gnome-maps master - en to tr translation catalogue (466 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
tr: Haritalar

en: A simple maps application
tr: Basit harita uygulaması

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
tr: Haritalar;Maps;

en: Allows your location to be shown on the map.
tr: Konumunuzun haritada gösterilmesini sağlar.

en: last viewed location
tr: son görüntülenen konum

en: Coordinates of last viewed location.
tr: Son görüntülenen konumun koordinatları.

en: zoom
tr: yakınlaştırma

en: Zoom level
tr: Yakınlaştırma düzeyi

en: rotation
tr: döndürme

en: Map rotation in radians
tr: Harita döndürme, radyan türünden

en: Map type
tr: Harita türü

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
tr: Görüntülenecek haritanın türü (sokak, uydu, vb.)

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: Window size (width and height).
tr: Pencere boyutu (genişlik ve yükseklik).

en: Window position
tr: Pencere konumu

en: Window position (X and Y).
tr: Pencere konumu (X ve Y).

en: Window maximized
tr: Pencere büyültüldüğünde

en: Window maximization state
tr: Pencerenin büyütülme durumu

en: Maximum number of search results
tr: Azami arama sonucu sayısı

en: Maximum number of search results from geocode search.
tr: Geocode aramasından azami arama sonucu sayısı.

en: Number of recent places to store
tr: Saklanacak son konumların sayısı

en: Number of recently visited places to store.
tr: Saklanacak yakın zamanda ziyaret edilen yerlerin sayısı.

en: Number of recent routes to store
tr: Saklanacak son rotaların sayısı

en: Number of recently visited routes to store.
tr: Saklanacak yakın zamanda ziyaret edilen rotaların sayısı.

en: OpenStreetMap username or email address
tr: OpenStreetMap kullanıcı adı ya da e-posta adresi

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
tr: Kullanıcının OpenStreetMap verilerini düzenlemek için oturup açıp açmamış olduğunu belirtir.

en: Last used transportation type for routing
tr: Yönlendirme için son kullanılan ulaşım şekli

en: Show scale
tr: Ölçeği göster

en: Whether to show the scale.
tr: Ölçeğin gösterilmesi.

en: Map tile URL pattern
tr: Harita döşeme URL’si örüntüsü

en: The URL pattern for the vector tile source to use. Note that the map style relies on certain extensions compared to upstream Planetiler OpenMapTiles Profile
tr: Kullanılacak vektör döşeme kaynağı için URL örüntüsü. Harita biçiminin özgün Planetiler OpenMapTiles Profile ile karşılaştırıldığında birtakım uzantılara bağımlı olduğunu unutmayın

en: Units to show measurements in
tr: Ölçülerin gösterileceği birimler

en: How to show measurements. ('system' uses default for system locale, 'metric' always show metric units, 'imperial' always show imperial units).
tr: Ölçülerin nasıl gösterileceği. ('system' sistem yereli için öntanımlıyı kullanır, 'metric' her zaman metrik birimleri, 'imperial' her zaman emperyal birimleri gösterir.

en: Show location marker
tr: Konum imini göster

en: Whether to show the user location marker (when location is known).
tr: Kullanıcı konum iminin gösterilme durumu (konum biliniyorsa).

en: Find places around the world
tr: Dünya genelindeki yerleri bul

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
tr: Haritalar, dünya çapındaki haritalara hızla erişmenizi sağlar. Şehir ya da sokak araması yoluyla aramakta olduğunuz yeri hızla bulmanızı veya arkadaşınızla buluşacağınız yeri belirlemenizi sağlar.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
tr: Haritalar, küresel çapta yüzbinlerce insanca hazırlanan OpenStreetMap ile ortak veri tabanını kullanır.

en: Map view
tr: Harita görünümü

en: Pedestrian route instructions
tr: Yürüme rotası yönergeleri

en: Information on a selected place
tr: Seçilen yerle ilgili bilgi

en: Public transit itinerary
tr: Toplu taşıma rotası

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Route from Here
tr: Buradan Rota

en: Add Intermediate Destination
tr: Ara Durak Ekle

en: Route to Here
tr: Buraya Rota

en: Clear Current Route
tr: Geçerli Rotayı Temizle

en: Copy Location
tr: Konumu Kopyala

en: Add to OpenStreetMap…
tr: OpenStreetMap’e Ekle…

note: Translators: This is the title of the dialog for expoting the map view content to an image file
en: Export View
tr: Görünümü Dışa Aktar

