gnome-maps master - en to ru translation catalogue (466 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
ru: Карты

en: A simple maps application
ru: Простое картографическое приложение

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
ru: Карты;

en: Allows your location to be shown on the map.
ru: Позволяет показывать на карте ваше местоположение.

en: last viewed location
ru: последнее просмотренное местоположение

en: Coordinates of last viewed location.
ru: Координаты последнего просмотренного местоположения.

en: zoom
ru: увеличить

en: Zoom level
ru: Уровень масштабирования

en: rotation
ru: вращение

en: Map rotation in radians
ru: Вращение карты в радианах

en: Map type
ru: Тип

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
ru: Тип карты для отображения (уличная, аэрофотосъемка и т.д.)

en: Window size
ru: Размер окна

en: Window size (width and height).
ru: Размер окна (ширина и высота).

en: Window position
ru: Положение окна

en: Window position (X and Y).
ru: Положение окна (X, Y).

en: Window maximized
ru: Окно развёрнуто

en: Window maximization state
ru: Режим развёрнутого окна

en: Maximum number of search results
ru: Максимальное количество результатов поиска

en: Maximum number of search results from geocode search.
ru: Максимальное количество результатов поиска по поиску геокода.

en: Number of recent places to store
ru: Количество последних сохранённых мест

en: Number of recently visited places to store.
ru: Количество сохранённых недавно посещённых мест.

en: Number of recent routes to store
ru: Количество последних сохранённых маршрутов

en: Number of recently visited routes to store.
ru: Количество сохранённых недавно использовавшихся маршрутов.

en: OpenStreetMap username or email address
ru: Имя или адрес эл. почты пользователя OpenStreetMap

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
ru: Указывает, выполнил ли пользователь вход для редактирования данных OpenStreetMap.

en: Last used transportation type for routing
ru: Последний тип транспорта, использовавшийся для маршрута

en: Show scale
ru: Показать масштаб

en: Whether to show the scale.
ru: Нужно ли показывать масштаб.

en: Map tile URL pattern
ru: Шаблон URL-адреса плитки карты

en: The URL pattern for the vector tile source to use. Note that the map style relies on certain extensions compared to upstream Planetiler OpenMapTiles Profile
ru: Шаблон URL-адреса для источника векторных плиток. Обратите внимание, что стиль карты опирается на некоторые расширения по сравнению с профилем Planetiler OpenMapTiles

en: Units to show measurements in
ru: Единицы измерения

en: How to show measurements. ('system' uses default for system locale, 'metric' always show metric units, 'imperial' always show imperial units).
ru: Как отображать измерения. ('system' использует значение по умолчанию для системной локали, 'metric' всегда показывает метрические единицы, 'imperial' всегда показывает имперские единицы).

en: Show location marker
ru: Показать маркер местоположения

en: Whether to show the user location marker (when location is known).
ru: Показывать ли маркер местоположения пользователя (когда местоположение известно).

en: Find places around the world
ru: Поиск местоположений по всему миру

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
ru: Приложение «Карты» позволяет получить быстрый доступ к картам по всему миру, находить места в городах, на улицах или указывать места для встречи с друзьями.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
ru: Карты используют базу данных OpenStreetMap, созданную сотнями тысяч людей по всеми миру.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ru: Проект GNOME

en: Route from Here
ru: Маршрут отсюда

en: Add Intermediate Destination
ru: Добавить промежуточный пункт назначения

en: Route to Here
ru: Маршрут сюда

en: Clear Current Route
ru: Очистить текущий маршрут

en: Copy Location
ru: Копировать местоположение

en: Add to OpenStreetMap…
ru: Добавить в OpenStreetMap…

note: Translators: This is the title of the dialog for expoting the map view content to an image file
en: Export View
ru: Экспортировать просматриваемую область

en: _Cancel
ru: _Отменить

en: _Export
ru: _Экспортировать

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
ru: Удалить избранное

en: No Favorites
ru: Нет избранных

en: Add places to your favorites to get them listed here
ru: Добавьте места в избранные, чтобы они появились здесь

