gnome-maps master - en to fr translation catalogue (447 entries)

note: Translators: This is the program name. for some reason, setting the title of the window through the .ui * template does not work anymore (maybe has something to do with * setting a custom title on the headerbar). Setting it programmatically * here works though. And yields a proper label in the gnome
en: Maps
fr: Cartes

en: A simple maps application
fr: Une application cartographique simple

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Maps;
fr: Cartes;

en: Allows your location to be shown on the map.
fr: Permet d’afficher votre emplacement sur la carte.

en: last viewed location
fr: dernier emplacement affiché

en: Coordinates of last viewed location.
fr: Coordonnées du dernier emplacement affiché.

en: Zoom level
fr: Niveau de zoom

en: Map rotation in radians
fr: Rotation de la carte en radians

en: Map type
fr: Type de carte

en: The type of map to display (street, aerial, etc.)
fr: Le type de carte à afficher (plan, satellite, etc.)

en: Window size
fr: Taille de la fenêtre

en: Window size (width and height).
fr: Taille de la fenêtre (hauteur et largeur).

en: Window position
fr: Position de la fenêtre

en: Window position (X and Y).
fr: Position de la fenêtre (X et Y).

en: Window maximized
fr: Fenêtre agrandie

en: Window maximization state
fr: État d’agrandissement de la fenêtre

en: Maximum number of search results
fr: Nombre maximum de résultats de recherche

en: Maximum number of search results from geocode search.
fr: Nombre maximum de résultats d’une recherche par géocode.

en: Number of recent places to store
fr: Nombre de positions récentes à conserver

en: Number of recently visited places to store.
fr: Nombre de positions récemment visitées à conserver.

en: Number of recent routes to store
fr: Nombre d’itinéraires récents à conserver

en: Number of recently visited routes to store.
fr: Nombre d’itinéraires récemment visités à conserver.

en: OpenStreetMap username or email address
fr: Nom d’utilisateur ou adresse de courriel OpenStreetMap

en: Indicates if the user has signed in to edit OpenStreetMap data.
fr: Indique si l’utilisateur s’est identifié pour modifier des données OpenStreetMap.

en: Last used transportation type for routing
fr: Type de transport utilisé lors du dernier itinéraire

en: Show scale
fr: Afficher l’échelle

en: Whether to show the scale.
fr: Indique si l’échelle doit être affichée.

en: Map tile URL pattern
fr: Modèle d’URL pour les tuiles de la carte

en: The URL pattern for the vector tile source to use. Note that the map style relies on certain extensions compared to upstream Planetiler OpenMapTiles Profile
fr: Le modèle d’URL pour la source de tuiles vectorielles à utiliser. Notez que le style de la carte repose sur des extensions par rapport au profil Planetiler OpenMapTiles d’origine.

en: Units to show measurements in
fr: Unités d’affichage des mesures

en: How to show measurements. ('system' uses default for system locale, 'metric' always show metric units, 'imperial' always show imperial units).
fr: Comment afficher les mesures. (« system » (système) utilisera les unités de mesure définies pour la langue de l’utilisateur, « metric » (métrique) utilisera toujours le système métrique, « imperial » (impérial) utilisera toujours le système impérial).

en: Show location marker
fr: Afficher le marqueur de position

en: Whether to show the user location marker (when location is known).
fr: Indique s’il faut afficher le marqueur de position de l’utilisateur (lorsque la position est connue).

en: Find places around the world
fr: Recherche d’emplacements autour du monde

en: Maps gives you quick access to maps all across the world. It allows you to quickly find the place you’re looking for by searching for a city or street, or locate a place to meet a friend.
fr: L’application Cartes vous donne un accès rapide à des cartes du monde entier. Elle permet de trouver rapidement un emplacement en recherchant par ville ou par rue, ou de situer un endroit de rencontre avec un ami.

en: Maps uses the collaborative OpenStreetMap database, made by hundreds of thousands of people across the globe.
fr: Les cartes utilisent la base de données collaborative OpenStreetMap, à laquelle contribuent des centaines de milliers de personnes dans le monde entier.

