gnome-maps master - en to es_ES translation catalogue (449 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
es_ES: Mapas

en: A simple maps application
es_ES: Una sencilla aplicación de mapas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
es_ES: Mapas;

en: Allows your location to be shown on the map.
es_ES: Permite mostrar su ubicación en el mapa.

en: last viewed location
es_ES: última ubicación vista

en: Coordinates of last viewed location.
es_ES: Coordenadas de la última ubicación vista.

en: zoom
es_ES: ampliación

en: Zoom level
es_ES: Nivel de ampliación

en: rotation
es_ES: rotación

en: Map rotation in radians
es_ES: Rotación del mapa, en radianes

en: Map type
es_ES: Tipo de mapa

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
es_ES: El tipo de mapa que mostrar (callejero, aéreo, etc.)

en: Window size
es_ES: Tamaño de la ventana

en: Window size (width and height).
es_ES: Tamaño de la ventana (anchura y altura).

en: Window position
es_ES: Posición de la ventana

en: Window position (X and Y).
es_ES: Posición de la ventana (X e Y).

en: Window maximized
es_ES: Ventana maximizada

en: Window maximization state
es_ES: Estado maximizado de la ventana

en: Maximum number of search results
es_ES: Número máximo de resultados de búsqueda

en: Maximum number of search results from geocode search.
es_ES: Número máximo de resultados de búsqueda para búsquedas por geocódigo.

en: Number of recent places to store
es_ES: Número de lugares recientes que guardar

en: Number of recently visited places to store.
es_ES: Número de lugares visitados recientemente que guardar.

en: Number of recent routes to store
es_ES: Número de rutas recientes que guardar

en: Number of recently visited routes to store.
es_ES: Número de rutas visitadas recientemente que guardar.

en: OpenStreetMap username or email address
es_ES: Nombre de usuario de OpenStreetMap o cuenta de correo-e

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
es_ES: Indica si el usuario ha iniciado sesión para editar los datos de OpenStreetMap.

en: Last used transportation type for routing
es_ES: Último tipo de transporte usado para la ruta

en: Show scale
es_ES: Mostrar escala

en: Whether to show the scale.
es_ES: Indica si se debe mostrar la escala.

en: Map tile URL pattern
es_ES: Patrón de URL de mosaico de mapa

en: The URL pattern for the vector tile source to use. Note that the map style relies on certain extensions compared to upstream Planetiler OpenMapTiles Profile
es_ES: El patrón de URL que usará la fuente de mosaicos vectoriales. Tenga en cuenta que el estilo del mapa depende de ciertas extensiones en comparación con el perfil OpenMapTiles de Planetiler.

en: Units to show measurements in
es_ES: Unidades en las que mostrar las medidas

en: How to show measurements. ('system' uses default for system locale, 'metric' always show metric units, 'imperial' always show imperial units).
es_ES: Cómo mostrar las medidas. ('system' usa el valor predeterminado para la configuración regional del sistema, 'metric' siempre muestra unidades métricas, 'imperial' siempre muestra unidades imperiales).

en: Show location marker
es_ES: Mostrar marcador de ubicación

en: Whether to show the user location marker (when location is known).
es_ES: Si se muestra el marcador de ubicación del usuario (cuando se conoce la ubicación).

en: Find places around the world
es_ES: Encuentre lugares por todo el mundo

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
es_ES: Mapas le ofrece un acceso rápido a mapas de todo el mundo. Le permite encontrar lugares rápidamente buscando por ciudad o por calle, o buscar un lugar para encontrarse con un amigo.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
es_ES: Mapas usa la base de datos colaborativa OpenStreetMap, hecha por cientos de miles de personas de todo el mundo.

