gnome-mime-data - en to gl translation catalogue (358 entries)

en: 2D chemical structure
gl: Estrutura química en 2D

en: 3D Studio image
gl: Imaxe do 3D Studio

en: AIFC audio
gl: Audio AIFC

en: AIFF audio
gl: Audio AIFF

en: ANIM animation
gl: Animación ANIM

en: ARJ archive
gl: Arquivo ARJ

en: AVI video
gl: Vídeo AVI

en: AbiWord document
gl: Documento do AbiWord

en: Active Server page
gl: Páxina Active Server

en: Address card
gl: Tarxeta de visita

en: Adobe FrameMaker font
gl: Tipo de letra do Adobe FrameMaker

en: Adobe font metrics
gl: Métrica de tipo de letra Adobe

en: Andrew Toolkit inset
gl: Conxunto interno do Andrew Toolkit

en: Application launcher
gl: Lanzador de aplicación

en: ApplixWare Graphics image
gl: Imaxe do ApplixWare Graphics

en: Applixware Words document
gl: Documento do Applixware Words

en: Applixware presentation
gl: Presentación de Applixware

en: Applixware spreadsheet
gl: Folla de cálculo do Applixware

en: Ar archive
gl: Arquivo ar

en: Assembly source code
gl: Código fonte en ensamblador

en: Authors list
gl: Lista de autores

en: AutoCAD image
gl: Imaxe do AutoCAD

en: BCPIO document
gl: Documento BCPIO

en: BDF font
gl: Tipo de letra BDF

en: Backup file
gl: Copia de seguranza

en: Basic audio
gl: Audio básico

en: Bibliography record
gl: Rexistro bibliográfico

en: Binary program
gl: Programa binario

en: BitTorrent seed file
gl: Ficheiro semente do BitTorrent

en: Blender file
gl: Ficheiro do Blender

en: Block device
gl: Dispositivo de bloques

en: Bzip2 compressed file
gl: Ficheiro comprimido co bzip2

en: C shell script
gl: Script de C shell

en: C source code
gl: Código fonte en C

en: C source code header
gl: Cabeceira de código fonte en C

en: C++ source code
gl: Código fonte en C++

en: CGI program
gl: Programa CGI

en: CGM image
gl: Imaxe CGM

en: CMU raster image
gl: Imaxe CMU rasterizada

en: CPIO archive
gl: Arquivo CPIO

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
gl: Arquivo CPIO (comprimido con gzip)

en: Calendar file
gl: Ficheiro de axenda

en: Calendar or event document
gl: Documento de axenda ou evento

en: Character device
gl: Dispositivo de carácter

en: Cinelerra editing sheet
gl: Folla de edición Cinelerra

en: Comma-separated text document
gl: Documento de texto separado por comas

en: Commodore 64 audio
gl: Audio de Commodore 64

en: Compound document
gl: Documento composto

en: Compress-compressed file
gl: Ficheiro comprimido co compress

en: Compressed GIMP document
gl: Documento do GIMP comprimido

en: Corel Draw drawing
gl: Debuxo do Corel Draw

en: Crystalline structure model
gl: Modelo de estrutura cristalina

en: DCL script
gl: Script DCL

en: DOS font
gl: Tipo de letra de DOS

en: DOS/Windows program
gl: Programa de DOS/Windows

en: DSSSL document
gl: Documento DSSSL

en: DV video
gl: Vídeo DV

en: DXF vector graphic
gl: Gráfico vectorial DXF

en: Debian package
gl: Paquete de Debian

en: Device Independant Bitmap
gl: Mapa de bits independente de dispositivo

en: Dia diagram
gl: Diagrama do Dia

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
gl: Imaxe do tipo "Imaxe dixital e comunicacións en Medicina"

en: Digital Moving Picture Exchange image
gl: Imaxe de troco de imaxe en movemento dixital

en: Directory information file
gl: Ficheiro de información de directorio

en: DjVu image
gl: Imaxe DjVu

en: Document type definition
gl: Definición de tipo de documento

en: Documents
gl: Documentos

en: Documents/Diagram
gl: Documentos/Diagrama

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
gl: Documentos/Linguaxe de marcas estendida (XML)

