gnome-maps master - en to fi translation catalogue (457 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
fi: Kartat

en: A simple maps application
fi: Yksinkertainen karttasovellus

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
fi: Maps;Kartta;Kartat;Reitit;Reitti;

en: Allows your location to be shown on the map.
fi: Sallii sijaintisi näytettävän kartalla.

en: last viewed location
fi: viimeksi katsottu sijainti

en: Coordinates of last viewed location.
fi: Viimeksi katsotun sijainnin koordinaatit.

en: Zoom level
fi: Zoomaustaso

en: rotation
fi: kierto

en: Map rotation in radians
fi: Kartan kierto radiaaneissa

en: Map type
fi: Kartan tyyppi

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
fi: Näytettävän kartan tyyppi (katu, ilma jne.)

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: Window size (width and height).
fi: Ikkunan koko (leveys ja korkeus).

en: Window position
fi: Ikkunan sijainti

en: Window position (X and Y).
fi: Ikkunan sijainti (x ja y).

en: Window maximized
fi: Ikkuna suurennettu

en: Window maximization state
fi: Ikkunan suurennuksen tila

en: Maximum number of search results
fi: Hakutulosten enimmäismäärä

en: Maximum number of search results from geocode search.
fi: Geocode-haun tulosten enimmäismäärä.

en: Number of recent places to store
fi: Äskettäisten sijaintien varastoitava lukumäärä

en: Number of recently visited places to store.
fi: Äskettäin käytyjen sijaintin varastoitava lukumäärä.

en: Number of recent routes to store
fi: Äskettäisten reittien varastoitava lukumäärä

en: Number of recently visited routes to store.
fi: Äskettäin käytyjen reittien varastoitava lukumäärä.

en: OpenStreetMap username or email address
fi: OpenStreetMap-käyttäjätunnus tai -sähköposti

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
fi: Ilmaisee onko käyttäjä kirjautunut muokatakseen OpenStreetMap-tietoja.

en: Last used transportation type for routing
fi: Reitityksessä viimeksi käytetty matkatapa

en: Show scale
fi: Näytä mittakaava

en: Whether to show the scale.
fi: Näytetäänkö mittakaava vai ei.

en: Map tile URL pattern
fi: Karttatiilen URL-kaava

en: The URL pattern for the vector tile source to use. Note that the map style relies on certain extensions compared to upstream Planetiler OpenMapTiles Profile
fi: Vektoritiilten lähteen kanssa käytettävä URL-kaava. Huomioi, että karttatyyli nojaa tiettyihin laajennuksiin verraten upstreamin Planetiler OpenMapTiles Profileen

en: Units to show measurements in
fi: Mittauksessa käytettävät yksiköt

en: How to show measurements. ('system' uses default for system locale, 'metric' always show metric units, 'imperial' always show imperial units).
fi: Miten mitat näytetään. ('system' käyttää maa-asetuston oletusarvoa, 'metric' näyttää aina metriset yksiköt, 'imperial' näyttää aina imperiaaliset yksiköt).

en: Show location marker
fi: Näytä sijaintimerkki

en: Whether to show the user location marker (when location is known).
fi: Näytetäänkö käyttäjän sijainnin merkki (kun sijainti tiedetään).

en: Find places around the world
fi: Löydä sijainteja ympäri maailman

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
fi: Kartat mahdollistaa maailmanlaajuisen karttatiedon käytön nopeasti. Voit paikallistaa haluamasi paikan etsimällä vaikkapa kaupunkia tai katua.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
fi: Kartat hyödyntää tuhansien ihmisten yhdessä luomaa OpenStreetMap-tietokantaa.

en: Map view
fi: Karttanäkymä

en: Pedestrian route instructions
fi: Kävelyreitin ohjeet

en: Information on a selected place
fi: Tietoa valitusta paikasta

en: Public transit itinerary
fi: Julkisen liikenteen reitti

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Route from Here
fi: Reitti täältä

en: Add Intermediate Destination
fi: Lisää välietappi

en: Route to Here
fi: Reitti tänne

en: Clear Current Route
fi: Tyhjennä nykyinen reitti

en: Copy Location
fi: Kopioi sijainti

en: Add to OpenStreetMap…
fi: Lisää OpenStreetMapiin…

note: Translators: This is the title of the dialog for expoting the map view content to an image file
en: Export View
fi: Vie näkymä

