gnome-maps master - en to sk translation catalogue (418 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
sk: Mapy

en: Find places around the world
sk: Vyhľadáva miesta po celom svete

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
sk: Aplikácia Mapy vám poskytuje rýchly prístup k mapám celého sveta. Umožňuje vám rýchlo nájsť miesto, ktoré hľadáte zadaním názvu mesta alebo ulice, prípadne určiť miesto pre stretnutie s priateľmi.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
sk: Aplikácia Mapy používa databázu projektu OpenStreetMap, na ktorej spolupracujú stovky tisícov ľudí z celého sveta.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sk: Projekt GNOME

en: A simple maps application
sk: Jednoduchá aplikácia na prezeranie máp

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
sk: mapy;mapa;

en: Allows your location to be shown on the map.
sk: Umožňuje vám zobraziť si na mape vaše miesto.

en: last viewed location
sk: naposledy zobrazené miesto

en: Coordinates of last viewed location.
sk: Súradnice naposledy zobrazeného miesta.

en: zoom
sk: priblíženie

en: Zoom level
sk: Úroveň priblíženia

en: rotation
sk: rotácia

en: Map rotation in radians
sk: Rotácia mapy v radiánoch

en: Map type
sk: Typ mapy

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
sk: Typ mapy, ktorý sa má zobraziť (pohľad z ulice, letecký pohľad, atď.)

en: Window size
sk: Veľkosť okna

en: Window size (width and height).
sk: Veľkosť okna (šírka a výška)

en: Window position
sk: Pozícia okna

en: Window position (X and Y).
sk: Pozícia okna (X a Y).

en: Window maximized
sk: Maximalizované okno

en: Window maximization state
sk: Maximalizovaný stav okna

en: Maximum number of search results
sk: Maximálny počet výsledkov hľadania

en: Maximum number of search results from geocode search.
sk: Maximálny počet výsledkov hľadania z vyhľadávača geokódov.

en: Number of recent places to store
sk: Počet nedávnych miest na uloženie

en: Number of recently visited places to store.
sk: Počet nedávno navštívených miest, ktoré sa majú uložiť.

en: Number of recent routes to store
sk: Počet nedávnych trás na uloženie

en: Number of recently visited routes to store.
sk: Počet nedávno navštívených trás, ktoré sa majú uložiť.

en: OpenStreetMap username or email address
sk: Používateľské meno alebo e-mailová adresa projektu OpenStreetMap

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
sk: Indikuje, či sa používateľ prihlásil na úpravu údajov projektu OpenStreetMap.

en: Last used transportation type for routing
sk: Naposledy použitý typ dopravy pre plánovanie trasy

en: Show scale
sk: Zobraziť mierku

en: Whether to show the scale.
sk: Určuje, či sa má zobraziť mierka.

en: Route from Here
sk: Trasa odtiaľto

en: Add Intermediate Destination
sk: Pridať prechodný cieľ

en: Route to Here
sk: Trasa sem

en: Clear Current Route
sk: Odstrániť aktuálnu trasu

en: Copy Location
sk: Skopírovať umiestnenie

en: Add to OpenStreetMap…
sk: Pridať do projektu OpenStreetMap…

note: Translators: This is the title of the dialog for expoting the map view content to an image file
en: Export View
sk: Export zobrazenia

en: _Cancel
sk: _Zrušiť

en: _Export
sk: _Exportovať

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
sk: Odstrániť obľúbené

en: No Favorites
sk: Žiadne obľúbené

en: Add places to your favorites to get them listed here
sk: Pridajte miesta do obľúbených, aby sa tu zobrazili

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
sk: Súčasné miesto

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
sk: Vrstvy

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
sk: Vytlačí trasu

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
sk: Obľúbené

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
sk: Plánovač trasy

[ctx: shortcut window]
en: General
sk: Všeobecné

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
sk: Zobraziť klávesové skratky

[ctx: shortcut window]
en: Search
sk: Hľadať

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
sk: Preskúmať zaujímavé miesta

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
sk: Zobraziť výsledky posledného vyhľadávania

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
sk: Zapnúť/vypnúť plánovanie trasy

[ctx: shortcut window]
en: Print route
sk: Vytlačiť trasu

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sk: Ukončiť

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
sk: Otvoriť hlavnú ponuku

[ctx: shortcut window]
en: Map View
sk: Zobraziť mapu mapy

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sk: Priblížiť

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sk: Oddialiť

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
sk: Otáčať v smere hodinových ručičiek