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Export
tr: Dışa _Aktar

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
tr: Gözdeyi Kaldır

en: No Favorites
tr: Gözde Yok

en: Add places to your favorites to get them listed here
tr: Burada listelenmeleri için yerleri gözdelerinize ekleyin

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
tr: Geçerli Konum

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
tr: Katmanlar

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
tr: Gözdeler

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
tr: Rota Planlayıcı

en: Show Scale
tr: Ölçeği Göster

en: Show Location Marker
tr: Konum İmini Göster

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
tr: Biçim Katmanını Aç…

en: _Set up OpenStreetMap Account…
tr: OpenStreetMap Hesabı _Ayarla…

en: _Export as Image…
tr: Resim Olarak _Dışa Aktar…

note: Translators: This is a submenu for selecting length measurements units
en: Measurement Units
tr: Ölçü Birimleri

note: Translators: This is a menu item for showing measurements in units corresponding to the system locale
en: _System Default
tr: _Sistem Öntanımlısı

note: Translators: This a menu item for showing measurements in metric units
en: _Metric
tr: _Metrik

note: Translators: This is a menu item for showing measurements in imperial units
en: _Imperial
tr: _Emperyal

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _About Maps
tr: Haritalar _Hakkında

en: Main Menu
tr: Ana Menü

note: Translators: This is a tooltip
en: View Place Information
tr: Yer Bilgisini Göster

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
tr: Rotayı Yazdır

note: Translators: This is a tooltip
en: Close Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Kapat

en: OpenStreetMap Account
tr: OpenStreetMap Hesabı

en: Sign In To Edit Maps
tr: Haritaları Düzenlemek İçin Oturum Aç

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
tr: OpenStreetMap hesabı kullanarak haritayı iyileştirmeye yardım edin.

en: _Sign In
tr: _Oturum Aç

en: Verification
tr: Doğrulama

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
tr: Doğrulama kodunu tarayıcıda erişimi yetkilendirirken kopyala.

en: Verification Code
tr: Doğrulama Kodu

en: _Verify
tr: _Doğrula

en: Signed In
tr: Oturum Açıldı

en: Your OpenStreetMap account is active.
tr: OpenStreetMap hesabınız etkin.

en: _Sign Out
tr: Oturumu _Kapat

en: Discard Changes?
tr: Değişiklikler Gözden Çıkarılsın Mı?

en: Your current changes to the map will be lost
tr: Haritada yaptığınız değişiklikler yitecek

en: _Discard
tr: _Gözden Çıkar

[ctx: dialog title]
en: Edit Location
tr: Konumu Düzenle

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: Edit Location
tr: Konumu Düzenle

en: Edit an existing location in OpenStreetMap
tr: OpenStreetMapʼda var olan konumu düzenle

en: Continue
tr: Sürdür

en: Location Type
tr: Konum Tipi

note: Translators: This refers to searching for point-of-interest types. Search is a verb.
en: Search types
tr: Arama türleri

en: Recently Used Types
tr: Son Kullanılan Türler

en: Edit Map
tr: Haritayı Düzenle

en: Almost There!
tr: Neredeyse Geldik!

en: Describe your map changes. They will be visible on all maps that use OpenStreetMap data.
tr: Harita değişikliklerinizi açıklayın. OpenStreetMap verisini kullanan tüm haritalarda görünecek.

en: Submit
tr: Gönder

en: None
tr: Yok

en: Explore Nearby Places
tr: Yakın Yerleri Keşfet

en: No results found
tr: Hiçbir sonuç bulunamadı

en: An error has occurred
tr: Hata oluştu

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
tr: Rota Sıralamasını Değiştir

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the walking (pedestrian) routing mode
en: Walking
tr: Yürüyüş

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the cycling routing mode
en: Cycling
tr: Bisiklet

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the driving (car) routing mode
en: Driving
tr: Sürüş

