola erakutsi neurketak. ('system' aldagaiak sistemaren hizkuntzarena erabiltzen du, 'metric' aldagaiak beti unitate metrikoak erakutsiko ditu, 'imperial' aldagaiak beti unitate inperialak).

en: Show location marker
eu: Erakutsi kokalekuaren markatzailea

en: Whether to show the user location marker (when location is known).
eu: Erabiltzailearen kokalekuaren markatzailea erakutsiko den ala ez (kokalekua ezaguna denean).

en: Find places around the world
eu: Bilatu lekuak munduan zehar

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
eu: Mapek mundu osoan zeharreko mapetarako atzipen azkarra eskaintzen dizu. Bilatzen ari zaren lekua modu azkar batean aurkitzen lagunduko dizu kalearen edo herriaren izena bilatuz, edo bilatu leku bat lagunekin aurkitzeko.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
eu: Mapak auzolanean eraikitako OpenStreetMap datu-basea darabil, mundu osoan zehar ehun eta milaka pertsonen artean sortutakoa

en: Map view
eu: Maparen ikuspegia

en: Pedestrian route instructions
eu: Oinezkoen instrukzioak

en: Information on a selected place
eu: Hautatutako leku bati buruzko informazioa

en: Public transit itinerary
eu: Garraio publikoaren ibilbidea

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
eu: GNOME proiektua

en: Route from Here
eu: Ibilbidea hemendik

en: Add Intermediate Destination
eu: Gehitu tarteko helmuga

en: Route to Here
eu: Ibilbidea hona

en: Clear Current Route
eu: Garbitu uneko ibilbidea

en: Copy Location
eu: Kopiatu kokalekua

en: Add to OpenStreetMap…
eu: Gehitu OpenStreetMap-en…

note: Translators: This is the title of the dialog for expoting the map view content to an image file
en: Export View
eu: Esportatu ikuspegia

en: _Cancel
eu: _Utzi

en: _Export
eu: _Esportatu

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
eu: Kendu gogokoa

en: No Favorites
eu: Gogokorik ez

en: Add places to your favorites to get them listed here
eu: Gehitu lekuak zure gogokoei hemen zerrendatuak izan daitezen

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
eu: Uneko kokalekua

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
eu: Geruzak

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
eu: Gogokoak

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
eu: Ibilbideen planifikatzailea

en: Show Scale
eu: Erakutsi eskala

en: Show Location Marker
eu: Erakutsi kokalekuaren markatzailea

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
eu: Ireki formen geruza…

en: _Set up OpenStreetMap Account…
eu: _Konfiguratu OpenStreetMap-eko kontua…

en: _Export as Image…
eu: _Esportatu irudi gisa…

note: Translators: This is a submenu for selecting length measurements units
en: Measurement Units
eu: Neurketa-unitateak

note: Translators: This is a menu item for showing measurements in units corresponding to the system locale
en: _System Default
eu: Sistemak _lehenetsia

note: Translators: This a menu item for showing measurements in metric units
en: _Metric
eu: _Metrikoa

note: Translators: This is a menu item for showing measurements in imperial units
en: _Imperial
eu: _Inperiala

en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

en: _About Maps
eu: Mapak aplikazioari b_uruz

en: Main Menu
eu: Menu nagusia

note: Translators: This is a tooltip
en: View Place Information
eu: Ikusi lekuaren informazioa

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
eu: Inprimatu ibilbidea

note: Translators: This is a tooltip
en: Close Sidebar
eu: Itxi alboko barra

en: OpenStreetMap Account
eu: OpenStreetMap-eko kontua

en: Sign In To Edit Maps
eu: Hasi saioa mapa editatzeko

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
eu: Lagundu mapa hobetzen OpenStreetMap-eko kontu bat erabiliz.