en: Map view
fr: Carte

en: Pedestrian route instructions
fr: Instructions d’itinéraire piéton

en: Information on a selected place
fr: Informations sur le lieu sélectionné

en: Public transit itinerary
fr: Itinéraire en transports publics

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: Route from Here
fr: Itinéraire depuis ici

en: Add Intermediate Destination
fr: Ajouter une destination intermédiaire

en: Route to Here
fr: Itinéraire jusqu’à ce point

en: Clear Current Route
fr: Effacer l’itinéraire actuel

en: Copy Location
fr: Copier l’emplacement

en: Add to OpenStreetMap…
fr: Ajouter à OpenStreetMap…

note: Translators: This is the title of the dialog for expoting the map view content to an image file
en: Export View
fr: Exportation de l’affichage

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Export
fr: _Exporter

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Favorite
fr: Retirer le favori

en: No Favorites
fr: Aucun favori

en: Add places to your favorites to get them listed here
fr: Ajouter des lieux à vos favoris pour qu’ils s’affichent ici

note: Translators: This is a tooltip
en: Current Location
fr: Lieu actuel

note: Translators: This is a tooltip
en: Layers
fr: Couches

note: Translators: This is a tooltip
en: Favorites
fr: Favoris

note: Translators: This is a tooltip
en: Route Planner
fr: Itinéraire

en: Show Scale
fr: Afficher l’échelle

en: Show Location Marker
fr: Afficher le marqueur de l’emplacement

note: Translators: This string uses ellipsis character
en: Open Shape Layer…
fr: Ouvrir une couche de formes…

en: _Set up OpenStreetMap Account…
fr: _Configurer un compte OpenStreetMap…

en: _Export as Image…
fr: _Exporter en tant qu’image…

note: Translators: This is a submenu for selecting length measurements units
en: Measurement Units
fr: Unités de mesure

note: Translators: This is a menu item for showing measurements in units corresponding to the system locale
en: _System Default
fr: Valeur par défaut du _système

note: Translators: This a menu item for showing measurements in metric units
en: _Metric
fr: _Métrique

note: Translators: This is a menu item for showing measurements in imperial units
en: _Imperial
fr: _Impérial

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _About Maps
fr: _À propos de Cartes

en: Main Menu
fr: Menu principal

note: Translators: This is a tooltip
en: View Place Information
fr: Informations sur le lieu

note: Translators: This is a tooltip
en: Print Route
fr: Imprimer l’itinéraire

note: Translators: This is a tooltip
en: Close Sidebar
fr: Fermer la barre latérale

en: OpenStreetMap Account
fr: Compte OpenStreetMap

en: Sign In To Edit Maps
fr: Se connecter pour modifier les cartes

en: Help to improve the map, using an OpenStreetMap account.
fr: Aider à l’amélioration des cartes avec un compte OpenStreetMap.

en: _Sign In
fr: _S’identifier

en: Verification
fr: Vérification

en: Copy the verification code shown when authorizing access in the browser.
fr: Copiez le code de vérification affiché dans le navigateur lors de la demande d’accès.

en: Verification Code
fr: Code de vérification

en: _Verify
fr: _Vérifier

en: Signed In
fr: Identifié

en: Your OpenStreetMap account is active.
fr: Votre compte OpenStreetMap est actif.

en: _Sign Out
fr: _Se déconnecter

en: Discard Changes?
fr: Abandonner les modifications ?

en: Your current changes to the map will be lost
fr: Vos modifications actuelles de la carte seront perdues

en: _Discard
fr: _Abandonner

[ctx: dialog title]
en: Edit Location
fr: Modifier l’emplacement

en: Loading…
fr: Chargement…

en: Edit Location
fr: Modifier l’emplacement

en: Edit an existing location in OpenStreetMap
fr: Modifier un emplacement existant sur OpenStreetMap

en: Continue
fr: Continuer

en: Location Type
fr: Type d’emplacement

note: Translators: This refers to searching for point-of-interest types. Search is a verb.
en: Search types
fr: Rechercher des types

en: Recently Used Types
fr: Types récemment utilisés

en: Edit Map
fr: Modifier la carte

en: Almost There!
fr: On y est presque !

en: Describe your map changes. They will be visible on all maps that use OpenStreetMap data.
fr: Décrivez vos modifications de la carte. Elles seront visibles sur toutes
    les cartes qui utilisent des données OpenStreetMap.

en: Submit
fr: Envoyer

en: None
fr: Aucun

en: Explore Nearby Places
fr: Explorer les lieux alentours

en: No results found
fr: Aucun résultat trouvé

en: An error has occurred
fr: Une erreur est survenue

note: Translators: This is a tooltip
en: Change Route Order
fr: Modifier l’ordre d’itinéraire

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the walking (pedestrian) routing mode
en: Walking
fr: À pied

