metronome master - en to tr translation catalogue (29 entries)

en: Metronome
tr: Metronom

en: Keep the tempo
tr: Tempoyu koru

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
tr: Bar;Vuruş;BPM;Ölçü;Dakika;Ritim;Ritm;Tıkırtı;Tık;Tempo;

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
tr: Metronom size ritim tutar, yalnızca gerekli zaman belirtecini ve dakikadaki vuruş sayısını söylemelisiniz.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
tr: Ayrıca, uygulamanın dakikadaki gerekli vuruş sayısını öngörebilmesi için tıka dokunabilirsiniz.

en: Main window
tr: Ana pencere

en: Main window, narrow and running
tr: Ana pencere, dar ve çalışıyor

en: Default window width
tr: Öntanımlı pencere genişliği

en: Default window height
tr: Öntanımlı pencere yüksekliği

en: Default window maximized behaviour
tr: Öntanımlı pencerenin büyütülme davranışı

en: Default beats per bar
tr: Bar başına düşen öntanımlı vuruş

en: Default beats per minute
tr: Dakika başına düşen öntanımlı vuruş

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
tr: Kısayolları Göster

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: shortcut window]
en: Tap
tr: Tık

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
tr: Oynat/Duraklat

en: Play
tr: Oynat

en: Pause
tr: Duraklat

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _About Metronome
tr: Metronom _Hakkında

en: 2/4 Time
tr: 2/4 Ölçü

en: 3/4 Time
tr: 3/4 Ölçü

en: 4/4 Time
tr: 4/4 Ölçü

en: 6/8 Time
tr: 6/8 Ölçü

en: Increase BPM
tr: BPM Artır

en: Decrease BPM
tr: BPM Azalt

en: TAP
tr: TIK

en: Main Menu
tr: Ana Menü