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the public transit routing mode
en: Public Transit
tr: Toplu Taşıma

en: Route search by GraphHopper
tr: GraphHopper ile rota arama

en: Itineraries provided by Transitous
tr: Rota yönergelerini Transitous sağladı

en: More Information
tr: Daha Çok Bilgi

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
tr: Toplu taşımada rota yönergeleri üçüncü taraf hizmetlerince sağlanır.
    GNOME gösterilen rota yönergelerinin ve çizelgelerin doğruluğunu garanti edemez.
    Bazı sağlayıcıların var olan tüm taşıma kiplerini içermeyebileceğini unutmayın; 
    ör. ulusal bir sağlayıcı havayollarını içermeyebilir ve yerel bir sağlayıcı bölgesel trenleri
    bulundurmayabilir.
    Adlar ve markalar uygulanabilir olduğunda tescilli marka olarak değerlendirilmelidir.

en: Back
tr: Geri

en: Open Location
tr: Konum Aç

en: C_opy
tr: _Kopyala

en: _Send To…
tr: _Gönder…

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
tr: Görünürlüğü aç/kapat

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
tr: Biçim Katmanını Kaldır

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
tr: Kısayolları Göster

[ctx: shortcut window]
en: Search
tr: Ara

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
tr: İlgi çekici noktaları keşfet

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
tr: Son arama sonuçlarını göster

[ctx: shortcut window]
en: Show route planner
tr: Rota planlayıcıyı göster

[ctx: shortcut window]
en: Print route
tr: Rotayı yazdır

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çıkış

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
tr: Ana menüyü aç

[ctx: shortcut window]
en: Map View
tr: Harita Görünümü

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
tr: Saat yönüne döndür

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
tr: Saat yönünün tersine döndür

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
tr: Döndürmeyi sıfırla

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
tr: Ölçeği değiştir

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
tr: Geçerli konuma git

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
tr: Biçim katmanını aç

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location marker
tr: Konum imini aç/kapat

note: Translators: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
tr: Şimdi Çık

note: Translators: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
tr: İtibaren Çık

note: Translators: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
tr: Öncesinde Var

en: View More
tr: Daha Çok Göster

en: AM
tr: ÖÖ

en: PM
tr: ÖS

note: Translators: Header indicating selected modes of transit
en: Show
tr: Göster

en: _Buses
tr: _Otobüs

en: _Trams
tr: Tr_amvay

en: T_rains
tr: _Tren

en: _Subway
tr: _Metro

en: _Ferries
tr: _Feribot

en: _Airplanes
tr: _Uçak

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
tr: Yeni rotaya ekle

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: _Directions
tr: _Yönler

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
tr: Konum Paylaş

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
tr: Gözde Olarak İmle

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
tr: OpenStreetMap’te Düzenle

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
tr: Konum paylaş

en: Back to Main Categories
tr: Ana Kategoriye Dön

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
tr: Döndürmeyi Sıfırla

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Failed to find tile structure in directory
tr: Dizinde döşeme yapısı bulunamadı

en: Failed to parse XML document
tr: XML belgesini ayrıştırılamadı

en: Missing required attributes
tr: Gerekli öznitelikler eksik

en: Could not find OSM element
tr: OSM ögesi bulunamadı

en: A path to a local tiles directory structure
tr: Yerel döşeme dizini yapısını barındıran yol

en: Tile size for local tiles directory
tr: Yerel döşeme dizini için döşeme boyutu

en: Show the version of the program
tr: Programın sürümünü göster

en: Search for places
tr: Yer ara

en: [FILE…|URI]
tr: [DOSYA…|URI]

en: Invalid maps: URI: %s
tr: Geçersiz haritalar: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
tr: %f, %f konumunda haritalar.png

en: Unable to export view
tr: Görüntü aktarılamıyor

en: Favorite removed
tr: Gözde kaldırıldı

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: invalid coordinate
tr: geçersiz koordinat

en: parse error
tr: ayrıştırma hatası

en: unknown geometry
tr: bilinmeyen geometri

en: Route request failed.
tr: Rota isteği başarısız oldu.

en: No route found.
tr: Hiçbir rota bulunamadı.

en: Start!
tr: Başla!

