metronome master - en to id translation catalogue (29 entries)

en: Metronome
id: Metronom

en: Keep the tempo
id: Pertahankan tempo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
id: Bar;Ketukan; Ketukan;BPM;Ukur;Menit;Ritme;Ketuk;Tempo;

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
id: Metronom megetuk ritme untuk Anda, Anda hanya perlu memberi tahu tanda waktu yang diperlukan dan ketukan per menit.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
id: Anda juga dapat mengetuk untuk membiarkan aplikasi menebak ketukan yang diperlukan per menit.

en: Main window
id: Jendela utama

en: Main window, narrow and running
id: Jendela utama, sempit dan berjalan

en: Default window width
id: Lebar jendela bawaan

en: Default window height
id: Tinggi jendela bawaan

en: Default window maximized behaviour
id: Perilaku bawaan jendela dimaksimalkan

en: Default beats per bar
id: Ketukan bawaan per bar

en: Default beats per minute
id: Ketukan bawaan per menit

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
id: Tampilkan Pintasan

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Tap
id: Ketuk

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
id: Putar/Jeda

en: Play
id: Putar

en: Pause
id: Jeda

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _About Metronome
id: Tent_ang Metronom

en: 2/4 Time
id: Ketukan 2/4

en: 3/4 Time
id: Ketukan 3/4

en: 4/4 Time
id: Ketukan 4/4

en: 6/8 Time
id: Ketukan 6/8

en: Increase BPM
id: Naikkan BPM

en: Decrease BPM
id: Turunkan BPM

en: TAP
id: KETUK

en: Main Menu
id: Menu Utama