en: _Sign In
eu: _Hasi saioa

en: Verification
eu: Egiaztatzea

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
eu: Kopiatu hemen nabigatzailean sarbidea baimendu denean jasotako egiaztatze-kodea

en: Verification Code
eu: Egiaztatze-kodea

en: _Verify
eu: _Egiaztatu

en: Signed In
eu: Saioa hasi da

en: Your OpenStreetMap account is active.
eu: Zure OpenStreetMap-eko kontua aktibo dago.

en: _Sign Out
eu: Amaitu _saioa

en: Discard Changes?
eu: Baztertu aldaketak?

en: Your current changes to the map will be lost
eu: Mapan egindako aldaketak galdu egingo dira

en: _Discard
eu: _Baztertu

[ctx: dialog title]
en: Edit Location
eu: Editatu kokalekua

en: Loading…
eu: Kargatzen…

en: Edit Location
eu: Editatu kokalekua

en: Edit an existing location in OpenStreetMap
eu: Editatu lehendik dagoen kokaleku bat OpenStreetMap-en

en: Continue
eu: Jarraitu

en: Location Type
eu: Kokaleku mota

note: Translators: This refers to searching for point-of-interest types. Search is a verb.
en: Search types
eu: Bilaketa motak

en: Recently Used Types
eu: Azken aldian erabilitako motak

en: Edit Map
eu: Editatu mapa

en: Almost There!
eu: Ia eginda!

en: Describe your map changes. They will be visible on all maps that use OpenStreetMap data.
eu: Deskribatu mapan egindako aldaketak. Ikusgai egongo dira OpenStreetMap-eko
    datuak erabiltzen dituzten mapa guztietan.

en: Submit
eu: Bidali

en: None
eu: Bat ere ez

en: Explore Nearby Places
eu: Arakatu hurbileko tokiak

en: No results found
eu: Ez da emaitzarik aurkitu

en: An error has occurred
eu: Errore bat gertatu da

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
eu: Aldatu ibilbidearen ordena

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the walking (pedestrian) routing mode
en: Walking
eu: Oinez

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the cycling routing mode
en: Cycling
eu: Bizikletaz

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the driving (car) routing mode
en: Driving
eu: Autoz

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the public transit routing mode
en: Public Transit
eu: Garraio publikoa

en: Route search by GraphHopper
eu: Ibilbide-bilaketa GraphHopper bidez

en: Itineraries provided by Transitous
eu: Ibilbideak Transitous aplikazioak ematen ditu

en: More Information
eu: Informazio gehiago

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
eu: Ibilbide publikoen bideak hirugarrenek eskaintzen dituzte.
    GNOMEk ezin du bermatu erakutsitako ibilbideen eta ordutegien zuzentasuna.
    Kontuan izan zenbait hornitzailek ez dituztela garraio modu guztiak kontuan hartzen, adibidez nazio mailako hornitzaile batek beharbada ez ditu hegaldiak kontuan hartzen, eta hornitzaile lokal batek agian ez ditu eskualde mailako trenak erakusten.
    Erakutsitako izenak eta markak erregistratutako marka gisa hartuko dira dagokienenean.

en: Back
eu: Atzera

en: Open Location
eu: Ireki kokalekua

en: C_opy
eu: _Kopiatu

en: _Send To…
eu: _Bidali hona…

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
eu: Txandakatu ikusgaitasuna

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
eu: Kendu formen geruza

[ctx: shortcut window]
en: General
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
eu: Erakutsi lasterbideak

[ctx: shortcut window]
en: Search
eu: Bilatu

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
eu: Arakatu puntu interesgarriak

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
eu: Erakutsi bilaketaren azken emaitzak

[ctx: shortcut window]
en: Show route planner
eu: Erakutsi ibilbidearen planifikatzailea

[ctx: shortcut window]
en: Print route
eu: Inprimatu ibilbidea

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eu: Irten

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
eu: Ireki menu nagusia

[ctx: shortcut window]
en: Map View
eu: Maparen ikuspegia

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
eu: Handiagotu

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
eu: Txikiagotu

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
eu: Biratu erlojuaren noranzkoan

