gnome-mime-data 0 - en to hr translation catalogue (351 entries)

en: 2D chemical structure
hr: 2D kemijska konstrukcija

en: 3D Studio image
hr: Slika 3D Studija

en: AIFC audio
hr: AIFC zvuk

en: AIFF audio
hr: AIFF zvuk

en: ANIM animation
hr: Animacija ANIM

en: ARJ archive
hr: Arhiva ARJ

en: AVI video
hr: Video AVI

en: AbiWord document
hr: Dokument AbiWord-a

en: Active Server page
hr: Stranica Active poslužitelja

en: Address card
hr: Adresna kartica

en: Adobe FrameMaker font
hr: Pismo Adobe FrameMaker-a

en: Adobe font metrics
hr: Metrika Adobe-ovih pisama

en: Andrew Toolkit inset
hr: Imetak Andrew alata

en: Application launcher
hr: Pokretač programa

en: ApplixWare Graphics image
hr: Slika ApplixWare Graphics

en: Applixware Words document
hr: Dokument Applixware Worda

en: Applixware presentation
hr: Prezentacija Applixware

en: Applixware spreadsheet
hr: Proračunska tablica Applixware-a

en: Ar archive
hr: Arhiva ar

en: Assembly source code
hr: Izvorni kod asemblera

en: Authors list
hr: Popis autora

en: AutoCAD image
hr: Slika AutoCAD-a

en: BCPIO document
hr: Dokument BCPIO

en: BDF font
hr: Pismo BDF

en: Backup file
hr: Datoteka za spremanje kopije

en: Basic audio
hr: Osnovni zvuk

en: Bibliography record
hr: Bibliografski zapis

en: Binary program
hr: Izvršni program

en: BitTorrent seed file
hr: BitTorrent datoteka

en: Blender file
hr: Datoteka Blender oblika

en: Block device
hr: Blok uređaj

en: Bzip2 compressed file
hr: Datoteka komprimirana u Bzip2 obliku

en: C shell script
hr: Skripta C ljuske

en: C source code
hr: Izvorni kod C

en: C source code header
hr: Zaglavlje izvornog koda C

en: C++ source code
hr: Izvorni kod C++

en: CGI program
hr: Program CGI

en: CGM image
hr: Slika CGM

en: CMU raster image
hr: Rasterska slika CMU

en: CPIO archive
hr: Arhiva CPIO

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
hr: Arhiva CPIO (komprimirana Gzip oblikom)

en: Calendar file
hr: Datoteka kalendara

en: Calendar or event document
hr: Dokument s kalendarom ili događajima

en: Character device
hr: Znakovni uređaj

en: Cinelerra editing sheet
hr: List za uređivanje Cinelerra

en: Comma-separated text document
hr: Tekst dokument s  zarezom odvojenim podacima

en: Commodore 64 audio
hr: Zvuk Commodore 64

en: Compound document
hr: Složeni dokument

en: Compress-compressed file
hr: Komprimirana datoteka

en: Compressed GIMP document
hr: Komprimirani dokument GIMP-a

en: Corel Draw drawing
hr: Crtež Corel Draw-a

en: Crystalline structure model
hr: Model strukture kristala

en: DCL script
hr: Skripta DCL

en: DOS font
hr: Pismo DOS-a

en: DOS/Windows program
hr: Program DOS/Windows-a

en: DSSSL document
hr: Dokument DSSSL

en: DV video
hr: Video DV

en: DXF vector graphic
hr: Vektorska grafika DXF

en: Debian package
hr: Debianov paket

en: Device Independant Bitmap
hr: Bitmapa neovisna o uređaju

en: Dia diagram
hr: Dijagram Dia

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
hr: Digitalna slika i komunikacija u medicinskoj slici

en: Digital Moving Picture Exchange image
hr: Slika sustava izmjene digitalnih pokretnih slika

en: Directory information file
hr: Datoteka s informacijama o mapama

en: DjVu image
hr: Slika DjVu

en: Document type definition
hr: Definicija vrste dokumenata

en: Documents
hr: Dokumenti

en: Documents/Diagram
hr: Dokumenti/Dijagrami

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
hr: Dokumenti/Extended Markup Language (XML)

