gnome-mime-data - en to da translation catalogue (360 entries)

en: 2D chemical structure
da: 2d kemisk struktur

en: 3D Studio image
da: 3D Studio-billede

en: AIFC audio
da: AIFC-lyd

en: AIFF audio
da: AIFC-lyd

en: ANIM animation
da: ANIM-animation

en: ARJ archive
da: ARJ-arkiv

en: AVI video
da: AVI-film

en: AbiWord document
da: AbiWord-dokument

en: Active Server page
da: Active Server-side

en: Address card
da: Adressekort

en: Adobe FrameMaker font
da: Adobe FrameMaker-skrifttype

en: Adobe font metrics
da: Adobe skrifttypefil

en: Andrew Toolkit inset
da: Andrew Toolkit indsæt

en: Application launcher
da: Programgenvej

en: ApplixWare Graphics image
da: ApplixWare-billede

en: Applixware Words document
da: ApplixWare tekstdokument

en: Applixware presentation
da: ApplixWare-præsentation

en: Applixware spreadsheet
da: ApplixWare-regneark

en: Ar archive
da: Ar-arkiv

en: Assembly source code
da: Assembler-kildekode

en: Audio
da: Lyd

en: Authors list
da: Forfatterliste

en: AutoCAD image
da: AutoCAD-billede

en: BCPIO document
da: BCPIO-dokument

en: BDF font
da: BDF-skrifttype

en: Backup file
da: Sikkerhedskopi

en: Basic audio
da: Simpel lyd

en: Bibliography record
da: Bibliografisk opføring

en: Binary program
da: Binært program

en: BitTorrent seed file
da: BitTorrent-frøfil

en: Blender file
da: Blender-fil

en: Block device
da: Blokenhed

en: Bzip2 compressed file
da: Bzip2-komprimeret fil

en: C shell script
da: C-skalprogram

en: C source code
da: C-kildekode

en: C source code header
da: C-kildekode header

en: C++ source code
da: C++-kildekode

en: CGI program
da: CGI-program

en: CGM image
da: CGM-billede

en: CMU raster image
da: CMU-rasterbillede

en: CPIO archive
da: CPIO-arkiv

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
da: CPIO-arkiv (gzip-komprimeret)

en: Calendar file
da: Kalenderfil

en: Calendar or event document
da: Kalender- eller begivenhedsdokument

en: Character device
da: Tegnenhed

en: Cinelerra editing sheet
da: Cinelerra-redigeringsark

en: Comma-separated text document
da: Kommasepareret tekstdokument

en: Commodore 64 audio
da: Commodore 64-lyd

en: Compound document
da: Sammensat dokument

en: Compress-compressed file
da: Compress-komprimeret fil

en: Compressed GIMP document
da: Komprimeret GIMP-dokument

en: Corel Draw drawing
da: Corel Draw-tegning

en: Crystalline structure model
da: Krystallisk strukturmodel

en: DCL script
da: DCL-program

en: DOS font
da: DOS-skrifttype

en: DOS/Windows program
da: DOS/Windows-program

en: DSSSL document
da: DSSSL-dokument

en: DV video
da: DV-film

en: DXF vector graphic
da: DXF-vektorgrafik

en: Debian package
da: Debian pakke

en: Device Independant Bitmap
da: Enhedsuafhængigt billede

en: Dia diagram
da: Dia-diagram

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
da: Digital Imaging and Communications in Medicine-billede

en: Digital Moving Picture Exchange image
da: Digital Moving Picture Exchange-billede

en: Directory information file
da: Mappeinformationsfil

en: DjVu image
da: DjVu-billede

en: Document type definition
da: Dokumenttypedefinition

en: Documents
da: Dokumenter

en: Documents/Diagram
da: Dokumenter/Diagram

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
da: Dokumenter/Udvidet opmærkningssprog (XML)