en: Documents/Numeric
gl: Documentos/Numérico

en: Documents/Plain Text
gl: Documentos/Texto simple

en: Documents/Presentation
gl: Documentos/Presentación

en: Documents/Project Management
gl: Documentos/Xestión de proxecto

en: Documents/Published Materials
gl: Documentos/Materiais publicados

en: Documents/Spreadsheet
gl: Documentos/Folla de cálculo

en: Documents/TeX
gl: Documentos/TeX

en: Documents/Text Markup
gl: Documents/Marcado de texto

en: Documents/Vector Graphics
gl: Documentos/Gráficos vectoriais

en: Documents/Word Processor
gl: Documentos/Procesador de texto

en: Documents/World Wide Web
gl: Documentos/World Wide Web

en: Dolby Digital audio
gl: Audio en Dolby Dixital

en: Dreamcast ROM
gl: ROM de Dreamcast

en: Emacs Lisp source code
gl: Código fonte en Emacs Lisp

en: Email headers
gl: Cabeceiras de correo electrónico

en: Email message/mailbox
gl: Mensaxe/Caixa de correo electrónico

en: Encrypted message
gl: Mensaxe cifrada

en: Enlightenment theme
gl: Tema do Enlightenment

en: Enriched text document
gl: Documento de texto enriquecido

en: Epiphany bookmarks file
gl: Ficheiro de marcadores do Epiphany

en: FLAC audio
gl: Audio FLAC

en: FLC animation
gl: Animación FLC

en: FLI animation
gl: Animación FLI

en: FastTracker II audio
gl: Audio FastTracker II

en: FlashPix Image
gl: Imaxe FlashPix

en: Flexible Image Transport System
gl: Sistema flexible de transporte de imaxes

en: Folder
gl: Cartafol

en: Fortran source code
gl: Código fonte en Fortran

en: FrameMaker interchange document
gl: Documento de troco do FrameMaker

en: G3 fax image
gl: Imaxe de fax G3

en: GIF image
gl: Imaxe GIF

en: GIMP document
gl: Documento do GIMP

en: GMC link
gl: Ligazón do GMC

en: GNOME desktop theme
gl: Tema do escritorio GNOME

en: GNU Oleo Spreadsheet
gl: Folla de cálculo do GNU Oleo

en: GNU mail message
gl: Mensaxe do GNU mail

en: GTK configuration
gl: Configuración de GTK

en: Game Boy ROM
gl: ROM de Game Boy

en: Genesis ROM
gl: ROM de Genesis

en: Glade project
gl: Proxecto do Glade

en: GnuCash workbook
gl: Libro do GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
gl: Folla de cálculo do Gnumeric