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Export
fi: _Vie

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
fi: Poista suosikki

en: No Favorites
fi: Ei suosikkeja

en: Add places to your favorites to get them listed here
fi: Lisää paikkoja suosikkeihisi, jotta ne näkyvät täällä

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
fi: Nykyinen sijainti

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
fi: Tasot

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
fi: Suosikit

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
fi: Reittisuunnittelu

en: Show Scale
fi: Näytä mittakaava

en: Show Location Marker
fi: Näytä sijaintimerkki

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
fi: Avaa muototaso…

en: _Set up OpenStreetMap Account…
fi: _Määritä OpenStreetMap-tili…

en: _Export as Image…
fi: _Vie kuvana…

note: Translators: This is a submenu for selecting length measurements units
en: Measurement Units
fi: Mittayksiköt

note: Translators: This is a menu item for showing measurements in units corresponding to the system locale
en: _System Default
fi: _Järjestelmän oletus

note: Translators: This a menu item for showing measurements in metric units
en: _Metric
fi: _Metrinen

note: Translators: This is a menu item for showing measurements in imperial units
en: _Imperial
fi: _Imperiaalinen

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _About Maps
fi: _Tietoja - Kartat

en: Main Menu
fi: Päävalikko

note: Translators: This is a tooltip
en: View Place Information
fi: Näytä paikan tiedot

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
fi: Tulosta reitti

note: Translators: This is a tooltip
en: Close Sidebar
fi: Sulje sivupalkki

en: OpenStreetMap Account
fi: OpenStreetMap-tili

en: Sign In To Edit Maps
fi: Kirjaudu sisään muokataksesi karttoja

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
fi: Auta parantamaan karttaa OpenStreetMap-tiliä käyttäen.

en: _Sign In
fi: _Kirjaudu sisään

en: Verification
fi: Vahvistus

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
fi: Kopioi näytettävä vahvistuskoodi kun valtuutat pääsyä selaimessa.

en: Verification Code
fi: Vahvistuskoodi

en: _Verify
fi: _Vahvista

en: Signed In
fi: Sisäänkirjautunut

en: Your OpenStreetMap account is active.
fi: OpenStreetMap-tilisi on aktiivinen.

en: _Sign Out
fi: _Kirjaudu ulos

en: Discard Changes?
fi: Hylätäänkö muutokset?

en: Your current changes to the map will be lost
fi: Nykyiset muutokset karttaan katoavat

en: _Discard
fi: _Hylkää

[ctx: dialog title]
en: Edit Location
fi: Muokkaa sijaintia

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Edit Location
fi: Muokkaa sijaintia

en: Edit an existing location in OpenStreetMap
fi: Muokkaa olemassa olevaa sijaintia OpenStreetMapissa

en: Continue
fi: Jatka

en: Location Type
fi: Sijainnin tyyppi

note: Translators: This refers to searching for point-of-interest types. Search is a verb.
en: Search types
fi: Etsi tyyppejä

en: Recently Used Types
fi: Viimeksi käytetyt tyypit

en: Edit Map
fi: Muokkaa karttaa

en: Almost There!
fi: Melkein valmista!

en: Describe your map changes. They will be visible on all maps that use OpenStreetMap data.
fi: Kuvaile tekemiäsi muutoksia. Muutokset näkyvät kaikissa OpenStreetMapin sisältöä käyttävissä kartoissa.

en: Submit
fi: Lähetä

en: None
fi: Ei mitään

en: Explore Nearby Places
fi: Selaa lähellä olevia paikkoja

en: No results found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: An error has occurred
fi: Tapahtui virhe

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
fi: Muuta reitin järjestystä

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the walking (pedestrian) routing mode
en: Walking
fi: Kävely

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the cycling routing mode
en: Cycling
fi: Pyöräily

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the driving (car) routing mode
en: Driving
fi: Autoilu

