metronome master - en to hu translation catalogue (19 entries)

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Tap
hu: Kopogás

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _About Metronome
hu: A Metronóm _névjegye

en: TAP
hu: KOPOGÁS

en: Metronome
hu: Metronóm

en: Keep the tempo
hu: A tempó tartása

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
hu: Ütem;Ütés;BPM;Mérés;Perc;Ritmus;Kopogás;Tempó;

en: Default window width
hu: Alapértelmezett ablakszélesség

en: Default window height
hu: Alapértelmezett ablakmagasság

en: Default window maximized behaviour
hu: Maximalizált ablak alapértelmezett viselkedése

en: Default beats per bar
hu: Alapértelmezett ütések ütemenként

en: Default beats per minute
hu: Alapértelmezett ütések percenként

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
hu: A Metronóm üti Önnek a ritmust, egyszerűen csak meg kell mondania neki a kívánt ütemmértéket és a percenkénti ütemeket.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
hu: Kopoghat is ahhoz, hogy az alkalmazás kitalálja a kívánt percenkénti ütésszámot.

en: Main window
hu: Főablak

en: Main window, narrow and running
hu: Főablak, keskeny és fut