en: Map view
es_ES: Vista de mapa

en: Pedestrian route instructions
es_ES: Instrucciones de ruta peatonal

en: Information on a selected place
es_ES: Información sobre un lugar seleccionado

en: Public transit itinerary
es_ES: Itinerario de transporte público

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
es_ES: El Proyecto GNOME

en: Route from Here
es_ES: Ruta desde aquí

en: Add Intermediate Destination
es_ES: Añadir destino intermedio

en: Route to Here
es_ES: Ruta hasta aquí

en: Clear Current Route
es_ES: Limpiar la ruta actual

en: Copy Location
es_ES: Copiar ubicación

en: Add to OpenStreetMap…
es_ES: Añadir a OpenStreetMap…

note: Translators: This is the title of the dialog for expoting the map view content to an image file
en: Export View
es_ES: Exportar vista

en: _Cancel
es_ES: _Cancelar

en: _Export
es_ES: _Exportar

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
es_ES: Quitar favorito

en: No Favorites
es_ES: No hay favoritos

en: Add places to your favorites to get them listed here
es_ES: Añada lugares a sus favoritos para que aparezcan aquí

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
es_ES: Ubicación actual

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
es_ES: Capas

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
es_ES: Favoritos

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
es_ES: Planificador de rutas

en: Show Scale
es_ES: Mostrar escala

en: Show Location Marker
es_ES: Mostrar marcador de ubicación

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
es_ES: Abrir capa de formas…

en: _Set up OpenStreetMap Account…
es_ES: _Configurar una cuenta de OpenStreetMap…

en: _Export as Image…
es_ES: _Exportar como imagen…

note: Translators: This is a submenu for selecting length measurements units
en: Measurement Units
es_ES: Unidades de medida

note: Translators: This is a menu item for showing measurements in units corresponding to the system locale
en: _System Default
es_ES: _Predeterminado del sistema

note: Translators: This a menu item for showing measurements in metric units
en: _Metric
es_ES: _Métrica

en: _Keyboard Shortcuts
es_ES: _Atajos del teclado

en: _About Maps
es_ES: _Acerca de Mapas

en: Main Menu
es_ES: Menú principal

note: Translators: This is a tooltip
en: View Place Information
es_ES: Ver información del lugar

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
es_ES: Imprimir ruta

note: Translators: This is a tooltip
en: Close Sidebar
es_ES: Cerrar barra lateral

en: OpenStreetMap Account
es_ES: Cuenta de OpenStreetMap

en: Sign In To Edit Maps
es_ES: Iniciar sesión para editar mapas

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
es_ES: Ayude a mejorar el mapa, usando una cuenta de OpenStreetMap.

en: _Sign In
es_ES: _Iniciar sesión

en: Verification
es_ES: Verificación

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
es_ES: Copie el código de verificación mostrado al autorizar el acceso en el navegador.

en: Verification Code
es_ES: Código de verificación

en: _Verify
es_ES: _Verificar

en: Signed In
es_ES: Sesión iniciada

en: Your OpenStreetMap account is active.
es_ES: Su cuenta de OpenStreetMap está activada.

en: _Sign Out
es_ES: _Cerrar sesión

en: Discard Changes?
es_ES: ¿Descartar cambios?

en: Your current changes to the map will be lost
es_ES: Sus cambios actuales en el mapa se perderán

en: _Discard
es_ES: _Descartar

[ctx: dialog title]
en: Edit Location
es_ES: Editar ubicación

en: Loading…
es_ES: Cargando…

en: Edit Location
es_ES: Editar ubicación

en: Edit an existing location in OpenStreetMap
es_ES: Editar una ubicación existente en OpenStreetMap

en: Continue
es_ES: Continúe

en: Location Type
es_ES: Tipo de ubicación

note: Translators: This refers to searching for point-of-interest types. Search is a verb.
en: Search types
es_ES: Buscar tipos

en: Recently Used Types
es_ES: Tipos usados recientemente

en: Edit Map
es_ES: Editar mapa

en: Almost There!
es_ES: ¡Casi llegamos!

en: Describe your map changes. They will be visible on all maps that use OpenStreetMap data.
es_ES: Describa los cambios en el mapa. Estos cambios serán visibles en todos los mapas que usen datos de OpenStreetMap.

en: Submit
es_ES: Enviar

en: None
es_ES: Ninguno

en: Explore Nearby Places
es_ES: Explorar lugares cercanos

en: No results found
es_ES: No se han encontrado resultados

en: An error has occurred
es_ES: Ha ocurrido un error

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
es_ES: Cambiar el orden de la ruta

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the walking (pedestrian) routing mode
en: Walking
es_ES: Paseo

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the cycling routing mode
en: Cycling
es_ES: Ciclismo

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the driving (car) routing mode
en: Driving
es_ES: Conducción

