gnome-mime-data - en to am translation catalogue (207 entries)

en: 3D Studio image
am: የ3D Studio ምስል

en: AIFC audio
am: የAIFC ድምፅ

en: AIFF audio
am: የAIFF ድምፅ

en: AVI video
am: የAVI ቪዲዮ

en: AbiWord document
am: የአቢወርድ ሰንደ

en: Adobe FrameMaker font
am: የAdobe FrameMaker  የፊደል ቅርጽ

en: ApplixWare Graphics image
am: የApplixWare Graphics ምስል

en: Applixware Words document
am: የApplixWare Words ሰንደ

en: Audio
am: ድምፅ

en: AutoCAD image
am: የAutoCAD ምስል

en: BCPIO document
am: የBCPIO ሰንደ

en: BDF font
am: የBDF የፊደል ቅርጽ

en: C shell script
am: የC ሼል ጽሑፍ

en: CGI program
am: የCGI ፕሮግራም

en: CGM image
am: የCGM ምስል

en: CMU raster image
am: የCMU raster ምስል

en: CPIO archive
am: የCPIO መዝገብ ቤት

en: CPIO archive (gzip-compressed)
am: የCPIO መዝገብ ቤት (gzip-compressed)

en: Commodore 64 Audio
am: የCommodore 64 ድምፅ

en: DCL script
am: የDCL ሼል ጽሑፍ

en: DOS font
am: የDOS የፊደል ቅርጽ

en: DOS/Windows program
am: የDOS/Windows ፕሮግራም

en: DSSSL document
am: የDSSL ሰነድ

en: Debian package
am: የDebian መዝገብ ቤት

en: Documents
am: ሰነዶች

en: Documents/Diagram
am: ሰነዶች/Diagram

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
am: ሰነዶች/Extended Markup Language (XML)