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the cycling routing mode
en: Cycling
fr: À vélo

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the driving (car) routing mode
en: Driving
fr: En voiture

note: Translators: This is the tooltip text for the button selecting the public transit routing mode
en: Public Transit
fr: Transports publics

en: Route search by GraphHopper
fr: Recherche d’itinéraire avec GraphHopper

en: Itineraries provided by Transitous
fr: Itinéraires fournis par Transitous

en: More Information
fr: Plus d’informations

en: Routing itineraries for public transit is provided by third-party
    services.
    GNOME can not guarantee correctness of the itineraries and schedules shown.
    Note that some providers might not include all available modes of transportation,
    e.g. a national provider might not include airlines, and a local provider could
    miss regional trains.
    Names and brands shown are to be considered as registered trademarks when applicable.
fr: Les itinéraires par transport public sont fournis par des services tiers
    GNOME ne peut garantir l’exactitude des itinéraires et horaires présentés.
    Notez que certains fournisseurs ne présentent pas toujours tous les modes de
    transport disponibles, par ex. un fournisseur national n’indiquerait peut-être
    pas les lignes aériennes ou un fournisseur local pourrait omettre les trains régionaux
    .Les noms et marques affichés doivent être considérés comme des marques déposées, le cas échéant.

en: Back
fr: Retour

en: Open Location
fr: Ouvrir l’emplacement

en: C_opy
fr: Co_pier

en: _Send To…
fr: _Envoyer vers…

note: Translators: This is a tooltip
en: Toggle visible
fr: Inverser la visibilité

note: Translators: This is a tooltip
en: Remove Shape Layer
fr: Supprimer une couche de formes

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fr: Afficher les raccourcis

[ctx: shortcut window]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: shortcut window]
en: Explore points-of-interest
fr: Explorer les points d’intérêt

[ctx: shortcut window]
en: Show last search results
fr: Afficher les derniers résultats de recherche

[ctx: shortcut window]
en: Show route planner
fr: Afficher le planificateur d’itinéraire

[ctx: shortcut window]
en: Print route
fr: Imprimer l’itinéraire

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: shortcut window]
en: Open main menu
fr: Ouvrir le menu principal

[ctx: shortcut window]
en: Map View
fr: Afficher la carte

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
fr: Zoom avant

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
fr: Zoom arrière

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
fr: Rotation horaire

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counter-clockwise
fr: Rotation antihoraire

[ctx: shortcut window]
en: Reset rotation
fr: Réinitialiser la rotation

[ctx: shortcut window]
en: Toggle scale
fr: Afficher/masquer l’échelle

[ctx: shortcut window]
en: Go to current location
fr: Aller à ma position actuelle

[ctx: shortcut window]
en: Open shape layer
fr: Ouvrir une couche de formes

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location marker
fr: Basculer le marqueur de position

note: Translators: Indicates searching for the next available itineraries
en: Leave Now
fr: Partir maintenant

note: Translators: Indicates searching for itineraries leaving at the specified time at the earliest
en: Leave By
fr: Départ

note: Translators: Indicates searching for itineraries arriving no later than the specified time
en: Arrive By
fr: Arrivée

en: View More
fr: Afficher plus

en: AM
fr: Matin

en: PM
fr: Après-midi

note: Translators: Header indicating selected modes of transit
en: Show
fr: Afficher

en: _Buses
fr: _Bus

en: _Subway
fr: _Métros

en: _Ferries
fr: _Bateaux

en: _Airplanes
fr: _Avions

note: Translators: This is a tooltip
en: Add to new route
fr: Ajouter à un nouvel itinéraire

note: Translators: This is the button to find a route to a place
en: _Directions
fr: _Itinéraires

note: Translators: This is a tooltip
en: Share Location
fr: Partager l’emplacement

note: Translators: This is a tooltip
en: Mark as Favorite
fr: Marquer comme favori

note: Translators: This is a tooltip
en: Edit on OpenStreetMap
fr: Modifier sur OpenStreetMap

note: Translators: This is a tooltip
en: Share location
fr: Partager l’emplacement

en: Back to Main Categories
fr: Retour vers les catégories principales

note: Translators: This is a tooltip
en: Reset Rotation
fr: Réinitialiser la rotation

