metronome master - en to ru translation catalogue (29 entries)

en: Metronome
ru: Метроном

en: Keep the tempo
ru: Сохраняйте темп

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
ru: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;такт;ритм;удары;бит;минута;темп;

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
ru: Метроном отбивает ритм за вас, вам просто нужно указать нужный тактовый размер и число ударов в минуту.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
ru: Вы также можете понажимать на кнопку, чтобы приложение угадало необходимое количество ударов в минуту.

en: Main window
ru: Главное окно

en: Main window, narrow and running
ru: Главное окно, узкое и работающее

en: Default window width
ru: Ширина окна по умолчанию

en: Default window height
ru: Высота окна по умолчанию

en: Default window maximized behaviour
ru: Поведение по максимизации окна по умолчанию

en: Default beats per bar
ru: Ударов на такт по умолчанию

en: Default beats per minute
ru: Ударов в минуту по умолчанию

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Общие

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ru: Показать комбинации клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ru: Закрыть

[ctx: shortcut window]
en: Tap
ru: Нажать

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
ru: Запуск / Пауза

en: Play
ru: Запуск

en: Pause
ru: Пауза

en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Комбинации клавиш

en: _About Metronome
ru: _О приложении

en: 2/4 Time
ru: Тактовый размер 2/4

en: 3/4 Time
ru: Тактовый размер 3/4

en: 4/4 Time
ru: Тактовый размер 4/4

en: 6/8 Time
ru: Тактовый размер 6/8

en: Increase BPM
ru: Ускорить темп

en: Decrease BPM
ru: Замедлить темп

en: TAP
ru: Нажать

en: Main Menu
ru: Главное меню
