gnome-maps master - en to ca translation catalogue (449 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
ca: Mapes

en: A simple maps application
ca: Una aplicació senzilla de mapes

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
ca: Mapes;

en: Allows your location to be shown on the map.
ca: Permet mostrar la vostra ubicació al mapa.

en: last viewed location
ca: última ubicació vista

en: Coordinates of last viewed location.
ca: Coordenades de l'última ubicació vista.

en: zoom
ca: ampliació

en: Zoom level
ca: Nivell d'ampliació

en: rotation
ca: rotació

en: Map rotation in radians
ca: Rotació del mapa en radiants

en: Map type
ca: Tipus de mapa

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
ca: Tipus de mapa a mostrar (carrer, aeri, etc.)

en: Window size
ca: Mida de la finestra

en: Window size (width and height).
ca: Mida de la finestra (amplada i alçada).

en: Window position
ca: Posició de la finestra

en: Window position (X and Y).
ca: Posició de la finestra (x i y).

en: Window maximized
ca: Finestra maximitzada

en: Window maximization state
ca: Estat de la finestra maximitzada

en: Maximum number of search results
ca: Nombre màxim de resultats de cerca

en: Maximum number of search results from geocode search.
ca: Nombre màxim de resultats de cerca en fer-la per geocodi.

en: Number of recent places to store
ca: Nombre de llocs recents que s'ha d'emmagatzemar

en: Number of recently visited places to store.
ca: Nombre de llocs visitats recentment que s'ha d'emmagatzemar.

en: Number of recent routes to store
ca: Nombre de rutes recents que s'han d'emmagatzemar

en: Number of recently visited routes to store.
ca: Nombre de rutes visitades recentment que s'han d'emmagatzemar.

en: OpenStreetMap username or email address
ca: Nom d'usuari d'OpenStreetMap o correu electrònic

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
ca: Indica si l'usuari ha iniciat la sessió per a editar les dades d'OpenStreetMap.

en: Last used transportation type for routing
ca: Darrer tipus de transport usat per itineraris

en: Show scale
ca: Mostra l'escala

en: Whether to show the scale.
ca: Si s'ha de mostrar l'escala.

en: Map tile URL pattern
ca: Patró d'URL de les tessel·les de mapa

en: The URL pattern for the vector tile source to use. Note that the map style relies on certain extensions compared to upstream Planetiler OpenMapTiles Profile
ca: El patró d'URL per a la font de tessel·les vectorials a utilitzar. Tingueu en compte que l’estil del mapa depèn d'algunes extensions respecte del perfil Planetiler OpenMapTiles original

en: Units to show measurements in
ca: Unitats en què mostrar les mesures

en: How to show measurements. ('system' uses default for system locale, 'metric' always show metric units, 'imperial' always show imperial units).
ca: Com mostrar les mesures. («system» utilitza el valor predeterminat segons la configuració regional del sistema, «metric» sempre mostra unitats mètriques, «imperial» sempre mostra unitats imperials).

en: Show location marker
ca: Mostra el marcador d'ubicació

en: Whether to show the user location marker (when location is known).
ca: Si s'ha de mostrar el marcador d'ubicació de l'usuari (quan es coneix la ubicació).

en: Find places around the world
ca: Trobeu llocs arreu del món

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
ca: El Mapes us dona un accés ràpid a mapes d'arreu del món. Us permet trobar ràpidament el lloc que esteu cercant tant si és una ciutat com un carrer, o ubicar un lloc per a trobar-vos amb una amistat.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
ca: El Mapes empra la base de dades col·laborativa de l'OpenStreetMap, creada per centenars de milers de persones d'arreu del món.

en: Map view
ca: Visualització de mapa

en: Pedestrian route instructions
ca: Instruccions de la ruta a peu

en: Information on a selected place
ca: Informació sobre un lloc seleccionat

en: Public transit itinerary
ca: Itinerari de transport públic

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

en: Route from Here
ca: Comença la ruta des d'aquí

en: Add Intermediate Destination
ca: Afegeix una parada intermèdia

en: Route to Here
ca: Continua la ruta fins aquí

en: Clear Current Route
ca: Suprimeix la ruta actual

en: Copy Location
ca: Copia la ubicació

en: Add to OpenStreetMap…
ca: Afegeix a OpenStreetMap…

note: Translators: This is the title of the dialog for expoting the map view content to an image file
en: Export View
ca: Exporta la vista

