gnome-maps master - en to ms translation catalogue (328 entries)

en: GNOME Maps
ms: Peta GNOME

en: Find places around the world
ms: Cari tempat-tempat di sekitar dunia

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
ms: Peta memudahkan capaian pada peta di serata dunia. Ia membolehkan anda cari tempat yang dikehendaki dengan pantas iaitu menggelintar sebuah bandar atau jalan, atau ketahui lokasi untuk bertemu dengan rakan.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
ms: Peta menggunakan pangkalan data OpenStreetMap yang terhasil secara kolaboratif oleh beratus-ratus individu di serata  dunia.

note: Translators: Search is carried out on OpenStreetMap data using Nominatim. Visit http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Nominatim/Special_Phrases and click your language to see what words you can use for the translated search.
en: You can even search for specific types of locations, such as “Pubs near Main Street, Boston” or “Hotels near Alexanderplatz, Berlin”.
ms: Anda boleh menggelintar jenis-jenis lokasi secara khusus, seperti "Pubs near Main Street, Boston” atau “Hotels near Alexanderplatz, Berlin”.

en: The GNOME Project
ms: Projek GNOME

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
ms: Peta

en: A simple maps application
ms: Sebuah aplikasi peta yang ringkas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
ms: Peta;

en: Allows your location to be shown on the map.
ms: Membolehkan lokasi anda ditunjukkan di dalam peta.

en: last viewed location
ms: lokasi dilihat terakhir

en: Coordinates of last viewed location.
ms: Koordinat lokasi dilihat kali terakhir.

en: zoom
ms: zum

en: Zoom level
ms: Aras zum

en: Map type
ms: Jenis peta

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
ms: Jenis peta yang dipaparkan (jalan, aerial, dll.)

en: Window size
ms: Saiz tetingkap

en: Window size (width and height).
ms: Saiz tetingkap (lebar dan tinggi).

en: Window position
ms: Kedudukan tetingkap

en: Window position (X and Y).
ms: Kedudukan tetingkap (X dan Y).

en: Window maximized
ms: Tetingkap dimaksimumkan

en: Window maximization state
ms: Keadaan tetingkap dimaksimumkan

en: Maximum number of search results
ms: Bilangan maksimum keputusan gelintar

en: Maximum number of search results from geocode search.
ms: Bilangan maksimum keputusan gelintar melalui geocode search.

en: Number of recent places to store
ms: Bilang tempat baru-baru ini disimpan

en: Number of recently visited places to store.
ms: Bilangan tempat baru-baru ini dilawati untuk disimpan.

en: Number of recent routes to store
ms: Bilangan laluan baru-baru ini untuk disimpan

en: Number of recently visited routes to store.
ms: Bilangan laluan baru-baru ini dilawati untuk disimpan.

en: Facebook check-in privacy setting
ms: Tetapan kerahsiaan daftar-masuk Facebook

note: Translators: EVERYONE, FRIENDS_OF_FRIENDS, ALL_FRIENDS, and SELF are constant names, and should not be translated
en: Latest used Facebook check-in privacy setting. Possible values are: EVERYONE, FRIENDS_OF_FRIENDS, ALL_FRIENDS or SELF.
ms: Tetapan kerahsiaan daftar-masuk Facebook terakhir digunakan. Nilai yang mungkin adalah: EVERYONE, FRIENDS_OF_FRIENDS, ALL_FRIENDS atau SELF.

en: Foursquare check-in privacy setting
ms: Tetapan kerahsiaan daftar-masuk Foursquare

en: Latest used Foursquare check-in privacy setting. Possible values are: public, followers or private.
ms: Tetapan kerahsiaan daftar-masuk Foursquare terakhir digunakan. Nilai yang mungkin adalah: public, followers atau private.

en: Foursquare check-in Facebook broadcasting
ms: Siaran Facebook daftar-masuk Foursquare

en: Indicates if Foursquare should broadcast the check-in as a post in the Facebook account associated with the Foursquare account.
ms: Menunjukkan jika Foursquare patut siarkan daftar-masuk sebagai satu hantaran di dalam akaun Facebook yang berkaitan dengan akaun Foursquare.

