metronome master - en to da translation catalogue (19 entries)

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelle

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
da: Vis genveje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Tap
da: Slag

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _About Metronome
da: _Om Metronom

en: TAP
da: Slag

en: Metronome
da: Metronom

en: Keep the tempo
da: Hold takten

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
da: Takt;Slag;BPM;Minut;Rytme;Tap;Tempo;Metronom;

en: Default window width
da: Vindues standardbredde

en: Default window height
da: Vindues standardhøjde

en: Default window maximized behaviour
da: Standardopførsel for maksimeret vindue

en: Default beats per bar
da: Antal taktslag per takt som standard

en: Default beats per minute
da: Antal taktslag per minut

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
da: Metronom holder rytmen for dig. Du skal blot fortælle programmet hvilken taktart, du vil have, og antal taktslag per minut.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
da: Du kan også selv tromme rytmen, og programmet gætter antallet af slag per minut.

en: Main window
da: Hovedvindue

en: Main window, narrow and running
da: Hovedvindue, smalt og kørende