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the public transit routing mode
en: Public Transit
fi: Julkinen liikenne

en: Route search by GraphHopper
fi: Reittihaun tarjoaa GraphHopper

en: Itineraries provided by Transitous
fi: Matkareitit tarjoaa Transitous

en: More Information
fi: Lisätietoja

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
fi: Julkisen liikenteen reitityksen matkareitit tarjoaa Gnome
    käyttäen kolmansien osapuolien palveluja.
    Gnome ei voi taata näytettävien matkareittien ja aikataulujen oikeellisuutta.
    Huomioi, että jotkin palveluntarjoajat eivät välttämättä sisällytä kaikkia
    liikennöintimuotoja, esimerkiksi kansalliset palveluntarjoajat eivät välttämättä
    huomioi lentoreittejä, tai paikalliset palveluntarjoajat eivät välttämättä
    huomioi valtakunnallisia junia.
    Näytettävät nimet ja tuotemerkit on soveltuvin osin oletettava rekisteröidyiksi.

en: Back
fi: Takaisin

en: Open Location
fi: Avaa sijainti

en: C_opy
fi: _Kopioi

en: _Send To…
fi: _Lähetä…

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
fi: Näytä/piilota

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
fi: Avaa muototaso

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
fi: Selaa kohdepisteitä

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
fi: Näytä viimeisimmät hakutulokset

[ctx: shortcut window]
en: Show route planner
fi: Näytä reittisuunnittelu

[ctx: shortcut window]
en: Print route
fi: Tulosta reitti

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
fi: Avaa päävalikko

[ctx: shortcut window]
en: Map View
fi: Karttanäkymä

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
fi: Lähennä

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
fi: Loitonna

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
fi: Kierrä myötäpäivään

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
fi: Kierrä vastapäivään

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
fi: Nollaa kierto

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
fi: Näytä/piilota mittakaava

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
fi: Siirry nykyiseen sijaintiin

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
fi: Avaa muototaso

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location marker
fi: Sijaintimerkki päällä/pois

note: Translators: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
fi: Lähde nyt

note: Translators: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
fi: Lähde määrättynä aikana

note: Translators: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
fi: Saavu määrättynä aikana

en: View More
fi: Näytä lisää

note: Translators: Header indicating selected modes of transit
en: Show
fi: Näytä

en: _Buses
fi: _Bussit

en: _Trams
fi: R_aitiovaunut

en: T_rains
fi: _Junat

en: _Subway
fi: _Metro

en: _Ferries
fi: _Lautat

en: _Airplanes
fi: L_entokoneet

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
fi: Lisää uusi reitti

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: _Directions
fi: _Reittiohjeet

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
fi: Jaa sijainti

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
fi: Merkitse suosikiksi

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
fi: Muokkaa OpenStreetMapissa

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
fi: Jaa sijainti

en: Back to Main Categories
fi: Takaisin pääluokkiin

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
fi: Nollaa kierto

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
fi: Loitonna

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Failed to find tile structure in directory
fi: Tiilirakennetta ei löytynyt hakemistosta

en: Failed to parse XML document
fi: XML-asiakirjan jäsentäminen epäonnistui

en: Missing required attributes
fi: Vaaditut attribuutit puuttuvat

en: Could not find OSM element
fi: OSM-elementtiä ei löytynyt

en: A path to a local tiles directory structure
fi: Polku paikallisten tiilien hakemistorakenteeseen

en: Tile size for local tiles directory
fi: Tiilen koko paikalliseen tiilten hakemistoon

en: Show the version of the program
fi: Näytä ohjelman versio

en: Search for places
fi: Etsi paikkoja

en: [FILE…|URI]
fi: [TIEDOSTO…|URI]

en: Invalid maps: URI: %s
fi: Virheelliset kartat: URI: %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
fi: Kartta sijainnissa %f, %f.png

en: Unable to export view
fi: Näkymän vienti epäonnistui

en: Favorite removed
fi: Suosikki poistettu

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: invalid coordinate
fi: virheellinen koordinaatti

en: parse error
fi: jäsentämisvirhe

en: unknown geometry
fi: tuntematon geometria

en: Route request failed.
fi: Reittipyyntö epäonnistui.

en: No route found.
fi: Reittiä ei löytynyt.

en: Start!
fi: Aloitus!