en: Foursquare check-in Twitter broadcasting
ms: Siaran Twitter daftar-masuk Foursquare

en: Indicates if Foursquare should broadcast the check-in as a tweet in the Twitter account associated with the Foursquare account.
ms: Menunjukkan jika Foursquare patut siarkan daftar-masuk sebagai satu hantaran di dalam akaun Twitter yang berkaitan dengan akaun Foursquare.

en: OpenStreetMap username or e-mail address
ms: Nama pengguna atau alamat e-mel OpenStreetMap

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
ms: Menunjukkan jika pengguna telah berdaftar masuk untuk menyunting data OpenstreetMap.

en: Last used transportation type for routing
ms: Jenis pengangkutan terakhir digunakan untuk perjalanan

en: Visibility
ms: Ketampakan

en: Post on Facebook
ms: Hantaran pada Facebook

en: Post on Twitter
ms: Hantaran pada Twitter

en: _Cancel
ms: _Batal

note: Translators: Check in is used as a verb
en: C_heck in
ms: _Daftar masuk

en: Everyone
ms: Sesiapa Sahaja

en: Friends of friends
ms: Rakan rakan

en: Just friends
ms: Rakan sahaja

en: Just me
ms: Saya sahaja

en: Public
ms: Awam

en: Followers
ms: Pengikut

en: Private
ms: Persendirian

en: What’s here?
ms: Apa ada di sini?

en: Copy Location
ms: Salin Lokasi

en: Add to OpenStreetMap
ms: Tambah ke OpenStreetMap

en: Export view
ms: Pandangan eksport

en: _Export
ms: _Eksport

en: Include route and markers
ms: Sertakan laluan dan penanda

[ctx: shortcut window]
en: General
ms: Am

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ms: Tunjuk Pintasan

[ctx: shortcut window]
en: Search
ms: Gelintar

[ctx: shortcut window]
en: Toggle route planner
ms: Togol perancang laluan

[ctx: shortcut window]
en: Print route
ms: Cetak laluan

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ms: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Map View
ms: Pandangan Peta

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ms: Zum masuk

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ms: Zum keluar

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
ms: Togol skala

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
ms: Pergi ke lokasi semasa

[ctx: shortcut window]
en: Switch to street view
ms: Beralih ke pandangan jalan

[ctx: shortcut window]
en: Switch to aerial view
ms: Beralih ke pandangan aerial

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
ms: Buka lapisan bentuk

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
ms: Buka Lapisan Bentuk…

en: Turn on location services to find your location
ms: Hidupkan perkhidmatan lokasi untuk mencari lokasi anda

en: Cancel
ms: Batal

en: Location Settings
ms: Tetapan Lokasi

en: Set up OpenStreetMap Account
ms: Pasang Akaun OpenStreetMap

en: Export as Image
ms: Eksport sebagai Imej

en: _Keyboard Shortcuts
ms: Pintasan Papan _Kekunci

en: About Maps
ms: Perihal Peta

note: Translators: This is a tooltip
en: Go to current location
ms: Pergi ke lokasi semasa

note: Translators: This is a tooltip
en: Choose map type
ms: Pilih jenis peta

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom out
ms: Zum keluar

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom in
ms: Zum masuk

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle route planner
ms: Togol perancang laluan

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle favorites
ms: Togol kegemaran

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
ms: Cetak Laluan

en: Maps is offline!
ms: Peta di luar talian!

en: Maps need an active internet connection to function properly, but one can’t be found.
ms: Peta perlukan satu sambungan internet aktif supaya dapat berfungsi dengan baik, tetapi tidak ditemui.

en: Check your connection and proxy settings.
ms: Periksa sambungan dan tetapan proksi anda.

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
ms: Tambah ke laluan baharu

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
ms: Kongsi lokasi

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as favorite
ms: Tanda sebagai kegemaran

note: Translators: This is a tooltip
en: Check in here
ms: Daftar-masuk di sini

en: OpenStreetMap Account
ms: Akaun OpenStreetMap

en: <span weight="bold" size="x-large">Sign in to edit maps</span>
ms: <span weight="bold" size="x-large">Daftar masuk untuk menyunting peta</span>

en: Help to improve the map, using an
    OpenStreetMap account.
ms: Bantu menambah baik peta, menggunakan
    akaun OpenStreetMap.

