metronome master - en to sv translation catalogue (29 entries)

en: Metronome
sv: Metronom

en: Keep the tempo
sv: Håll tempot

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
sv: Takt;Bar;Beat;Beats;Slag;BPM;Mätning;Minut;Rytm;Klicka;Knacka;Tempo;

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
sv: Metronom slår rytmen åt dig, du behöver bara ge det tidssignaturen som krävs och antalet slag per minut.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
sv: Du kan också klicka för att låta programmet gissa de slag per minut som krävs.

en: Main window
sv: Huvudfönster

en: Main window, narrow and running
sv: Huvudfönster, smalt och under körning

en: Default window width
sv: Standardbredd för fönster

en: Default window height
sv: Standardhöjd för fönster

en: Default window maximized behaviour
sv: Standardmaximeringsbeteende för fönster

en: Default beats per bar
sv: Standardslag per takt

en: Default beats per minute
sv: Standardslag per minut

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
sv: Visa kortkommandon

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Tap
sv: Klicka

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
sv: Spela/Pausa

en: Play
sv: Spela

en: Pause
sv: Pausa

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _About Metronome
sv: _Om Metronom

en: 2/4 Time
sv: 2/4-takt

en: 3/4 Time
sv: 3/4-takt

en: 4/4 Time
sv: 4/4-takt

en: 6/8 Time
sv: 6/8-takt

en: Increase BPM
sv: Öka slag/minut

en: Decrease BPM
sv: Minska slag/minut

en: TAP
sv: KLICKA

en: Main Menu
sv: Huvudmeny
