gnome-mime-data - en to fa translation catalogue (171 entries)

en: 3D Studio image
fa: تصویر 3D Studio

en: AIFC audio
fa: صوت AIFC

en: AIFF audio
fa: صوت AIFF

en: ANIM animation
fa: پویانمایی ANIM

en: AVI video
fa: ویدیوی AVI

en: AbiWord document
fa: نوشتار AbiWord

en: Adobe FrameMaker font
fa: قلم FrameMaker ادوبی

en: Adobe font metrics
fa: ابعاد قلم ادوبی

en: ApplixWare Graphics image
fa: تصویر ApplixWare Graphics

en: Applixware Words document
fa: نوشتار Applixware Words

en: Applixware spreadsheet
fa: صفحه‌گسترده‌ی Applixware

en: Audio
fa: صوت

en: AutoCAD image
fa: تصویر AutoCad

en: BCPIO document
fa: نوشتار BCPIO

en: BDF font
fa: قلم BDF

en: CGI program
fa: برنامه‌ی CGI

en: CGM image
fa: تصویر CGM

en: CPIO archive
fa: آرشیو CPIO

en: Commodore 64 Audio
fa: صوت کمودور ۶۴

en: DOS font
fa: قلم DOS

en: DOS/Windows program
fa: برنامه‌ی DOS/ویندوز

en: DSSSL document
fa: نوشتار DSSSL

en: DXF vector graphic
fa: گرافیک برداری DXF

en: Debian package
fa: بسته‌ی Debian

en: Dia diagram
fa: نمودار Dia

en: Documents
fa: نوشتارها

en: Documents/Diagram
fa: نوشتارها/نمودار

en: Documents/Numeric
fa: نوشتارها/عددی

en: Documents/Spreadsheet
fa: نوشتارها/صفحه‌گسترده

en: Documents/TeX
fa: نوشتارها/تک

en: Documents/Vector Graphics
fa: نوشتارها/گرافیک برداری

en: Documents/Word Processor
fa: نوشتارها/واژه‌پرداز

en: Documents/World Wide Web
fa: نوشتارها/وب

en: Enlightenment theme
fa: تم Enlightment

en: FLAC audio
fa: صوت FLAC

en: FLC animation
fa: پویانمایی FLC

en: FLI animation
fa: پویانمایی FLI

en: FastTracker II audio
fa: صوت FastTracker II

en: FlashPix Image
fa: تصویر FlashPix

en: GIF image
fa: تصویر GIF

en: GIMP document
fa: نوشتار GIMP

en: GTK configuration
fa: پیکربندی GTK

en: Glade project
fa: پروژه‌ی Glade

en: Gnumeric spreadsheet
fa: صفحه‌گسترده‌ی Gnumeric

en: HDF document
fa: نوشتار HDF

en: HTML page
fa: صفحه‌ی HTML

en: IDL document
fa: نوشتار IDL

en: IEF image
fa: تصویر IEF

en: IFF image
fa: تصویر IFF

en: ILBM image
fa: تصویر ILBM

en: ISI video
fa: ویدیوی ISI

en: Images
fa: تصاویر

en: Information
fa: اطلاعات

en: Information/Calendar
fa: اطلاعات/تقویم

en: Information/Financial
fa: اطلاعات/مالی

en: JBuilder Project
fa: پروژه‌ی JBuilder

en: JPEG image
fa: تصویر JPEG

en: Java byte code
fa: بایت‌کد جاوا

en: KIllustrator document
fa: نوشتار KIllustrator

en: KSpread spreadsheet
fa: صفحه‌گسترده‌ی KSpread

en: KWord document
fa: نوشتار KWord

en: LHA archive
fa: آرشیو LHA

en: LHARC archive
fa: آرشیو LHARC

en: LIBGRX font
fa: قلم LIBGRX

en: Linux PSF console font
fa: قلم پیشانه‌ی لینکس PSF

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
fa: صفحه‌گسترده‌ی ۱-۲-۳

en: LyX Document
fa: نوشتار LyX

en: MIDI audio
fa: صوت MIDI

en: MOD audio
fa: صوت MOD

en: MP3 audio
fa: صوت MP3

en: MPEG audio
fa: صوت MPEG

en: MPEG video
fa: ویدیوی MPEG

en: MS ASF video
fa: ویدیوی ASF مایکروسافت

en: MS video
fa: ویدیوی MS

en: MacBinary file
fa: پرونده‌ی MacBinary

en: Macromedia Flash file
fa: پرونده‌ی Macromedia Flash

en: MathML document
fa: نوشتار MathML

en: Message
fa: پیغام

en: Microsoft Excel spreadsheet
fa: صفحه‌گسترده‌ی Excel مایکروسافت

en: Microsoft PowerPoint document
fa: نوشتار PowerPoint مایکروسافت

en: Microsoft WMV video
