metronome master - en to pt translation catalogue (29 entries)

en: Metronome
pt: Metrónomo

en: Keep the tempo
pt: Mantenha o ritmo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
pt: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;Compasso;Batida;Batidas;Medida;Minuto;Ritmo;Tocar;Andamento;

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
pt: O Metrónomo bate o ritmo por si, basta dizer-lhe o compasso e as batidas por minuto.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
pt: Também pode tocar para deixar a aplicação adivinhar as batidas necessárias por minuto.

en: Main window
pt: Janela principal

en: Main window, narrow and running
pt: Janela principal, estreita e em execução

en: Default window width
pt: Largura predefinida da janela

en: Default window height
pt: Altura predefinida da janela

en: Default window maximized behaviour
pt: Comportamento predefinido da janela maximizada

en: Default beats per bar
pt: Número predefinido de batidas por barra

en: Default beats per minute
pt: Número predefinido de batidas por minuto

[ctx: shortcut window]
en: General
pt: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pt: Mostrar atalhos

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: shortcut window]
en: Tap
pt: Tocar

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
pt: Reproduzir/Pausa

en: Play
pt: Reproduzir

en: Pause
pt: Pausa

en: _Keyboard Shortcuts
pt: _Teclas de atalho

en: _About Metronome
pt: _Acerca do Metrónomo

en: 2/4 Time
pt: 2/4 Tempo

en: 3/4 Time
pt: 3/4 Tempo

en: 4/4 Time
pt: 4/4 Tempo

en: 6/8 Time
pt: 6/8 Tempo

en: Increase BPM
pt: Aumentar as BPM

en: Decrease BPM
pt: Diminuir as BPM

en: TAP
pt: TOCAR

en: Main Menu
pt: Menu principal