en: Gtar archive
gl: Arquivo Gtar

en: Gtktalog Catalogue
gl: Catálogo Gtktalog

en: Gzip-compressed file
gl: Ficheiro comprimido co gzip

en: HDF document
gl: Documento HDF

en: HTML page
gl: Páxina HTML

en: Haskell source code
gl: Código fonte en Haskell

en: Help page
gl: Páxina de axuda

en: IDL document
gl: Documento IDL

en: IEF image
gl: Imaxe IEF

en: IFF image
gl: Imaxe IFF

en: ILBM image
gl: Imaxe ILBM

en: ISI video
gl: Vídeo ISI

en: ISO image
gl: Imaxe ISO

en: Images
gl: Imaxes

en: Impulse Tracker audio
gl: Audio Impulse Tracker

en: Information
gl: Información

en: Information/Calendar
gl: Informacioń/Axenda

en: Information/Financial
gl: Información/Finanzas

en: Installed GNOME desktop theme
gl: Tema do escritorio de GNOME instalado

en: JBuilder Project
gl: Proxecto do JBuilder

en: JPEG image
gl: Imaxe JPEG

en: Java byte code
gl: Byte code de Java

en: Java code archive
gl: Arquivo de código Java

en: Java source code
gl: Código fonte en Java

en: JavaScript source code
gl: Código fonte en JavaScript

en: KDE application details
gl: Detalles de aplicación de KDE

en: KIllustrator document
gl: Documento do KIllustrator

en: KPresenter presentation
gl: Presentación do KPresenter

en: KSpread spreadsheet
gl: Folla de cálculo do KSpread

en: KWord document
gl: Documento do KWord

en: Korn shell script
gl: Script de Korn shell

en: LHA archive
gl: Arquivo LHA

en: LHARC archive
gl: Arquivo LHARC

en: LIBGRX font
gl: Tipo de letra LIBGRX

en: LightWave object
gl: Obxecto do LightWave

en: LightWave scene
gl: Escena do LightWave

en: Linux PSF console font
gl: Tipo de letra PSF da consola de Linux

en: Literate haskell source code
gl: Código fonte en Literate haskell

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
gl: Folla de cálculo de Lotus 1-2-3

en: LyX document
gl: Documento do LyX

en: MIDI audio
gl: Audio MIDI

en: MOD audio
gl: Audio MOD

en: MP3 audio
gl: Audio MP3

en: MP3 audio playlist
gl: Lista de reprodución de MP3

en: MPEG video
gl: Vídeo MPEG

en: MPEG-4 audio
gl: Audio MPEG-4

en: MS ASF audio
gl: Audio MS ASF

en: MS ASF video
gl: Vídeo MS ASF

en: MS video
gl: Vídeo MS

en: MSX ROM
gl: ROM de MSX

en: MacBinary file
gl: Ficheiro MacBinary

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
gl: Ficheiro codificado en AppleDouble de Macintosh

en: Macintosh BinHex-encoded file
gl: Ficheiro codificado en BinHex de Macintosh

en: Macintosh StuffIt archive
gl: Arquivo StuffIt de Macintosh

en: Macromedia Flash file
gl: Ficheiro de Macromedia Flash

en: MagicPoint presentation
gl: Presentación do MagicPoint

en: Magick image format
gl: Formato de imaxe Magick

en: Mail delivery report
gl: Informe de entrega de correo

en: Mail disposition report
gl: Informe de disposición do correo

en: Mail system report
gl: Informe do sistema de correo

en: Manual page
gl: Páxina de manual

en: Manual page (compressed)
gl: Páxina de manual (comprimida)

en: Master System or Game Gear ROM
gl: ROM de Game Gear ou Master System

en: MathML document
gl: Documento MathML

en: Matroska video
gl: Vídeo Matroska

en: Memory dump
gl: Envorcado de memoria

en: Message
gl: Mensaxe

en: Message digest
gl: Recompilatorio de mensaxes

en: Message in several formats
gl: Mensaxe en diversos formatos

en: Microsoft Excel spreadsheet
gl: Folla de cálculo do Microsoft Excel

en: Microsoft PowerPoint document
gl: Documento do Microsoft PowerPoint

en: Microsoft WMV playlist
gl: Lista de reprodución de Microsoft WMV

en: Microsoft WMV video
gl: Vídeo WMV de Microsoft

en: Microsoft Word document
gl: Documento do Microsoft Word

en: Microsoft video
gl: Vídeo de Microsoft

en: Monkey audio
gl: Audio Monkey

en: Mozilla bookmarks file
gl: Ficheiro de marcadores do Mozilla

en: Multi-part message
gl: Mensaxe multi-parte

en: NES ROM
gl: ROM de NES

en: Named pipe
gl: Canalización nomeada (named pipe)

en: Nautilus link
gl: Ligazón do Nautilus

en: Netscape bookmarks file
gl: Ficheiro de marcadores do Netscape

en: Nintendo64 ROM
gl: ROM de Nintendo64

en: Nullsoft video
gl: Vídeo de Nullsoft

en: ODA document
gl: Documento ODA

en: Object code
gl: Código obxecto

en: Objective C source code
gl: Código fonte en Objective C

en: Ogg audio
gl: Audio ogg

en: OpenOffice.org Impress presentation
gl: Presentación Impress de OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Impress presentation template
gl: Plantilla de presentación Impress de OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Math document
gl: Documento Math de OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Writer document
gl: Documento do Writer de OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Writer global document
gl: Documento global do Writer de OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Writer template
gl: Plantilla do Writer de OpenOffice.org

en: OpenOffice.org drawing
gl: Debuxo de OpenOffice.org

en: OpenOffice.org drawing template
gl: Plantilla de debuxo de OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet
gl: Folla de cálculo de OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet template
gl: Plantilla de folla de cálculo de OpenOffice.org