en: Email
ms: E-mel

en: Password
ms: Kata laluan

en: Sign In
ms: Daftar Masuk

en: Don’t have an account?
ms: Belum ada akaun?

note: The label should contain the link to the OSM reset password page with a translated title
en: Sorry, that didn’t work. Please try again, or visit
    <a href="https://www.openstreetmap.org/user/forgot-password">OpenStreetMap</a> to reset your password.
ms: Maaf, tidak berjaya. Cuba sekali lagi, atau lawati
    <a href="https://www.openstreetmap.org/user/forgot-password">OpenStreetMap</a> untuk menetap semula kata laluan anda.

en: The verification code didn’t match, please try again.
ms: Kod pengesahan tidak sepadan, cuba sekali lagi.

en: Enter verification code shown above
ms: Masukkan kod pengesahan yang ditunjukkan di bawah

en: Verify
ms: Sahkan

en: <span weight="bold" size="x-large">Signed In</span>
ms: <span weight="bold" size="x-large">Berdaftar Masuk</span>

en: Your OpenStreetMap account is active.
ms: Akaun OpenStreetMap anda masih aktif.

en: Sign Out
ms: Daftar Keluar

en: Street
ms: Jalan

en: House number
ms: Nombor rumah

en: Postal code
ms: Poskod

note: This is the place name as it would be written in a postal address (typically coming after the postal code)
en: City
ms: Bandar

en: Type
ms: Jenis

en: None
ms: Tiada

en: Add Field
ms: Tambah Medan

en: Comment
ms: Ulasan

en: Map changes will be visible on all maps that use
    OpenStreetMap data.
ms: Perubahan peta akan kelihatan pada semua peta yang
    menggunakan data OpenStreetMap.

en: Recently Used
ms: Digunakan Baru-Baru Ini

[ctx: dialog title]
en: Edit on OpenStreetMap
ms: Sunting di OpenStreetMap

en: Next
ms: Berikutnya

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
ms: Sunting di OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Show more information
ms: Tunjuk lagi maklumat

en: No results found
ms: Tiad keputusan ditemui

note: Translators: This is a tooltip
en: Drag to change order of the route
ms: Seret untuk mengubah tertib laluan

en: Open Location
ms: Buka Lokasi

en: Copy
ms: Salin

en: Send To…
ms: Hantar Kepada…

en: Open Shape Layer
ms: Buka Lapisan Bentuk

en: _Open
ms: _Buka

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
ms: Togol tampak

en: Route search by GraphHopper
ms: Gelintar laluan oleh GraphHopper

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
ms: Itinerari laluan untuk pengangkutan awam disediakan oleh
    perkhidmatan pihak-ketiga.
    GNOME tidak memberi apa-apa jaminan ketepatan itinerari dan jadual yang ditunjukkan.
    Perhatian, sesetengah penyedia tidak menyertakan semua mod pengangkutan yang ada,
    iaitu penyedia kebangsaan mungkin tidak melibatkan kapal terbang, dan penyedia tempatan
    mungkin tidak melibatkan keretapi wilayah.
    Nama dan jenama yang ditunjukkan dianggap sebagai tanda dagangan berdaftar bila perlu.

en: Show more results
ms: Tunjuk lagi keputusan

note: Translators: This is a tooltip
en: Hide intermediate stops and information
ms: Sembunyi hentian dan maklumat pertengahan

note: Translators: This is a tooltip
en: Show intermediate stops and information
ms: Tunjuk hentian dan maklumat pertengahan

note: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
ms: Pergi Sekarang

note: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
ms: Pergi Pada

note: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
ms: Tiba Pada

note: Header indicating selected modes of transit
en: Show
ms: Tunjuk

en: Buses
ms: Bas

en: Trams
ms: Tram

en: Trains
ms: Keretapi

en: Ferries
ms: Feri

en: Airplanes
ms: Kapal Terbang

en: Current location
ms: Lokasi semasa

en: Zoom in to add location!
ms: Zum masuk untuk menambah lokasi!

