gnome-menus - en to nds translation catalogue (54 entries)

en: Multimedia menu
nds: Multimedia

en: Sound & Video
nds: Ton un Bild

en: Programming
nds: Programmeeren

en: Tools for software development
nds: Hölpprogrammen to'r Programmkonstruktschoon

en: Education
nds: Erteken

en: Games
nds: Speelen

en: Games and amusements
nds: Speel un Spoos

en: Graphics
nds: Grafik

en: Graphics applications
nds: Grafikprogramme

en: Settings for several hardware devices
nds: Instellens för unnerscheedliche Hardware

en: Internet and Network
nds: Innernet un Netwark

en: Network-related settings
nds: Netwarksinstellens

en: Look and Feel
nds: Utsehn

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
nds: Instellensstüern vun Schrievdiskverhollen un -utsehn

en: Internet
nds: Innernet

en: Programs for Internet access such as web and email
nds: Programme för Innernettogrip as Net un E-Post

en: Office
nds: Kontor

en: Office Applications
nds: Kontorprogramme

en: Personal
nds: Persönlich

en: Personal settings
nds: Persönliche Instellens

en: Administration
nds: Verwaltens

en: Change system-wide settings (affects all users)
nds: Systemwiete Instellens ännern (Geiht all Bruker wat an)

en: Personal preferences
nds: Persönliche Instellens

en: Preferences
nds: Instellens

en: System settings
nds: Systeminstellens

en: System Tools
nds: Systemprogramme

en: System configuration and monitoring
nds: Systemkonfiguratschoon un Oppassens

en: Universal Access
nds: Togrip in'n Groten un Ganzen

en: Universal Access Settings
nds: Togripinstellens in'n Groten un Ganzen

en: Accessories
nds: Tobehör

en: Desktop accessories
nds: Schrievdisk Tobehör

en: Applications
nds: Programme

en: Personal preferences and administration settings
nds: Persönliche Vorleeben un administrative Instellens

en: Applications that did not fit in other categories
nds: Programme de keene Schieblade passen

en: Other
nds: Annere

en: Menu Editor
nds: Menüverwaltens

en: Edit Menus
nds: Menüs bewarken

en: _Applications:
nds: _Programme:

en: _Defaults
nds: _Standard

en: _Menus:
nds: _Menüs:

note: Translators: %s is the version number
en: Simple Menu Editor %s
nds: Menü Verwaltens %s

en: Name
nds: Naam

en: Show
nds: Opwiesen

en: Cannot find home directory: not set in /etc/passwd and no value for $HOME in environment
nds: Kann dat eegen Verteeknis nich finnen: wedder in /etc/passwd noch in $HOME als Wert gesetzt

en: Menu file
nds: Menüdatei

en: Monitor for menu changes
nds: Menüanpassens oppassen

en: Include <Exclude>d entries
nds: Föge <Exclude>d Indräge in

en: Include NoDisplay=true entries
nds: Föge NoDisplay=true Indräge hento

en: Invalid desktop file ID
nds: Falsche Schrievdiskdatei ID

en: [Invalid Filename]
nds: [Falscher Dateinaam]

en:  <excluded>
nds:  <utsluten>

en: 
    
    
    ==== Menu changed, reloading ====
nds: 
    
    
    ==== Menü is ännert worrn, lade nüe ====

en: Menu tree is empty
nds: Menüstruktur is leer

en: - test GNOME's implementation of the Desktop Menu Specification
nds: - GNOME's Umsetten vun de Schrievdiskspezifikatschoon vorknüppen