en: OpenType font
gl: Tipo de letra TrueType

en: PBM image
gl: Imaxe PBM

en: PC Paintbrush image
gl: Imaxe do Paintbrush

en: PCF font
gl: Tipo de letra PCF

en: PDF document
gl: Documento PDF

en: PEF program
gl: Programa PEF

en: PGM image
gl: Imaxe PGM

en: PGN chess game
gl: Xogo de xadrez PGN

en: PGP keys
gl: Chaves PGP

en: PGP message
gl: Mensaxe PGP

en: PGP signature
gl: Sinatura PGP

en: PGP-encrypted file
gl: Ficheiro cifrado en PGP

en: PHP script
gl: Script de PHP

en: PICT image
gl: Imaxe PICT

en: PNG image
gl: Imaxe PNG

en: PNM image
gl: Imaxe PNM

en: PPM image
gl: Imaxe PPM

en: Packages
gl: Paquetes

en: Palm OS database
gl: Base de datos de Palm OS

en: Palm Pixmap image
gl: Imaxe Pixmap de Palm

en: Partial email message
gl: Mensaxe de correo electrónico parcial

en: Pascal source code
gl: Código fonte en Pascal

en: Perl script
gl: Script en Perl

en: Photo CD image
gl: Imaxe Photo CD

en: Photoshop document
gl: Documento do Photoshop

en: Plain text document
gl: Documento de texto simple

en: Playlist
gl: Lista de reprodución

en: PostScript Type 1 font
gl: Tipo de letra PostScript Type 1

en: PostScript document
gl: Documento PostScript

en: Profiler results
gl: Resultados do profiler

en: Project Plan
gl: Plan de proxecto

en: Python byte code
gl: Byte code de python

en: Python source code
gl: Código fonte en Python

en: QuickTime movie
gl: Vídeo QuickTime

en: Quicken document
gl: Documento do Quicken

en: Quicken for Windows document
gl: Documento do Quicken para Windows

en: RAR archive
gl: Arquivo RAR

en: README document
gl: Documento README

en: RGB image
gl: Imaxe RGB

en: RIFF audio
gl: Audio RIFF

en: RPM package
gl: Paquete RPM

en: Raw Gray Sample
gl: Mostra de gris en bruto

en: RealAudio document
gl: Documento RealAudio

en: RealAudio/Video document
gl: Documento RealAudio/Video

en: RealVideo video
gl: Vídeo RealVideo

en: Reference to remote file
gl: Referencia a un ficheiro remoto

en: Rejected patch file
gl: Ficheiro de parche rexeitado

en: Rich text document
gl: Documento de texto enriquecido

en: S/MIME file
gl: Ficheiro S/MIME

en: S/MIME signature
gl: Sinatura S/MIME

en: SGI video
gl: Vídeo SGI

en: SGML document
gl: Documento SGML

en: SHOUTcast playlist
gl: Lista de reprodución SHOUTcast

en: SMIL script
gl: Script SMIL

en: SQL code
gl: Código SQL

en: SUN Rasterfile
gl: Ficheiro Raster de SUN

en: SV4 CPIO archive
gl: Arquivo CPIO de SV4

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
gl: Arquivo CPIP de SV4 (con CRC)

en: Samba share
gl: Compartido de Samba

en: Scheme source code
gl: Código fonte en Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
gl: Audio Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
gl: Audio Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
gl: Instrumento do Scream Tracker

en: Search results
gl: Resultados dunha procura

en: Security
gl: Seguranza

en: Setext document
gl: Documento setext

en: Shared Printer
gl: Impresora compartida

en: Shared library
gl: Biblioteca compartida

en: Shell archive
gl: Arquivo de shell

en: Shell script
gl: Script de shell

en: Signed message
gl: Mensaxe asinado

en: Silicon Graphics image
gl: Imaxe de Silicon Graphics

en: Software Development
gl: Desenvolvemento de software

en: Software Development/ROM Images
gl: Desenvolvemento de software/Imaxes ROM

en: Software Development/Source Code
gl: Desenvolvemento de software/Código fonte

