metronome master - en to it translation catalogue (27 entries)

en: Metronome
it: Metronomo

en: Keep the tempo
it: Tieni il tempo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
it: Battuta;Battito;Battiti;BPM;Misura;Minuto;Ritmo;Tap;Tempo;

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
it: Metronomo tiene il ritmo per te, bisogna solo dirgli l'indicazione di tempo e i battiti al minuto.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
it: Si può anche fare tap a ritmo su un apposito pulsante e lasciare che sia l'applicazione a individuare i battiti al minuto corrispondenti.

en: Main window
it: Finestra principale

en: Main window, narrow and running
it: Finestra principale, stretta e in esecuzione

en: Default window width
it: Larghezza predefinita della finestra

en: Default window height
it: Altezza predefinita della finestra

en: Default window maximized behaviour
it: Comportamento predefinito di massimizzazione della finestra

en: Default beats per bar
it: Numero predefinito di battiti per battuta

en: Default beats per minute
it: Numero predefinito di battiti al minuto

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
it: Mostra scorciatoie

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esce

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
it: Riproduci/Pausa

en: Play
it: Riproduci

en: Pause
it: Pausa

en: _Keyboard Shortcuts
it: _Scorciatoie da tastiera

en: _About Metronome
it: _Informazioni su Metronomo

en: 2/4 Time
it: Tempo 2/4

en: 3/4 Time
it: Tempo 3/4

en: 4/4 Time
it: Tempo 4/4

en: 6/8 Time
it: Tempo 6/8

en: Increase BPM
it: Aumenta i bpm

en: Decrease BPM
it: Riduce i bpm

en: Main Menu
it: Menù principale