en: Zoom In
ms: Zoom Masuk

en: Failed to find tile structure in directory
ms: Gagal mencari struktur jubin dalam direktori

en: Failed to parse XML document
ms: Gagal menghurai dokumen XML

en: Missing required attributes
ms: Atribut diperlukan hilang

en: Could not find OSM element
ms: Tidak dapat mencari unsur OSM

en: A path to a local tiles directory structure
ms: Satu laluan ke struktur direktori jubin setempat

en: Show the version of the program
ms: Tunjuk versi program

en: Ignore network availability
ms: Abai ketersediaan rangkaian

en: Select an account
ms: Pilih satu akaun

en: Loading
ms: Memuatkan

en: Select a place
ms: Pilih satu tempat

en: Maps cannot find the place to check in to with Facebook. Please select one from this list.
ms: Peta tidak dapat mencari tempat untuk mendaftar masuk dengan Facebook. Sila pilih salah satu menerusi senarai ini.

en: Maps cannot find the place to check in to with Foursquare. Please select one from this list.
ms: Peta tidak dapat mencari tempat untuk mendaftar masuk dengan Foursquare. Sila pilih salah satu menerusi senarai ini.

note: Translators: %s is the name of the place to check in.
en: Check in to %s
ms: Daftar masuk pada %s

note: Translators: %s is the name of the place to check in.
en: Write an optional message to check in to %s.
ms: Tulis satu mesej pilihan untuk mendaftar masuk pada %s.

en: An error has occurred
ms: Satu ralat telah berlaku

note: Translators: %s is the place name that user wanted to check-in
en: Cannot find “%s” in the social service
ms: Tidak dapat mencari "%s" dalam perkhidmatan sosial

en: Cannot find a suitable place to check-in in this location
ms: Tidak dapat mencari satu tempat yang sesuai untuk mendaftar masuk dalam lokasi ini

en: Credentials have expired, please open Online Accounts to sign in and enable this account
ms: Kelayakan telah luput, sila buka Akaun Dalam Talian untuk mendaftar masuk dan membenarkan akaun ini

en: Route from here
ms: Laluan dari sini

en: Add destination
ms: Tambah destinasi

en: Route to here
ms: Laluan ke sini

en: Nothing found here!
ms: Tiada apa-apa ditemui di sini!

en: Location was added to the map, note that it may take a while before it shows on the map and in search results.
ms: Lokasi telah ditambah ke dalam peta, perhatian ia mungkin mengambil masa sebelum dapat ditunjukkan pada peta dan dalam keputusan gelintar.

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
ms: Peta pada %f, %f.png

en: Filesystem is read only
ms: Sistem fail adalah baca sahaja

en: You do not have permission to save there
ms: Anda tidak mempunyai keizinan menyimpan di sana

en: The directory does not exist
ms: Direktori tidak wujud

en: No filename specified
ms: Tiada nama fail dinyatakan

en: Unable to export view
ms: Tidak boleh mengeksport pandangan

en: invalid coordinate
ms: koordinat tidak sah

en: parse error
ms: ralat hurai

en: unknown geometry
ms: geometri tidak diketahui

en: Route request failed.
ms: Permintaan laluan gagal.

en: No route found.
ms: Tiada laluan ditemui.

en: Start!
ms: Mula!

en: All Layer Files
ms: Semua Fail Lapisan

en: Failed to connect to location service
ms: Gagal menyambung dengan perkhidmatan lokasi

en: A map application for GNOME
ms: Sebuah aplikasi peta untuk GNOME

en: Copyright © 2011 – 2019 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
ms: Hak cipta © 2011 – 2019 Red Hat, Inc. dan para pengarang Peta GNOME

en: Map data by %s and contributors
ms: Data peta oleh %s dan para penyumbang

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
ms: Jubin peta disediakan oleh %s

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * search provider where the first %s placeholder is replaced by either * the bare name of the geocoder provider, or a linkified URL if one * is available, and the second %s placeholder is replaced by the * URL to the geocoder project pa
en: Search provided by %s using %s
ms: Gelintar disediakan oleh %s menggunakan %s

en: File type is not supported
ms: Jenis fail tidak disokong

en: Failed to open layer
ms: Gagal membuka lapisan

en: Failed to open GeoURI
ms: Gagal membuka GeoURI

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
ms: Nama pengguna atau kata laluan salah

en: Success
ms: Berjaya

en: Bad request
ms: Permintaan tidak elok

en: Object not found
ms: Objek tidak ditemui

en: Conflict, someone else has just modified the object
ms: Konflik, ada orang lain baru sahaja mengubah suai objek

en: Object has been deleted
ms: Objek telah dipadamkan

en: Way or relation refers to non-existing children
ms: Tuju atau hubungan merujuk pada anak yang tidak wujud

en: Name
ms: Nama

en: The official name. This is typically what appears on signs.
ms: Nama rasmi. Ia biasanya muncul ketika daftar.

