metronome master - en to nl translation catalogue (19 entries)

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
nl: Sneltoetsen tonen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Tap
nl: Tikken

en: _Keyboard Shortcuts
nl: _Sneltoetsen

en: _About Metronome
nl: _Over Metronoom

en: TAP
nl: TIK

en: Metronome
nl: Metronoom

en: Keep the tempo
nl: Behoud het tempo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
nl: Bar;Maat;Slag;Beat;Beats;BPM;Maat;Meten;Minuut;Minute;Ritme;Tik;Tempo;

en: Default window width
nl: Standaardvensterbreedte

en: Default window height
nl: Standaardvensterhoogte

en: Default window maximized behaviour
nl: Standaardgedrag van gemaximaliseerd venster

en: Default beats per bar
nl: Standaardaantal slagen per maat

en: Default beats per minute
nl: Standaardaantal slagen per minuut

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
nl: Metronoom slaat het ritme voor u, u hoeft het alleen de maatsoort en slagen per seconde te vertellen.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
nl: U kunt ook tikken om de toepassing het aantal slagen per minuut te laten raden.

en: Main window
nl: Hoofdvenster

en: Main window, narrow and running
nl: Hoofdvenster, smal en bezig