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Export
ca: _Exporta

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
ca: Suprimeix preferit

en: No Favorites
ca: Cap preferit

en: Add places to your favorites to get them listed here
ca: Afegeix llocs als favorits perquè es mostrin aquí

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
ca: Ubicació actual

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
ca: Capes

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
ca: Preferits

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
ca: Planificador de rutes

en: Show Scale
ca: Mostra l'escala

en: Show Location Marker
ca: Mostra el marcador d'ubicació

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
ca: Obre la capa de forma…

en: _Set up OpenStreetMap Account…
ca: _Configura el compte d'OpenStreetMap…

en: _Export as Image…
ca: _Exporta com a imatge…

note: Translators: This is a submenu for selecting length measurements units
en: Measurement Units
ca: Unitats de mesura

note: Translators: This is a menu item for showing measurements in units corresponding to the system locale
en: _System Default
ca: Predeterminat del _sistema

note: Translators: This a menu item for showing measurements in metric units
en: _Metric
ca: _Mètric

en: _Keyboard Shortcuts
ca: Dreceres de _teclat

en: _About Maps
ca: _Quant al Mapes

en: Main Menu
ca: Menú principal

note: Translators: This is a tooltip
en: View Place Information
ca: Mostra la informació del lloc

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
ca: Imprimeix ruta

note: Translators: This is a tooltip
en: Close Sidebar
ca: Tanca la barra lateral

en: OpenStreetMap Account
ca: Compte OpenStreetMap

en: Sign In To Edit Maps
ca: Inicia la sessió per a editar mapes

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
ca: Ajudeu a millorar el mapa, utilitzant un compte d'OpenStreetMap.

en: _Sign In
ca: _Inicieu la sessió

en: Verification
ca: Verificació

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
ca: Copieu el codi de verificació que es mostra en autoritzar l'accés al navegador.

en: Verification Code
ca: Codi de verificació

en: _Verify
ca: _Verifica

en: Signed In
ca: Sessió iniciada

en: Your OpenStreetMap account is active.
ca: El vostre compte OpenStreetMap està actiu.

en: _Sign Out
ca: _Surt de la sessió

en: Discard Changes?
ca: Voleu descartar els canvis?

en: Your current changes to the map will be lost
ca: Es perdran els canvis actuals del mapa

en: _Discard
ca: _Descarta

[ctx: dialog title]
en: Edit Location
ca: Edita la ubicació

en: Loading…
ca: S'està carregant…

en: Edit Location
ca: Edita la ubicació

en: Edit an existing location in OpenStreetMap
ca: Editeu una ubicació existent a l'OpenStreetMap

en: Continue
ca: Continua

en: Location Type
ca: Tipus d'ubicació

note: Translators: This refers to searching for point-of-interest types. Search is a verb.
en: Search types
ca: Cerqueu tipus

en: Recently Used Types
ca: Tipus utilitzats recentment

en: Edit Map
ca: Edita el mapa

en: Almost There!
ca: Ja quasi heu acabat!

en: Describe your map changes. They will be visible on all maps that use OpenStreetMap data.
ca: Descriviu els canvis del mapa. Els canvis seran visibles en tots els mapes que utilitzen dades de l'OpenStreetMap.

en: Submit
ca: Envia

en: None
ca: Cap

en: Explore Nearby Places
ca: Explorar els llocs propers

en: No results found
ca: No s'ha trobat cap resultat

en: An error has occurred
ca: S'ha produït un error

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
ca: Canvia l'ordre de la ruta

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the walking (pedestrian) routing mode
en: Walking
ca: A peu

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the cycling routing mode
en: Cycling
ca: En bicicleta