en: Documents/Numeric
da: Dokumenter/Tal

en: Documents/Plain Text
da: Dokumenter/Almindelig tekst

en: Documents/Presentation
da: Dokumenter/Præsentation

en: Documents/Project Management
da: Dokumenter/Projekthåndtering

en: Documents/Published Materials
da: Dokumenter/Publiceret materiale

en: Documents/Spreadsheet
da: Dokumenter/Regneark

en: Documents/TeX
da: Dokumenter/TeX

en: Documents/Text Markup
da: Dokumenter/Opmærket tekst

en: Documents/Vector Graphics
da: Dokumenter/Vektorgrafik

en: Documents/Word Processor
da: Dokumenter/Tekstbehandling

en: Documents/World Wide Web
da: Dokumenter/Internettet

en: Dolby Digital audio
da: Dolby Ditital-lyd

en: Dreamcast ROM
da: Dreamcast-rom

en: Emacs Lisp source code
da: Emacs Lisp-kildekode

en: Email headers
da: Elektronisk brevhoved

en: Email message/mailbox
da: Elektronisk brev/postbakke

en: Encrypted message
da: Krypteret meddelelse

en: Enlightenment theme
da: Enlightenment-tema

en: Enriched text document
da: Beriget tekstdokument

en: Epiphany bookmarks file
da: Epiphany-bogmærkefil

en: FLAC audio
da: FLAC-lyd

en: FLC animation
da: FLC-animation

en: FLI animation
da: FLI-animation

en: FastTracker II audio
da: FastTracker II-lyd

en: FlashPix Image
da: FlashPix-billede

en: Flexible Image Transport System
da: FlashPix-billedtransportsystem

en: Folder
da: Mappe

en: Fortran source code
da: Fortran-kildekode

en: FrameMaker interchange document
da: FrameMaker-udbytningsdokument

en: G3 fax image
da: G3-faxbillede

en: GIF image
da: GIF-billede

en: GIMP document
da: GIMP-dokument

en: GMC link
da: GMC-henvisning

en: GNOME desktop theme
da: Gnome-skrivebordstema

en: GNU Oleo Spreadsheet
da: Gnu Oleo-regneark

en: GNU mail message
da: Gnu-postmeddelelse

en: GTK configuration
da: Gtk-konfiguration

en: Game Boy ROM
da: Game Boy-rom

en: Genesis ROM
da: Genesis-rom

en: Glade project
da: Glade-projekt

en: GnuCash workbook
da: GnuCash-arbejdsbog

en: Gnumeric spreadsheet
da: Gnumeric-regneark

en: Gtar archive
da: Gtar-arkiv

en: Gtktalog Catalogue
da: Gtktalog-katalog

en: Gzip-compressed file
da: Gzip-komprimeret fil

en: HDF document
da: HDF-dokument

en: HTML page
da: HTML-side

en: Haskell source code
da: Haskell-kildekode

en: Help page
da: Hjælpeside

en: IDL document
da: IDL-dokument

en: IEF image
da: IEF-billede

en: IFF image
da: IFF-billede

en: ILBM image
da: ILBM-billede

en: ISI video
da: ISI-film

en: ISO image
da: ISO-aftryk

en: Images
da: Billeder

en: Impulse Tracker audio
da: Impulse Tracker-lyd

en: Information/Calendar
da: Information/Kalender

en: Information/Financial
da: Information/Financiel

en: Installed GNOME desktop theme
da: Installeret Gnome-skrivebordstema

en: JBuilder Project
da: JBuilder-projekt

en: JPEG image
da: JPEG-billede

en: Java byte code
da: Java-bytekode

en: Java code archive
da: Java kode-arkiv

en: Java source code
da: Java-kildekode

en: JavaScript source code
da: Javascript-kildekode

en: KDE application details
da: KDE-programinfo

en: KIllustrator document
da: KIllustrator-dokument

en: KPresenter presentation
da: KPresenter-præsentation

en: KSpread spreadsheet