en: Documents/Numeric
hr: Dokumenti/Brojčani

en: Documents/Plain Text
hr: Dokumenti/Običan tekst

en: Documents/Presentation
hr: Dokumenti/Prezentacije

en: Documents/Project Management
hr: Dokumenti/Upravljanje projektima

en: Documents/Published Materials
hr: Dokumenti/Objavljeni materijali

en: Documents/Spreadsheet
hr: Dokumenti/Proračunska tablica

en: Documents/TeX
hr: Dokumenti/TeX

en: Documents/Text Markup
hr: Dokumenti/Tekst oznake

en: Documents/Vector Graphics
hr: Dokumenti/Vektorska grafika

en: Documents/Word Processor
hr: Dokumenti/Uređivanje i oblikovanje teksta

en: Documents/World Wide Web
hr: Dokumenti/World Wide Web

en: Dolby Digital audio
hr: Zvuk Dolby Digital

en: Emacs Lisp source code
hr: Izvorni kod Emacs Lisp-a

en: Email headers
hr: Zaglavlja e-pošte

en: Email message/mailbox
hr: Elektronička pošta/poštanski sandučić

en: Encrypted message
hr: Šifriraj poruku

en: Enlightenment theme
hr: Tema Enlightenment

en: Enriched text document
hr: Obogaćeni tekst dokument

en: Epiphany bookmarks file
hr: Datoteka s knjižnim oznakama Epiphany

en: FLAC audio
hr: Zvuk FLAC

en: FLC animation
hr: Animacija FLC

en: FLI animation
hr: Animacija FLI

en: FastTracker II audio
hr: Zvuk FastTracker II

en: FlashPix Image
hr: Slika FlashPix

en: Flexible Image Transport System
hr: Sustav prijenosa gipkih slika

en: Folder
hr: Mapa

en: Fortran source code
hr: Izvorni kod Fortran-a

en: FrameMaker interchange document
hr: Dokument za razmjenu FrameMaker-a

en: G3 fax image
hr: Fax slika G3

en: GIF image
hr: Slika GIF

en: GIMP document
hr: Dokument GIMP-a

en: GMC link
hr: Veza GMC

en: GNOME desktop theme
hr: Tema GNOME radne površine

en: GNU Oleo Spreadsheet
hr: Proračunska tablica GNU Oleo-a

en: GNU mail message
hr: Poruka GNU pošte

en: GTK configuration
hr: Postavka GTK

en: Glade project
hr: Projekt Glade

en: GnuCash workbook
hr: Radna knjiga GnuCash-a

en: Gnumeric spreadsheet
hr: Proračunska tablica Gnumeric-a

en: Gtar archive
hr: Arhiva Gtar

en: Gtktalog Catalogue
hr: Katalog Gtktalog-a

en: Gzip-compressed file
hr: Datoteka komprimirana Gzip-om

en: HDF document
hr: Dokument HDF

en: HTML page
hr: Stranica HTML

en: Haskell source code
hr: Izvorni kod Haskell-a

en: Help page
hr: Pomoć

en: IDL document
hr: Dokument IDL

en: IEF image
hr: Slika IEF

en: IFF image
hr: Slika IFF

en: ILBM image
hr: Slika ILBM

en: ISI video
hr: Video ISI

en: ISO image
hr: Slika ISO

en: Images
hr: Slike

en: Impulse Tracker audio
hr: Zvuk Impulse Tracker-a

en: Information
hr: Informacije

en: Information/Calendar
hr: Informacija/Kalendar

en: Information/Financial
hr: Informacija/Financijska

en: Installed GNOME desktop theme
hr: Instalirana tema GNOME radne površine

en: JBuilder Project
hr: Projekt JBuilder-a

en: JPEG image
hr: Slika JPEG

en: Java byte code
hr: Java bajt kod

en: Java code archive
hr: Arhiva Java koda

en: Java source code
hr: Izvorni kod Java

en: JavaScript source code
hr: Izvorni kod JavaScript jezika

en: KDE application details
hr: Detalji KDE programa

en: KIllustrator document
hr: Dokument KIllustrator-a

en: KPresenter presentation
hr: Prezentacija KPresenter-a

en: KSpread spreadsheet
hr: Proračunska tablica KSpread-a

en: KWord document
hr: Dokument KWord-a

en: Korn shell script
hr: Skripta Korn ljuske

en: LHA archive
hr: Arhiva LHA

en: LHARC archive
hr: Arhiva LHARC

en: LIBGRX font
hr: Pismo LIBGRX

en: LightWave object
hr: Objekt LightWave-a

en: LightWave scene
hr: Scena LightWave-a

en: Linux PSF console font
hr: Pismo konzole Linux PSF

en: Literate haskell source code
hr: Izvorni kod Literate haskell-a

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
hr: Proračunska tablica Lotus 1-2-3

