metronome master - en to he translation catalogue (30 entries)

en: Metronome
he: מטרונום

en: Keep the tempo
he: לשמור על קצב

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
he: תיבה;פעימה;קצב;פעימות;פעמן;

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
he: מטרונום שומר על קצב בשבילך, עליך להגיד לו את חותמת השעה הנחוצה ואת הפעימות לדקה.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
he: אפשר גם להקיש כדי לאפשר ליישום לנחש את הפעימות לדקה הנחוצות.

en: Main window
he: חלון ראשי

en: Main window, narrow and running
he: חלון ראשי, צר ופעיל

en: Adrien Plazas
he: אדריין פלזאס

en: Default window width
he: רוחב החלון כברירת מחדל

en: Default window height
he: גובה החלון כברירת מחדל

en: Default window maximized behaviour
he: התנהגות חלון מוגדל כברירת מחדל

en: Default beats per bar
he: פעימות לתיבה כברירת מחדל

en: Default beats per minute
he: פעימות לדקה כברירת מחדל

[ctx: shortcut window]
en: General
he: כללי

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
he: הצגת קיצורי מקלדת

[ctx: shortcut window]
en: Quit
he: יציאה

[ctx: shortcut window]
en: Tap
he: נקישה

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
he: ניגון/השהיה

en: Play
he: ניגון

en: Pause
he: השהיה

en: _Keyboard Shortcuts
he: קי_צורי מקלדת

en: _About Metronome
he: _על המטרונום

en: 2/4 Time
he: מקצב ‎2/4

en: 3/4 Time
he: מקצב ‎3/4

en: 4/4 Time
he: מקצב ‏4/4

en: 6/8 Time
he: מקצב ‎6/8

en: Increase BPM
he: הגדלת BPM

en: Decrease BPM
he: הקטנת BPM

en: TAP
he: נקישה

en: Main Menu
he: תפריט ראשי