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
sk: Otáčať proti smeru hodinových ručičiek

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
sk: Resetovať rotáciu

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
sk: Prepnúť mierku

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
sk: Prejsť na súčasné miesto

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
sk: Prejsť na pohľad z ulice

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
sk: Prejsť na letecký pohľad

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
sk: Otvoriť používateľskú vrstvu

en: Show Scale
sk: Zobraziť mierku

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
sk: Otvoriť používateľskú vrstvu…

en: Set up OpenStreetMap Account…
sk: Nastaviť účet projektu OpenStreetMap…

en: Export as Image…
sk: Exportovať ako obrázok…

en: _Keyboard Shortcuts
sk: _Klávesové skratky

en: About Maps
sk: O aplikácii Mapy

en: Main Menu
sk: Hlavná ponuka

en: OpenStreetMap Account
sk: Účet projektu OpenStreetMap

en: Sign In To Edit Maps
sk: Pre úpravu máp sa prihláste

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
sk: Pomôžte zlepšiť mapu tým, že si vytvoríte účet v projekte OpenStreetMap.

en: _Sign In
sk: _Prihlásiť sa

en: Verification
sk: Overenie

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
sk: Skopírujte overovací kód, ktorý sa po overení otvorí v internetovom prehliadači.

en: Verification Code
sk: Overovací kód

en: _Verify
sk: _Overiť

en: Signed In
sk: Prihlásené

en: Your OpenStreetMap account is active.
sk: Váš účet projektu OpenStreetMap je aktívny.

en: _Sign Out
sk: O_dhlásiť sa

en: Street
sk: Ulica

en: House number
sk: Číslo domu

en: Postal code
sk: Smerovacie číslo

note: This is the place name as it would be written in a postal address (typically coming after the postal code)
en: City
sk: Obec

[ctx: dialog title]
en: Edit on OpenStreetMap
sk: Úprava v projekte OpenStreetMap

en: Type
sk: Typ

en: None
sk: Nič

en: _Add Field
sk: P_ridanie poľa

en: Comment
sk: Komentár

en: Map changes will be visible on all maps that use
    OpenStreetMap data.
sk: Zmeny mapy budú viditeľné na všetkých mapách, ktoré
    využívajú údaje z projektu OpenStreetMap.

en: Recently Used
sk: Nedávno použité

en: Back
sk: Späť

en: _Next
sk: Ďa_lej

en: Article
sk: Článok

en: Wikidata tag
sk: Značka údajov Wikidata

en: Load Wikidata tag for article
sk: Načítať Wikidata značku pre článok

en: Explore Nearby Places
sk: Preskúmať miesta v okolí

en: No results found
sk: Nenašli sa žiadne výsledky

en: An error has occurred
sk: Vyskytla sa chyba

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
sk: Zmení poradie trasy

en: Open Location
sk: Otvoriť miesto

en: C_opy
sk: _Kopírovať

en: _Send To…
sk: Odo_slať do…

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
sk: Prepne viditeľné

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
sk: Odstráni používateľskú vrstvu

en: Walking
sk: Pešo

en: Cycling
sk: Bicykel

en: Driving
sk: Jazda autom

en: Transit
sk: Doprava

en: Route search by GraphHopper
sk: Trasa poskytovaná službou GraphHopper

en: More Information
sk: Viac informácií

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
sk: Itinerár trasy verejnej dopravy je poskytovaný službami tretích strán
    Projekt GNOME nemôže zaručiť správnosť zobrazeného itineráru a plánu.
    Berte na vedomie, že niektorí poskytovatelia nemusia zahŕňať všetky spôsoby prepravy,
    napr. národný poskytovateľ nemusí zahrnúť letecké linky a miestnemu poskytovateľovi
    môžu chýbať regionálne vlaky.
    Zobrazené názvy a značky sú považované za registrované obchodné známky, ak je to nevyhnutné.

