metronome master - en to fr translation catalogue (27 entries)

en: Metronome
fr: Métronome

en: Keep the tempo
fr: Gardez le tempo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
fr: Mesure;Battement;Battements;BPM;Mesurer;Minute;Rythme;Taper;Battre;Tempo;

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
fr: Métronome bat le rythme pour vous, il vous suffit de lui indiquer la signature temps et les battements par minute.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
fr: Vous pouvez également taper pour laisser l’application deviner le nombre de battements par mesure requis.

en: Main window
fr: Fenêtre principale

en: Main window, narrow and running
fr: Fenêtre principale, étroite et en cours d’utilisation

en: Default window width
fr: Largeur par défaut de la fenêtre

en: Default window height
fr: Hauteur par défaut de la fenêtre

en: Default window maximized behaviour
fr: Comportement maximisé par défaut de la fenêtre

en: Default beats per bar
fr: Battements par mesure par défaut

en: Default beats per minute
fr: Battements par minute par défaut

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fr: Afficher les raccourcis

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: shortcut window]
en: Tap
fr: Taper

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
fr: Jouer / Pause

en: Play
fr: Jouer

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _About Metronome
fr: À _propos de Métronome

en: 2/4 Time
fr: Mesure en 2/4

en: 3/4 Time
fr: Mesure en 3/4

en: 4/4 Time
fr: Mesure en 4/4

en: 6/8 Time
fr: Mesure en 6/8

en: Increase BPM
fr: Augmenter les BPM

en: Decrease BPM
fr: Diminuer les BPM

en: Main Menu
fr: Menu principal