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
ru: Текущее местоположение

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
ru: Слои

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
ru: Избранные

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
ru: Планировщик маршрута

en: Show Scale
ru: Показать масштаб

en: Show Location Marker
ru: Показать маркер местоположения

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
ru: Открыть слой фигур…

en: _Set up OpenStreetMap Account…
ru: _Настроить учётную запись OpenStreetMap…

en: _Export as Image…
ru: _Экспортировать как изображение…

note: Translators: This is a submenu for selecting length measurements units
en: Measurement Units
ru: Единицы измерения

note: Translators: This is a menu item for showing measurements in units corresponding to the system locale
en: _System Default
ru: По умолчанию в _системе

note: Translators: This a menu item for showing measurements in metric units
en: _Metric
ru: _Метрические

note: Translators: This is a menu item for showing measurements in imperial units
en: _Imperial
ru: _Имперские

en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Комбинации клавиш

en: _About Maps
ru: _О приложении

en: Main Menu
ru: Главное меню

note: Translators: This is a tooltip
en: View Place Information
ru: Просмотр информации о месте

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
ru: Печать маршрута

note: Translators: This is a tooltip
en: Close Sidebar
ru: Закрыть боковую панель

en: OpenStreetMap Account
ru: Учётная запись OpenStreetMap

en: Sign In To Edit Maps
ru: Войдите для редактирования карт

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
ru: Помогите улучшить карту, используя учётную запись OpenStreetMap.

en: _Sign In
ru: _Войти

en: Verification
ru: Проверка

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
ru: Скопируйте проверочный код, отображаемый при авторизации доступа в браузере.

en: Verification Code
ru: Проверочный код

en: _Verify
ru: _Подтвердить

en: Signed In
ru: Вход выполнен

en: Your OpenStreetMap account is active.
ru: Ваша учётная запись OpenStreetMap активна.

en: _Sign Out
ru: _Выйти

en: Discard Changes?
ru: Отклонить изменения?

en: Your current changes to the map will be lost
ru: Ваши текущие изменения на карте будут утеряны

en: _Discard
ru: _Отклонить

[ctx: dialog title]
en: Edit Location
ru: Редактирование местоположения

en: Loading…
ru: Загрузка…

en: Edit Location
ru: Редактировать местоположение

en: Edit an existing location in OpenStreetMap
ru: Изменить существующее местоположение на OpenStreetMap

en: Continue
ru: Продолжить

en: Location Type
ru: Тип местоположения

note: Translators: This refers to searching for point-of-interest types. Search is a verb.
en: Search types
ru: Поиск типов

en: Recently Used Types
ru: Недавно использованные типы

en: Edit Map
ru: Редактировать карту

en: Almost There!
ru: Почти готово!

en: Describe your map changes. They will be visible on all maps that use OpenStreetMap data.
ru: Опишите изменения на карте. Они будут видны на всех картах, использующих данные OpenStreetMap.

en: Submit
ru: Отправить

en: None
ru: Отсутствует

en: Explore Nearby Places
ru: Исследовать близлежащие места

en: No results found
ru: Результатов не найдено

en: An error has occurred
ru: Произошла ошибка

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
ru: Изменить порядок маршрута

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the walking (pedestrian) routing mode
en: Walking
ru: Пешком

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the cycling routing mode
en: Cycling
ru: На велосипеде

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the driving (car) routing mode
en: Driving
ru: На автомобиле

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the public transit routing mode
en: Public Transit
ru: Общественный транспорт

en: Route search by GraphHopper
ru: Поиск маршрута с помощью GraphHopper

en: Itineraries provided by Transitous
ru: Маршруты, предоставленные Transitous

en: More Information
ru: Больше информации

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
ru: Маршрутизация маршрутов общественного транспорта осуществляется сторонними
    сервисами.
    GNOME не может гарантировать правильность показанных маршрутов и расписаний.
    Обратите внимание, что некоторые поставщики могут не включать все доступные виды транспорта,
    например, национальный провайдер может не включать авиалинии, а местный провайдер может
    не включать региональные поезда.
    Указанные названия и бренды следует рассматривать как зарегистрированные торговые марки, когда это применимо.