en: Address
ms: Alamat

en: Website
ms: Tapak Sesawang

en: The official website. Try to use the most basic form of a URL i.e. http://example.com instead of http://example.com/index.html.
ms: Tapak sesawang rasmi. Cuba guna bentuk URL paling asas iaitu http://example.com selain dari http://example.com/index.html.

en: Phone
ms: Telefon

en: Phone number. Use the international format, starting with a + sign. Beware of local privacy laws, especially for private phone numbers.
ms: Nombor telefon. Guna format antarabangsa, bermula dengan tanda +. Hati-hati dengan undang-undang kerahsiaan setempat, terutamanya nombor telefon persendirian.

en: The format used should include the language code and the article title like “en:Article title”.
ms: Format yang digunakan patut sertakan kod bahasa dan tajuk artikel seperti “en:Article title”.

en: Opening hours
ms: Jam buka

en: See the link in the label for help on format.
ms: Lihat pautan dalam label untuk bantuan berkenaan format.

en: Population
ms: Populasi

en: Altitude
ms: Altitud

en: Elevation (height above sea level) of a point in metres.
ms: Ketinggian (tinggi di atas aras laut) sesuatu titik dalam meter.

en: Wheelchair access
ms: Capaian kerusi roda

en: Yes
ms: Ya

en: No
ms: Tidak

en: Limited
ms: Terhad

en: Designated
ms: Dikhususkan

en: Internet access
ms: Capaian internet

en: Wired
ms: Berwayar

en: Service
ms: Perkhidmatan

en: Religion
ms: Agama

en: Animism
ms: Animisme

en: Buddhism
ms: Budha

en: Caodaism
ms: Taodaisme

en: Christianity
ms: Kristian

en: Confucianism
ms: Konfucianisme

en: Hinduism
ms: Hindu

en: Jainism
ms: Jainisme

en: Judaism
ms: Judaisme

en: Multiple Religions
ms: Agama Berbilang

en: Paganism
ms: Paganisme

en: Pastafarianism
ms: Pastafarianisme

en: Scientology
ms: Scientologi

en: Sikhism
ms: Sikhisme

en: Spiritualism
ms: Spiritualisme

en: Taoism
ms: Taoisme

en: Unitarian Universalism
ms: Unitarian Universalisme

en: Yazidism
ms: Yazidisme

en: Zoroastrianism
ms: Zoroastrianisme

en: Toilets
ms: Tandas

en: Note
ms: Nota

en: Information used to inform other mappers about non-obvious information about an element, the author’s intent when creating it, or hints for further improvement.
ms: Maklumat yang digunakan untuk maklumkan pemeta lain berkenaan maklumat tidak jelas berkenaan sesebuah unsur, niat pengarang ketika menciptanya, atau pembayang untuk penambahbaikan lanjutan.

[ctx: dialog title]
en: Add to OpenStreetMap
ms: Tambah ke OpenStreetMap

en: Select Type
ms: Pilih Jenis

en: Done
ms: Selesai

en: Unnamed place
ms: Tempat tanpa nama

en: Population:
ms: Populasi:

en: Altitude:
ms: Altitud:

en: Opening hours:
ms: Jam buka:

en: Internet access:
ms: Capaian internet:

en: Religion:
ms: Agama:

en: Toilets:
ms: Tandas:

en: Wheelchair access:
ms: Capaian kerusi roda:

en: Phone:
ms: Telefon:

en: Failed to parse Geo URI
ms: Gagal menghurai URI Geo

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access. * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: yes
ms: ya

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: limited
ms: terhad

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access). * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: no
ms: tidak