da: KSpread-regneark

en: KWord document
da: KWord-dokument

en: Korn shell script
da: Korn-skalprogram

en: LHA archive
da: LHA-arkiv

en: LHARC archive
da: LHARC-arkiv

en: LIBGRX font
da: LIBGRX-skrifttype

en: LightWave object
da: LightWave-objekt

en: LightWave scene
da: LightWave-scene

en: Linux PSF console font
da: Linux PSF-konsolskrift

en: Literate haskell source code
da: Literate Haskell-kildekode

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
da: Lotus 1-2-3-regneark

en: LyX document
da: LyX-dokument

en: MIDI audio
da: MIDI-musik

en: MOD audio
da: MOD-lyd

en: MP3 audio
da: MP3-lyd

en: MP3 audio playlist
da: MP3-afspilningsliste

en: MPEG video
da: MPEG-film

en: MPEG-4 audio
da: MPEG-4-lyd

en: MS ASF audio
da: MS ASF-film

en: MS ASF video
da: MS ASF-film

en: MS video
da: MS-film

en: MSX ROM
da: MSX-rom

en: MacBinary file
da: MacBinary-fil

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
da: Macintosh AppleDouble-kodet fil

en: Macintosh BinHex-encoded file
da: Macintosh BinHex-kodet fil

en: Macintosh StuffIt archive
da: Macintosh StuffIt!-arkiv

en: Macromedia Flash file
da: Macromedia Flash-fil

en: MagicPoint presentation
da: MagicPoint-præsentation

en: Magick image format
da: Magick-billedformat

en: Mail delivery report
da: Leverancerapport for epost

en: Mail disposition report
da: Disponeringsrapport for epost

en: Mail system report
da: Systemrapport for epost

en: Makefile
da: Bygningsfil

en: Manual page
da: Manualside

en: Manual page (compressed)
da: Manualside (komprimeret)

en: Master System or Game Gear ROM
da: Master System- eller Game Gear-rom

en: MathML document
da: MathML-dokument

en: Matroska video
da: Matroska-film

en: Memory dump
da: Hukommelsesdump

en: Message
da: Meddelelse

en: Message digest
da: Meddelelsessammendrag

en: Message in several formats
da: Meddelelse i flere formater

en: Microsoft Excel spreadsheet
da: Microsoft Excel-regneark

en: Microsoft PowerPoint document
da: Microsoft PowerPoint-dokument

en: Microsoft WMV playlist
da: Microsoft WMV-afspilningsliste

en: Microsoft WMV video
da: Microsoft WMV-film

en: Microsoft Word document
da: Microsoft Word-dokument

en: Microsoft video
da: Microsoft-film

en: Monkey audio
da: Monkey-lyd

en: Mozilla bookmarks file
da: Mozilla-bogmærkefil

en: Multi-part message
da: Meddelelse i flere dele

en: NES ROM
da: NES-rom

en: Named pipe
da: Navngivet datakanal

en: Nautilus link
da: Nautilus-henvisning

en: Netscape bookmarks file
da: Netscape-bogmærkefil

en: Nintendo64 ROM
da: Nintendo 64-rom

en: Nullsoft video
da: Nullsoft-film

en: ODA document
da: ODA-dokument

en: Object code
da: Objektkode

en: Objective C source code
da: Objektiv C-kildekode

en: Ogg audio
da: Ogg-lyd

en: OpenOffice.org Impress presentation
da: OpenOffice.org Impress-præsentation

en: OpenOffice.org Impress presentation template
da: OpenOffice.org Impress-præsentationsskabelon

en: OpenOffice.org Math document
da: OpenOffice.org Math-dokument

en: OpenOffice.org Writer document
da: OpenOffice.org Writer-dokument

en: OpenOffice.org Writer global document
da: Globalt OpenOffice.org Writer-dokument