en: Back
ru: Назад

en: Open Location
ru: Открыть местоположение

en: C_opy
ru: _Копировать

en: _Send To…
ru: _Отправить…

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
ru: Переключить видимость

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
ru: Удалить слой фигур

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Общие

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ru: Показать комбинации клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
ru: Исследовать достопримечательности

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
ru: Показать последние результаты поиска

[ctx: shortcut window]
en: Show route planner
ru: Показать планировщик маршрута

[ctx: shortcut window]
en: Print route
ru: Печать маршрута

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ru: Закрыть

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
ru: Открыть главное меню

[ctx: shortcut window]
en: Map View
ru: Просмотр карты

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ru: Приблизить

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ru: Отдалить

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
ru: Вращать по часовой стрелке

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
ru: Вращать против часовой стрелки

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
ru: Сбросить вращение

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
ru: Включить или выключить масштаб

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
ru: Перейти к текущему местоположению

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
ru: Открыть слой

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location marker
ru: Переключить маркер местоположения

note: Translators: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
ru: Отправляются сейчас

note: Translators: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
ru: Отправляются

note: Translators: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
ru: Прибывают

en: View More
ru: Просмотреть больше

note: Translators: Header indicating selected modes of transit
en: Show
ru: Показывать

en: _Buses
ru: _Автобусы

en: _Trams
ru: _Трамваи

en: T_rains
ru: П_оезда

en: _Subway
ru: _Метро

en: _Ferries
ru: _Переправы

en: _Airplanes
ru: _Самолеты

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
ru: Добавить к новому маршруту

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: _Directions
ru: _Направления

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
ru: Поделиться местоположением

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
ru: Отметить как избранное

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
ru: Изменить на OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
ru: Поделиться местоположением

en: Back to Main Categories
ru: Вернуться к основным категориям

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
ru: Сбросить вращение

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
ru: Отдалить

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
ru: Приблизить

en: Failed to find tile structure in directory
ru: Не удалось найти плиточную структуру в каталоге

en: Failed to parse XML document
ru: Не удалось разобрать документ XML

en: Missing required attributes
ru: Пропущены обязательные атрибуты

en: Could not find OSM element
ru: Не удалось найти элемент OSM

en: A path to a local tiles directory structure
ru: Путь к локальному каталогу плиточной структуры

en: Tile size for local tiles directory
ru: Размер для локального каталога фрагментов

en: Show the version of the program
ru: Показать версию программы

en: Search for places
ru: Поиск мест

en: [FILE…|URI]
ru: [FILE...|URI]

en: Invalid maps: URI: %s
ru: Недопустимые карты: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
ru: Карты на %f, %f.png

en: Unable to export view
ru: Не удалось экспортировать просматриваемую область

en: Favorite removed
ru: Избранное удалено

en: _Undo
ru: _Вернуть

en: invalid coordinate
ru: неверные координаты

en: parse error
ru: ошибка разбора

en: unknown geometry
ru: неизвестная геометрия

en: Route request failed.
ru: Сбой при запросе маршрута.

en: No route found.
ru: Маршрут не найден.

en: Start!
ru: Старт!

en: Failed to connect to location service
ru: Не удалось подключиться к службе определения местоположения

en: Turn on location services
ru: Включите службы определения местоположения

en: Location Settings
ru: Параметры местоположения

en: Show Route Planner
ru: Показать планировщик маршрута

en: Copyright © 2011 – 2026 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
ru: Авторское право © 2011 – 2026 Red Hat, Inc. и авторы GNOME Maps

en: Map data by %s and contributors
ru: Картографические данные %s и участников

en: Map Data Provider
ru: Поставщик картографических данных

en: Map Tile Provider
ru: Поставщик картографического слоя

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
ru: Картографические слои предоставлены %s

en: Search Provider
ru: Поставщик поиска

en: Search provided by %s using %s
ru: Поиск осуществляется %s с помощью %s

en: All Layer Files
ru: Все файлы слоёв

en: Open Shape Layers
ru: Открыть слои фигур

en: Failed to open layer
ru: Не удалось открыть слой

en: Do you want to continue?
ru: Вы хотите продолжить?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
ru: Вы собираетесь открыть файлы общим размером %s МБ. Загрузка может занять некоторое время

