metronome master - en to cs translation catalogue (19 entries)

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

[ctx: shortcut window]
en: Quit
cs: Ukončit

[ctx: shortcut window]
en: Tap
cs: Ťuknout

en: _Keyboard Shortcuts
cs: K_lávesové zkratky

en: _About Metronome
cs: O aplikaci _Metronom

en: TAP
cs: ŤUK

en: Metronome
cs: Metronom

en: Keep the tempo
cs: Udržujte tempo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
cs: takt;úder;údery;údery za minutu;úderů za minutu;bpm;minuta;rytmus;do rytmu;klepání;poklepávání;ťukání;vyťukávat;vyťukávání;tempo;

en: Default window width
cs: Výchozí šířka okna

en: Default window height
cs: Výchozí výška okna

en: Default window maximized behaviour
cs: Výchozí stav maximalizace okna

en: Default beats per bar
cs: Výchozí počet úderů na takt

en: Default beats per minute
cs: Výchozí počet úderů za minutu

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
cs: Metronom vám odklepává rytmus, stačí mu udat takt a tempo.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
cs: Můžete také nechat aplikaci tempo odhadnou podle vašeho ťukání.

en: Main window
cs: Hlavní okno

en: Main window, narrow and running
cs: Hlavní okno, zúžené s běžícím metronomem