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the public transit routing mode
en: Public Transit
es_ES: Tránsito público

en: Route search by GraphHopper
es_ES: Ruta buscada por GraphHopper

en: Itineraries provided by Transitous
es_ES: Itinerarios proporcionados por Transitous

en: More Information
es_ES: Más información

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
es_ES: Los itinerarios de las rutas para viajes públicos los proporciona
    un servicio de terceros.
    GNOME no puede garantizar la corrección de los itinerarios y los tiempos mostrados.
    Algunos proveedores pueden no incluir todos mos medios de transporte disponibles,
    ej. un proveedor nacional puede no incluir aerolíneas y un proveedor local puede
    no incluir trenes regionales.
    Los nombres y las marcas mostradas se consideran marcas registradas cuando sea aplicable.

en: Back
es_ES: Atrás

en: Open Location
es_ES: Abrir ubicación

en: C_opy
es_ES: C_opiar

en: _Send To…
es_ES: _Enviar a…

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
es_ES: Conmutar estado visible

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
es_ES: Quitar capa de formas

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
es_ES: Mostrar atajos

[ctx: shortcut window]
en: Search
es_ES: Buscar

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
es_ES: Explorar puntos de interés

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
es_ES: Mostrar los últimos resultados de búsqueda

[ctx: shortcut window]
en: Show route planner
es_ES: Mostrar planificador de ruta

[ctx: shortcut window]
en: Print route
es_ES: Imprimir ruta

[ctx: shortcut window]
en: Quit
es_ES: Salir

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
es_ES: Abrir el menú principal

[ctx: shortcut window]
en: Map View
es_ES: Vista de mapa

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
es_ES: Ampliar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
es_ES: Reducir

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
es_ES: Rotar en sentido horario

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
es_ES: Rotar en sentido antihorario

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
es_ES: Restaurar rotación

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
es_ES: Conmutar escalado

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
es_ES: Ir a la ubicación actual

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
es_ES: Abrir capa de formas

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location marker
es_ES: Conmutar marcador de ubicación

note: Translators: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
es_ES: Salir ahora

note: Translators: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
es_ES: Salir en

note: Translators: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
es_ES: Llegar por

en: View More
es_ES: Ver más

note: Translators: Header indicating selected modes of transit
en: Show
es_ES: Mostrar

en: _Buses
es_ES: _Autobuses

en: _Trams
es_ES: _Tranvías

en: T_rains
es_ES: T_renes

en: _Subway
es_ES: _Metro

en: _Ferries
es_ES: _Ferris

en: _Airplanes
es_ES: _Aviones

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
es_ES: Añadir a la ruta nueva

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: _Directions
es_ES: _Direcciones

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
es_ES: Compartir ubicación

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
es_ES: Marcar como favorita

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
es_ES: Editar en OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
es_ES: Compartir ubicación

en: Back to Main Categories
es_ES: Volver a las categorías principales

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
es_ES: Restaurar rotación

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
es_ES: Reducir

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
es_ES: Ampliar

en: Failed to find tile structure in directory
es_ES: Falló al buscar la estructura de la cuadrícula en la carpeta

en: Failed to parse XML document
es_ES: Falló al analizar el documento XML

en: Missing required attributes
es_ES: Faltan los atributos necesarios

en: Could not find OSM element
es_ES: No se pudo encontrar el elemento OSM

en: A path to a local tiles directory structure
es_ES: Una ruta a la estructura de carpetas locales de cuadrículas

en: Tile size for local tiles directory
es_ES: Tamaño de cuadrícula para carpeta de cuadrículas locales

en: Show the version of the program
es_ES: Mostrar la versión del programa

en: Search for places
es_ES: Buscar lugares

en: [FILE…|URI]
es_ES: [ARCHIVO…|URI]

en: Invalid maps: URI: %s
es_ES: Mapas no válidos: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
es_ES: Mapas en %f, %f.png

en: Unable to export view
es_ES: No se puede exportar la vista

en: Favorite removed
es_ES: Favoritos quitados

en: _Undo
es_ES: _Deshacer

en: invalid coordinate
es_ES: coordenada no válida

en: parse error
es_ES: error al analizar

en: unknown geometry
es_ES: geometría desconocida

en: Route request failed.
es_ES: Falló al solicitar la ruta.