en: Cancel
ru: Отменить

en: File type is not supported
ru: Тип файла не поддерживается

en: Failed to open GeoURI
ru: Не удалось открыть геолокационный URI

en: Zoom in to add location
ru: Приблизьте, чтобы добавить местоположение

en: Location was added in OpenStreetMap
ru: Местоположение было добавлено в OpenStreetMap

en: Start
ru: Отправление

en: Arrive
ru: Прибытие

en: Take the stairs to level %s
ru: Поднимитесь по лестнице на %s этаж

en: Take the stairs
ru: Поднимитесь по лестнице

en: Continue on %s
ru: Продолжайте %s

en: Turn left on %s
ru: Поверните налево на %s

en: Turn left
ru: Поверните налево

en: Turn slightly left on %s
ru: Поверните немного налево на %s

en: Turn slightly left
ru: Повернитесь немного влево

en: Turn sharp left on %s
ru: Поверните резко налево на %s

en: Turn sharp left
ru: Повернитесь резко налево

en: Turn right on %s
ru: Поверните направо на %s

en: Turn right
ru: Поверните направо

en: Turn slightly right on %s
ru: Поверните немного направо на %s

en: Turn slightly right
ru: Поверните немного направо

en: Turn sharp right on %s
ru: Поверните резко направо на %s

en: Turn sharp right
ru: Повернитесь резко направо

en: At the roundabout, take exit %s
ru: На кольцевой развязке сверните на съезд %s

en: At the roundabout, take exit to %s
ru: На кольцевой развязке сверните на %s

en: Take the roundabout
ru: Сверните на кольцевую развязку

en: Take the elevator and get off at %s
ru: Поднимитесь на лифте и выйдите на %s

en: Take the elevator
ru: Поднимитесь на лифте

en: Make a left u-turn onto %s
ru: Выполните левый разворот на %s

en: Make a left u-turn
ru: Выполните левый разворот

en: Make a right u-turn onto %s
ru: Выполните правый разворот на %s

en: Make a right u-turn
ru: Разворот направо

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
ru: Проверочный код не совпадает, попробуйте снова.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
ru: Неверное имя пользователя или пароль

en: Success
ru: Успешно

en: Bad request
ru: Неверный запрос

en: Object not found
ru: Объект не найден

en: Conflict, someone else has just modified the object
ru: Конфликт: кто-то ещё только что изменил объект

en: Object has been deleted
ru: Объект был удалён

en: Way or relation refers to non-existing children
ru: Путь или связь ссылается на несуществующий дочерний объект

en: General
ru: Общие

en: Name
ru: Название

en: Type
ru: Тип

en: Address
ru: Адрес

en: Contact
ru: Контактная информация

en: Opening Hours
ru: Часы работы

en: Phone
ru: Телефон

en: Email
ru: Электронная почта

en: Website
ru: Веб-сайт

en: Accessibility
ru: Доступность

en: Wheelchair Access
ru: Доступ для инвалидных колясок

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Limited
ru: Ограниченный

en: Designated
ru: Специализированный

en: Internet Access
ru: Доступ к Интернету

en: Wired
ru: Проводной

en: Terminal
ru: Терминал

en: Service
ru: Служебный

note: Translators: This is the title for a section of POI fields not * belonging to the previous sections ("General", "Contact", "Accessibility").
en: Miscellaneous
ru: Разное

note: Translators: This is the text for the "Wikipedia" link at the end of summaries
en: Wikipedia
ru: Википедия

