gnome-menus - en to is translation catalogue (25 entries)

en: Sound & Video
is: Hljóð og mynd

en: Multimedia menu
is: Margmiðlun

en: Programming
is: Forritun

en: Tools for software development
is: Þróunarverkfæri

en: Education
is: Menntun

en: Games
is: Leikir

en: Games and amusements
is: Leikir og skemmtun

en: Graphics
is: Myndefni

en: Graphics applications
is: Myndefnisforrit

en: Programs for Internet access such as web and email
is: Forrit til að nálgast netið eins og vefinn og tölvupóst

en: Office
is: Skrifstofa

en: Office Applications
is: Skrifstofuforrit

en: System Tools
is: Kerfistól

en: System configuration and monitoring
is: Kerfisstillingar og vöktun

en: Universal Access
is: Altækur aðgangur

en: Universal Access Settings
is: Stillingar fyrir altækan aðgang

en: Accessories
is: Aukahlutir

en: Desktop accessories
is: Aukahlutir fyrir skjáborð

en: Applications
is: Forrit

en: Other
is: Annað

en: Applications that did not fit in other categories
is: Forrit sem passa ekki í aðra flokka

en: Utilities
is: Nytjatól

en: Small but useful GNOME tools
is: Lítil en nytsamleg GNOME-verkfæri

en: Web Applications
is: Vefforrit

en: Applications and sites saved from Web
is: Forrit og vefsvæði sem hafa verið vistuð af vefnum
