metronome master - en to oc translation catalogue (19 entries)

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
oc: Afichar los acorchis

[ctx: shortcut window]
en: Quit
oc: Quitar

[ctx: shortcut window]
en: Tap
oc: Tustejar

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
oc: Lectura/Pausa

en: _Keyboard Shortcuts
oc: Aco_rchis clavièr

en: _About Metronome
oc: _A prepaus de Metronòm

en: TAP
oc: TUSTEJAR

en: Metronome
oc: Metronòm

en: Keep the tempo
oc: Gardar lo tempo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Bar;Beat;Beats;BPM;Measure;Minute;Rhythm;Tap;Tempo;
oc: bar;batement;beat;BPM;mesura;minuta;ritme;tap;tempo;metronòm;

en: Default window width
oc: Largor per defaut de la fenèstra

en: Default window height
oc: Nautor per defaut de la fenèstra

en: Default window maximized behaviour
oc: Compòrtament per defaut de la fenèstra maximizada

en: Default beats per bar
oc: Batements per bar per defaut

en: Default beats per minute
oc: Batements per minuta per defaut

en: Metronome beats the rhythm for you, you simply need to tell it the required time signature and beats per minutes.
oc: Lo metronòm batega lo ritme per vos, vos cal pas que li indicar la signatura de temps e lo batement per minuta requerit.

en: You can also tap to let the application guess the required beats per minute.
oc: Podètz tanben tustejar per daissar l’aplicacion devinar lo batement per minuta requerit.

en: Main window
oc: Fenèstra principala

en: Main window, narrow and running
oc: Fenèstra principala, estrecha e en execucion
