metronome master - en to gl translation catalogue (19 entries)

[ctx: shortcut window]
en: General
gl: Xeral

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
gl: Mostrar atallos

[ctx: shortcut window]
en: Quit
gl: Saír

[ctx: shortcut window]
en: Tap
gl: Pulso

en: _Keyboard Shortcuts
gl: _Atallos de teclado

en: _About Metronome
gl: _Sobre Metrónomo

en: TAP
gl: PULSO

en: Metronome
gl: Metrónomo

en: Keep the tempo
gl: Manter o tempo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
gl: Barra;Pulso;Pulsos;BPM;Medición;Minuto;Ritmo;Tap;Tempo;

en: Default window width
gl: Ancho predeterminado da xanela

en: Default window height
gl: Alto predeterminado da xanela

en: Default window maximized behaviour
gl: Comportamento predeterminada da xanela maximizada

en: Default beats per bar
gl: Pulsos predeterminados por barra

en: Default beats per minute
gl: Pulsos predeterminados por minuto

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
gl: O Metrónomo marca pulsos de ritmo para vostede, só ten que dicirlle a sinatura de tempo requirida e os pulsos por minuto.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
gl: Tamén pode pulsar para que a aplicación adiviñe os pulsos requiridos por minuto.

en: Main window
gl: Xanela principal

en: Main window, narrow and running
gl: Xanela principal, estreita e en execución