en: No route found.
es_ES: No se ha encontrado la ruta.

en: Start!
es_ES: Empezar!

en: Failed to connect to location service
es_ES: Falló al conectar al servicio de ubicación

en: Turn on location services
es_ES: Activar los servicios de ubicación

en: Location Settings
es_ES: Configuración de la ubicación

en: Show Route Planner
es_ES: Mostrar planificador de ruta

en: Copyright © 2011 – 2026 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
es_ES: Copyright © 2011 – 2026 Red Hat, Inc. y los autores de Mapas de GNOME

en: Map data by %s and contributors
es_ES: Datos de mapas por %s y colaboradores

en: Map Data Provider
es_ES: Proveedor de datos de mapas

en: Map Tile Provider
es_ES: Proveedor de cuadrículas de mapas

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
es_ES: Cuadrículas de mapas proporcionadas por %s

en: Search Provider
es_ES: Proveedor de búsqueda

en: Search provided by %s using %s
es_ES: Búsqueda proporcionada por %s usando %s

en: All Layer Files
es_ES: Todos los archivos de capas

en: Open Shape Layers
es_ES: Abrir capa de formas

en: Failed to open layer
es_ES: Falló al abrir la capa

en: Do you want to continue?
es_ES: ¿Quiere continuar?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
es_ES: Va a abrir archivos con un total de %s MB. Esto puede tardar bastante tiempo en cargar

en: Cancel
es_ES: Cancelar

en: File type is not supported
es_ES: Tipo de archivo no soportado

en: Failed to open GeoURI
es_ES: Falló al abrir el GeoURI

en: Zoom in to add location
es_ES: Ampliar para añadir la ubicación

en: Location was added in OpenStreetMap
es_ES: La ubicación se ha añadido a OpenStreetMap

en: Start
es_ES: Inicio

en: Arrive
es_ES: Llegar

en: Take the stairs to level %s
es_ES: Use las escaleras hasta el nivel %s

en: Take the stairs
es_ES: Use las escaleras

en: Continue on %s
es_ES: Continúe por %s

en: Turn left on %s
es_ES: Gire a la izquierda en %s

en: Turn left
es_ES: Gire a la izquierda

en: Turn slightly left on %s
es_ES: Gire levemente a la izquierda en %s

en: Turn slightly left
es_ES: Gire levemente a la izquierda

en: Turn sharp left on %s
es_ES: Gire bruscamente a la izquierda en %s

en: Turn sharp left
es_ES: Gire bruscamente a la izquierda

en: Turn right on %s
es_ES: Gire a la derecha en %s

en: Turn right
es_ES: Gire a la derecha

en: Turn slightly right on %s
es_ES: Gire levemente a la derecha en %s

en: Turn slightly right
es_ES: Gire levemente a la derecha

en: Turn sharp right on %s
es_ES: Gire bruscamente a la derecha en %s

en: Turn sharp right
es_ES: Gire bruscamente a la derecha

en: At the roundabout, take exit %s
es_ES: En la rotonda, coja la salida %s

en: At the roundabout, take exit to %s
es_ES: En la rotonda, coja la salida hacia %s

en: Take the roundabout
es_ES: Entre en la rotonda

en: Take the elevator and get off at %s
es_ES: Coja el ascensor y salga en %s

en: Take the elevator
es_ES: Coja el ascensor

en: Make a left u-turn onto %s
es_ES: Dé la vuelta hacia la izquierda en %s

en: Make a left u-turn
es_ES: Dé la vuelta hacia la izquierda

en: Make a right u-turn onto %s
es_ES: Dé la vuelta hacia la derecha en %s

en: Make a right u-turn
es_ES: Dé la vuelta hacia la derecha

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
es_ES: El código de verificación no coincide, inténtelo de nuevo.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
es_ES: Nombre de usuario o contraseña no válidos

en: Success
es_ES: Correcto

en: Bad request
es_ES: Solicitud incorrecta

en: Object not found
es_ES: Objeto no encontrado

en: Conflict, someone else has just modified the object
es_ES: Conflicto, alguien acaba de modificar el objeto