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
sk: Skryje prechodné zastávky a informácie

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
sk: Zobrazí prechodné zastávky a informácie

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
sk: Odchod teraz

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
sk: Odchod o

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
sk: Príchod o

en: View More
sk: Zobraziť viac

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
sk: Zobraziť

en: _Buses
sk: _Autobusy

en: _Trams
sk: _Električky

en: T_rains
sk: _Vlaky

en: _Subway
sk: _Metro

en: _Ferries
sk: Tr_ajekty

en: _Airplanes
sk: _Lietadlá

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
sk: Sprístupní umiestnenie

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
sk: Pridá do novej trasy

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: _Directions
sk: _Pokyny

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
sk: Označí ako obľúbené

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
sk: Úprava v projekte OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
sk: Sprístupní umiestnenie

en: Back to Main Categories
sk: Späť na hlavné kategórie

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
sk: Resetuje rotáciu

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
sk: Oddiali

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
sk: Priblíži

en: Failed to find tile structure in directory
sk: Zlyhalo nájdenie štruktúry dlaždíc v adresári

en: Failed to parse XML document
sk: Zlyhala analýza dokumentu XML

en: Missing required attributes
sk: Chýbajú potrebné atribúty

en: Could not find OSM element
sk: Nepodarilo sa nájsť prvok služby OSM

en: Could not find user element
sk: Nepodarilo sa nájsť prvok používateľa

en: A path to a local tiles directory structure
sk: Cesta k štruktúre adresárov miestnych dlaždíc

en: Tile size for local tiles directory
sk: Veľkosť dlaždice pre adresár miestnych dlaždíc

en: Show the version of the program
sk: Zobrazí verziu programu

en: Search for places
sk: Vyhľadá miesta

en: [FILE…|URI]
sk: [SÚBOR…|URI]

en: Invalid maps: URI: %s
sk: Neplatné mapy: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
sk: Mapy na mieste %f, %f.png

en: Unable to export view
sk: Nie je možné exportovať zobrazenie

en: Favorite removed
sk: Obľúbená položka bola odobraná

en: _Undo
sk: _Späť

en: invalid coordinate
sk: neplatná súradnica

en: parse error
sk: chyba analýzy

en: unknown geometry
sk: neznáma geometria

en: Route request failed.
sk: Požiadavka na trasu zlyhala.

en: No route found.
sk: Nenašla sa žiadna trasa.

en: Start!
sk: Začiatok!

en: Failed to connect to location service
sk: Zlyhalo pripojenie k lokalizačnej službe

en: Turn on location services
sk: Zapnúť geolokačnú službu

en: Location Settings
sk: Nastavenia určenia polohy

en: Copyright © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
sk: Autorské práva © 2011 – 2023 Red Hat, Inc. a autori aplikácie Mapy prostredia GNOME

en: Map data by %s and contributors
sk: Údaje mapy zo služby %s a jej prispievateľov

en: Map Data Provider
sk: Poskytovateľ mapových údajov

en: Map Tile Provider
sk: Poskytovateľ dlaždíc mapy

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
sk: Dlaždice mapy poskytnuté zo služby %s

en: Search Provider
sk: Poskytovateľ vyhľadávania

en: Search provided by %s using %s
sk: Vyhľadávanie poskytnuté službou %s použitím %s

en: All Layer Files
sk: Všetky súbory vrstiev

en: Open Shape Layers
sk: Otvorenie používateľskej vrstvy

en: Failed to open layer
sk: Zlyhalo otvorenie vrstvy

en: Do you want to continue?
sk: Chcete pokračovať?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
sk: Chystáte sa otvoriť súbory s celkovou veľkosťou %s MB. Načítanie môže trvať dlhšiu dobu

en: Cancel
sk: Zrušiť

en: Continue
sk: Pokračujte

en: File type is not supported
sk: Typ súboru nie je podporovaný

en: Failed to open GeoURI
sk: Zlyhalo otvorenie GeoURI

en: Zoom in to add location
sk: Pre pridanie miesta mapu mapu

en: Location was added in OpenStreetMap
sk: Miesto bolo pridané do OpenStreetMap

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
sk: Overovací kód sa nezhoduje. Prosím, skúste to znovu.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
sk: Nesprávne používateľské meno alebo heslo

en: Success
sk: Úspech

en: Bad request
sk: Nesprávna požiadavka

en: Object not found
sk: Objekt sa nenašiel

en: Conflict, someone else has just modified the object
sk: Nastal konflikt. Niekto iný práve upravil objekt

en: Object has been deleted
sk: Objekt bol odstránený

en: Way or relation refers to non-existing children
sk: Cesta alebo relácia odkazuje na neexistujúceho potomka

en: Name
sk: Názov

en: The official name. This is typically what appears on signs.
sk: Oficiálny názov. Toto obvykle býva napísané na tabuliach.

en: Address
sk: Adresa

en: Website
sk: Webová stránka

en: This is not a valid URL. Make sure to include http:// or https://.
sk: Toto nie je platná URL adresa. Uistite sa, že je zahrnutá predpona http:// alebo https://.

