metronome master - en to sr translation catalogue (20 entries)

[ctx: shortcut window]
en: General
sr: Опште

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
sr: Прикажи пречице

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sr: Изађи

[ctx: shortcut window]
en: Tap
sr: Лупни

en: _Keyboard Shortcuts
sr: _Пречице тастатуре

en: _About Metronome
sr: _О Метроному

en: TAP
sr: ЛУПНИ

en: Metronome
sr: Метроном

en: Keep the tempo
sr: Ухватите ритам

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
sr: трака;откуцај;откуцаји;ОУМ;мера;минут;ритам;лупни;темпо;Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;

en: Default window width
sr: Основна ширина прозора

en: Default window height
sr: Основна висина прозора

en: Default window maximized behaviour
sr: Основно понашање увећаног прозора

en: Default beats per bar
sr: Основних откуцаја по траци

en: Default beats per minute
sr: Основних откуцаја у минуту

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
sr: Метроном откуцава ритам за вас, треба само да му кажете захтевани временски потпис и број откуцаја у минути.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
sr: Можете такође да лупнете како би програм погодио захтевани број откуцаја у минуту.

en: Main window
sr: Главни прозор

en: Main window, narrow and running
sr: Главни прозор, скупљен и радан

en: Adrien Plazas
sr: Адриен Плазас