en: Object has been deleted
es_ES: Se ha eliminado el objeto

en: Way or relation refers to non-existing children
es_ES: La vía o la relación se refiere a hijos no existentes

en: Name
es_ES: Nombre

en: Type
es_ES: Tipo

en: Address
es_ES: Dirección

en: Contact
es_ES: Contacto

en: Opening Hours
es_ES: Horario de apertura

en: Phone
es_ES: Teléfono

en: Email
es_ES: Correo-e

en: Website
es_ES: Página web

en: Accessibility
es_ES: Accesibilidad

en: Wheelchair Access
es_ES: Acceso para sillas de ruedas

en: Yes
es_ES: Sí

en: Limited
es_ES: Limitado

en: Designated
es_ES: Designado

en: Internet Access
es_ES: Acceso a Internet

en: Wi-Fi
es_ES: Inalámbrica

en: Wired
es_ES: Cableada

en: Service
es_ES: Servicio

note: Translators: This is the title for a section of POI fields not * belonging to the previous sections ("General", "Contact", "Accessibility").
en: Miscellaneous
es_ES: Información variada

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
es_ES: Población

en: Altitude
es_ES: Altitud

en: Elevation above sea level, in meters
es_ES: Elevación sobre el nivel del mar, en metros.

en: Takeout
es_ES: Para llevar

en: Only
es_ES: Sólo

en: Religion
es_ES: Religión

en: Animism
es_ES: Animismo

en: Bahá’í
es_ES: Bahaísmo

en: Buddhism
es_ES: Budismo

en: Caodaism
es_ES: Caodaísmo

en: Christianity
es_ES: Cristianismo

en: Confucianism
es_ES: Confucionismo

en: Hinduism
es_ES: Hinduismo

en: Jainism
es_ES: Jainismo

en: Judaism
es_ES: Judaísmo

en: Multiple Religions
es_ES: Varias religiones

en: Paganism
es_ES: Paganismo

en: Pastafarianism
es_ES: Pastafarismo

en: Scientology
es_ES: Cienciología

en: Shinto
es_ES: Sintoísmo

en: Sikhism
es_ES: Sijismo

en: Spiritualism
es_ES: Espiritualismo

en: Taoism
es_ES: Taoismo

en: Unitarian Universalism
es_ES: Unitarismo universalista

en: Voodoo
es_ES: Vudú

en: Yazidism
es_ES: Yazidismo

en: Zoroastrianism
es_ES: Zoroastrismo

en: Note
es_ES: Nota

[ctx: dialog heading]
note: set the title and description for adding a POI
en: Add Location
es_ES: Añadir ubicación

en: Add a new location to OpenStreetMap
es_ES: Añadir una ubicación nueva a OpenStreetMap

en: Changes successfully submitted
es_ES: Cambios enviados correctamente

note: Translators: This is the title for a combo box row selected when a * value is not assigned to one in a list of allowed values.
en: Unspecified value
es_ES: Valor sin especificar

en: Street Name
es_ES: Nombre de la calle

en: House Number
es_ES: Número

en: ZIP Code
es_ES: Código postal

en: City
es_ES: Ciudad

en: Wikipedia Article
es_ES: Artículo de la Wikipedia

en: Wikidata Tag
es_ES: Etiqueta Wikidata

en: Load Wikidata tag from article name
es_ES: Cargar etiquetas Wikidata desde el nombre del artículo

en: Couldn't find Wikidata tag for article
es_ES: No se pudo encontrar la etiqueta Wikidata para el artículo

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aerialway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aerialway
en: Aerialway
es_ES: Vía aérea

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aeroway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aeroway
en: Aeroway
es_ES: vía aérea

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "amenity" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Amenity
en: Amenity
es_ES: Facilidades

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "barrier" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Barrier
en: Barrier
es_ES: Barrera

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "highway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Highway
en: Road
es_ES: Carretera

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "historic" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Historic
en: Historic
es_ES: Histórico

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "leisure" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Leisure
en: Leisure
es_ES: Ocio

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "office" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Office
en: Office
es_ES: Oficina

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "place" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Place
en: Place
es_ES: Lugar

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "railway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Railway
en: Railway
es_ES: Vía de tren

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "shop" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Shop
en: Shop
es_ES: Tienda