en: The official website. Try to use the most basic form of a URL i.e. http://example.com instead of http://example.com/index.html.
sk: Oficiálna webová stránka. Skúste použiť čo najjednoduchší tvar URL adresy napr. http://priklad.sk namiesto of http://priklad.sk/index.html.

en: Phone
sk: Telefón

en: Phone number. Use the international format, starting with a + sign. Beware of local privacy laws, especially for private phone numbers.
sk: Telefónne číslo. Použite medzinárodný formát, začínajúci so znakom +. Dbajte na miestne zákony o ochrane súkromia, obzvlášť pri súkromných telefónnych číslach.

en: This is not a valid email address. Make sure to not include the mailto: protocol prefix.
sk: Toto nie je platná e-mailová adresa. Uistite sa, že nie je zahrnutá predpona protokolu „mailto:“.

en: Contact email address for inquiries. Add only email addresses that are intended to be publicly used.
sk: Kontaktná e-mailová adresa pre otázky. Pridávajte iba také e-mailové adresy, ktoré sú určené na verejné použitie.

en: Opening hours
sk: Otváracia doba

en: See the link in the label for help on format.
sk: Pre pomoc k formátu si prezrite odkaz v menovke.

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
sk: Obyvateľstvo

en: Altitude
sk: Nadmorská výška

en: Elevation (height above sea level) of a point in meters.
sk: Nadmorská výška bodu v metroch.

en: Wheelchair access
sk: Bezbariérový prístup

en: Yes
sk: Áno

en: No
sk: Nie

en: Limited
sk: Obmedzený

en: Designated
sk: Vyhradený

en: Internet access
sk: Prístup na internet

en: Wired
sk: Drôtový

en: Terminal
sk: Terminál

en: Service
sk: Obsluha

en: Takeout
sk: Jedlo so sebou

en: Only
sk: Iba

en: Religion
sk: Náboženstvo

en: Animism
sk: Animizmus

en: Bahá’í
sk: Baháizmus

en: Buddhism
sk: Budhizmus

en: Caodaism
sk: Kaodaizmus

en: Christianity
sk: Kresťanstvo

en: Confucianism
sk: Konfucianizmus

en: Hinduism
sk: Hinduizmus

en: Jainism
sk: Jainizmus

en: Judaism
sk: Judaizmus

en: Multiple Religions
sk: Viacero náboženstiev

en: Paganism
sk: Paganizmus

en: Pastafarianism
sk: Pastafarianizmus

en: Scientology
sk: Scientológia

en: Shinto
sk: Šintoizmus

en: Sikhism
sk: Sikhizmus

en: Spiritualism
sk: Spiritualizmus

en: Taoism
sk: Taoizmus

en: Unitarian Universalism
sk: Centralistický univerzalizmus

en: Voodoo
sk: Vúdú

en: Yazidism
sk: Yazidizmus

en: Zoroastrianism
sk: Zoroastrianizmus

en: Toilets
sk: Toalety

en: Note
sk: Poznámka

en: Information used to inform other mappers about non-obvious information about an element, the author’s intent when creating it, or hints for further improvement.
sk: Informácie slúžiace ostatným mapovačom na informovanie o neobvyklých informáciách o súčasti, účeli autora počas tvorby, alebo radách pre neskoršie vylepšenia.

[ctx: dialog title]
en: Add to OpenStreetMap
sk: Pridanie do projektu OpenStreetMap

en: Select Type
sk: Výber typu

en: _Done
sk: _Hotovo

en: Next
sk: Ďalej

en: Remove
sk: Odstrániť

en: The format used should include the language code and the article title like “en:Article title”.
sk: Použitý formát by mal zahŕňať kód jazyka a názov článku ako „sk:Názov článku“.

en: Use the reload button to load the Wikidata tag for the selected article
sk: Kliknutím na tlačidlo opätovného načítania, načítate značku údajov Wikidata pre vybraný článok

en: Couldn't find Wikidata tag for article
sk: Nepodarilo sa nájsť značku údajov Wikidata pre tento článok

en: Unnamed place
sk: Nepomenované miesto

en: Clear Entry
sk: Vyčistiť pole

en: Failed to parse Geo URI
sk: Zlyhala analýza URI geografickej polohy

en: Failed to parse Maps URI
sk: Zlyhala analýza URI máp

en: Coordinates
sk: Súradnice

en: Accuracy
sk: Presnosť

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
sk: Presnosť: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
sk: Telefónne číslo