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

note: Translators: This is a tooltip
en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Failed to find tile structure in directory
fr: Impossible de trouver une structure de tuiles dans le répertoire

en: Failed to parse XML document
fr: Échec d’analyse d’un document XML

en: Missing required attributes
fr: Attributs obligatoires manquants

en: Could not find OSM element
fr: Impossible de trouver l’élément OSM

en: A path to a local tiles directory structure
fr: Un chemin vers un répertoire local de structure de tuiles

en: Tile size for local tiles directory
fr: Taille de tuile pour le répertoire local de tuiles

en: Show the version of the program
fr: Afficher la version du logiciel

en: Search for places
fr: Rechercher des lieux

en: [FILE…|URI]
fr: [FICHIER…|URI]

en: Invalid maps: URI: %s
fr: URI maps: non valide : %s

note: Translators: This is a format string for a PNG filename for an * exported image with coordinates. The .png extension should be kept * intact in the translated string.
en: Maps at %f, %f.png
fr: Cartes situées à %f, %f.png

en: Unable to export view
fr: Impossible d’exporter l’affichage

en: Favorite removed
fr: Favori retiré

en: _Undo
fr: Ann_uler

en: invalid coordinate
fr: coordonnée non valable

en: parse error
fr: erreur d’analyse

en: unknown geometry
fr: géométrie inconnue

en: Route request failed.
fr: Échec de la recherche d’itinéraire.

en: No route found.
fr: Aucun itinéraire trouvé.

en: Start!
fr: C’est parti !

en: Failed to connect to location service
fr: Échec à la connexion au service de localisation

en: Turn on location services
fr: Activer les services de localisation

en: Location Settings
fr: Paramètres de localisation

en: Show Route Planner
fr: Afficher le planificateur d’itinéraire

en: Copyright © 2011 – 2026 Red Hat, Inc. and The GNOME Maps authors
fr: Copyright © 2011 – 2026 Red Hat, Inc. et les auteurs de Cartes GNOME

en: Map data by %s and contributors
fr: Données cartographiques de %s et contributeurs

en: Map Data Provider
fr: Fournisseur de données cartographiques

en: Map Tile Provider
fr: Fournisseur de fonds de cartes

note: Translators: this is an attribution string giving credit to the * tile provider where the %s placeholder is replaced by either * the bare name of the tile provider, or a linkified URL if one * is available
en: Map tiles provided by %s
fr: Fonds de cartes fournis par %s

en: Search Provider
fr: Fournisseur de recherche

en: Search provided by %s using %s
fr: Recherche fournie par %s utilisant %s

en: All Layer Files
fr: Tous les fichiers de couches

en: Open Shape Layers
fr: Ouvrir des couches de formes

en: Failed to open layer
fr: Échec d’ouverture de la couche

en: Do you want to continue?
fr: Voulez-vous continuer ?

en: You are about to open files with a total size of %s MB. This could take some time to load
fr: Vous êtes sur le point d’ouvrir des fichiers pour une taille totale de %s Mo. Cela peut prendre un certain temps à charger

en: Cancel
fr: Annuler

en: File type is not supported
fr: Le type de fichier n’est pas pris en charge

en: Failed to open GeoURI
fr: Échec d’ouverture de la Geo URI

en: Zoom in to add location
fr: Zoomez pour ajouter un emplacement

en: Location was added in OpenStreetMap
fr: Emplacement ajouté sur OpenStreetMap

en: Start
fr: Départ

en: Arrive
fr: Arrivée

en: Take the stairs to level %s
fr: Prendre l’escalier jusqu’au niveau %s

en: Take the stairs
fr: Prendre l’escalier

en: Continue on %s
fr: Continuer sur %s

en: Turn left on %s
fr: Tourner à gauche sur %s

en: Turn left
fr: Tourner à gauche

en: Turn slightly left on %s
fr: Tourner légèrement à gauche sur %s

en: Turn slightly left
fr: Tourner légèrement à gauche

en: Turn sharp left on %s
fr: Tourner franchement à gauche sur %s

en: Turn sharp left
fr: Tourner franchement à gauche

en: Turn right on %s
fr: Tourner à droite sur %s

en: Turn right
fr: Tourner à droite

en: Turn slightly right on %s
fr: Tourner légèrement à droite sur %s

en: Turn slightly right
fr: Tourner légèrement à droite

en: Turn sharp right on %s
fr: Tourner franchement à droite sur %s

en: Turn sharp right
fr: Tourner franchement à droite

en: At the roundabout, take exit %s
fr: Au giratoire, prendre la sortie %s

en: At the roundabout, take exit to %s
fr: Au giratoire, prendre la sortie vers %s