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the driving (car) routing mode
en: Driving
ca: Conducció

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the public transit routing mode
en: Public Transit
ca: Transport públic

en: Route search by GraphHopper
ca: Itinerari proporcionat per GraphHopper

en: Itineraries provided by Transitous
ca: Itineraris proporcionats per Transitous

en: More Information
ca: Més informació

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
ca: Els itineraris de ruta del transport públic els proporciona el GNOME
    utilitzant dades d'horaris obtingudes d'empreses o agències de trànsit.
    Les empreses i agències no es fan responsables dels resultats mostrats.
    El GNOME no pot garantir la correctesa dels itineraris i horaris mostrats.
    Els noms i les marques que es mostren s'han de considerar propietat dels
    seus respectius propietaris, quan es pugui aplicar.

en: Back
ca: Enrere

en: Open Location
ca: Obre ubicació

en: C_opy
ca: C_opia

en: _Send To…
ca: _Envia a…

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
ca: Commuta els visibles

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
ca: Elimina la capa de forma

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ca: Mostra dreceres

[ctx: shortcut window]
en: Search
ca: Cerca

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
ca: Explora els punts d'interès

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
ca: Mostra els resultats de la darrera cerca

[ctx: shortcut window]
en: Show route planner
ca: Mostra el planificador de rutes

[ctx: shortcut window]
en: Print route
ca: Imprimeix ruta

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ca: Surt

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
ca: Obre el menú principal

[ctx: shortcut window]
en: Map View
ca: Visualització de mapa

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ca: Amplia

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ca: Redueix

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
ca: Gira en sentit horari

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
ca: Gira en sentit antihorari

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
ca: Restableix la rotació

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
ca: Commuta l'escala

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
ca: Ves a la ubicació actual

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
ca: Obre la capa de forma

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location marker
ca: Commuta el marcador d'ubicació

note: Translators: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
ca: Sortiu ara

note: Translators: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
ca: Sortiu a

note: Translators: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
ca: Arribeu a

en: View More
ca: Mostra'n més

en: AM
ca: a. m.

en: PM
ca: p. m.

note: Translators: Header indicating selected modes of transit
en: Show
ca: Mostra

en: _Buses
ca: _Busos

en: _Trams
ca: _Tramvies

en: T_rains
ca: T_rens

en: _Subway
ca: _Metro

en: _Ferries
ca: _Transbordadors

en: _Airplanes
ca: _Avions

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
ca: Afegeix a la ruta nova

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: _Directions
ca: In_dicacions

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
ca: Comparteix la ubicació

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
ca: Marca com a preferit

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
ca: Editeu a l'OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
ca: Comparteix la ubicació

en: Back to Main Categories
ca: Torna a les categories principals

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
ca: Restableix la rotació

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
ca: Allunya

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
ca: Amplia

en: Failed to find tile structure in directory
ca: S'ha produït una errada en trobar l'estructura de caselles al directori

en: Failed to parse XML document
ca: S'ha produït un error en analitzar el document XML

en: Missing required attributes
ca: S'han perdut els atributs requerits

en: Could not find OSM element
ca: No s'ha trobat l'element OSM

en: A path to a local tiles directory structure
ca: Un camí a l'estructura de caselles locals del directori

en: Tile size for local tiles directory
ca: Mida de les caselles pel directori de caselles local

en: Show the version of the program
ca: Mostra la versió del programa

en: Search for places
ca: Cerqueu llocs

en: [FILE…|URI]
ca: [FITXER…|URI]

en: Invalid maps: URI: %s
ca: Mapes invàlids: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
ca: Mapa a %f, %f.png

en: Unable to export view
ca: No s'ha pogut exportar la vista

en: Favorite removed
ca: S'ha suprimit el preferit

en: _Undo
ca: _Desfés

en: invalid coordinate
ca: coordenades invàlides

en: parse error
ca: error d'anàlisi

en: unknown geometry
ca: geometria desconeguda

en: Route request failed.
ca: Ha fallat la sol·licitud de cercar la ruta.

