metronome master - en to fi translation catalogue (29 entries)

en: Metronome
fi: Metronomi

en: Keep the tempo
fi: Säilytä tahti

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
fi: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;tahti;rytmi;

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
fi: Metronomi muodostaa sinulle tahdin vaaditun tahtilajin mukaisesti.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
fi: Voit myös napauttaa, jolloin sovellus arvaa vaaditun tahdin.

en: Main window
fi: Pääikkuna

en: Main window, narrow and running
fi: Pääikkuna, kapea ja käynnissä

en: Default window width
fi: Ikkunan oletusleveys

en: Default window height
fi: Ikkunan oletuskorkeus

en: Default window maximized behaviour
fi: Ikkunan suurennetun tilan oletustoiminta

en: Default beats per bar
fi: Oletusarvoinen biittiä per palkki

en: Default beats per minute
fi: Oletusarvoinen biittiä per minuutti

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Tap
fi: Napauta

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
fi: Toista/keskeytä

en: Play
fi: Toista

en: Pause
fi: Keskeytä

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _About Metronome
fi: _Tietoja - Metronomi

en: 2/4 Time
fi: 2/4 aika

en: 3/4 Time
fi: 3/4 aika

en: 4/4 Time
fi: 4/4 aika

en: 6/8 Time
fi: 6/8 aika

en: Increase BPM
fi: Lisää tahtia

en: Decrease BPM
fi: Vähennä tahtia

en: TAP
fi: NAPAUTA

en: Main Menu
fi: Päävalikko