en: Take the roundabout
fr: S’engager dans le giratoire

en: Take the elevator and get off at %s
fr: Prendre l’ascenseur et sortir à %s

en: Take the elevator
fr: Prendre l’ascenseur

en: Make a left u-turn onto %s
fr: Faire un demi-tour à gauche sur %s

en: Make a left u-turn
fr: Faire un demi-tour à gauche

en: Make a right u-turn onto %s
fr: Faire un demi-tour à droite sur %s

en: Make a right u-turn
fr: Faire un demi-tour à droite

note: switch back to the sign-in view, and show a toast indicating that verification failed
en: The verification code didn’t match, please try again.
fr: Le code de vérification ne correspond pas, essayez encore une fois.

note: setting the status in session.cancel_message still seems to always give status IO_ERROR
en: Incorrect user name or password
fr: Nom d’utilisateur ou mot de passe incorrect

en: Success
fr: Succès

en: Bad request
fr: Mauvaise requête

en: Object not found
fr: Objet non trouvé

en: Conflict, someone else has just modified the object
fr: Conflit, quelqu’un d’autre vient de modifier l’objet

en: Object has been deleted
fr: L’objet a été supprimé

en: Way or relation refers to non-existing children
fr: Le chemin ou la relation se réfère à des enfants qui n’existent pas

en: General
fr: Général

en: Name
fr: Nom

en: Address
fr: Adresse

en: Opening Hours
fr: Heures d’ouverture

en: Phone
fr: Téléphone

en: Email
fr: Adresse électronique

en: Website
fr: Site web

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Wheelchair Access
fr: Accès aux fauteuils roulants

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Limited
fr: Limité

en: Designated
fr: Réservé

en: Internet Access
fr: Accès à Internet

en: Wired
fr: Filaire

note: Translators: This is the title for a section of POI fields not * belonging to the previous sections ("General", "Contact", "Accessibility").
en: Miscellaneous
fr: Divers

note: Translators: This is the text for the "Wikipedia" link at the end of summaries
en: Wikipedia
fr: Wikipédia

en: Elevation above sea level, in meters
fr: Élévation au-dessus du niveau de la mer, en mètres

en: Takeout
fr: À emporter

en: Only
fr: Uniquement

en: Animism
fr: Animisme

en: Bahá’í
fr: Bahaïsme

en: Buddhism
fr: Bouddhisme

en: Caodaism
fr: Caodaïsme

en: Christianity
fr: Christianisme

en: Confucianism
fr: Confucianisme

en: Hinduism
fr: Hindouisme

en: Jainism
fr: Jainisme

en: Judaism
fr: Judaïsme

en: Multiple Religions
fr: Plusieurs religions

en: Paganism
fr: Paganisme

en: Pastafarianism
fr: Pastafarisme

en: Scientology
fr: Scientologie

en: Shinto
fr: Shintoïsme

en: Sikhism
fr: Sikhisme

en: Spiritualism
fr: Spiritualisme

en: Taoism
fr: Taoïsme

en: Unitarian Universalism
fr: Unitarisme universaliste

en: Voodoo
fr: Vaudou

en: Yazidism
fr: Yézidisme

en: Zoroastrianism
fr: Zoroastrisme

[ctx: dialog heading]
note: set the title and description for adding a POI
en: Add Location
fr: Ajouter un emplacement

en: Add a new location to OpenStreetMap
fr: Ajout un nouvel emplacement à OpenStreetMap

en: Changes successfully submitted
fr: Modifications envoyées

note: Translators: This is the title for a combo box row selected when a * value is not assigned to one in a list of allowed values.
en: Unspecified value
fr: Valeur non spécifiée

en: Street Name
fr: Nom de rue

en: House Number
fr: Numéro de bâtiment

en: ZIP Code
fr: Code postal

en: City
fr: Ville

en: Wikipedia Article
fr: Article Wikipédia

en: Wikidata Tag
fr: Balise Wikidata

en: Load Wikidata tag from article name
fr: Charger la balise Wikidata à partir du nom de l’article

en: Couldn't find Wikidata tag for article
fr: Impossible de trouver la balise Wikidata pour l’article

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aerialway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aerialway
en: Aerialway
fr: Transport aérien par câble

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "aeroway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Aeroway
en: Aeroway
fr: Aviation

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "amenity" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Amenity
en: Amenity
fr: Équipement

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "barrier" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Barrier
en: Barrier
fr: Barrière

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "highway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Highway
en: Road
fr: Route

