metronome master - en to pt_BR translation catalogue (17 entries)

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pt_BR: Mostra os atalhos

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt_BR: Sai

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de _teclado

en: _About Metronome
pt_BR: _Sobre o Metrônomo

en: Metronome
pt_BR: Metrônomo

en: Keep the tempo
pt_BR: Mantenha o ritmo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
pt_BR: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;Compasso;Batida;Batidas;Medida;Minuto;Ritmo;Tap;Andamento;

en: Default window width
pt_BR: Largura padrão da janela

en: Default window height
pt_BR: Altura padrão da janela

en: Default window maximized behaviour
pt_BR: Comportamento maximizado padrão da janela

en: Default beats per bar
pt_BR: Batidas por compasso padrão

en: Default beats per minute
pt_BR: Batidas por minuto padrão

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
pt_BR: Metrônomo bate o ritmo para você, você só precisa falar para ele a divisão do compasso e batidas por minuto.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
pt_BR: Você também pode usar o tap para deixar o aplicativo adivinhar as batidas por minuto necessárias.

en: Main window
pt_BR: Janela principal

en: Main window, narrow and running
pt_BR: Janela principal, estreita e em execução