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
eu: Biratu erlojuaren noranzkoaren aurka

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
eu: Berrezarri biraketa

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
eu: Txandakatu eskala

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
eu: Joan uneko kokalekura

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
eu: Ireki formen geruza

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location marker
eu: Txandakatu kokalekuaren markatzailea

note: Translators: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
eu: Irten orain

note: Translators: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
eu: Irten:

note: Translators: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
eu: Iritsi:

en: View More
eu: Ikusi gehiago

note: Translators: Header indicating selected modes of transit
en: Show
eu: Erakutsi

en: _Buses
eu: Auto_busak

en: _Trams
eu: _Tranbiak

en: T_rains
eu: T_renak

en: _Subway
eu: _Metroa

en: _Ferries
eu: _Ferriak

en: _Airplanes
eu: _Hegazkinak

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
eu: Gehitu ibilbide berriari

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: _Directions
eu: _Norabideak

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
eu: Partekatu kokalekua

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
eu: Markatu gogoko gisa

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
eu: Editatu OpenStreetMap-en

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
eu: Partekatu kokalekua

en: Back to Main Categories
eu: Itzuli kategoria nagusietara

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
eu: Berrezarri biraketa

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
eu: Txikiagotu

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
eu: Handiagotu

en: Failed to find tile structure in directory
eu: Huts egin du lauzaren egitura direktorioan bilatzean

en: Failed to parse XML document
eu: Huts egin du XML dokumentua aztertzean

en: Missing required attributes
eu: Beharrezko atributuak falta dira

en: Could not find OSM element
eu: Ezin izan da OSM elementua aurkitu

en: A path to a local tiles directory structure
eu: Lokaleko lauzen direktorioaren egituraren bide-izena

en: Tile size for local tiles directory
eu: Lokaleko lauzen direktorioaren lauza-tamaina

en: Show the version of the program
eu: Erakutsi programaren bertsioa

en: Search for places
eu: Bilatu lekuak

en: [FILE…|URI]
eu: [FITXATEGIA…|URIA]

en: Invalid maps: URI: %s
eu: Mapa baliogabeak: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
eu: Mapak hemen: %f, %f.png

en: Unable to export view
eu: Ezin da ikuspegia esportatu

en: Favorite removed
eu: Gogokoa kendu da

en: _Undo
eu: _Desegin

en: invalid coordinate
eu: baliogabeko koordenatua

en: parse error
eu: analisi-errorea

en: unknown geometry
eu: geometria ezezaguna

en: Route request failed.
eu: Huts egin du ibilbidearen eskaerak.

en: No route found.
eu: Ez da ibilbiderik aurkitu.

en: Start!
eu: Hasi!

en: Failed to connect to location service
eu: Huts egin du kokapen-zerbitzuarekin konektatzean

en: Turn on location services
eu: Aktibatu kokaleku-zerbitzuak

en: Location Settings
eu: Kokapenaren ezarpenak

en: Show Route Planner
eu: Erakutsi ibilbidearen planifikatzailea

en: Copyright © 2011 – 2026 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
eu: Copyright © 2011 – 2026 Red Hat, Inc. eta GNOME Mapak aplikazioaren egileak

en: Map data by %s and contributors
eu: Maparen datuen sortzaileak: %s eta laguntzaileak

en: Map Data Provider
eu: Mapa-datuen hornitzailea

en: Map Tile Provider
eu: Mapa-lauzen hornitzailea

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
eu: Mapa-lauzen hornitzaileak: %s

en: Search Provider
eu: Bilaketen hornitzailea

en: Search provided by %s using %s
eu: %s motorrak hornitutako bilaketa %s bidez

en: All Layer Files
eu: Geruzen fitxategi guztiak

en: Open Shape Layers
eu: Ireki formen geruzak

en: Failed to open layer
eu: Huts egin du geruza irekitzean

en: Do you want to continue?
eu: Jarraitu nahi duzu?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
eu: Guztira %s MB dituzten fitxategiak irekitzera zoaz. Horrek denbora bat beharko du