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
sk: Poschodie

en: Floor %s
sk: %s. poschodie

en: At ground level
sk: Na úrovni terénu

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
sk[0]: %s poschodí nad úrovňou terénu
sk[1]: %s poschodie nad úrovňou terénu
sk[2]: %s poschodia nad úrovňou terénu

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
sk[0]: %s poschodí pod úrovňou terénu
sk[1]: %s poschodie pod úrovňou terénu
sk[2]: %s poschodia pod úrovňou terénu

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
sk: Ponúka jedlo so sebou

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
sk: Neponúka jedlo so sebou

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
sk: Ponúka iba jedlo so sebou

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
sk: Verejný prístup na internet

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
sk: Bez prístupu na internet

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
sk: Verejná Wi-Fi

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
sk: Drôtový prístup na internet

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
sk: Dostupné počítače na použitie

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
sk: Dostupná pomoc s internetom

en: No toilets available
sk: Nedostupné toalety

en: Toilets available
sk: Dostupné toalety

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
sk: Bezbariérový prístup

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
sk: Obmedzený bezbariérový prístup

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
sk: Bez bezbariérového prístupu

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
sk: Navrhnuté pre vozíčkarov

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
sk: %s pod morskou hladinou

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
sk: Nad morskou hladinou

en: Religion:
sk: Náboženstvo:

en: Place not found in OpenStreetMap
sk: Miesto sa nenašlo v projekte OpenStreetMap

en: Coordinates in URL are not valid
sk: Súradnice v adrese URL nie sú platné

en: URL is not supported
sk: Adresa URL nie je podporovaná

en: Amenities
sk: Vybavenie

en: ATMs
sk: Bankomaty

en: Post Boxes
sk: Poštové schránky

en: Post Offices
sk: Pošty

en: Police
sk: Polícia

en: Libraries
sk: Knižnice

en: Pharmacies
sk: Lekárne

en: Recycling
sk: Recyklácia

en: Wheelchair-accessible Toilets
sk: Bezbariérové toalety

en: Baggage Lockers
sk: Schránky na batožinu

en: Eating & Drinking
sk: Jedlo a pitie

en: Restaurants
sk: Reštaurácie

en: Fast Food
sk: Rýchle občerstvenie

en: Food Courts
sk: Jedálne

en: Pubs
sk: Pohostinstvá

en: Bars
sk: Bary

en: Cafes
sk: Kaviarne

en: Ice Cream
sk: Zmrzlina

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
sk: Automaty na jedlo, občerstvenie a nápoje

en: Shopping
sk: Nakupovanie

en: Supermarkets
sk: Supermarkety

en: Convenience Stores
sk: Večierky

en: Shopping Malls
sk: Nákupné centrá

en: Clothes
sk: Odevy

en: Shoes
sk: Obuv

en: Electronics
sk: Elektronika

en: Alcohol
sk: Alkohol

en: Bakeries
sk: Pekárne

en: Flowers
sk: Kvetinárstva

en: Transportation
sk: Doprava

en: Bus & Tram Stops
sk: Zastávky autobusov a električiek

en: Train & Subway Stations
sk: Stanice vlaku a metra

en: Tickets
sk: Lístky

en: Parking
sk: Parkovanie

en: Bicycle Parking
sk: Parkovanie bicyklov

en: Bicycle Rental
sk: Prenájom bicyklov

en: Car Rental
sk: Autopožičovne

en: Fuel
sk: Pohonné hmoty

en: EV Charging
sk: Nabíjanie elektromobilov

en: Healthcare
sk: Zdravotná starostlivosť

en: Clinics
sk: Kliniky

en: Hospitals
sk: Nemocnice

en: Dentists
sk: Zubári

en: Accommodation
sk: Ubytovanie

en: Hotels
sk: Hotely

en: Hostels
sk: Hostely

en: Bed & Breakfast
sk: Nocľah s raňajkami

en: Campings
sk: Kempy

en: Recreation
sk: Rekreácia

en: Parks
sk: Parky

en: Playgrounds
sk: Ihriská

en: Beaches
sk: Pláže

en: Nature Reserves
sk: Prírodné rezervácie

en: Theme Parks
sk: Zábavné parky

en: Theaters
sk: Divadlá

en: Movie Theaters
sk: Kiná

en: Night Clubs
sk: Nočné kluby

en: Tourism
sk: Turistika

en: Museums
sk: Múzeá

en: Attractions
sk: Atrakcie

en: Artworks
sk: Umelecké diela

en: Tourist Information
sk: Turistické informácie

en: Sports
sk: Športy

en: Gyms
sk: Posilňovne

en: Outdoor Gyms
sk: Vonkajšie cvičiská

en: Golf Courses
sk: Golfové ihriská

en: From %s to %s
sk: Od %s po %s

en: Loading map tiles for printing
sk: Načítavajú sa dlaždice mapy na vytlačenie

en: You can abort printing if this takes too long
sk: Tlač môžete prerušiť, ak toto trvá príliš dlho