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "historic" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Historic
en: Historic
fr: Patrimoine

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "leisure" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Leisure
en: Leisure
fr: Loisirs

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "office" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Office
en: Office
fr: Bureau

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "place" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Place
en: Place
fr: Toponymie

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "railway" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Railway
en: Railway
fr: Voie ferrée

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "shop" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Shop
en: Shop
fr: Commerce

note: Translators: This represents the title for places tagged with the * "tourism" OSM tag: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_features#Tourism
en: Tourism
fr: Tourisme

note: Translators: "Other" refers to points-of-interest where we don't have * a known title corresponding to the raw OpenStreetMap tag
en: Other
fr: Autre

en: Funicular station
fr: Station de funiculaire

en: Light rail stop
fr: Arrêt de métro léger

en: Monorail station
fr: Station de monorail

en: Railway station
fr: Gare ferroviaire

en: Subway station
fr: Station de métro

en: Railway halt
fr: Halte ferroviaire

en: Tram stop
fr: Arrêt de tramway

en: Public transportation stop
fr: Arrêt de transports en commun

en: Unnamed place
fr: Emplacement sans nom

en: Clear Entry
fr: Effacer l’entrée

en: Failed to parse Geo URI
fr: Échec à l’analyse de la Geo URI

en: Failed to parse Maps URI
fr: Échec d’analyse de l’URI Maps

en: Coordinates
fr: Coordonnées

[ctx: short distance format string]
note: 300 ft (300 * 12 * 0.0254 m) * Translators: This a format string for showing a distance to a place * is lower than a "quite short" distance. * The "less than" symbol can be substituded with an appropriate one, if * needed (e.g. using the correct direction, or alternative symbol). * The %s should be 
en: < %s
fr: < %s

en: Accuracy
fr: Précision de la position

note: Translators: %s can be "Unknown", "Exact" or "%f km" (or ft/mi/m)
en: Accuracy: %s
fr: Précision de la position : %s

note: since the phone numbers are typically always rendered * left-to-right, insert an explicit LRM char to avoid issues * with phone numbers in international format starting with a + * which is considered a "weak" character to determine Unicode * text direction
en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

note: If a reference to a named floor (named or symbolic) exists * refer to it directly. Translators: * This is a reference to named building floor, using a label * or a code, as "displayed in the elevator"
en: Floor
fr: Étage

en: Floor %s
fr: Étage %s

en: At ground level
fr: Au niveau du sol

note: Translators: * This is a reference to a number of floors above * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor above ground level | %s floors above ground level
fr[0]: %s étage au-dessus du niveau du sol
fr[1]: %s étages au-dessus du niveau du sol

note: Translators: * This is a reference to a number of floors below * ground level. * The %s placeholder is the integer relative number of floors
en: %s floor below ground level | %s floors below ground level
fr[0]: %s étage sous le niveau du sol
fr[1]: %s étages sous le niveau du sol

note: Translators: * The establishment offers customers to purchase meals * (or similar) to be consumed elsewhere
en: Offers takeout
fr: Plats à emporter

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed on-premise.
en: Does not offer takeout
fr: Ne propose pas de plats à emporter

note: Translators: * The establishment only offers customers to purchase * meals (or similar) to be consumed elsewhere. E.g. * there is no seating on-premise for eating/drinking
en: Only offers takeout
fr: Seulement des plats à emporter

en: Opening hours
fr: Heures d’ouverture

note: Translators: * There is public internet access but the particular kind is unknown.
en: Public internet access
fr: Accès public à Internet

note: Translators: * no internet access is offered in a place where * someone might expect it.
en: No internet access
fr: Aucun accès à Internet

note: Translators: * This means a WLAN Hotspot, also known as wireless, wifi or Wi-Fi.
en: Public Wi-Fi
fr: Wi-Fi public

note: Translators: * This means a a place where you can plug in your laptop with ethernet.
en: Wired internet access
fr: Accès internet filaire

note: Translators: * Like internet cafe or library where the computer is given.
en: Computers available for use
fr: Ordinateurs disponibles pour utilisation

note: Translators: * This means there is personnel which helps you in case of problems.
en: Internet assistance available
fr: Assistance internet disponible

en: No toilets available
fr: Toilettes indisponibles

en: Toilets available
fr: Toilettes disponibles

note: Translators: * This means wheelchairs have full unrestricted access.
en: Wheelchair accessible
fr: Accessible aux fauteuils roulants