en: Software author credits
gl: Créditos de autor de software

en: Software installation instructions
gl: Instrucións de instalación de software

en: Software license terms
gl: Termos de licenza de software

en: Source code patch
gl: Parche para código fonte

en: Speech document
gl: Documento de voz

en: Speedo font
gl: Tipo de letra Speedo

en: Spreadsheet Interchange document
gl: Documento de troco de folla de cálculo

en: Stampede package
gl: Paquete de Stampede

en: StarCalc spreadsheet
gl: Folla de cálculo do StarCalc

en: StarChart chart
gl: Gráfica do StarChart

en: StarDraw drawing
gl: Debuxo do StarDraw

en: StarImpress presentation
gl: Presentación do StarImpress

en: StarMail file
gl: Ficheiro do StarMail

en: StarMath document
gl: Documento do StarMath

en: StarOffice extended metafile image
gl: Imaxe de metaficheiro estendido do StarOffice

en: StarWriter document
gl: Documento do StarWriter

en: Style sheet
gl: Folla de estilo

en: Sun mu-law audio
gl: Audio lei-µ de Sun

en: SunOS News font
gl: Tipo de letra News de SunOS

en: Symbolic link
gl: Ligazón simbólica

en: System
gl: Sistema

en: TIFF image
gl: Imaxe TIFF

en: Tab-separated text document
gl: Documento de texto separado por tabuladores

en: Tar archive
gl: Arquivo tar

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
gl: Arquivo tar (comprimido co bzip2)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
gl: Arquivo tar (comprimido co gzip)

en: TarGA image
gl: Imaxe TarGA

en: Tcl script
gl: Script Tcl

en: TeX document
gl: Documento TeX

en: TeX dvi document
gl: Documento dvi de TeX

en: TeX font
gl: Tipo de letra de TeX

en: TeX font metrics
gl: Métrica de tipo de letra de TeX

en: TeXInfo document
gl: Documento TeXInfo

en: Theme
gl: Tema

en: ToutDoux document
gl: Documento ToutDoux

en: Troff document
gl: Documento troff

en: Troff me input document
gl: Documento troff me

en: Troff mm input document
gl: Documento troff mm

en: Troff ms input document
gl: Documento troff ms

en: TrueType font
gl: Tipo de letra TrueType

en: Truevision Targa image
gl: Imaxe Targa de Truevision

en: USENET news message
gl: Mensaxe de novas de USENET

en: Unidata netCDF document
gl: Documento netCDF de Unidata

en: Unknown type
gl: Tipo descoñecido

en: User Interface
gl: Interface de usuario

en: User Interface/Fonts
gl: Interface de usuario/Tipos de letra

en: Ustar archive
gl: Arquivo ustar

en: V font
gl: Tipo de letra V

en: VOC audio
gl: Audio VOC

en: VRML document
gl: Documento VRML

en: Verilog source code
gl: Código fonte en Verilog

en: Video
gl: Vídeo

en: Vivo video
gl: Vídeo Vivo

en: WAIS source code
gl: Código fonte en WAIS

en: Wave audio
gl: Audio en Wave

en: Wavelet video
gl: Vídeo Wavelet

en: Web folder
gl: Cartafol web

en: Windows bitmap image
gl: Imaxe de mapa de bits de Windows

en: Windows icon image
gl: Imaxe de icona de Windows

en: Windows metafile graphics
gl: Metaficheiro gráfico de Windows

en: WordPerfect document
gl: Documento do WordPerfect

en: X bitmap image
gl: Imaxe de mapa de bits de X

en: X window image
gl: Imaxe de X window

en: XBEL bookmarks file
gl: Ficheiro de marcadores do XBEL

en: XML document
gl: Documento XML

en: XPM image
gl: Imaxe XPM

en: Xbase database
gl: Base de datos Xbase

en: Yacc grammar source code
gl: Código fonte de gramática Yacc

en: Z shell script
gl: Script de Z shell

en: Zip archive
gl: Arquivo zip

en: Zoo archive
gl: Arquivo zoo

en: gettext translation
gl: Tradución en gettext

en: iPod software
gl: Software de iPod

en: xfig vector graphic
gl: Gráfico vectorial xfig