en: Failed to connect to location service
tr: Konum hizmetine bağlanamadı

en: Turn on location services
tr: Konum hizmetlerini aç

en: Location Settings
tr: Konum Ayarları

en: Show Route Planner
tr: Rota Planlayıcıyı Göster

en: Copyright © 2011 – 2026 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
tr: Telif Hakkı © 2011 – 2026 Red Hat, Inc. ve GNOME Haritalar yazarları

en: Map data by %s and contributors
tr: %s ve katkıcılar tarafından harita verisi

en: Map Data Provider
tr: Harita Veri Sağlayıcı

en: Map Tile Provider
tr: Harita Döşeme Sağlayıcı

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
tr: Harita döşemeleri %s tarafından sağlanmıştır

en: Search Provider
tr: Arama Sağlayıcı

en: Search provided by %s using %s
tr: Arama %s tarafından %s kullanılarak sağlanmıştır

en: All Layer Files
tr: Tüm Katman Dosyaları

en: Open Shape Layers
tr: Biçim Katmanlarını Aç

en: Failed to open layer
tr: Katman açılamadı

en: Do you want to continue?
tr: Sürdürmek ister misiniz?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
tr: Toplam boyutu %s MB olan dosyaları açmak üzeresiniz. Bunun yüklenmesi biraz sürebilir

en: Cancel
tr: İptal

en: File type is not supported
tr: Dosya türü desteklenmiyor

en: Failed to open GeoURI
tr: GeoURI açılamadı

en: Zoom in to add location
tr: Konum eklemek için yakınlaştırın

en: Location was added in OpenStreetMap
tr: Konum OpenStreetMap’te bulunamadı

en: Start
tr: Başla

en: Arrive
tr: Var

en: Take the stairs to level %s
tr: %s düzeyi için merdivenleri kullanın

en: Take the stairs
tr: Merdivenleri kullanın

en: Continue on %s
tr: %s üstünde devam et

en: Turn left on %s
tr: %s üstünde sola dön

en: Turn left
tr: Sola dön

en: Turn slightly left on %s
tr: %s üstünde hafifçe sola dön

en: Turn slightly left
tr: Sola hafifçe dön

en: Turn sharp left on %s
tr: %s üstünde sola keskin dön

en: Turn sharp left
tr: Sola keskin dön

en: Turn right on %s
tr: %s üstünde sağa dön

en: Turn right
tr: Sağa dön

en: Turn slightly right on %s
tr: %s üstünde hafifçe sağa dön

en: Turn slightly right
tr: Sağa hafifçe dön

en: Turn sharp right on %s
tr: %s üstünde sağa keskin dön

en: Turn sharp right
tr: Sağa keskin dön

en: At the roundabout, take exit %s
tr: Dönel kavşakta %s. çıkışa gidin

en: At the roundabout, take exit to %s
tr: Dönel kavşakta %s. çıkıştan çıkın

en: Take the roundabout
tr: Dönel kavşağı kullanın

en: Take the elevator and get off at %s
tr: Asansörü kullanın ve %s. katta inin

en: Take the elevator
tr: Asansörü kullanın

en: Make a left u-turn onto %s
tr: %s üstünde sola u dönüşü yapın

en: Make a left u-turn
tr: Sola u dönüşü yapın

en: Make a right u-turn onto %s
tr: %s üstünde sağa u dönüşü yapın

en: Make a right u-turn
tr: Sağa u dönüşü yapın

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
tr: Doğrulama kodu eşleşmedi, lütfen yeniden deneyin.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
tr: Hatalı kullanıcı adı veya parola

en: Success
tr: Başarılı

en: Bad request
tr: Geçersiz istek

en: Object not found
tr: Nesne bulunamadı

en: Conflict, someone else has just modified the object
tr: Çakışma; nesneyi az önce başkası değiştirdi

en: Object has been deleted
tr: Nesne silindi

en: Way or relation refers to non-existing children
tr: Yol ya da ilişki, var olmayan alt nesneye başvuruyor