note: Translators: * This means wheelchairs have partial access (e.g some areas * can be accessed and others not, areas requiring assistance * by someone pushing up a steep gradient).
en: Limited wheelchair accessibility
fr: Accessibilité limitée aux fauteuils roulants

note: Translators: * This means wheelchairs have no unrestricted access * (e.g. stair only access).
en: Not wheelchair accessible
fr: Aucune accessibilité aux fauteuils roulants

note: Translators: * This means that the way or area is designated or purpose built * for wheelchairs (e.g. elevators designed for wheelchair access * only). This is rarely used.
en: Designated for wheelchair users
fr: Accès destiné aux utilisateurs de fauteuils roulants

note: * * Translators: this is a label indicating an altitude below * sea level, where the %s placeholder is the altitude relative * to mean sea level in the "negative direction"
en: %s below sea level
fr: %s sous le niveau de la mer

note: * * Translators: this indicates a place is located at (or very * close to) mean sea level
en: At sea level
fr: Au niveau de la mer

en: Religion:
fr: Religion :

note: Translators: This refers to motorway junction exit (freeway exit)
en: Exit %s
fr: Sortie %s

en: Place not found in OpenStreetMap
fr: Emplacement introuvable sur OpenStreetMap

en: Coordinates in URL are not valid
fr: Les coordonnées dans l’URL ne sont pas valides

en: URL is not supported
fr: L’URL n’est pas prise en charge

en: Amenities
fr: Équipements

en: ATMs
fr: Distributeurs de billets

en: Post Boxes
fr: Boîtes postales

en: Post Offices
fr: Bureaux de poste

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Recycling
fr: Recyclage

en: Toilets
fr: Toilettes

en: Wheelchair-accessible Toilets
fr: Toilettes accessibles aux fauteuils roulants

en: Baggage Lockers
fr: Consignes à bagages

en: Eating & Drinking
fr: Manger et boire

en: Vegan & Vegetarian Restaurants
fr: Restaurants végans et végétariens

en: Fast Food
fr: Restauration rapide

en: Food Courts
fr: Espaces de restauration

en: Cafes
fr: Cafés

en: Ice Cream
fr: Glace

en: Food, Snacks, and Beverage Machines
fr: Distributeurs de nourriture et de boissons

en: Shopping
fr: Faire du shopping

en: Supermarkets
fr: Supermarchés

en: Convenience Stores
fr: Supérettes

en: Shopping Malls
fr: Centres commerciaux

en: Clothes
fr: Vêtements

en: Shoes
fr: Chaussures

en: Electronics
fr: Électronique

en: Alcohol
fr: Alcool

en: Bakeries
fr: Boulangeries

en: Flowers
fr: Fleuristes

en: Gifts
fr: Cadeaux

en: Transportation
fr: Transports

en: Bus & Tram Stops
fr: Arrêts de bus et de tram

en: Train & Subway Stations
fr: Stations de train et de métro

en: Bicycle Parking
fr: Parking à vélos

en: Bicycle Rental
fr: Location de vélos

en: Car Rental
fr: Location de voitures

en: Fuel
fr: Essence

en: EV Charging
fr: Station de charge électrique

en: Healthcare
fr: Santé et soins

en: Clinics
fr: Cliniques

en: Hospitals
fr: Hôpitaux

en: Dentists
fr: Dentistes

en: Accommodation
fr: Hébergements

en: Hotels
fr: Hôtels

en: Hostels
fr: Auberges de jeunesse

en: Bed & Breakfast
fr: Chambres d’hôtes

en: Recreation
fr: Loisirs

en: Parks
fr: Parcs

en: Playgrounds
fr: Terrains de jeux

en: Beaches
fr: Plages

en: Nature Reserves
fr: Réserves naturelles

en: Theme Parks
fr: Parcs à thème

en: Theaters
fr: Théâtres

en: Movie Theaters
fr: Cinémas

en: Night Clubs
fr: Discothèques

en: Museums
fr: Musées

en: Artworks
fr: Œuvres d’art

en: Tourist Information
fr: Informations touristiques

en: Gyms
fr: Salles de sport

en: Outdoor Gyms
fr: Installations sportives de plein air

en: Golf Courses
fr: Terrains de golf

en: From %s to %s
fr: De %s à %s

en: Loading map tiles for printing
fr: Chargement des tuiles de carte pour l’impression

en: You can abort printing if this takes too long
fr: Vous pouvez interrompre l’impression si cela prend trop de temps