en: OpenOffice.org Writer template
da: OpenOffice.org Writer-skabelon

en: OpenOffice.org drawing
da: OpenOffice.org-tegning

en: OpenOffice.org drawing template
da: OpenOffice.org-tegningsskabelon

en: OpenOffice.org spreadsheet
da: OpenOffice.org-regneark

en: OpenOffice.org spreadsheet template
da: OpenOffice.org-regnearksskabelon

en: OpenType font
da: OpenType-skrifttype

en: PBM image
da: PBM-billede

en: PC Paintbrush image
da: PC Paintbrush-billede

en: PCF font
da: PCF-skrifttype

en: PDF document
da: PDF-dokument

en: PEF program
da: PEF-program

en: PGM image
da: CGM-billede

en: PGN chess game
da: PGN-skakspil

en: PGP keys
da: PGP-nøgler

en: PGP message
da: PGP-meddelelse

en: PGP signature
da: PGP-signatur

en: PGP-encrypted file
da: PGP-krypteret fil

en: PHP script
da: PHP-program

en: PICT image
da: PICT-billede

en: PNG image
da: PNG-billede

en: PNM image
da: PNM-billede

en: PPM image
da: PPM-billede

en: Packages
da: Pakker

en: Palm OS database
da: Palm OS-database

en: Palm Pixmap image
da: Palm Pixmap-billede

en: Partial email message
da: Del af elektronisk brev

en: Pascal source code
da: Pascal-kildekode

en: Perl script
da: Perl-program

en: Photo CD image
da: Photo CD-billede

en: Photoshop document
da: PhotoShop-dokument

en: Plain text document
da: Ren tekst-dokument

en: Playlist
da: Afspilningsliste

en: PostScript Type 1 font
da: PostScript Type 1-skrifttype

en: PostScript document
da: PostScript-dokument

en: Profiler results
da: Profileringsresultat

en: Project Plan
da: Projektplan

en: Python byte code
da: Python-bytekode

en: Python source code
da: Python-kildekode

en: QuickTime movie
da: QuickTime-film

en: Quicken document
da: Quicken-dokument

en: Quicken for Windows document
da: Quicken til Windows-dokument

en: RAR archive
da: RAR-arkiv

en: README document
da: README-dokument

en: RGB image
da: RGB-billede

en: RIFF audio
da: RIFF-lyd

en: RPM package
da: RPM-pakke

en: Raw Gray Sample
da: Rå gråprøve

en: RealAudio document
da: RealAudio-dokument

en: RealAudio/Video document
da: RealAudio/Video-dokument

en: RealVideo video
da: RealVideo-film

en: Reference to remote file
da: Reference til fjernt beliggende fil

en: Rejected patch file
da: Afvist tekstlap

en: Rich text document
da: Rig tekst-dokument

en: S/MIME file
da: S/MIME-data

en: S/MIME signature
da: S/MIME-signatur

en: SGI video
da: SGI-film

en: SGML document
da: SGML-dokument

en: SHOUTcast playlist
da: SHOUTcast-afspilningsliste

en: SMIL script
da: SMIL-program

en: SQL code
da: SQL-kode

en: SUN Rasterfile
da: Sun-rasterbillede

en: SV4 CPIO archive
da: SV4 CPIO-arkiv

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
da: SV4 CPIP-arkiv (med CRC)