en: No route found.
ca: No s'ha trobat cap ruta.

en: Start!
ca: Comença!

en: Failed to connect to location service
ca: Ha fallat la connexió amb el servei d'ubicació

en: Turn on location services
ca: Activa els serveis d'ubicació

en: Location Settings
ca: Paràmetres de la ubicació

en: Show Route Planner
ca: Mostra el planificador de rutes

en: Copyright © 2011 – 2026 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
ca: Copyright © 2011 – 2026 Red Hat, Inc. i els autors del Mapes del GNOME

en: Map data by %s and contributors
ca: Dades del mapa de %s i col·laboradors

en: Map Data Provider
ca: Proveïdor de dades del mapa

en: Map Tile Provider
ca: Proveïdor de les caselles de mapa

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
ca: Caselles de mapa proporcionades per %s

en: Search Provider
ca: Proveïdor de cerca

en: Search provided by %s using %s
ca: Cerca proveïda per %s utilitzant %s

en: All Layer Files
ca: Tots els fitxers de capa

en: Open Shape Layers
ca: Obre les capes de forma

en: Failed to open layer
ca: S'ha produït un error en obrir la capa

en: Do you want to continue?
ca: Voleu continuar?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
ca: Esteu a punt d'obrir fitxers amb una mida total de %s MB. Això pot trigar una estona a carregar-se

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: File type is not supported
ca: Aquest tipus de fitxer no està suportat

en: Failed to open GeoURI
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer GeoURI

en: Zoom in to add location
ca: Amplia per a afegir ubicació

en: Location was added in OpenStreetMap
ca: La ubicació s'ha afegit a l'OpenStreetMap

en: Start
ca: Comença

en: Arrive
ca: Arribeu

en: Take the stairs to level %s
ca: Agafeu les escales fins al nivell %s

en: Take the stairs
ca: Agafeu les escales

en: Continue on %s
ca: Continueu a %s

en: Turn left on %s
ca: Gireu a l'esquerra a %s

en: Turn left
ca: Gireu a l'esquerra

en: Turn slightly left on %s
ca: Gireu lleugerament a l'esquerra a %s

en: Turn slightly left
ca: Gireu lleugerament a l'esquerra

en: Turn sharp left on %s
ca: Gireu pronunciadament a l'esquerra a %s

en: Turn sharp left
ca: Gireu pronunciadament a l'esquerra

en: Turn right on %s
ca: Gireu a la dreta a %s

en: Turn right
ca: Gireu a la dreta

en: Turn slightly right on %s
ca: Gireu lleugerament a la dreta a %s

en: Turn slightly right
ca: Gireu lleugerament a la dreta

en: Turn sharp right on %s
ca: Gireu pronunciadament a la dreta a %s

en: Turn sharp right
ca: Gireu pronunciadament a la dreta

en: At the roundabout, take exit %s
ca: A la rotonda, agafeu la sortida %s

en: At the roundabout, take exit to %s
ca: A la rotonda, agafeu la sortida a %s

en: Take the roundabout
ca: Agafeu la rotonda

en: Take the elevator and get off at %s
ca: Agafeu l'ascensor i sortiu a %s

en: Take the elevator
ca: Agafeu l'ascensor

en: Make a left u-turn onto %s
ca: Canvieu de sentit cap a l'esquerra a %s

en: Make a left u-turn
ca: Canvieu de sentit cap a l'esquerra

en: Make a right u-turn onto %s
ca: Canvieu de sentit cap a la dreta a %s

en: Make a right u-turn
ca: Canvieu de sentit cap a la dreta

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
ca: El codi de verificació no coincideix, torneu-ho a provar.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
ca: Nom d'usuari o contrasenya incorrectes

en: Success
ca: Èxit

en: Bad request
ca: Sol·licitud incorrecta

en: Object not found
ca: No s'ha trobat l'objecte

en: Conflict, someone else has just modified the object
ca: Conflicte, algú altre acaba de modificar l'objecte

en: Object has been deleted
ca: L'objecte ha estat suprimit

en: Way or relation refers to non-existing children
ca: La via o relació es refereix a un fill que no existeix