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: designated
ms: dikhususkan

en: Place not found in OpenStreetMap
ms: Tempat tidak ditemui dalam OpenStreetMap

en: OpenStreetMap URL is not valid
ms: URL OpenStreetMap tidak sah

en: Coordinates in URL are not valid
ms: Koordinat dalam URL tidak sah

en: URL is not supported
ms: URL tidak disokong

en: From %s to %s
ms: Dari %s hingga %s

en: Loading map tiles for printing
ms: Memuatkan jubin-jubin peta untuk percetakan

en: You can abort printing if this takes too long
ms: Anda boleh menghenti paksi percetakan jika ia mengambil masa terlalu lama

en: Abort printing
ms: Henti paksa percetakan

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
ms: Tambah melalui lokasi

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
ms: Buang melalui lokasi

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
ms: Songsangkan laluan

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
ms: Tambah %s ke %s

en: Failed to open URI
ms: Gagal membuka URI

en: Open with %s
ms: Buka dengan %s

en: failed to load file
ms: gagal memuatkan fail

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
ms: Masa anggaran: %s

en: Itineraries provided by %s
ms: Itinerari disediakan oleh %s

note: Translators: this is a format string indicating instructions * starting a journey at the address given as the parameter
en: Start at %s
ms: Mula pada %s

note: Translators: this indicates starting a journey at a location * with no set name (such as when the user started routing from * an arbitrary point on the map)
en: Start
ms: Mula

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
ms: Berjalan %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
ms: Tiba pada %s

en: Arrive
ms: Tiba

en: Show walking instructions
ms: Tunjuk arahan berjalan

en: Hide walking instructions
ms: Sembunyi arahan berjalan

en: Load earlier alternatives
ms: Muat alternatif lebih awal

en: Load later alternatives
ms: Muat alternatif terkemudian

en: No earlier alternatives found.
ms: Tiada alternatif lebih awal ditemui.

en: No later alternatives found.
ms: Tiada alternatif terkemudian ditemui.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
ms: %e %b

en: No timetable data found for this route.
ms: Tiada data jadual waktu ditemui untuk laluan ini.

en: No provider found for this route.
ms: Tiada penyedia ditemui untuk laluan ini.

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %d minute | %d minutes
ms[0]: %d minit
ms[1]: %d minit

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %d hour | %d hours
ms[0]: %d jam
ms[1]: %d jam

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %d:%02d hour | %d:%02d hours
ms[0]: %d:%02d jam
ms[1]: %d:%02d jam

en: around the clock
ms: dalam tempoh

en: from sunrise to sunset
ms: dari matahari terbit hingga matahari terbenam

en: every day
ms: setiap hari

en: public holidays
ms: cuti umum

en: school holidays
ms: cuti sekolah

en: not open
ms: tidak buka

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: wired
ms: berwayar

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: service
ms: perkhidmatan

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
ms: Ketepatan: %s

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
ms: Tidak diketahui

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
ms: Tepat

en: %f h
ms: %f j

note: Translators: This is a distance measured in feet
en: %s ft
ms: %s kaki

en: Continue on %s
ms: Teruskan pada %s

en: Continue
ms: Teruskan

en: Turn left on %s
ms: Belok kiri pada %s

en: Turn left
ms: Belok kiri

en: Turn slightly left on %s
ms: Belok sedikit kiri pada %s

en: Turn slightly left
ms: Belok sedikit kiri

en: Turn sharp left on %s
ms: Belok tajam kiri pada %s

en: Turn sharp left
ms: Belok tajam kiri

en: Turn right on %s
ms: Belok kanan pada %s

en: Turn right
ms: Belok kanan

en: Turn slightly right on %s
ms: Belok sedikit kanan pada %s

en: Turn slightly right
ms: Belok sedikit kanan

en: Turn sharp right on %s
ms: Belok tajam kanan pada %s

en: Turn sharp right
ms: Belok tajam kanan

en: In the roundabout, take exit %s
ms: Dalam bulatan, ambil susur keluar %s

en: In the roundabout, take exit to %s
ms: Dalam bulatan, ambil susur keluar ke %s

en: Take the roundabout
ms: Masuk bulatan

en: Take the elevator and get off at %s
ms: Masuk lif dan keluar pada %s

en: Take the elevator
ms: Masuk lif

en: Make a left u-turn onto %s
ms: Buat satu pusingan-u ke %s

en: Make a left u-turn
ms: Buat satu pusingan-u

en: Make a right u-turn onto %s
ms: Buat satu pusingan-u kanan ke %s

en: Make a right u-turn
ms: Buat satu pusingan-u kanan