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
ru: Население

en: Altitude
ru: Высота

en: Elevation above sea level, in meters
ru: Высота над уровнем моря, в метрах

en: Takeout
ru: На вынос

en: Only
ru: Только

en: Religion
ru: Религия

en: Animism
ru: Анимизм

en: Bahá’í
ru: Бахаи

en: Buddhism
ru: Буддизм

en: Caodaism
ru: Каодаизм

en: Christianity
ru: Христианство

en: Confucianism
ru: Конфуцианство

en: Hinduism
ru: Индуизм

en: Jainism
ru: Джайнизм

en: Judaism
ru: Иудаизм

en: Islam
ru: Ислам

en: Multiple Religions
ru: Несколько религий

en: Paganism
ru: Язычество

en: Pastafarianism
ru: Пастафарианство

en: Scientology
ru: Саентология

en: Shinto
ru: Синто

en: Sikhism
ru: Сикхизм

en: Spiritualism
ru: Спиритизм

en: Taoism
ru: Даосизм

en: Unitarian Universalism
ru: Унитарный универсализм

en: Voodoo
ru: Шаманство

en: Yazidism
ru: Езидизм

en: Zoroastrianism
ru: Зороастризм

en: Note
ru: Заметка

[ctx: dialog heading]
note: set the title and description for adding a POI
en: Add Location
ru: Добавление местоположения

en: Add a new location to OpenStreetMap
ru: Добавить новое местоположение в OpenStreetMap

en: Changes successfully submitted
ru: Изменения успешно отправлены

note: Translators: This is the title for a combo box row selected when a * value is not assigned to one in a list of allowed values.
en: Unspecified value
ru: Неопределенное значение

en: Street Name
ru: Название улицы

en: House Number
ru: Номер дома

en: ZIP Code
ru: Почтовый индекс

en: City
ru: Город

en: Wikipedia Article
ru: Статья из Википедии

en: Wikidata Tag
ru: Метка Викиданных

en: Load Wikidata tag from article name
ru: Загрузить метку Викиданных из названия статьи

en: Couldn't find Wikidata tag for article
ru: Не удалось найти метку Викиданных для статьи

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aerialway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aerialway
en: Aerialway
ru: Канатная дорога

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aeroway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aeroway
en: Aeroway
ru: Воздушный транспорт

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "amenity" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Amenity
en: Amenity
ru: Благоустройство

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "barrier" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Barrier
en: Barrier
ru: Преграда

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "highway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Highway
en: Road
ru: Дорога

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "historic" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Historic
en: Historic
ru: Историческое место

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "leisure" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Leisure
en: Leisure
ru: Досуг

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "office" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Office
en: Office
ru: Офис

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "place" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Place
en: Place
ru: Местность

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "railway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Railway
en: Railway
ru: Железная дорога

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "shop" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Shop
en: Shop
ru: Магазин

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "tourism" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Tourism
en: Tourism
ru: Туризм

note: Translators: "Other" refers to points-of-interest where we don't have * a known title corresponding to the raw OpenStreetMap tag
en: Other
ru: Другой

note: Translators: this is a generic title for public transit stops where * the mode(s) of transportation is not well-known
en: Public transportation stop
ru: Остановка общественного транспорта

en: Funicular station
ru: Станция фуникулера

en: Light rail stop
ru: Остановка легкорельсового транспорта

en: Monorail station
ru: Станция монорельса

en: Railway station
ru: Железнодорожная станция

en: Subway station
ru: Станция метро

en: Railway halt
ru: Железнодорожная остановка

en: Tram stop
ru: Трамвайная остановка

en: Unnamed place
ru: Неназванное место

en: Clear Entry
ru: Очистить запись

en: Failed to parse Geo URI
ru: Не удалось разобрать геолокационный URI

en: Failed to parse Maps URI
ru: Не удалось разобрать URI карт

en: Coordinates
ru: Координаты

en: Accuracy
ru: Точность

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
ru: Точность: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
ru: Номер телефона

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
ru: Этаж

en: Floor %s
ru: Этаж %s

en: At ground level
ru: На уровне земли

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
ru[0]: %s этаж над уровнем земли
ru[1]: %s этажа над уровнем земли
ru[2]: %s этажей над уровнем земли

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
ru[0]: %s этаж ниже уровня земли
ru[1]: %s этажа ниже уровня земли
ru[2]: %s этажей ниже уровня земли

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
ru: Предлагает еду на вынос

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
ru: Не предлагает еду на вынос

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
ru: Только еда на вынос

en: Opening hours
ru: Часы работы

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
ru: Открытый доступ в Интернет

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
ru: Отсутствие доступа в Интернет