en: General
tr: Genel

en: Name
tr: Ad

en: Type
tr: Tür

en: Address
tr: Adres

en: Contact
tr: İletişim

en: Opening Hours
tr: Açılış Saatleri

en: Phone
tr: Telefon

en: Email
tr: E-posta

en: Website
tr: Web sitesi

en: Accessibility
tr: Erişilebilirlik

en: Wheelchair Access
tr: Tekerlekli Sandalye Erişimi

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Limited
tr: Sınırlı

en: Designated
tr: Belirlenmiş

en: Internet Access
tr: İnternet Erişimi

en: Wi-Fi
tr: Kablosuz

en: Wired
tr: Kablolu

en: Service
tr: Hizmet

note: Translators: This is the title for a section of POI fields not * belonging to the previous sections ("General", "Contact", "Accessibility").
en: Miscellaneous
tr: Türlü

note: Translators: This is the text for the "Wikipedia" link at the end of summaries
en: Wikipedia
tr: Vikipedi

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
tr: Nüfus

en: Altitude
tr: Yükseklik

en: Elevation above sea level, in meters
tr: Deniz düzeyinden yükseklik, metre türünden

en: Takeout
tr: Al Götür

en: Only
tr: Yalnızca

en: Religion
tr: Din

en: Animism
tr: Animizm

en: Bahá’í
tr: Bahâîlik

en: Buddhism
tr: Budizm

en: Caodaism
tr: Kaodaizm

en: Christianity
tr: Hristiyanlık

en: Confucianism
tr: Konfüçyüsçülük

en: Hinduism
tr: Hinduizm

en: Jainism
tr: Caynizm

en: Judaism
tr: Musevilik

en: Islam
tr: İslam

en: Multiple Religions
tr: Çoklu Dinler

en: Paganism
tr: Paganizm

en: Pastafarianism
tr: Pastafaryanizm

en: Shinto
tr: Şinto

en: Sikhism
tr: Sihizm

en: Spiritualism
tr: Ruhiyatçılık

en: Taoism
tr: Taoculuk

en: Unitarian Universalism
tr: Üniteryen Üniversalizm

en: Voodoo
tr: Vudu

en: Yazidism
tr: Yezidilik

en: Zoroastrianism
tr: Zoroastrianizm

en: Note
tr: Not

[ctx: dialog heading]
note: set the title and description for adding a POI
en: Add Location
tr: Konum Ekle

en: Add a new location to OpenStreetMap
tr: OpenStreetMapʼe yeni konum ekle

en: Changes successfully submitted
tr: Değişiklikler başarıyla gönderildi

note: Translators: This is the title for a combo box row selected when a * value is not assigned to one in a list of allowed values.
en: Unspecified value
tr: Belirtilmemiş değer

en: Street Name
tr: Sokak Adı

en: House Number
tr: Bina Numarası

en: ZIP Code
tr: Posta Kodu

en: City
tr: Şehir

en: Wikipedia Article
tr: Vikipedi Makalesi

en: Wikidata Tag
tr: Wikidata Etiketi

en: Load Wikidata tag from article name
tr: Madde adından Wikidata etiketini yükle

en: Couldn't find Wikidata tag for article
tr: Makale için Wikidata etiketi bulunamadı

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aerialway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aerialway
en: Aerialway
tr: Havai Yol

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aeroway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aeroway
en: Aeroway
tr: Hava Yolu

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "amenity" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Amenity
en: Amenity
tr: Olanaklar

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "barrier" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Barrier
en: Barrier
tr: Bariyer

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "highway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Highway
en: Road
tr: Yol

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "historic" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Historic
en: Historic
tr: Tarihî

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "leisure" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Leisure
en: Leisure
tr: Boş Zaman

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "office" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Office
en: Office
tr: Ofis

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "place" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Place
en: Place
tr: Yer

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "railway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Railway
en: Railway
tr: Demiryolu

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "shop" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Shop
en: Shop
tr: Dükkan

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "tourism" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Tourism
en: Tourism
tr: Turizm

note: Translators: "Other" refers to points-of-interest where we don't have * a known title corresponding to the raw OpenStreetMap tag
en: Other
tr: Diğer

en: Funicular station
tr: Füniküler istasyonu

en: Light rail stop
tr: Hafif raylı durağı

en: Monorail station
tr: Monoray istasyonu

en: Railway station
tr: Demir yolu istasyonu

en: Subway station
tr: Metro istasyonu

en: Railway halt
tr: Demir yolu durağı

en: Tram stop
tr: Tramvay durağı

en: Public transportation stop
tr: Toplu taşıma durağı

en: Unnamed place
tr: Adsız yer

en: Clear Entry
tr: Girdiyi Temizle

en: Failed to parse Geo URI
tr: Geo URI ayrıştırılamadı

en: Failed to parse Maps URI
tr: Maps URI ayrıştırılamadı

en: Coordinates
tr: Koordinatlar

en: Accuracy
tr: Doğruluk

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
tr: Doğruluk: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
tr: Telefon numarası