en: Name
ca: Nom

en: Type
ca: Tipus

en: Address
ca: Adreça

en: Contact
ca: Contacte

en: Opening Hours
ca: Hores d'obertura

en: Phone
ca: Telèfon

en: Email
ca: Correu electrònic

en: Website
ca: Lloc web

en: Accessibility
ca: Accessibilitat

en: Wheelchair Access
ca: Accés amb cadira de rodes

en: Yes
ca: Sí

en: Limited
ca: Limitat

en: Designated
ca: Designat

en: Internet Access
ca: Accés a Internet

en: Wired
ca: Amb fil

en: Service
ca: Servei

note: Translators: This is the title for a section of POI fields not * belonging to the previous sections ("General", "Contact", "Accessibility").
en: Miscellaneous
ca: Divers

note: Translators: This is the text for the "Wikipedia" link at the end of summaries
en: Wikipedia
ca: Viquipèdia

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
ca: Població

en: Altitude
ca: Altitud

en: Elevation above sea level, in meters
ca: Elevació (altura sobre el nivell del mar) d'un punt en metres

en: Takeout
ca: Per emportar

en: Only
ca: Només

en: Religion
ca: Religió

en: Animism
ca: Animisme

en: Bahá’í
ca: Bahá'í

en: Buddhism
ca: Budisme

en: Caodaism
ca: Caodaisme

en: Christianity
ca: Cristianisme

en: Confucianism
ca: Confucianisme

en: Hinduism
ca: Hinduisme

en: Jainism
ca: Jainisme

en: Judaism
ca: Judaisme

en: Multiple Religions
ca: Diverses religions

en: Paganism
ca: Paganisme

en: Pastafarianism
ca: Pastafarisme

en: Scientology
ca: Cienciologia

en: Shinto
ca: Xintoisme

en: Sikhism
ca: Sikhisme

en: Spiritualism
ca: Espiritualisme

en: Taoism
ca: Taoisme

en: Unitarian Universalism
ca: Unitarisme universalista

en: Voodoo
ca: Vodú

en: Yazidism
ca: Yazidisme

en: Zoroastrianism
ca: Zoroastrisme

en: Note
ca: Nota

[ctx: dialog heading]
note: set the title and description for adding a POI
en: Add Location
ca: Afegeix la ubicació

en: Add a new location to OpenStreetMap
ca: Afegeix una nova ubicació a l'OpenStreetMap

en: Changes successfully submitted
ca: Els canvis s'han enviat correctament

note: Translators: This is the title for a combo box row selected when a * value is not assigned to one in a list of allowed values.
en: Unspecified value
ca: Valor sense especificar

en: Street Name
ca: Nom del carrer

en: House Number
ca: Número de carrer

en: ZIP Code
ca: Codi postal

en: City
ca: Ciutat

en: Wikipedia Article
ca: Article de la Viquipèdia

en: Wikidata Tag
ca: Etiqueta Wikidata

en: Load Wikidata tag from article name
ca: Carrega l'etiqueta Wikidata del nom de l'article

en: Couldn't find Wikidata tag for article
ca: No s'ha pogut trobar l'etiqueta Wikidata per a l'article

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aerialway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aerialway
en: Aerialway
ca: Transport aeri per cable

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aeroway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aeroway
en: Aeroway
ca: Via aeroportuària

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "amenity" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Amenity
en: Amenity
ca: Infraestructura

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "barrier" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Barrier
en: Barrier
ca: Barrera

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "highway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Highway
en: Road
ca: Carretera

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "historic" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Historic
en: Historic
ca: Històric

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "leisure" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Leisure
en: Leisure
ca: Oci

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "office" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Office
en: Office
ca: Oficines

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "place" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Place
en: Place
ca: Lloc

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "railway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Railway
en: Railway
ca: Ferrocarril

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "shop" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Shop
en: Shop
ca: Botiga