en: Failed to connect to location service
fi: Yhteys sijaintipalveluun epäonnistui

en: Turn on location services
fi: Ota sijaintipalvelut käyttöön

en: Location Settings
fi: Sijaintipalvelut

en: Show Route Planner
fi: Näytä reittisuunnittelu

en: Copyright © 2011 – 2026 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
fi: Tekijänoikeus © 2011 – 2026 Red Hat, Inc. ja Gnomen karttasovelluksen kehittäjät

en: Map data by %s and contributors
fi: Karttatiedot tarjoaa %s ja avustajat

en: Map Data Provider
fi: Karttatietojen tarjoaja

en: Map Tile Provider
fi: Karttatiilten tarjoaja

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
fi: Karttatiilet tarjoaa %s

en: Search Provider
fi: Haun tarjoaja

en: Search provided by %s using %s
fi: Haun tarjoaa %s käyttämällä %s

en: All Layer Files
fi: Kaikki tasotiedostot

en: Open Shape Layers
fi: Avaa muototasot

en: Failed to open layer
fi: Tason avaaminen epäonnistui

en: Do you want to continue?
fi: Haluatko jatkaa?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
fi: Olet aikeissa avata tiedostoja, joiden koko yhteensä on %s Mt. Näiden lataaminen saattaa kestää jonkin aikaa

en: Cancel
fi: Peru

en: File type is not supported
fi: Tiedostotyyppi ei ole tuettu

en: Failed to open GeoURI
fi: GeoURI:n avaaminen epäonnistui

en: Zoom in to add location
fi: Lähennä lisätäksesi sijainnin

en: Location was added in OpenStreetMap
fi: Sijainti lisättiin OpenStreetMapissa

en: Start
fi: Aloita

en: Arrive
fi: Saavu

en: Take the stairs to level %s
fi: Mene portaita kerrokseen %s

en: Take the stairs
fi: Käytä portaita

en: Continue on %s
fi: Jatka %s

en: Turn left on %s
fi: Käänny vasemmalle kohdasta %s

en: Turn left
fi: Käänny vasemmalle

en: Turn slightly left on %s
fi: Käänny hieman vasemmalle kohdasta %s

en: Turn slightly left
fi: Käänny hieman vasemmalle

en: Turn sharp left on %s
fi: Käänny terävästi vasemmalle kohdasta %s

en: Turn sharp left
fi: Käänny terävästi vasemmalle

en: Turn right on %s
fi: Käänny oikealle kohdasta %s

en: Turn right
fi: Käänny oikealle

en: Turn slightly right on %s
fi: Käänny hieman oikealle kohdasta %s

en: Turn slightly right
fi: Käänny hieman oikealle

en: Turn sharp right on %s
fi: Käänny terävästi oikealle kohdasta %s

en: Turn sharp right
fi: Käänny terävästi oikealle

en: At the roundabout, take exit %s
fi: Kiertoliittymässä ota poistumistie %s

en: At the roundabout, take exit to %s
fi: Kiertoliittymässä ota poistumistie suuntaan %s

en: Take the roundabout
fi: Mene kiertoliittymään

en: Take the elevator and get off at %s
fi: Ota hissi ja jää pois kerroksessa %s

en: Take the elevator
fi: Ota hissi

en: Make a left u-turn onto %s
fi: Tee u-käännös vasemmalle kohtaan %s

en: Make a left u-turn
fi: Tee u-käännös vasemmalle

en: Make a right u-turn onto %s
fi: Tee u-käännös oikealle kohtaan %s

en: Make a right u-turn
fi: Tee u-käännös oikealle

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
fi: Vahvistuskoodi ei kelvannut, yritä uudelleen.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
fi: Virheellinen käyttäjätunnus tai salasana

en: Success
fi: Onnistui

en: Bad request
fi: Virheellinen pyyntö

en: Object not found
fi: Objektia ei löytynyt

en: Conflict, someone else has just modified the object
fi: Ristiriita, joku toinen muokkasi juuri objektia

en: Object has been deleted
fi: Objekti on poistettu

en: Way or relation refers to non-existing children
fi: Tie tai relaatio viittaa lapseen, jota ei ole olemassa

en: General
fi: Yleiset

en: Name
fi: Nimi

en: Type
fi: Tyyppi

en: Address
fi: Osoite

en: Contact
fi: Yhteystiedot

en: Opening Hours
fi: Aukioloajat

en: Phone
fi: Puhelin

en: Email
fi: Sähköposti

en: Website
fi: Verkkosivusto

en: Accessibility
fi: Esteettömyys

en: Wheelchair Access
fi: Pääsy pyörätuolilla

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Limited
fi: Rajoitettu

en: Designated
fi: Suunniteltu

en: Internet Access
fi: Internet-käyttö

en: Wired
fi: Kiinteä

en: Terminal
fi: Pääte

en: Service
fi: Palvelu

note: Translators: This is the title for a section of POI fields not * belonging to the previous sections ("General", "Contact", "Accessibility").
en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