en: Cancel
eu: Utzi

en: File type is not supported
eu: Fitxategi mota ez dago onartuta

en: Failed to open GeoURI
eu: Huts egin du GeoURIa irekitzean

en: Zoom in to add location
eu: Handiagotu zooma kokalekua gehitzeko

en: Location was added in OpenStreetMap
eu: Kokalekua OpenStreetMap-i gehitu zaio

en: Start
eu: Hasiera

en: Arrive
eu: Iritsi

en: Take the stairs to level %s
eu: Erabili eskailerak %s mailara joateko

en: Take the stairs
eu: Erabili eskailerak

en: Continue on %s
eu: Jarraitu hemen: %s

en: Turn left on %s
eu: Biratu ezkerrera hemen: %s

en: Turn left
eu: Biratu ezkerrera

en: Turn slightly left on %s
eu: Biratu pixka bat ezkerrera hemen: %s

en: Turn slightly left
eu: Biratu pixka bat ezkerrera

en: Turn sharp left on %s
eu: Biratu erabat ezkerrera hemen: %s

en: Turn sharp left
eu: Biratu erabat ezkerrera

en: Turn right on %s
eu: Biratu eskuinera hemen: %s

en: Turn right
eu: Biratu eskuinera

en: Turn slightly right on %s
eu: Biratu pixka bat eskuinera hemen: %s

en: Turn slightly right
eu: Biratu pixka bat eskuinera

en: Turn sharp right on %s
eu: Biratu erabat eskuinera hemen: %s

en: Turn sharp right
eu: Biratu erabat eskuinera

en: At the roundabout, take exit %s
eu: Biribilgunean, hartu %s irteera

en: At the roundabout, take exit to %s
eu: Biribilgunean, hartu %s helbidera joateko irteera

en: Take the roundabout
eu: Hartu biribilgunea

en: Take the elevator and get off at %s
eu: Hartu igogailua eta utzi hemen: %s

en: Take the elevator
eu: Hartu igogailua

en: Make a left u-turn onto %s
eu: Aldatu noranzkoa ezkerrerantz hemen: %s

en: Make a left u-turn
eu: Aldatu noranzkoa ezkerrerantz

en: Make a right u-turn onto %s
eu: Aldatu noranzkoa eskuinerantz hemen: %s

en: Make a right u-turn
eu: Aldatu noranzkoa eskuinerantz

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
eu: Egiaztapen-kodea ez dator bat, saiatu berriro.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
eu: Okerreko erabiltzaile-izena edo pasahitza

en: Success
eu: Ongi burutu da

en: Bad request
eu: Eskaera okerra

en: Object not found
eu: Objektua ez da aurkitu

en: Conflict, someone else has just modified the object
eu: Gatazka, beste norbaitek objektua aldatu du

en: Object has been deleted
eu: Objektua ezabatua izan da

en: Way or relation refers to non-existing children
eu: Bideak edo erlazioak ez dauden umeei egiten diote erreferentzia

en: General
eu: Orokorra

en: Name
eu: Izena

en: Type
eu: Mota

en: Address
eu: Helbidea

en: Contact
eu: Kontaktua

en: Opening Hours
eu: Irekiera-orduak

en: Phone
eu: Telefonoa

en: Email
eu: Posta elektronikoa

en: Website
eu: Webgunea

en: Accessibility
eu: Erabilerraztasuna

en: Wheelchair Access
eu: Gurpil-aulkien irisgarritasuna

en: Yes
eu: Bai

en: No
eu: Ez

en: Limited
eu: Mugatua

en: Designated
eu: Izendatuta

en: Internet Access
eu: Interneterako sarbidea

en: Wi-Fi
eu: Wifia

en: Wired
eu: Hariduna

en: Terminal
eu: Terminala

en: Service
eu: Zerbitzua

note: Translators: This is the title for a section of POI fields not * belonging to the previous sections ("General", "Contact", "Accessibility").
en: Miscellaneous
eu: Bestelakoak

