metronome master - en to fur translation catalogue (19 entries)

[ctx: shortcut window]
en: General
fur: Gjenerâl

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fur: Mostre scurtis

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fur: Jes

[ctx: shortcut window]
en: Tap
fur: Batuce

en: _Keyboard Shortcuts
fur: _Scurtis tastiere

en: _About Metronome
fur: _Informazions su Metronom

en: TAP
fur: BATUÇÂ

en: Metronome
fur: Metronom

en: Keep the tempo
fur: Ten il timp

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
fur: Sbare;Spere;Pendul;Bati;Batude;Batudis;BPM;Misure;Minût;Ritmi;Batuçâ;Timp;

en: Default window width
fur: Largjece predefinide dal barcon

en: Default window height
fur: Altece predefinide dal barcon

en: Default window maximized behaviour
fur: Compuartament predefinît dal barcon slargjât

en: Default beats per bar
fur: Batudis predefinidis par spere

en: Default beats per minute
fur: Batudis predefinidis par minût

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
fur: Metronom al bat il ritmi par te, ti baste dîsi la firme temporâl necessarie e lis batudis par minût.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
fur: Tu puedis ancje batuçâ par fâi induvinâ lis batudis par minût desideradis.

en: Main window
fur: Barcon principâl

en: Main window, narrow and running
fur: Barcon principâl, stret e in esecuzion