en: Documents/Numeric
am: ሰነዶች/Numeric

en: Documents/Plain Text
am: ሰነዶች/ቀላል ጽሑፍ

en: Documents/Presentation
am: ሰነዶች/Presentation

en: Documents/Project Management
am: ሰነዶች/Project Management

en: Documents/Published Materials
am: ሰነዶች/Published Materials

en: Documents/Spreadsheet
am: ሰነዶች/Spreadsheet

en: Documents/TeX
am: ሰነዶች/TeX

en: Documents/Text Markup
am: ሰነዶች/Text Markup

en: Documents/Vector Graphics
am: ሰነዶች/Vector ንድፍ

en: Documents/Word Processor
am: ሰነዶች/Word Processor

en: Documents/World Wide Web
am: ሰነዶች/World Wide Web

en: Dolby Digital audio
am: የDolby Digital ድምፅ

en: Dreamcast rom
am: የDreamcast ሮም

en: Enlightenment theme
am: የEnglightenment ጭብጥ

en: FLAC audio
am: የFLAC ድምፅ

en: FastTracker II audio
am: የFastTracker II ድምፅ

en: FlashPix Image
am: የFlashPix ምስል

en: G3 fax image
am: የG3 የፋክስ ምስል

en: GIF image
am: የGIF ምስል

en: GIMP document
am: የGIMP ሰነድ

en: GMC link
am: የGMC አያያዝ

en: GNU mail message
am: የGNU የኢሜል መልዕክት

en: GTK configuration
am: የGTK ምርጫዎች

en: Game Boy rom
am: የGame Boy ሮም

en: Genesis rom
am: የGenesis ሮም

en: HDF document
am: የHDF ሰነድ

en: HTML page
am: የHTML ገጽ

en: IDL document
am: የIDL ሰነድ

en: IEF image
am: የIEF ምስል

en: IFF image
am: የIFF ምስል

en: ILBM image
am: የILBM ምስል

en: ISI video
am: የISI ቪዲዮ

en: ISO image
am: የISO ምስል

en: Images
am: ምስሎች

en: Impulse Tracker audio
am: የImpulse Trackerድምፅ

en: Information
am: መረጃ

en: Information/Calendar
am: መረጃ/ቀን መቁጠሪያ

en: JPEG image
am: የJPEG ምስል

en: KDE application details
am: የኬዲኢ መጠቀሚያ ፕሮግራሙ ዝርዝሮች

en: KIllustrator document
am: የKIllustrator ሰነድ

en: KWord document
am: የKWord ሰነድ

en: Korn shell script
am: የKorn ሼል ጽሑፍ

en: LHA archive
am: የLHA መዝገብ ቤት

en: LHARC archive
am: የLHARC መዝገብ ቤት

en: LIBGRX font
am: የLIBGRX የፊደል ቅርጽ

en: Linux PSF console font
am: የሊኑክስ PSF console የፊደል ቅርጽ

en: LyX Document
am: የLyX ሰነድ

en: MIDI audio
am: የMIDI ድምፅ

en: MOD audio
am: የMOD ድምፅ

en: MP3 audio
am: የMP3 ድምፅ

en: MPEG audio
am: የMPEG ድምፅ

en: MPEG video
am: የMPEG ቪዲዮ

en: MS ASF video
am: የMS ASF ቪዲዮ

en: MS video
am: የMS ቪዲዮ

en: MSX rom
am: የMSX ሮም

en: MacBinary file
am: የMacBinary ፋይል

en: Macintosh StuffIt archive
am: የMacintosh StuffIt መዝገብ ቤት

en: Macromedia Flash file
am: የMacromedia Flash ምስል

en: MathML document
am: የMathML ሰነድ

en: Message
am: መልዕክት

en: Microsoft PowerPoint document
am: የMicrosoft PowerPoint ሰነድ

en: Microsoft WMV video
am: የMicrosoft WMV ቪዲዮ

en: Microsoft Word document
am: የMicrosoft Word ሰነድ

en: Microsoft video
am: የMicrosoft ቪዲዮ

en: NES rom
am: የNES ሮም

en: Nautilus link
am: የNautilus አያያዝ

en: Nintendo64 rom
am: የNintendo64 ሮም

en: ODA document
am: የODA ሰነድ

en: OpenOffice.org Math document
am: የOpenOffice.org Math ሰነድ

en: OpenOffice.org Writer document
am: የOpenOffice.org Writer ሰነድ

en: OpenOffice.org Writer template
am: OpenOffice.org Writer ቲምፕሌት

en: OpenType font
am: የOpenType የፊደል ቅርጽ

en: PBM image
am: PBM ምስል

en: PC Paintbrush image
am: PC Paintbrush ምስል

en: PCF font
am: የPCF የፊደል ቅርጽ

en: PDF document
am: የPDF ሰነድ

en: PEF program
am: የPEF ፕሮግራም

en: PGM image
am: የPGM ምስል

en: PGP keys
am: የPGP ቁልፍ

en: PGP message
am: የPGP መልዕክት

en: PHP script
am: የPHP ጽሑፍ

en: PICT image
am: የPICT ምስል

en: PNG image
am: የPNG ምስል

en: PNM image
am: የPNM ምስል

en: PPM image
am: የPPM ምስል

en: Packages
am: ጥቅሎች

en: Palm OS database
am: የPalm OS ዳታቤዝ

en: Palm Pixmap image
am: የPalm Pixmap ምስል

en: Perl script
am: የPerl ጽሑፍ

en: Photo CD image
am: የPhoto CD ፋይል

en: Photoshop document
am: የPhotoshop ሰነድ

en: PostScript Type 1 font
am: የPostScript Type 1 የፊደል ቅርጽ

en: PostScript document
am: የPostScript ሰነድ

en: Quicken document
am: የQuicken ሰነድ

en: RAR archive
am: የRAR መዝገብ ቤት

en: README document
am: የREADME ሰነድ

en: RGB image
am: የRGB ፋይል

en: RIFF audio
am: የRIFF ድምፅ

en: RPM package
am: የRPM መዝገብ ቤት

en: RealAudio document
am: የRealAudio ሰነድ

en: RealAudio/Video document
am: የRealAudio/Video ሰነድ

en: RealVideo video
am: የRealVideo ቪዲዮ

en: S/MIME file
am: የS/MIME ፋይል

en: SGI video
am: የSGI ቪዲዮ

en: SGML document
am: የSGML ሰነድ

en: SMIL script
am: የSMIL ጽሑፍ

en: SMS or Game Gear rom
am: የSMS ወይስ Game Gear ሮም

en: SQL code
am: የSQL ኮድ

en: SV4 CPIO archive
am: የSV4 CPIO መዝገብ ቤት

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
am: የSV4 CPIO መዝገብ ቤት (በCRC)