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "tourism" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Tourism
en: Tourism
es_ES: Turismo

note: Translators: "Other" refers to points-of-interest where we don't have * a known title corresponding to the raw OpenStreetMap tag
en: Other
es_ES: Otra

note: Translators: this is a generic title for public transit stops where * the mode(s) of transportation is not well-known
en: Public transportation stop
es_ES: Parada de transporte publico

en: Funicular station
es_ES: Estación de funicular

en: Light rail stop
es_ES: Parada de tren ligero

en: Monorail station
es_ES: Estación de monocarril

en: Railway station
es_ES: Estación de tren

en: Subway station
es_ES: Estación de metro

en: Railway halt
es_ES: Parada de tren

en: Tram stop
es_ES: Parada de tranvía

en: Unnamed place
es_ES: Lugar sin nombre

en: Clear Entry
es_ES: Limpiar entrada

en: Failed to parse Geo URI
es_ES: Falló al analizar el URI de Geo

en: Failed to parse Maps URI
es_ES: Falló al analizar el URI de Mapas

en: Coordinates
es_ES: Coordenadas

en: Accuracy
es_ES: Precisión

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
es_ES: Precisión: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
es_ES: Número de teléfono

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
es_ES: Piso

en: Floor %s
es_ES: Piso %s

en: At ground level
es_ES: A nivel del suelo

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
es_ES[0]: %s piso por encima del nivel del suelo
es_ES[1]: %s pisos por encima del nivel del suelo

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
es_ES[0]: %s piso por debajo del nivel del suelo
es_ES[1]: %s pisos por debajo del nivel del suelo

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
es_ES: Ofrece para llevar

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
es_ES: No ofrece para llevar

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
es_ES: Sólo ofrece para llevar

en: Opening hours
es_ES: Horario de apertura

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
es_ES: Acceso público a Internet

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
es_ES: Sin acceso a Internet

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
es_ES: Red Wi-Fi pública

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
es_ES: Acceso a Internet por cable

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
es_ES: Ordenadores disponibles para su uso

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
es_ES: Asistencia de Internet disponible

en: No toilets available
es_ES: Sin baños disponibles

en: Toilets available
es_ES: Baños disponibles

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
es_ES: Accesible para sillas de ruedas

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
es_ES: Accesibilidad limitada para sillas de ruedas

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
es_ES: Sin acceso para sillas de ruedas

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
es_ES: Diseñador para usuarios de sillas de ruedas

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
es_ES: %s por debajo del nivel del mar

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
es_ES: A nivel del mar

en: Religion:
es_ES: Religión:

note: Translators: This refers to motorway junction exit (freeway exit)
en: Exit %s
es_ES: Salida %s

en: Place not found in OpenStreetMap
es_ES: Lugar no encontrado en OpenStreetMap

en: Coordinates in URL are not valid
es_ES: Las coordenadas del URL no son válidas

en: URL is not supported
es_ES: URL no soportado

en: Amenities
es_ES: Facilidades

en: ATMs
es_ES: ATM

en: Post Boxes
es_ES: Buzones

en: Post Offices
es_ES: Oficinas postales

en: Police
es_ES: Policía

en: Libraries
es_ES: Bibliotecas

en: Pharmacies
es_ES: Farmacias

en: Recycling
es_ES: Reciclado

en: Toilets
es_ES: Baño

en: Wheelchair-accessible Toilets
es_ES: Baños accesibles para sillas de ruedas

en: Baggage Lockers
es_ES: Taquillas para maletas

en: Eating & Drinking
es_ES: Comer y beber

en: Restaurants
es_ES: Restaurantes

en: Vegan & Vegetarian Restaurants
es_ES: Restaurantes vegetarianos y veganos

en: Fast Food
es_ES: Comida rápida

en: Food Courts
es_ES: Zonas de comida

en: Bars
es_ES: Bares

en: Cafes
es_ES: Cafés

en: Ice Cream
es_ES: Helados

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
es_ES: Máquinas de comida, snacks y bebidas