en: Abort printing
sk: Prerušiť tlač

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
sk: Pridá miesto do trasy

en: From
sk: Od/Z

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
sk: Odstráni miesto na trase

en: Via
sk: Cez

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
sk: Otočí trasu

en: To
sk: Do

en: Search
sk: Hľadať

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
sk: Pridať obec %s do aplikácie %s

en: Failed to open URI
sk: Zlyhalo otvorenie URI

en: Open with %s
sk: Otvoriť pomocou %s

en: failed to load file
sk: zlyhalo načítanie súboru

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
sk: Odhadovaný čas: %s

en: Itineraries provided by %s
sk: Itinerár poskytnutý zo služby %s

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
sk: Začiatok z adresy %s

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
sk: Začiatok

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
sk: Chôdza %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
sk: Príchod na adresu %s

en: Arrive
sk: Príchod

en: Show walking instructions
sk: Zobrazí pokyny pre chôdzu

en: Hide walking instructions
sk: Skryje pokyny pre chôdzu

en: Load earlier alternatives
sk: Načítať skoršie alternatívy

en: Load later alternatives
sk: Načítať neskoršie alternatívy

en: No earlier alternatives found.
sk: Nenašli sa žiadne skoršie alternatívy.

en: No later alternatives found.
sk: Nenašli sa žiadne neskoršie alternatívy.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
sk: %e. %b

en: No timetable data found for this route.
sk: Pre túto trasu sa nenašli žiadne údaje cestovného poriadku.

en: No provider found for this route.
sk: Pre túto trasu sa nenašiel žiadny poskytovateľ.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
sk[0]: %s minút
sk[1]: %s minúta
sk[2]: %s minúty

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
sk[0]: %s hodín
sk[1]: %s hodina
sk[2]: %s hodiny

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
sk[0]: %s:%s hodín
sk[1]: %s:%s hodina
sk[2]: %s:%s hodiny

en: Around the clock
sk: Nonstop

en: From sunrise to sunset
sk: Od východu slnka po západ slnka

en: Every day
sk: Každý deň

en: Public holidays
sk: Štátne sviatky

en: School holidays
sk: Školské prázdniny

en: not open
sk: zatvorené

en: Bahá'í
sk: Baháizmus

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
sk: Neznáma

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
sk: Presná

note: Translators: this is a duration with minutes part * using abbreviation for minutes, corresponding to 'min' in English * with appropriate plural variations
en: %s min | %s min
sk[0]: %s minút
sk[1]: %s minúta
sk[2]: %s minúty

en: Continue on %s
sk: Pokračujte na %s

en: Turn left on %s
sk: Odbočte doľava na %s

en: Turn left
sk: Odbočte doľava

en: Turn slightly left on %s
sk: Odbočte mierne doľava na %s

en: Turn slightly left
sk: Odbočte mierne doľava

en: Turn sharp left on %s
sk: Odbočte ostro doľava na %s

en: Turn sharp left
sk: Odbočte ostro doľava

en: Turn right on %s
sk: Odbočte doprava na %s

en: Turn right
sk: Odbočte doprava

en: Turn slightly right on %s
sk: Odbočte mierne doprava na %s

en: Turn slightly right
sk: Odbočte mierne doprava

en: Turn sharp right on %s
sk: Odbočte ostro doprava na %s

en: Turn sharp right
sk: Odbočte ostro doprava

en: At the roundabout, take exit %s
sk: Na kruhovom objazde, použite %s. výjazd

en: At the roundabout, take exit to %s
sk: Na kruhovom objazde, použite výjazd na %s

en: Take the roundabout
sk: Vojdite do kruhového objazdu

en: Take the elevator and get off at %s
sk: Použite výťah a vstúpte na %s

en: Take the elevator
sk: Použite výťah

en: Make a left u-turn onto %s
sk: Otočte sa doľava na %s

en: Make a left u-turn
sk: Otočte sa doľava

en: Make a right u-turn onto %s
sk: Otočte sa doprava na %s

en: Make a right u-turn
sk: Otočte sa doprava
