gnome-menus - en to be@latin translation catalogue (57 entries)

en: Universal Access
be@latin: Universalny dostup

en: Universal Access Settings
be@latin: Nałady ŭniversalnaha dostupu

en: Accessories
be@latin: Aksesuary

en: Desktop accessories
be@latin: Aksesuary stała

en: Applications
be@latin: Aplikacyi

en: Personal preferences and administration settings
be@latin: Asabistyja i administracyjnyja nałady

en: System
be@latin: Systema

en: Programming
be@latin: Prahramavańnie

en: Tools for software development
be@latin: Pryłady prahramavańnia

en: Education
be@latin: Adukacyja

en: Games
be@latin: Hulni

en: Games and amusements
be@latin: Hulni j zabavy

en: Graphics
be@latin: Hrafika

en: Graphics applications
be@latin: Hrafičnyja aplikacyi

en: Hardware
be@latin: Aparatura

en: Settings for several hardware devices
be@latin: Niekatoryja aparaturnyja nałady

en: Internet and Network
be@latin: Internet i sietka

en: Network-related settings
be@latin: Sietkavyja nałady

en: Programs for Internet access such as web and email
be@latin: Prahramy dla internetu

en: Look and Feel
be@latin: Vyhlad

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
be@latin: Nałady vyhladu j pavodzinaŭ

en: Multimedia menu
be@latin: Multymedyi

en: Sound & Video
be@latin: Aŭdyjo j videa

en: Office
be@latin: Ofis

en: Office Applications
be@latin: Ofisnyja prahramy

en: Applications that did not fit in other categories
be@latin: Prahramy, jakija nie ŭvajšli ŭ inšyja kategoryi

en: Other
be@latin: Inšyja

en: Personal
be@latin: Asabistaje

en: Personal settings
be@latin: Asabistyja nałady

en: Personal preferences
be@latin: Asabistyja nałady

en: Preferences
be@latin: Nałady

en: Universal access related preferences
be@latin: Nałady dla ŭniversalnaha dostupu

en: Personal preferences and settings
be@latin: Asabistyja nałady

en: System settings
be@latin: Systemnyja nałady

en: Administration
be@latin: Administravańnie

en: Change system-wide settings (affects all users)
be@latin: Źmiani systemnyja nałady (upłyvaje na ŭsich karystalnikaŭ)

en: System Tools
be@latin: Systemnaje pryładździe

en: System configuration and monitoring
be@latin: Manitorynh i kanfihuracyja systemy

en: Menu Editor
be@latin: Redaktar menu

en: Edit Menus
be@latin: Madyfikuje menu

en: _Applications:
be@latin: _Aplikacyi:

en: _Defaults
be@latin: _Zmoŭčanaje

en: _Menus:
be@latin: _Menu:

en: Name
be@latin: Nazva

en: Show
be@latin: Pakažy

en: Cannot find home directory: not set in /etc/passwd and no value for $HOME in environment
be@latin: Niemahčyma znajści chatniaj tečki: jana nie akreślenaja ŭ /etc/passwd, a vartaść źmiennaj asiarodździa $HOME nia vyznačanaja

en: Menu file
be@latin: Fajł menu

en: MENU_FILE
be@latin: FAJŁ_MENU

en: Monitor for menu changes
be@latin: Adsočka źmienaŭ menu

en: Include <Exclude>d entries
be@latin: Uklučna z <Vyklučanymi> elementami

en: Include NoDisplay=true entries
be@latin: Uklučna ź nie pakazanymi elementami (NoDisplay=true)

en: Invalid desktop file ID
be@latin: Niapravilny ID fajłu stała

en: [Invalid Filename]
be@latin: [Niapravilnaja nazva fajłu]

en:  <excluded>
be@latin:  <vyklučanaje>

en: 
    
    
    ==== Menu changed, reloading ====
be@latin: 
    
    
    ==== Menu źmianiłasia, zahružajecca znoŭ ====

en: Menu tree is empty
be@latin: Dreva menu pustoje

en: - test GNOME's implementation of the Desktop Menu Specification
be@latin: – testuje zaimplementavanuju ŭ GNOME Specyfikacyju menu stała