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
eu: Populazioa

en: Altitude
eu: Altitudea

en: Elevation above sea level, in meters
eu: Garaiera itsas mailaren gainetik, metrotan

en: Takeout
eu: Eramateko

en: Only
eu: Soilik

en: Religion
eu: Erlijioa

en: Animism
eu: Animismoa

en: Buddhism
eu: Budismoa

en: Caodaism
eu: Caodaismoa

en: Christianity
eu: Kristautasuna

en: Confucianism
eu: Konfuzianismoa

en: Hinduism
eu: Hinduismoa

en: Jainism
eu: Jainismoa

en: Judaism
eu: Judaismoa

en: Islam
eu: Islama

en: Multiple Religions
eu: Hainbat erlijio

en: Paganism
eu: Paganismoa

en: Pastafarianism
eu: Pastafarianismoa

en: Scientology
eu: Zientziologia

en: Sikhism
eu: Sikhismoa

en: Spiritualism
eu: Espiritualismoa

en: Taoism
eu: Taoismoa

en: Unitarian Universalism
eu: Unitarismo unibertsalista

en: Yazidism
eu: Yazidismoa

en: Zoroastrianism
eu: Zoroastrianismoa

en: Note
eu: Oharra

[ctx: dialog heading]
note: set the title and description for adding a POI
en: Add Location
eu: Gehitu kokalekua

en: Add a new location to OpenStreetMap
eu: Gehitu kokaleku berria OpenStreetMap-era

en: Changes successfully submitted
eu: Aldaketak ongi bidali dira

note: Translators: This is the title for a combo box row selected when a * value is not assigned to one in a list of allowed values.
en: Unspecified value
eu: Zehaztu gabeko balioa

en: Street Name
eu: Kalearen izena

en: House Number
eu: Etxearen zenbakia

en: ZIP Code
eu: Posta-kodea

en: City
eu: Hiria

en: Wikipedia Article
eu: Wikipediako artikulua

en: Wikidata Tag
eu: Wikidatako etiketa

en: Load Wikidata tag from article name
eu: Kargatu wikidatako etiketa artikuluaren izenetik

en: Couldn't find Wikidata tag for article
eu: Ez da wikidata etiketarik aurkitu artikulurako

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aerialway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aerialway
en: Aerialway
eu: Teleferikoa

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aeroway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aeroway
en: Aeroway
eu: Aireportua

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "amenity" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Amenity
en: Amenity
eu: Zerbitzua

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "barrier" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Barrier
en: Barrier
eu: Hesia

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "highway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Highway
en: Road
eu: Errepidea

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "historic" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Historic
en: Historic
eu: Historikoa

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "leisure" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Leisure
en: Leisure
eu: Aisia

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "office" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Office
en: Office
eu: Bulegoa

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "place" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Place
en: Place
eu: Tokia

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "railway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Railway
en: Railway
eu: Trenbidea

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "shop" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Shop
en: Shop
eu: Denda

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "tourism" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Tourism
en: Tourism
eu: Turismoa

note: Translators: "Other" refers to points-of-interest where we don't have * a known title corresponding to the raw OpenStreetMap tag
en: Other
eu: Bestelakoa

note: Translators: this is a generic title for public transit stops where * the mode(s) of transportation is not well-known
en: Public transportation stop
eu: Garraio publikoaren geltokia

en: Funicular station
eu: Funikular-geltokia

en: Light rail stop
eu: Tren arinaren geltokia

en: Monorail station
eu: Errailbakarraren geltokia

en: Railway station
eu: Tren-geltokia

en: Subway station
eu: Metro-geltokia

en: Railway halt
eu: Tren-geralekua

en: Tram stop
eu: Tranbia-pausalekua

en: Unnamed place
eu: Izenik gabeko tokia

en: Clear Entry
eu: Garbitu sarrera

en: Failed to parse Geo URI
eu: Huts egin du Geo URIa aztertzean

en: Failed to parse Maps URI
eu: Huts egin du Maps URIaren analisiak

en: Coordinates
eu: Koordenatuak

en: Accuracy
eu: Zehaztasuna

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
eu: Zehaztasuna: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
eu: Telefono-zenbakia