note: TODO: this is a bit of a work-around to re-interpret the population, * stored as a string into an integer to convert back to a locale- * formatted string. Ideally it should be kept as an integer value * in the Place class. But this will also need to be handled by the * PlaceStore, possible in a back
en: Population
fi: Asukasluku

en: Altitude
fi: Korkeus

en: Elevation above sea level, in meters
fi: Korkeus merenpinnan yläpuolella, metreissä

en: Takeout
fi: Noutoruoka

en: Only
fi: Vain

en: Religion
fi: Uskonto

en: Animism
fi: Animismi

en: Buddhism
fi: Buddhalaisuus

en: Caodaism
fi: Caodaismi

en: Christianity
fi: Kristinusko

en: Confucianism
fi: Kungfutselaisuus

en: Hinduism
fi: Hindulaisuus

en: Jainism
fi: Jainalaisuus

en: Judaism
fi: Juutalaisuus

en: Multiple Religions
fi: Useita uskontoja

en: Paganism
fi: Pakanuus

en: Pastafarianism
fi: Pastafarilaisuus

en: Scientology
fi: Skientologia

en: Shinto
fi: Šintolaisuus

en: Sikhism
fi: Sikhiläisyys

en: Spiritualism
fi: Spiritualismi

en: Taoism
fi: Taolaisuus

en: Unitarian Universalism
fi: Unitaariuniversalismi

en: Yazidism
fi: Jesidismi

en: Zoroastrianism
fi: Zarathustralaisuus

en: Note
fi: Huomio

[ctx: dialog heading]
note: set the title and description for adding a POI
en: Add Location
fi: Lisää sijainti

en: Add a new location to OpenStreetMap
fi: Lisää uusi sijainti OpenStreetMapiin

en: Changes successfully submitted
fi: Muutokset lähetetty onnistuneesti

note: Translators: This is the title for a combo box row selected when a * value is not assigned to one in a list of allowed values.
en: Unspecified value
fi: Määrittämätön arvo

en: Street Name
fi: Kadunnimi

en: House Number
fi: Talon numero

en: ZIP Code
fi: Postinumero

en: City
fi: Kaupunki

en: Wikipedia Article
fi: Wikipedia-artikkeli

en: Wikidata Tag
fi: Wikidata-tunniste

en: Load Wikidata tag from article name
fi: Lataa Wikidata-tunniste artikkelin nimestä

en: Couldn't find Wikidata tag for article
fi: Artikkelin Wikidata-tunnistetta ei löytynyt

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aerialway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aerialway
en: Aerialway
fi: Köysiradat tms. roikkuvat väylät

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aeroway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aeroway
en: Aeroway
fi: Lentokentät

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "amenity" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Amenity
en: Amenity
fi: Hyödykkeet

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "barrier" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Barrier
en: Barrier
fi: Esteet

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "highway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Highway
en: Road
fi: Tie

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "historic" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Historic
en: Historic
fi: Museot ja historialliset kohteet

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "leisure" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Leisure
en: Leisure
fi: Ajanviete

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "office" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Office
en: Office
fi: Toimisto

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "place" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Place
en: Place
fi: Paikka

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "railway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Railway
en: Railway
fi: Rautatie

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "shop" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Shop
en: Shop
fi: Kauppa

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "tourism" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Tourism
en: Tourism
fi: Turismi

note: Translators: "Other" refers to points-of-interest where we don't have * a known title corresponding to the raw OpenStreetMap tag
en: Other
fi: Muu

note: Translators: this is a generic title for public transit stops where * the mode(s) of transportation is not well-known
en: Public transportation stop
fi: Julkisen liikenteen pysäkki

en: Funicular station
fi: Funikulaariasema

en: Light rail stop
fi: Pikaraitiovaunupysäkki

en: Monorail station
fi: Monorail-asema

en: Railway station
fi: Rautatieasema

en: Subway station
fi: Metroasema

en: Railway halt
fi: Rautatieseisake

en: Tram stop
fi: Raitiovaunupysäkki

en: Unnamed place
fi: Nimetön paikka

en: Clear Entry
fi: Tyhjennä tietue

en: Failed to parse Geo URI
fi: Geo URI:n jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse Maps URI
fi: Maps URI:n jäsentäminen epäonnistui

en: Coordinates
fi: Koordinaatit

en: Accuracy
fi: Tarkkuus

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
fi: Tarkkuus: %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
fi: Puhelinnumero