en: SVG art
am: የSVG ሥዕል

en: Scream Tracker 3 audio
am: የScream Tracker 3 ድምፅ

en: Scream Tracker audio
am: የScream Tracker ድምፅ

en: Security
am: ደህነት

en: Setext document
am: የSetext ሰነድ

en: Silicon Graphics Image
am: የSilicon Graphics ምስል

en: Software Development
am: ሶፍትዌር መሻሻል

en: Speech document
am: የSpeech ሰነድ

en: Speedo font
am: የSpeedo የፊደል ቅርጽ

en: Stampede package
am: የStampede መዝገብ ቤት

en: StarMail file
am: የStarMail ፋይል

en: StarMath document
am: የStarMath ሰነድ

en: StarWriter document
am: የStarWriter ሰነድ

en: Sun mu-law audio
am: የSun mu-law ድምፅ

en: SunOS News font
am: የSunOS News የፊደል ቅርጽ

en: System
am: ሲስተም

en: TIFF image
am: የTIFF ምስል

en: TarGA image
am: የTarGA ምስል

en: Tcl script
am: የTcl ጽሑፍ

en: TeX document
am: የTeX ሰነድ

en: TeX dvi document
am: የTeX dvi ሰነድ

en: TeX font
am: የTeX የፊደል ቅርጽ

en: TeXInfo document
am: የTeXInfo ሰነድ

en: ToutDoux document
am: የToutDoux ሰነድ

en: TrueType font
am: የTrueType የፊደል ቅርጽ

en: Truevision Targa image
am: የTruevision Targa ምስል

en: USENET news message
am: የUSENET ዜና መልዕክት

en: Unidata netCDF document
am: የUnidata netCDF ሰነድ

en: User Interface
am: የተጠቃሚው ዕይታ

en: User Interface/Fonts
am: የተጠቃሚው ዕይታ/የፊደል ቅርጽ

en: V font
am: የV የፊደል ቅርጽ

en: VOC audio
am: የVOC ድምፅ

en: VRML document
am: የVRML ሰነድ

en: Video
am: ቪዲዮ

en: Vivo video
am: የVivo ቪዲዮ

en: Wavelet video
am: የWavelet ቪዲዮ

en: Windows bitmap image
am: የWindows bitmap ምስል

en: Windows icon image
am: የWindows ምልክት ምስል

en: WordPerfect document
am: የWordPerfect ሰነድ

en: X bitmap image
am: የX bitmap ምስል

en: X window image
am: የX መስኮት ምስል

en: XML document
am: የXML ሰነድ

en: XPM image
am: የXPM ምስል

en: Xbase database
am: የXbase ዳታቤዝ

en: Z shell script
am: የZ ሼል ጽሑፍ

en: ar archive
am: የar መዝገብ ቤት

en: arj archive
am: የarj መዝገብ ቤት

en: authors list
am: የደራሲው ዝርዝር

en: basic audio
am: ቃላል ድምፅ

en: calendar file
am: የቀን መቁጠሪያ ፋይል

en: folder
am: ዶሴ

en: gtar archive
am: የgtar መዝገብ ቤት

en: help page
am: የመረጃ ገጽ

en: ogg audio
am: የogg ድምፅ

en: search results
am: የአሰሳ ውጤቶች

en: shell archive
am: የሼል መዝገብ ቤት

en: shell script
am: የሼል ጽሑፍ

en: socket
am: ሶከት

en: tar archive
am: የtar መዝገብ ቤት

en: tar archive (bzip2-compressed)
am: የtar መዝገብ ቤት (bzip2-compressed)

en: tar archive (gzip-compressed)
am: የtar መዝገብ ቤት (gzip-compressed)

en: theme
am: ጭብጥ

en: troff document
am: የtroff ሰነድ

en: unknown type
am: ያልታወቀ ዓይነት

en: ustar archive
am: የustar መዝገብ ቤት

en: wave audio
am: የwave ድምፅ

en: web folder
am: የዌብ ዶሴ

en: xfig vector graphic
am: የxfig vector ንድፍ

en: zip archive
am: የzip መዝገብ ቤት

en: zoo archive
am: የzoo መዝገብ ቤት