en: Abort printing
fr: Interrompre l’impression

note: Translators: this is add via location tooltip
en: Add via location
fr: Ajouter un emplacement intermédiaire

en: From
fr: Depuis

note: Translators: this is remove via location tooltip
en: Remove via location
fr: Supprimer l’emplacement intermédiaire

note: Translators: this is reverse route tooltip
en: Reverse route
fr: Chemin inverse

en: To
fr: Vers

note: Translators: %s is a time expression with the format "%f h" or "%f min"
en: Estimated time: %s
fr: Temps estimé : %s

en: Search
fr: Rechercher

note: Translators: The first string is the name of the city, the second string is the name of the app to add it to
en: Add %s to %s
fr: Ajouter %s à %s

en: Failed to open URI
fr: Échec d’ouverture de l’URI

en: Open with %s
fr: Ouvrir avec %s

en: failed to load file
fr: impossible de charger le fichier

note: Translators: this is a format string indicating walking a certain * distance, with the distance expression being the %s placeholder
en: Walk %s
fr: Marcher %s

note: Translators: this a format string indicating arriving at the * destination of journey with the arrival address and transit * stop as the format parameter
en: Arrive at %s
fr: Arrivée à %s

note: Translators: this a format string indicating departing from the * destination of journey with the departure address and transit * stop as the format parameter
en: Start at %s
fr: Départ de %s

en: Hide intermediate stops and information
fr: Masquer les arrêts et informations intermédiaires

en: Hide walking instructions
fr: Masquer les instructions de marche à pied

en: Show intermediate stops and information
fr: Afficher les arrêts et informations intermédiaires

en: Show walking instructions
fr: Montrer les instructions de marche à pied

en: Load earlier alternatives
fr: Charger les alternatives précédentes

en: Load later alternatives
fr: Charger les alternatives suivantes

en: No earlier alternatives found.
fr: Aucune alternative précédente trouvée.

en: No later alternatives found.
fr: Aucune alternative suivante trouvée.

[ctx: month-day-date]
note: * Translators: this is a format string giving the equivalent to * "may 29" according to the current locale's convensions.
en: %b %e
fr: %e %b

note: translators: this is an indication for a trip duration, * where the duration is an exact number of hours (i.e. no * minutes part), using plural forms as appropriate
en: %s hour | %s hours
fr[0]: %s heure
fr[1]: %s heures

note: translators: this is an indication for a trip duration * where the duration contains an hour and minute part, it's * pluralized on the hours part
en: %s:%s hour | %s:%s hours
fr[0]: %s:%s heure
fr[1]: %s:%s heures

en: Around the clock
fr: 24 h/24

en: From sunrise to sunset
fr: Du lever au coucher du soleil

[ctx: day interval list]
note: Translators: * This represents a format string consisting of two day interval * specifications. * For example: * Mo-Fr,Sa * where the "Mo-Fr" and "Sa" parts are replaced by the %s * place holder. * The separator (,) could be replaced with a translated variant or * a phrase if appropriate.
en: %s,%s
fr: %s, %s

[ctx: day interval list]
note: Translators: * This represents a format string consisting of three day interval * specifications. * For example: * Mo-We,Fr,Su * where the "Mo-We", "Fr", and "Su" parts are replaced by the * %s place holder. * The separator (,) could be replaced with a translated variant or * a phrase if appropriate
en: %s,%s,%s
fr: %s, %s, %s

en: Every day
fr: Tous les jours

[ctx: day range]
note: Translators: * This represents a range of days with a starting and ending day.
en: %s-%s
fr: %s — %s

en: Public holidays
fr: Jours fériés

en: School holidays
fr: Vacances scolaires

en: not open
fr: fermé

[ctx: time interval]
note: Translators: * This is a time interval with a starting and an ending time. * The time values are represented by the %s place holders and * appropriate white spacing or connecting phrases can be set by the * translation as needed. The order of the arguments can be rearranged * using the %n$s syntax.
en: %s-%s
fr: %s — %s

en: Bahá'í
fr: Bahaïsme

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Unknown
fr: Inconnue

note: Translators: Accuracy of user location information
en: Exact
fr: Exacte

note: Translators: This is a distance measured in miles
en: %s mi
fr: %s miles

note: Translators: This is a distance measured in feet
en: %s ft
fr: %s pieds

note: Translators: This is a distance measured in kilometers
en: %s km
fr: %s km

note: Translators: This is a distance measured in meters
en: %s m
fr: %s m