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
ru: Общественный Wi-Fi

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
ru: Проводной доступ в Интернет

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
ru: Компьютеры доступные для использования

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
ru: Доступна помощь в Интернете

en: No toilets available
ru: Туалеты отсутствуют

en: Toilets available
ru: Туалеты в наличии

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
ru: Доступность для инвалидных колясок

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
ru: Ограниченная доступность для инвалидных колясок

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
ru: Не доступен для инвалидных колясок

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
ru: Предназначен для инвалидов-колясочников

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
ru: %s ниже уровня моря

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
ru: На уровне моря

en: Religion:
ru: Религия:

note: Translators: This refers to motorway junction exit (freeway exit)
en: Exit %s
ru: Выезд с %s

en: Place not found in OpenStreetMap
ru: Место не найдено в OpenStreetMap

en: Coordinates in URL are not valid
ru: Координаты в URL не действительны

en: URL is not supported
ru: URL не поддерживается

en: Amenities
ru: Услуги

en: ATMs
ru: Банкоматы

en: Post Boxes
ru: Почтовые ящики

en: Post Offices
ru: Почтовые отделения

en: Police
ru: Полиция

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Pharmacies
ru: Аптеки

en: Recycling
ru: Пункты приёма вторсырья

en: Toilets
ru: Туалеты

en: Wheelchair-accessible Toilets
ru: Туалеты, доступные для инвалидов-колясочников

en: Baggage Lockers
ru: Камеры хранения багажа

en: Eating & Drinking
ru: Еда и напитки

en: Restaurants
ru: Рестораны

en: Vegan & Vegetarian Restaurants
ru: Веганские рестораны

en: Fast Food
ru: Фаст-фуд

en: Food Courts
ru: Фуд-корты

en: Pubs
ru: Пабы

en: Bars
ru: Бары

en: Cafes
ru: Кафе

en: Ice Cream
ru: Кафе-мороженное

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
ru: Автоматы по продаже продуктов питания, закусок и напитков

en: Shopping
ru: Покупки

en: Supermarkets
ru: Супермаркеты

en: Convenience Stores
ru: Круглосуточные магазины

en: Shopping Malls
ru: Торговые центры

en: Clothes
ru: Одежда

en: Shoes
ru: Обувь

en: Electronics
ru: Электроника

en: Alcohol
ru: Алкоголь

en: Bakeries
ru: Выпечка

en: Flowers
ru: Цветы

en: Gifts
ru: Подарки

en: Transportation
ru: Передвижение

en: Bus & Tram Stops
ru: Автобусные и трамвайные остановки

en: Train & Subway Stations
ru: Железнодорожные станции и станции метро

en: Tickets
ru: Билеты

en: Parking
ru: Парковка

en: Bicycle Parking
ru: Велопарковка

en: Bicycle Rental
ru: Прокат велосипедов

en: Car Rental
ru: Прокат автомобилей

en: Fuel
ru: Автозаправочная станция

en: EV Charging
ru: Электрозаправочная станция

en: Healthcare
ru: Здравоохранение

en: Clinics
ru: Клиники

en: Hospitals
ru: Госпитали

en: Dentists
ru: Стоматология

en: Accommodation
ru: Жильё

en: Hotels
ru: Гостиницы

en: Hostels
ru: Хостелы

en: Bed & Breakfast
ru: Мини-гостиницы (B&B)

en: Campings
ru: Кемпинги

en: Recreation
ru: Досуг

en: Parks
ru: Парки

en: Playgrounds
ru: Игровые площадки

en: Beaches
ru: Пляжи

en: Nature Reserves
ru: Природные заповедники

en: Theme Parks
ru: Тематические парки

en: Theaters
ru: Театры

en: Movie Theaters
ru: Кинотеатры

en: Night Clubs
ru: Ночные клубы

en: Museums
ru: Музеи

en: Attractions
ru: Достопримечательности

en: Artworks
ru: Произведения искусства

en: Tourist Information
ru: Туристические информационные центры

en: Sports
ru: Спорт

en: Gyms
ru: Тренажерные залы

en: Outdoor Gyms
ru: Спортивные площадки

en: Golf Courses
ru: Поля для гольфа

en: From %s to %s
ru: Из %s в %s

en: Loading map tiles for printing
ru: Загрузка областей карты для печати

en: You can abort printing if this takes too long
ru: Печать можно прервать, если она выполняется слишком долго

