metronome master - en to hr translation catalogue (19 entries)

[ctx: shortcut window]
en: General
hr: Općenito

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
hr: Prikaži prečace

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hr: Zatvori

[ctx: shortcut window]
en: Tap
hr: Dodirni

en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Prečaci tipkovnice

en: _About Metronome
hr: _O Metronomu

en: TAP
hr: DODIRNI

en: Metronome
hr: Metronom

en: Keep the tempo
hr: Zadržite tempo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
hr: Takt;Otkucaj;Otkucaji;BPM;Mjera;Minuta;Ritam;Dodirni;Tempo;

en: Default window width
hr: Zadana širina prozora

en: Default window height
hr: Zadana visina prozora

en: Default window maximized behaviour
hr: Zadano ponašanje uvećanja prozora

en: Default beats per bar
hr: Zadani broj otkucaja po taktu

en: Default beats per minute
hr: Zadani broj otkucaja u minuti

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
hr: Metronom otkucava ritam, jednostavno mu zadajte željeni vremenski raspon i broj otkucaja u minuti.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
hr: Možete dodirnuti Metronom kako bi pogodio potrebne otkucaje u minuti.

en: Main window
hr: Glavni prozor

en: Main window, narrow and running
hr: Glavni prozor, uzak i pokrenut