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
fi: Kerros

en: Floor %s
fi: Kerros %s

en: At ground level
fi: Maanpinnalla

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
fi[0]: %s kerros maanpinnan yläpuolella
fi[1]: %s kerrosta maanpinnan yläpuolella

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
fi[0]: %s kerros maanpinnan alapuolella
fi[1]: %s kerrosta maanpinnan alapuolella

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
fi: Tarjoaa noutoruokaa

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
fi: Ei tarjoa noutoruokaa

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
fi: Tarjoaa vain noutoruokaa

en: Opening hours
fi: Aukioloajat

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
fi: Julkinen internetyhteys

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
fi: Ei internetyhteyttä

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
fi: Julkinen Wi-Fi

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
fi: Langallinen internetyhteys

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
fi: Tietokoneita käytettävissä

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
fi: Internetopastusta saatavilla

en: No toilets available
fi: Vessoja ei käytettävissä

en: Toilets available
fi: Vessoja käytettävissä

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
fi: Pääsy pyörätuolilla

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
fi: Rajoitettu pääsy pyörätuolilla

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
fi: Ei pääsyä pyörätuolilla

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
fi: Suunniteltu pyörätuolikäyttäjille

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
fi: %s merenpinnan tason alapuolella

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
fi: Merenpinnan tasolla

en: Religion:
fi: Uskonto:

note: Translators: This refers to motorway junction exit (freeway exit)
en: Exit %s
fi: Poistu %s

en: Place not found in OpenStreetMap
fi: Paikkaa ei löytynyt OpenStreetMapista

en: Coordinates in URL are not valid
fi: Koordinaatit osoitteessa eivät ole kelvolliset

en: URL is not supported
fi: Osoite ei ole tuettu

en: Amenities
fi: Palvelut

en: ATMs
fi: Pankkiautomaatit

en: Post Boxes
fi: Postilokerot

en: Post Offices
fi: Postitoimistot

en: Police
fi: Poliisi

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Pharmacies
fi: Apteekit

en: Recycling
fi: Kierrätys

en: Toilets
fi: Vessat

en: Wheelchair-accessible Toilets
fi: Esteettömät vessat

en: Baggage Lockers
fi: Matkatavaralokerot

en: Eating & Drinking
fi: Ruokailu ja juomat

en: Restaurants
fi: Ravintolat

en: Vegan & Vegetarian Restaurants
fi: Vegaani- ja kasvisruokaravintolat

en: Fast Food
fi: Pikaruoka

en: Food Courts
fi: Ruokailualueet

en: Pubs
fi: Pubit

en: Bars
fi: Baarit

en: Cafes
fi: Kahvilat

en: Ice Cream
fi: Jäätelö

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
fi: Ruoka, naposteltava ja virvoitusjuomakoneet