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
eu: Solairua

en: Floor %s
eu: %s. solairua

en: At ground level
eu: Kaleko mailan

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
eu[0]: Solairu %s kaleko mailaren gainetik
eu[1]: %s solairu kaleko mailaren gainetik

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
eu[0]: Solairu %s kaleko mailaren azpitik
eu[1]: %s solairu kaleko mailaren azpitik

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
eu: Eramatekoa eskaintzen du

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
eu: Ez du eskaintzen eramatekoa

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
eu: Eramatekoa soilik eskaintzen du

en: Opening hours
eu: Irekiera orduak

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
eu: Interneteko sarbide publikoa

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
eu: Ez dago interneteko sarbiderik

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
eu: Wifi publikoa

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
eu: Interneteko haridun sarbidea

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
eu: Erabilgarri dauden ordenagailuak

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
eu: Internet laguntza erabilgarri

en: No toilets available
eu: Ez dago komunik erabilgarri

en: Toilets available
eu: Komunak erabilgarri

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
eu: Gurpil-aulkientzat irisgarri

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
eu: Gurpil-aulkien irisgarritasun mugatua

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
eu: Ez da gurpil-aulkientzat irisgarri

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
eu: Gurpil-aulkien erabiltzaileentzako prestatua

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
eu: %s itsas mailaren azpitik

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
eu: Itsas mailan

en: Religion:
eu: Erlijioa:

note: Translators: This refers to motorway junction exit (freeway exit)
en: Exit %s
eu: Irten hemen: %s

en: Place not found in OpenStreetMap
eu: OpenStreetMap zerbitzuan aurkitu ez den tokia

en: Coordinates in URL are not valid
eu: URLaren koordenatuak ez dira baliozkoak

en: URL is not supported
eu: URLa ez da onartzen

en: Amenities
eu: Zerbitzuak

en: ATMs
eu: ATMak

en: Post Boxes
eu: Postontziak

en: Post Offices
eu: Posta-bulegoak

en: Police
eu: Polizia

en: Libraries
eu: Liburutegiak

en: Pharmacies
eu: Farmaziak

en: Recycling
eu: Birziklapena

en: Toilets
eu: Komunak

en: Wheelchair-accessible Toilets
eu: Gurpil-aulkientzat irisgarriak diren komunak

en: Baggage Lockers
eu: Maleta-zaindegiak

en: Eating & Drinking
eu: Janaria eta edaria

en: Restaurants
eu: Jatetxeak

en: Vegan & Vegetarian Restaurants
eu: Jatetxe begetariano eta beganoak

en: Fast Food
eu: Janari lasterra

en: Food Courts
eu: Jatetxeen gunea

en: Pubs
eu: Pubak

en: Bars
eu: Tabernak

en: Cafes
eu: Kafetegiak

en: Ice Cream
eu: Izozki-dendak

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
eu: Janariaren, litxarrerien eta edarien makinak