en: SVG art
da: SVG-billede

en: Samba share
da: Samba-deling

en: Scheme source code
da: Scheme-kildekode

en: Scream Tracker 3 audio
da: Scream Tracker 3-lyd

en: Scream Tracker audio
da: Scream Tracker-lyd

en: Scream Tracker instrument
da: Scream Tracker-instrument

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Security
da: Sikkerhed

en: Setext document
da: Setext-dokument

en: Shared Printer
da: Delt printer

en: Shared library
da: Delt bibliotek

en: Shell archive
da: Skalarkiv

en: Shell script
da: Skalprogram

en: Signed message
da: Signeret meddelelse

en: Silicon Graphics image
da: Silicon Graphics-billede

en: Socket
da: Sokkel

en: Software Development
da: Programudvikling

en: Software Development/ROM Images
da: Programudvikling/ROM-aftryk

en: Software Development/Source Code
da: Programudvikling/Kildekode

en: Software author credits
da: Programbidragydere

en: Software installation instructions
da: Installationsinstruktioner

en: Software license terms
da: Programlicens

en: Source code patch
da: Kildekodelap

en: Speech document
da: Speech-dokument

en: Speedo font
da: Speedo-skrifttype

en: Spreadsheet Interchange document
da: Regnearksbyttedokument

en: Stampede package
da: Stampede-pakke

en: StarCalc spreadsheet
da: StarCalc-regneark

en: StarChart chart
da: StarChart-diagram

en: StarDraw drawing
da: StarDraw-tegning

en: StarImpress presentation
da: StarImpress-præsentation

en: StarMail file
da: StarMail-fil

en: StarMath document
da: StarMath-dokument

en: StarOffice extended metafile image
da: Udvidet metafilsbillede til StarOffice

en: StarWriter document
da: StarWriter-dokument

en: Style sheet
da: Stilark

en: Sun mu-law audio
da: Sun µ-law-lyd

en: SunOS News font
da: SunOS News-skrifttype

en: Symbolic link
da: Symbolsk henvisning

en: TIFF image
da: TIFF-billede

en: Tab-separated text document
da: Tabulatorsepareret tekstdokument

en: Tar archive
da: Tar-arkiv

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
da: Tar-arkiv (bzip2-komprimeret)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
da: Tar-arkiv (gzip-komprimeret)

en: TarGA image
da: TarGA-billede

en: Tcl script
da: Tcl-program

en: TeX document
da: TeX-dokument

en: TeX dvi document
da: TeX dvi-dokument

en: TeX font
da: TeX-skrifttype

en: TeX font metrics
da: TeX-skrifttypeinformation

en: TeXInfo document
da: TeXInfo-dokument

en: Theme
da: Tema

en: ToutDoux document
da: ToutDoux-dokument

en: Troff document
da: Troff-dokument

en: Troff me input document
da: Troff me inddata-dokument

en: Troff mm input document
da: Troff mm inddata-dokument

en: Troff ms input document
da: Troff ms inddata-dokument

en: TrueType font
da: TrueType-skrifttype

en: Truevision Targa image
da: Truevision Targa-billede

en: USENET news message
da: Usenet-nyhedsmeddelelse

en: Unidata netCDF document
da: Unidata netCDF-dokument

en: Unknown type
da: Ukendt type

en: User Interface
da: Brugergrænseflade

en: User Interface/Fonts
da: Brugergrænseflade/Skrifttyper

en: Ustar archive
da: Ustar-arkiv

en: V font
da: V-skrifttype

en: VOC audio
da: VOC-lyd

en: VRML document
da: VRML-dokument

en: Verilog source code
da: Verilog-kildekode

en: Video
da: Film

en: Vivo video
da: Vivo-film

en: WAIS source code
da: WAIS-kildekode

en: Wave audio
da: Wave-lyd

en: Wavelet video
da: Wavelet-film

en: Web folder
da: Internetmappe

en: Windows bitmap image
da: Windows-bitmapbillede

en: Windows icon image
da: Windows-ikonbillede

en: Windows metafile graphics
da: Windows metafil-billede

en: WordPerfect document
da: WordPerfect-dokument

en: X bitmap image
da: X-bitkortbillede

en: X window image
da: X-billede

en: XBEL bookmarks file
da: XBEL-bogmærkefil

en: XML document
da: XML-dokument

en: XPM image
da: XPM-billede

en: Xbase database
da: Xbase-database

en: Yacc grammar source code
da: Yacc-grammatik

en: Z shell script
da: Z-skalprogram

en: Zip archive
da: Zip-arkiv

en: Zoo archive
da: Zoo-arkiv

en: gettext translation
da: Gettext-oversættelse

en: iPod software
da: iPod-program

en: xfig vector graphic
da: xfig-vektorgrafik