en: Shopping
es_ES: Tiendas

en: Supermarkets
es_ES: Supermercados

en: Convenience Stores
es_ES: Tiendas

en: Shopping Malls
es_ES: Centros comerciales

en: Clothes
es_ES: Ropa

en: Shoes
es_ES: Zapatos

en: Electronics
es_ES: Electrónica

en: Bakeries
es_ES: Pastelerías

en: Flowers
es_ES: Flores

en: Gifts
es_ES: Regalos

en: Transportation
es_ES: Transportes

en: Bus & Tram Stops
es_ES: Paradas de bus y tranvía

en: Train & Subway Stations
es_ES: Estaciones de tren y metro

en: Tickets
es_ES: Entradas

en: Bicycle Parking
es_ES: Parking de bicicletas

en: Bicycle Rental
es_ES: Alquiler de bicicletas

en: Car Rental
es_ES: Alquiler de coches

en: Fuel
es_ES: Gasolina

en: EV Charging
es_ES: Cargador EV

en: Healthcare
es_ES: Primeros auxilios

en: Clinics
es_ES: Clínicas

en: Hospitals
es_ES: Hospitales

en: Dentists
es_ES: Dentistas

en: Accommodation
es_ES: Hospedaje

en: Hotels
es_ES: Hoteles

en: Hostels
es_ES: Hostales

en: Bed & Breakfast
es_ES: Cama y desayuno

en: Recreation
es_ES: Diversión

en: Parks
es_ES: Parques

en: Playgrounds
es_ES: Zona de juegos

en: Beaches
es_ES: Playas

en: Nature Reserves
es_ES: Reservas naturales

en: Theme Parks
es_ES: Parques temáticos

en: Theaters
es_ES: Teatros

en: Movie Theaters
es_ES: Teatros

en: Night Clubs
es_ES: Clubs nocturnos

en: Museums
es_ES: Museos

en: Attractions
es_ES: Atracciones

en: Artworks
es_ES: Cultura

en: Tourist Information
es_ES: Información turística

en: Sports
es_ES: Deportes

en: Gyms
es_ES: Gimnasios

en: Outdoor Gyms
es_ES: Gimnasios al aire libre

en: Golf Courses
es_ES: Campos de golf

en: From %s to %s
es_ES: De %s a %s

en: Loading map tiles for printing
es_ES: Cargando mapa para imprimir

en: You can abort printing if this takes too long
es_ES: Puede cancelar la impresión si esto tarda mucho

en: Abort printing
es_ES: Cancelar la impresión

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
es_ES: Añadir ubicación de la vía

en: From
es_ES: Desde

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
es_ES: Quitar ubicación de la vía

en: Via
es_ES: Vía

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
es_ES: Ruta inversa

en: To
es_ES: A

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
es_ES: Tiempo estimado: %s

en: Search
es_ES: Buscar

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
es_ES: Añadir %s a %s

en: Failed to open URI
es_ES: Falló al abrir el URI

en: Open with %s
es_ES: Abrir con %s

en: failed to load file
es_ES: falló al cargar el archivo

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
es_ES: Caminar %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
es_ES: Llegar a %s

note: Translators: this a format string indicating departing from the * destination of journey with the departure address and transit * stop as the format parameter
en: Start at %s
es_ES: Empezar en %s

en: Hide intermediate stops and information
es_ES: Ocultar información y paradas intermedias

en: Hide walking instructions
es_ES: Ocultar instrucciones del camino

en: Show intermediate stops and information
es_ES: Mostrar información y paradas intermedias

en: Show walking instructions
es_ES: Mostrar instrucciones del camino

en: Load earlier alternatives
es_ES: Cargar alternativas anteriores

en: Load later alternatives
es_ES: Cargar alternativas posteriores

en: No earlier alternatives found.
es_ES: No hay alternativas anteriores.

en: No later alternatives found.
es_ES: No hay alternativas posteriores.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
es_ES[0]: %s minuto
es_ES[1]: %s minutos

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
es_ES[0]: %s hora
es_ES[1]: %s horas

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
es_ES[0]: %s:%s hora
es_ES[1]: %s:%s horas

en: Around the clock
es_ES: Todo el día

en: From sunrise to sunset
es_ES: Desde el amanecer hasta la puesta del sol

en: Every day
es_ES: Cada día

en: Public holidays
es_ES: Festivos

en: School holidays
es_ES: Vacaciones escolares

en: not open
es_ES: cerrado

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
es_ES: Desconocida

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
es_ES: Exacta