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "tourism" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Tourism
en: Tourism
ca: Turisme

note: Translators: "Other" refers to points-of-interest where we don't have * a known title corresponding to the raw OpenStreetMap tag
en: Other
ca: Altres

note: Translators: this is a generic title for public transit stops where * the mode(s) of transportation is not well-known
en: Public transportation stop
ca: Parada de transport públic

en: Funicular station
ca: Estació de funicular

en: Light rail stop
ca: Parada de tren lleuger

en: Monorail station
ca: Estació de monorail

en: Railway station
ca: Estació de ferrocarril

en: Subway station
ca: Estació de metro

en: Railway halt
ca: Baixador de ferrocarril

en: Tram stop
ca: Parada de tramvia

en: Unnamed place
ca: Ubicació sense nom

en: Clear Entry
ca: Neteja l'entrada

en: Failed to parse Geo URI
ca: S'ha produït un error en analitzar l'URI Geo

en: Failed to parse Maps URI
ca: S'ha produït un error en analitzar l'URI Maps

en: Coordinates
ca: Coordenades

[ctx: short distance format string]
note: 300 ft (300 * 12 * 0.0254 m) * Translators: This a format string for showing a distance to a place * is lower than a "quite short" distance. * The "less than" symbol can be substituded with an appropriate one, if * needed (e.g. using the correct direction, or alternative symbol). * The %s should be 
en: < %s
ca: < %s

en: Accuracy
ca: Precisió

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
ca: Precisió: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
ca: Número de telèfon

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
ca: Planta

en: Floor %s
ca: Planta %s

en: At ground level
ca: A nivell de terra

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
ca[0]: %s pis sobre el nivell del terra
ca[1]: %s pisos sobre el nivell del terra

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
ca[0]: %s pis per sota del nivell del terra
ca[1]: %s pisos per sota del nivell del terra

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
ca: Ofereix menjar per a emportar

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
ca: No ofereix menjar per a emportar

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
ca: Només ofereix menjar per a emportar

en: Opening hours
ca: Hores d'obertura

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
ca: Accés públic a Internet

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
ca: Sense accés a Internet

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
ca: Wi-Fi públic

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
ca: Accés cablejat a Internet

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
ca: Ordinadors disponibles per al seu ús

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
ca: Assistència d'Internet disponible

en: No toilets available
ca: Sense lavabos disponibles

en: Toilets available
ca: Lavabos disponibles

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
ca: Accessible amb cadira de rodes

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
ca: Accessibilitat amb cadira de rodes limitada

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
ca: No accessible amb cadira de rodes

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
ca: Dissenyat per a usuaris en cadira de rodes

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
ca: %s per sota del nivell del mar

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
ca: A nivell del mar

en: Religion:
ca: Religió:

note: Translators: This refers to motorway junction exit (freeway exit)
en: Exit %s
ca: Sortida %s

en: Place not found in OpenStreetMap
ca: No s'ha trobat el lloc a l'OpenStreetMap

en: Coordinates in URL are not valid
ca: Les coordenades a l'URL no són vàlides

en: URL is not supported
ca: L'URL no és compatible

en: Amenities
ca: Infraestructures

en: ATMs
ca: Caixers

en: Post Boxes
ca: Bústies de correus

en: Post Offices
ca: Oficina de correus

en: Police
ca: Policia

en: Libraries
ca: Biblioteques

en: Pharmacies
ca: Farmàcies

en: Recycling
ca: Reciclatge

en: Toilets
ca: Lavabos

en: Wheelchair-accessible Toilets
ca: Lavabos accessibles amb cadira de rodes

en: Baggage Lockers
ca: Armariets d'equipatge

en: Eating & Drinking
ca: Menjar i beure

en: Vegan & Vegetarian Restaurants
ca: Restaurants vegans i vegetarians

en: Fast Food
ca: Menjar ràpid

en: Food Courts
ca: Llocs per a menjar

en: Cafes
ca: Cafès

en: Ice Cream
ca: Gelateries

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
ca: Màquines de menjar i begudes

