metronome master - en to uk translation catalogue (29 entries)

en: Metronome
uk: Метроном

en: Keep the tempo
uk: Зберігайте ритм

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
uk: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;ритм;біт;такт;вимірювання;хвилина;темп;

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
uk: «Метроном» відбиває для вас ритм. Вам достатньо вказати програмі належний проміжок часту і кількість бітів на хвилину.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
uk: Крім того, ви можете вказати ритм тактильно, надавши програмі змогу вгадати потрібне значення бітів на хвилину.

en: Main window
uk: Головне вікно

en: Main window, narrow and running
uk: Головне вікно, вузьке, програму запущено

en: Adrien Plazas
uk: Адріен Плацас

en: Default window width
uk: Типова ширина вікна програми

en: Default window height
uk: Типова висота вікна програми

en: Default window maximized behaviour
uk: Типова поведінка щодо максимізації вікна

en: Default beats per bar
uk: Типова кількість бітів на такт

en: Default beats per minute
uk: Типова кількість бітів на хвилину

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальне

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
uk: Показати клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: shortcut window]
en: Tap
uk: Натисніть

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
uk: Пуск/Пауза

en: Play
uk: Пуск

en: Pause
uk: Пауза

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: _About Metronome
uk: _Про «Метроном»

en: 2/4 Time
uk: 2/4

en: 3/4 Time
uk: 3/4

en: 4/4 Time
uk: 4/4

en: 6/8 Time
uk: 6/8

en: Increase BPM
uk: Зменшити темп

en: Decrease BPM
uk: Збільшити темп

en: Main Menu
uk: Головне меню