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
tr: Zemin

en: Floor %s
tr: Zemin %s

en: At ground level
tr: Yer düzeyinde

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
tr[0]: Yer düzeyinin %s kat üstünde

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
tr[0]: Yer düzeyinin %s kat altında

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
tr: Al götür sunar

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
tr: Al götür sunmaz

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
tr: Yalnızca al götür sunar

en: Opening hours
tr: Açılış saatleri

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
tr: Halka açık internet erişimi

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
tr: İnternet erişimi yok

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
tr: Halka açık Wi-Fi

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
tr: Kablolu internet erişimi

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
tr: Kullanıma hazır bilgisayar var

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
tr: İnternet desteği var

en: No toilets available
tr: Tuvalet yok

en: Toilets available
tr: Tuvalet var

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
tr: Tekerlekli sandalye erişimli

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
tr: Kısıtlı tekerlekli sandalye erişimi

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
tr: Tekerlekli sandalye erişimi yok

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
tr: Tekerlekli sandalye kullanıcılarına göre tasarlanmış

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
tr: Deniz düzeyinin %s altında

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
tr: Deniz düzeyinde

en: Religion:
tr: Din:

note: Translators: This refers to motorway junction exit (freeway exit)
en: Exit %s
tr: %s çıkın

en: Place not found in OpenStreetMap
tr: Yer OpenStreetMap’te bulunamadı

en: Coordinates in URL are not valid
tr: URLʼdeki koordinatlar geçersiz

en: URL is not supported
tr: URL desteklenmiyor

en: Amenities
tr: Olanaklar

en: ATMs
tr: Para Çekme Makineleri

en: Post Boxes
tr: Posta Kutuları

en: Post Offices
tr: Postaneler

en: Police
tr: Polis

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Pharmacies
tr: Ezcaneler

en: Recycling
tr: Geri Dönüşüm

en: Toilets
tr: Tuvaletler

en: Wheelchair-accessible Toilets
tr: Tekerlekli Sandalye Erişimli Tuvaletler

en: Baggage Lockers
tr: Bavul Emanetliği

en: Eating & Drinking
tr: Yeme ve İçme

en: Restaurants
tr: Restoranlar

en: Vegan & Vegetarian Restaurants
tr: Vegan ve Vejetaryen Restoranlar

en: Fast Food
tr: Hızlı Yemek

en: Food Courts
tr: Yemek Alanları

en: Pubs
tr: Meyhaneler

en: Bars
tr: Barlar

en: Cafes
tr: Kafeler

en: Ice Cream
tr: Dondurma

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
tr: Yemek, Atıştırmalık ve İçecek Makineleri