en: Abort printing
ru: Прервать печать

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
ru: Добавить через местоположение

en: From
ru: Из

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
ru: Удалить через местоположение

en: Via
ru: Через

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
ru: Обратный маршрут

en: To
ru: В

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
ru: Расчётное время: %s

en: Search
ru: Поиск

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
ru: Добавить %s в %s

en: Failed to open URI
ru: Не удалось открыть URI

en: Open with %s
ru: Открыть с помощью %s

en: failed to load file
ru: не удалось загрузить файл

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
ru: Пешком %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
ru: Прибытие в %s

note: Translators: this a format string indicating departing from the * destination of journey with the departure address and transit * stop as the format parameter
en: Start at %s
ru: Отправление в %s

en: Hide intermediate stops and information
ru: Скрывать промежуточные остановки и информацию

en: Hide walking instructions
ru: Скрывать информацию для пешего маршрута

en: Show intermediate stops and information
ru: Показывать промежуточные остановки и информацию

en: Show walking instructions
ru: Показывать информацию для пешего маршрута

en: Load earlier alternatives
ru: Загрузить предыдущие варианты

en: Load later alternatives
ru: Загрузить следующие варианты

en: No earlier alternatives found.
ru: Не найдено более ранних вариантов.

en: No later alternatives found.
ru: Не найдено более поздних вариантов.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
ru: %e %b

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
ru[0]: %s минута
ru[1]: %s минуты
ru[2]: %s минут

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
ru[0]: %s час
ru[1]: %s часа
ru[2]: %s часов

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
ru[0]: %s:%s час
ru[1]: %s:%s часа
ru[2]: %s:%s часов

en: Around the clock
ru: Круглосуточно

en: From sunrise to sunset
ru: От восхода до заката

[ctx: day interval list]
note: Translators: * This represents a format string consisting of two day interval * specifications. * For example: * Mo-Fr,Sa * where the "Mo-Fr" and "Sa" parts are replaced by the %s * place holder. * The separator (,) could be replaced with a translated variant or * a phrase if appropriate.
en: %s,%s
ru: %s, %s

[ctx: day interval list]
note: Translators: * This represents a format string consisting of three day interval * specifications. * For example: * Mo-We,Fr,Su * where the "Mo-We", "Fr", and "Su" parts are replaced by the * %s place holder. * The separator (,) could be replaced with a translated variant or * a phrase if appropriate
en: %s,%s,%s
ru: %s, %s, %s

en: Every day
ru: Каждый день

en: Public holidays
ru: Государственные праздники

en: School holidays
ru: Школьные каникулы

en: not open
ru: не открыто

en: Bahá'í
ru: Бахаи

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
ru: Неизвестная

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
ru: Максимальная

note: Translators: this is a duration with hours and minutes parts * using abbreviations for hours and minutes, corresponding to 'h' * and 'min' in English. The minutes has appropriate plural variations
en: %s h %s min | %s h %s min
ru[0]: %s ч %s мин
ru[1]: %s ч %s мин
ru[2]: %s ч %s мин

note: Translators: this is a duration with minutes part * using abbreviation for minutes, corresponding to 'min' in English * with appropriate plural variations
en: %s min | %s min
ru[0]: %s мин
ru[1]: %s мин
ru[2]: %s мин

note: Translators: this is a duration of less than one minute * with seconds using an abbreviation for seconds, corresponding to * 's' in English with appropriate plural forms
en: %s s | %s s
ru[0]: %s с
ru[1]: %s с
ru[2]: %s с

note: Translators: This is a distance measured in miles
en: %s mi
ru: %s ми

note: Translators: This is a distance measured in feet
en: %s ft
ru: %s фт

note: Translators: This is a distance measured in kilometers
en: %s km
ru: %s км

note: Translators: This is a distance measured in meters
en: %s m
ru: %s м