en: Shopping
ca: Compres

en: Supermarkets
ca: Supermercats

en: Convenience Stores
ca: Botigues de conveniència

en: Shopping Malls
ca: Centres comercials

en: Clothes
ca: Roba

en: Shoes
ca: Sabates

en: Electronics
ca: Electrònica

en: Bakeries
ca: Fleques

en: Flowers
ca: Flors

en: Gifts
ca: Regals

en: Transportation
ca: Transports

en: Bus & Tram Stops
ca: Parades d'autobús i tramvia

en: Train & Subway Stations
ca: Estacions de tren i metro

en: Tickets
ca: Tiquets

en: Parking
ca: Aparcament

en: Bicycle Parking
ca: Aparcament de bicicletes

en: Bicycle Rental
ca: Lloguer de bicicletes

en: Car Rental
ca: Lloguer de cotxes

en: Fuel
ca: Benzina

en: EV Charging
ca: Carregador per a vehicle elèctric

en: Healthcare
ca: Salut

en: Clinics
ca: Clíniques

en: Dentists
ca: Dentistes

en: Accommodation
ca: Allotjament

en: Hostels
ca: Albergs

en: Campings
ca: Càmpings

en: Recreation
ca: Esbarjo

en: Parks
ca: Parcs

en: Playgrounds
ca: Parcs infantils

en: Beaches
ca: Platges

en: Nature Reserves
ca: Reserves naturals

en: Theme Parks
ca: Parcs temàtics

en: Theaters
ca: Teatres

en: Movie Theaters
ca: Cinemes

en: Night Clubs
ca: Clubs nocturns

en: Museums
ca: Museus

en: Attractions
ca: Atraccions

en: Artworks
ca: Obres d'art

en: Tourist Information
ca: Informació turística

en: Sports
ca: Esports

en: Gyms
ca: Gimnasos

en: Outdoor Gyms
ca: Gimnasos a l'aire lliure

en: Golf Courses
ca: Camps de golf

en: From %s to %s
ca: Des de %s a %s

en: Loading map tiles for printing
ca: S'estan carregant les caselles del mapa per a imprimir

en: You can abort printing if this takes too long
ca: Podeu interrompre la impressió si aquesta tarda massa temps

en: Abort printing
ca: Interromp la impressió

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
ca: Afegeix a través de la ubicació

en: From
ca: Des de

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
ca: Suprimeix a través de la ubicació

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
ca: Ruta inversa

en: To
ca: A

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
ca: Temps estimat: %s

en: Search
ca: Cerca

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
ca: Afegeix %s a %s

en: Failed to open URI
ca: S'ha produït un error en obrir l'URI

en: Open with %s
ca: Obre amb %s

en: failed to load file
ca: s'ha produït un error en carregar el fitxer

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
ca: Camineu %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
ca: Arribeu a %s

note: Translators: this a format string indicating departing from the * destination of journey with the departure address and transit * stop as the format parameter
en: Start at %s
ca: Comenceu a %s

en: Hide intermediate stops and information
ca: Oculta les parades intermèdies i informació

en: Hide walking instructions
ca: Oculta les instruccions a peu

en: Show intermediate stops and information
ca: Mostra les parades intermèdies i informació

en: Show walking instructions
ca: Mostra les instruccions a peu

en: Load earlier alternatives
ca: Carrega les alternatives anteriors

en: Load later alternatives
ca: Carrega les alternatives posteriors

en: No earlier alternatives found.
ca: No s'han trobat alternatives anteriors.

en: No later alternatives found.
ca: No s'han trobat alternatives posteriors.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
ca: %e %b

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
ca[0]: %s minut
ca[1]: %s minuts

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
ca[0]: %s hora
ca[1]: %s hores

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
ca[0]: %s:%s hora
ca[1]: %s:%s hores

en: Around the clock
ca: Tot el dia

en: From sunrise to sunset
ca: Des de l'alba fins al capvespre

en: Every day
ca: Tots els dies

en: Public holidays
ca: Dies festius

en: School holidays
ca: Vacances escolars

en: not open
ca: sense obrir

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
ca: Desconeguda

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
ca: Exacte