en: Shopping
tr: Alışveriş

en: Supermarkets
tr: Süper Marketler

en: Convenience Stores
tr: Bakkallar ve Küçük Marketler

en: Shopping Malls
tr: Alışveriş Merkezleri

en: Clothes
tr: Giysiler

en: Shoes
tr: Ayakkabılar

en: Electronics
tr: Elektronikler

en: Alcohol
tr: Alkol

en: Bakeries
tr: Fırınlar

en: Flowers
tr: Çiçekler

en: Gifts
tr: Armağanlar

en: Transportation
tr: Ulaşım

en: Bus & Tram Stops
tr: Otobüs ve Tramvay Durakları

en: Train & Subway Stations
tr: Tren ve Metro İstasyonları

en: Tickets
tr: Biletler

en: Parking
tr: Park Alanları

en: Bicycle Parking
tr: Bisiklet Parkı

en: Bicycle Rental
tr: Bisiklet Kiralama

en: Car Rental
tr: Araba Kiralama

en: Fuel
tr: Yakıt

en: EV Charging
tr: Elektrikli Araç Şarjı

en: Healthcare
tr: Sağlık Hizmetleri

en: Clinics
tr: Klinikler

en: Hospitals
tr: Hastaneler

en: Dentists
tr: Dişçiler

en: Accommodation
tr: Konaklama

en: Hotels
tr: Oteller

en: Hostels
tr: Hosteller

en: Bed & Breakfast
tr: Yatak ve Kahvaltı

en: Campings
tr: Kamp Yapma

en: Recreation
tr: Dinlenme

en: Parks
tr: Parklar

en: Playgrounds
tr: Oyun Alanları

en: Beaches
tr: Sahiller

en: Nature Reserves
tr: Doğal Kaynaklar

en: Theme Parks
tr: Tema Parkları

en: Theaters
tr: Tiyatrolar

en: Movie Theaters
tr: Sinema Salonları

en: Night Clubs
tr: Gece Kulüpleri

en: Museums
tr: Müzeler

en: Attractions
tr: Gezilecek Yerler

en: Artworks
tr: Sanat Eserleri

en: Tourist Information
tr: Turizm Danışma

en: Sports
tr: Sporlar

en: Gyms
tr: Spor Salonları

en: Outdoor Gyms
tr: Açık Hava Spor Salonları

en: Golf Courses
tr: Golf Kursları

en: From %s to %s
tr: %s’ten %s’e

en: Loading map tiles for printing
tr: Harita parçası yazmak için yükleniyor

en: You can abort printing if this takes too long
tr: Eğer bu uzun zaman alırsa yazdırmaktan vazgeçebilirsiniz

en: Abort printing
tr: Yazdırmaktan vazgeç

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
tr: Ara konum ekle

en: From
tr: Başlangıç

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
tr: Ara konumu kaldır

en: Via
tr: Üzerinden

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
tr: Rotayı tersine çevir

en: To
tr: Bitiş

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
tr: Tahmini süre: %s

en: Search
tr: Ara

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
tr: %s şehrini %s uygulamasına ekle

en: Failed to open URI
tr: URI açılamadı

en: Open with %s
tr: %s ile aç

en: failed to load file
tr: dosya yüklenemedi

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
tr: %s yürü

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
tr: %s’te var

note: Translators: this a format string indicating departing from the * destination of journey with the departure address and transit * stop as the format parameter
en: Start at %s
tr: %s’te başla

en: Hide intermediate stops and information
tr: Ara durakları ve bilgiyi gizle

en: Hide walking instructions
tr: Yürüme yönergelerini gizle

en: Show intermediate stops and information
tr: Ara durakları ve bilgiyi göster

en: Show walking instructions
tr: Yürüme yönergelerini göster

en: Load earlier alternatives
tr: Daha erken alternatifleri yükle

en: Load later alternatives
tr: Daha geç alternatifleri yükle

en: No earlier alternatives found.
tr: Daha erken alternatif bulunamadı.

en: No later alternatives found.
tr: Daha geç alternatif bulunamadı.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
tr: %e %b

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
tr[0]: %s dakika

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
tr[0]: %s saat

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
tr[0]: %s:%s saat

en: Around the clock
tr: Gün boyu

en: From sunrise to sunset
tr: Gün doğumundan gün batımına

en: Every day
tr: Her gün

en: Public holidays
tr: Resmi tatiller

en: School holidays
tr: Okul tatilleri

en: not open
tr: açık değil

en: Bahá'í
tr: Bahâîlik

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
tr: Tam

note: Translators: this is a duration with only hours, using * an abbreviation for hours, corresponding to 'h' in English
en: %s h
tr: %s s

note: Translators: this is a duration with hours and minutes parts * using abbreviations for hours and minutes, corresponding to 'h' * and 'min' in English. The minutes has appropriate plural variations
en: %s h %s min | %s h %s min
tr[0]: %s s %s dak

note: Translators: this is a duration with minutes part * using abbreviation for minutes, corresponding to 'min' in English * with appropriate plural variations
en: %s min | %s min
tr[0]: %s dak

note: Translators: this is a duration of less than one minute * with seconds using an abbreviation for seconds, corresponding to * 's' in English with appropriate plural forms
en: %s s | %s s
tr[0]: %s sn