en: Shopping
fi: Ostokset

en: Supermarkets
fi: Supermarketit

en: Convenience Stores
fi: Lähikaupat

en: Shopping Malls
fi: Ostoskeskukset

en: Clothes
fi: Vaatteet

en: Shoes
fi: Kengät

en: Electronics
fi: Elektroniikka

en: Alcohol
fi: Alkoholi

en: Bakeries
fi: Leipomot

en: Flowers
fi: Kukat

en: Gifts
fi: Lahjatavarat

en: Transportation
fi: Kuljetus

en: Bus & Tram Stops
fi: Bussi- ja raitiovaunupysäkit

en: Train & Subway Stations
fi: Juna- ja metroasemat

en: Tickets
fi: Matkaliput

en: Parking
fi: Pysäköinti

en: Bicycle Parking
fi: Pyöräparkki

en: Bicycle Rental
fi: Pyörävuokraus

en: Car Rental
fi: Autovuokraus

en: Fuel
fi: Polttoaine

en: EV Charging
fi: Sähköauton lataus

en: Healthcare
fi: Terveydenhuolto

en: Clinics
fi: Terveyskeskukset

en: Hospitals
fi: Sairaalat

en: Dentists
fi: Hammaslääkärit

en: Accommodation
fi: Majoitus

en: Hotels
fi: Hotellit

en: Hostels
fi: Hostellit

en: Campings
fi: Leirintä

en: Recreation
fi: Ajanviete

en: Parks
fi: Puistot

en: Playgrounds
fi: Leikkikentät

en: Beaches
fi: Rannat

en: Nature Reserves
fi: Luonnonsuojelualueet

en: Theme Parks
fi: Huvipuistot

en: Theaters
fi: Teatterit

en: Movie Theaters
fi: Elokuvateatterit

en: Night Clubs
fi: Yökerhot

en: Museums
fi: Museot

en: Attractions
fi: Nähtävyydet

en: Artworks
fi: Taideteokset

en: Tourist Information
fi: Turisti-informaatio

en: Sports
fi: Liikunta

en: Gyms
fi: Kuntosalit

en: Outdoor Gyms
fi: Ulkokuntosalit

en: Golf Courses
fi: Golfkentät

en: From %s to %s
fi: Alkupisteestä %s päätepisteeseen %s

en: Loading map tiles for printing
fi: Ladataan karttatiiliä tulostusta varten

en: You can abort printing if this takes too long
fi: Voit perua tulostuksen, jos siinä kestää liian kauan

en: Abort printing
fi: Peru tulostus

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
fi: Lisää välisijainti

en: From
fi: Mistä

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
fi: Poista välisijainti

en: Via
fi: Kautta

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
fi: Käänteinen reitti

en: To
fi: Minne

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
fi: Arvioitu aika: %s

en: Search
fi: Etsi

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
fi: Lisää %s sovellukseen %s

en: Failed to open URI
fi: URI:n avaaminen epäonnistui

en: Open with %s
fi: Avaa sovelluksella %s

en: failed to load file
fi: tiedoston lataaminen epäonnistui

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
fi: Kävele %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
fi: Saavu %s

note: Translators: this a format string indicating departing from the * destination of journey with the departure address and transit * stop as the format parameter
en: Start at %s
fi: Aloita %s

en: Hide intermediate stops and information
fi: Piilota välipysäkit ja tiedot

en: Hide walking instructions
fi: Piilota kävelyohjeet

en: Show intermediate stops and information
fi: Näytä välipysäkit ja tiedot

en: Show walking instructions
fi: Näytä kävelyohjeet

en: Load earlier alternatives
fi: Lataa aiemmat vaihtoehdot

en: Load later alternatives
fi: Lataa myöhemmät vaihtoehdot

en: No earlier alternatives found.
fi: Aiempia vaihtoehtoja ei löytynyt.

en: No later alternatives found.
fi: Myöhempiä vaihtoehtoja ei löytynyt.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
fi: %e. %b

note: translators: this is an indication for a trip duration of * less than an hour, with only the minutes part, using plural forms * as appropriate
en: %s minute | %s minutes
fi[0]: %s minuutti
fi[1]: %s minuuttia

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
fi[0]: %s tunti
fi[1]: %s tuntia

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
fi[0]: %s:%02s tunti
fi[1]: %s:%02s tuntia

en: Around the clock
fi: Kellon ympäri

en: From sunrise to sunset
fi: Auringonnoususta auringonlaskuun

[ctx: day interval list]
note: Translators: * This represents a format string consisting of two day interval * specifications. * For example: * Mo-Fr,Sa * where the "Mo-Fr" and "Sa" parts are replaced by the %s * place holder. * The separator (,) could be replaced with a translated variant or * a phrase if appropriate.
en: %s,%s
fi: %s, %s

[ctx: day interval list]
note: Translators: * This represents a format string consisting of three day interval * specifications. * For example: * Mo-We,Fr,Su * where the "Mo-We", "Fr", and "Su" parts are replaced by the * %s place holder. * The separator (,) could be replaced with a translated variant or * a phrase if appropriate
en: %s,%s,%s
fi: %s, %s, %s

en: Every day
fi: Päivittäin

[ctx: day range]
note: Translators: * This represents a range of days with a starting and ending day.
en: %s-%s
fi: %s–%s

en: Public holidays
fi: Yleiset vapaapäivät

en: School holidays
fi: Koulujen vapaapäivät

en: not open
fi: ei avoinna

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
fi: Tarkka