en: Shopping
eu: Dendak

en: Supermarkets
eu: Supermerkatuak

en: Convenience Stores
eu: Auzoko dendak

en: Shopping Malls
eu: Merkataritza-zentroak

en: Clothes
eu: Jantziak

en: Shoes
eu: Oinetakoak

en: Electronics
eu: Elektronika

en: Alcohol
eu: Alkohola

en: Bakeries
eu: Okindegiak

en: Flowers
eu: Loreak

en: Gifts
eu: Opariak

en: Transportation
eu: Garraio

en: Bus & Tram Stops
eu: Autobus- eta tranbia-geltokiak

en: Train & Subway Stations
eu: Tren- eta metro-geltokiak

en: Tickets
eu: Txartelak

en: Parking
eu: Aparkalekua

en: Bicycle Parking
eu: Bizikleta-aparkalekua

en: Bicycle Rental
eu: Bizikleta-mailegua

en: Car Rental
eu: Auto-mailegua

en: Fuel
eu: Erregaia

en: EV Charging
eu: Ibilgailu elektrikoen karga

en: Healthcare
eu: Osasuna

en: Clinics
eu: Klinika

en: Hospitals
eu: Ospitalea

en: Dentists
eu: Dentistak

en: Accommodation
eu: Ostatua

en: Hotels
eu: Hotelak

en: Hostels
eu: Hostalak

en: Bed & Breakfast
eu: Ohe eta gosaria

en: Campings
eu: Akanpalekuak

en: Recreation
eu: Aisialdia

en: Parks
eu: Parkeak

en: Playgrounds
eu: Jolastokiak

en: Beaches
eu: Hondartzak

en: Nature Reserves
eu: Parke naturalak

en: Theme Parks
eu: Parke tematikoa

en: Theaters
eu: Antzokiak

en: Movie Theaters
eu: Zinemak

en: Night Clubs
eu: Diskotekak

en: Museums
eu: Museoak

en: Attractions
eu: Atrakzioak

en: Artworks
eu: Artelanak

en: Tourist Information
eu: Informazio turistikoa

en: Sports
eu: Kirolak

en: Gyms
eu: Gimnasioak

en: Outdoor Gyms
eu: Kanpoko gimnasioak

en: Golf Courses
eu: Golf-zelaiak

en: From %s to %s
eu: “%s”(e)ndik “%s”(e)ra

en: Loading map tiles for printing
eu: Mapen lauzak inprimatzeko kargatzen

en: You can abort printing if this takes too long
eu: Inprimatzea bertan behera utz dezakezu denbora gehiegi badarama

en: Abort printing
eu: Utzi inprimatzea bertan behera

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
eu: Gehitu bidearen kokalekua

en: From
eu: Nondik

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
eu: Kendu bidearen kokalekua

en: Via
eu: Hemendik

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
eu: Alderantzikatu ibilbidea

en: To
eu: Nora

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
eu: Aurreikusitako denbora: %s

en: Search
eu: Bilatu

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
eu: Gehitu %s honi: %s

en: Failed to open URI
eu: Huts egin du URIa irekitzean

en: Open with %s
eu: Ireki honekin: %s

en: failed to load file
eu: huts egin du fitxategia kargatzean

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
eu: Oinez: %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
eu: Iritsi: %s

note: Translators: this a format string indicating departing from the * destination of journey with the departure address and transit * stop as the format parameter
en: Start at %s
eu: Hasiera: %s

en: Hide intermediate stops and information
eu: Ezkutatu bitarteko puntuak eta informazioak

en: Hide walking instructions
eu: Ezkutatu oinezkoen instrukzioak

en: Show intermediate stops and information
eu: Erakutsi bitarteko puntuak eta informazioak

en: Show walking instructions
eu: Erakutsi oinezkoen instrukzioak

en: Load earlier alternatives
eu: Kargatu alternatibak lehenago

en: Load later alternatives
eu: Kargatu alternatibak geroago

en: No earlier alternatives found.
eu: Ez da aurreragoko ordezkorik aurkitu.

en: No later alternatives found.
eu: Ez da ondorengoko ordezkorik aurkitu.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
eu: %b/%e

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
eu[0]: minutu %s
eu[1]: %s minutu

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
eu[0]: ordu %s
eu[1]: %s ordu

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
eu[0]: %s:%s ordu
eu[1]: %s:%s ordu

en: Around the clock
eu: Egun osoan

en: From sunrise to sunset
eu: Egunsentitik ilunabarrera

en: Every day
eu: Egunero

en: Public holidays
eu: Jaiegunak

en: School holidays
eu: Eskolako jaiegunak

en: not open
eu: ez ireki

en: Bahá'í
eu: Bahá'í-a

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
eu: Ezezaguna

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
eu: Zehatza