fa: ویدیوی WMV مایکروسافت

en: Microsoft Word document
fa: نوشتار Word مایکروسافت

en: Microsoft video
fa: ویدیوی مایکروسافت

en: ODA document
fa: نوشتار ODA

en: OpenType font
fa: قلم OpenType

en: PBM image
fa: تصویر PBM

en: PCF font
fa: قلم PCF

en: PDF document
fa: نوشتار PDF

en: PEF program
fa: برنامه‌ی PEF

en: PGM image
fa: تصویر PGM

en: PGP keys
fa: کلیدهای PGP

en: PGP message
fa: پیغام PGP

en: PGP signature
fa: امضای PGP

en: PICT image
fa: تصویر PICT

en: PNG image
fa: تصویر PNG

en: PNM image
fa: تصویر PNM

en: PPM image
fa: تصویر PPM

en: Packages
fa: بسته

en: Palm OS database
fa: پایگاه‌داده‌ی Palm OS

en: Photoshop document
fa: نوشتار Photoshop

en: PostScript Type 1 font
fa: قلم پست‌اسکریپت نوع ۱

en: PostScript document
fa: نوشتار پست‌اسکریپت

en: QuickTime movie
fa: فیلم QuickTime

en: Quicken document
fa: نوشتار Quicken

en: Quicken for Windows document
fa: نوشتار Quicken برای ویندوز

en: RAR archive
fa: آرشیو RAR

en: README document
fa: نوشتار README

en: RGB image
fa: تصویر RGB

en: RIFF audio
fa: صوت RIFF

en: RPM package
fa: بسته‌ی RPM

en: RealAudio document
fa: نوشتار RealAudio

en: RealAudio/Video document
fa: نوشتار RealAudio/Video

en: RealVideo video
fa: ویدیوی RealVideo

en: S/MIME file
fa: پرونده‌ی S/MIME

en: S/MIME signature
fa: امضای S/MIME

en: SGI video
fa: ویدیوی SGI

en: SGML document
fa: نوشتار SGML

en: SQL code
fa: کد SQL

en: SV4 CPIO archive
fa: آرشیو SV4 CPIO

en: Security
fa: امنیت

en: Silicon Graphics Image
fa: تصویر Silicon Graphics

en: Software Development
fa: برنامه‌نویسی

en: Speedo font
fa: قلم Speedo

en: StarCalc spreadsheet
fa: صفحه‌گسترده‌ی StarCalc

en: StarMail file
fa: پرونده‌ی StarMail

en: System
fa: سیستم

en: TIFF image
fa: تصویر TIFF

en: TarGA image
fa: تصویر TarGA

en: TeX document
fa: نوشتار تک

en: TeX dvi document
fa: نوشتار dvi تک

en: TeX font
fa: قلم تک

en: TeX font metrics
fa: ابعاد قلم تک

en: TeXInfo document
fa: نوشتار TeXInfo

en: ToutDoux document
fa: نوشتار ToutDoux

en: TrueType font
fa: قلم TrueType

en: V font
fa: قلم V

en: VRML document
fa: نوشتار VRML

en: Video
fa: ویدیو

en: Vivo video
fa: ویدیوی Vivo

en: Wavelet video
fa: ویدیوی Wavelet

en: XML document
fa: نوشتار XML

en: XPM image
fa: تصویر XPM

en: Xbase database
fa: پایگاه‌داده‌ی Xbase

en: address card
fa: کارت آدرس

en: ar archive
fa: آرشیو ar

en: arj archive
fa: آرشیو arj

en: authors list
fa: فهرست مؤلفین

en: backup file
fa: پرونده‌ی پشتیبان

en: binary program
fa: برنامه‌ی دودویی

en: block device
fa: دستگاه بلوکی

en: calendar file
fa: پرونده‌ی تقویم

en: character device
fa: دستگاه نویسه‌ای

en: compressed GIMP document
fa: نوشتار فشرده‌شده‌ی GIMP

en: encrypted message
fa: پیغام رمزشده

en: folder
fa: پوشه

en: gtar archive
fa: آرشیو gtar

en: help page
fa: صفحه‌ی راهنما

en: manual page
fa: صفحه‌ی راهنما

en: multi-part message
fa: پیغام چندبخشی

en: ogg audio
fa: صوت ogg

en: plain text document
fa: پرونده‌ی متنی ساده

en: python byte code
fa: بایت‌کد پیتون

en: search results
fa: نتایج جستجو

en: signed message
fa: پیغام امضاشده

en: socket
fa: سوکت

en: tar archive
fa: آرشیو tar

en: theme
fa: تم

en: unknown type
fa: نوع نامعلوم

en: web folder
fa: پوشه‌ی وب

en: zip archive
fa: آرشیو zip

en: zoo archive
fa: آرشیو zoo
