metronome master - en to es_ES translation catalogue (19 entries)

[ctx: shortcut window]
en: General
es_ES: <b>General</b>

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
es_ES: Mostrar atajos

[ctx: shortcut window]
en: Quit
es_ES: Salir

[ctx: shortcut window]
en: Tap
es_ES: Tocar

en: _Keyboard Shortcuts
es_ES: Atajos del _teclado

en: _About Metronome
es_ES: Acerca _de Metrónomo

en: TAP
es_ES: PULSAR

en: Metronome
es_ES: Metrónomo

en: Keep the tempo
es_ES: Mantener el ritmo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
es_ES: Compás;Golpe;Golpes;BPM;Medida;Minuto;Ritmo;Pulsar;Tempo;

en: Default window width
es_ES: Anchura predeterminada de la ventana

en: Default window height
es_ES: Altura predeterminada de la ventana

en: Default window maximized behaviour
es_ES: Comportamiento predeterminado al maximizar la ventana

en: Default beats per bar
es_ES: Golpes predeterminados por compás

en: Default beats per minute
es_ES: Golpes predeterminados por minuto

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
es_ES: Metrónomo marca el ritmo por usted. Solo necesita indicarle el tipo de compás requerido y los golpes por minuto.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
es_ES: También puede tocar para que la aplicación adivine los golpes por minuto requeridos.

en: Main window
es_ES: Ventana principal

en: Main window, narrow and running
es_ES: Ventana principal, estrecha y en ejecución
