gnome-menus - en to gv translation catalogue (35 entries)

en: Sound & Video
gv: Sheean & feeshan

en: Education
gv: Ynsagh

en: Games
gv: Gammanyn

en: Games and amusements
gv: Gammanyn as gaihyn

en: Graphics
gv: Graafaghyn

en: Graphics applications
gv: Claaghyn graafagh

en: Hardware
gv: Yiarnrey

en: Internet and Network
gv: Eddyr-voggyl as toilley reddyn

en: Network-related settings
gv: Reighyn son eddyrvoagle as toilley reddyn

en: Look and Feel
gv: Jeaghyn as

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
gv: Reighyn mychoine yn aght ta'n Desktop jeaghyn as yn ymmyrkey.

en: Internet
gv: Eddyr-voggyl

en: Programs for Internet access such as web and email
gv: Claaghyn son yn eddyrvoagle gorrish email as yn eddyr-voggyl

en: Office
gv: Oik

en: Office Applications
gv: Claaghyn Oik

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
gv: Persoonagh

en: Personal settings
gv: Reighyn persoonagh

en: Administration
gv: Reirey

en: Personal preferences
gv: Reighyn Persoonagh ed

en: Preferences
gv: Reighyn ed's

en: System settings
gv: Reighyn System

en: System Tools
gv: Claaghyn system

en: System configuration and monitoring
gv: Caghlaaghyn System as

en: Accessories
gv: Claaghyn

en: Applications
gv: Claaghyn

en: Personal preferences and administration settings
gv: Reighyn persoonagh as Reighyn reirey

en: Applications that did not fit in other categories
gv: Cha row yn claaghyn goll stiagh ayns

en: Other
gv: Elley

en: Menu Editor
gv: Caghlaaghyn Menu

en: Edit Menus
gv: Caghlaa yn menu

en: _Applications:
gv: _Claaghyn:

en: _Menus:
gv: _Menu:

note: Translators: %s is the version number
en: Simple Menu Editor %s
gv: Caghlaaredey menu aashagh %s

en: Name
gv: Ennym

en: Show
gv: Soilshaghey