en: LyX document
hr: Dokument LyX

en: MIDI audio
hr: Zvuk MIDI

en: MOD audio
hr: Zvuk MOD

en: MP3 audio
hr: ZVUK MP3

en: MP3 audio playlist
hr: Popis MP3 zvukova za sviranje

en: MPEG video
hr: Video MPEG

en: MPEG-4 audio
hr: Zvuk MPEG-4

en: MS ASF audio
hr: Zvuk MS ASF

en: MS ASF video
hr: Video MS ASF

en: MS video
hr: Video MS

en: MacBinary file
hr: Datoteka MacBinary

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
hr: Macintosh AppleDouble-kodirana datoteka

en: Macintosh BinHex-encoded file
hr: Macintosh BinHex-kodirana datoteka

en: Macintosh StuffIt archive
hr: Arhiva Macintosh StuffIt-a

en: Macromedia Flash file
hr: Datoteka Macromedia Flash-a

en: MagicPoint presentation
hr: Prezentacija MagicPoint-a

en: Magick image format
hr: Slika u Magick obliku

en: Mail delivery report
hr: Izvještaj isporuke e-pošte

en: Mail disposition report
hr: Izvještaj smještaja e-pošte

en: Mail system report
hr: Izvještaj sustava e-pošte

en: Makefile
hr: MakeFile

en: Manual page
hr: Stranica s uputama

en: Manual page (compressed)
hr: Stranica s uputama (komprimirana)

en: Master System or Game Gear ROM
hr: Master System ili Game Gear ROM

en: MathML document
hr: Dokument MathML-a

en: Matroska video
hr: Video Matroska

en: Memory dump
hr: Ispis memorije

en: Message
hr: Poruka

en: Message digest
hr: Pregledana poruka

en: Message in several formats
hr: Poruka u različitim oblicima

en: Microsoft Excel spreadsheet
hr: Proračunska tablica Microsoft Excel-a

en: Microsoft PowerPoint document
hr: Dokument Microsoft PowerPoint-a

en: Microsoft WMV playlist
hr: Popis pjesama Microsoft WMV-a

en: Microsoft WMV video
hr: Video Microsoft WMV

en: Microsoft Word document
hr: Dokument Microsoft Word-a

en: Monkey audio
hr: Zvuk Monkey

en: Mozilla bookmarks file
hr: Datoteka s knjižnim oznakama Mozilla-e

en: Multi-part message
hr: Poruka iz više dijelova

en: Named pipe
hr: Cijev s imenom

en: Nautilus link
hr: Veza Nautilusa

en: Netscape bookmarks file
hr: Datoteka s knjižnim oznakama Netscape-a

en: Nullsoft video
hr: Video Nullsoft-a

en: ODA document
hr: Dokument ODA

en: Object code
hr: Objektni kod

en: Objective C source code
hr: Izvorni kod objektnog C

en: Ogg audio
hr: Zvuk Ogg

en: OpenOffice.org Impress presentation
hr: Prezentacija OpenOffice.org Impress-a

en: OpenOffice.org Impress presentation template
hr: Predložak prezentacije OpenOffice.org Impress-a

en: OpenOffice.org Math document
hr: Dokument OpenOffice.org Math-a

en: OpenOffice.org Writer document
hr: Dokument OpenOffice.org Writer-a

en: OpenOffice.org Writer global document
hr: Globalni dokument OpenOffice.org Writer-a

en: OpenOffice.org Writer template
hr: Predložak OpenOffice.org Writer-a

en: OpenOffice.org drawing
hr: Crtež OpenOffice.org

en: OpenOffice.org drawing template
hr: Predložak crteža OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet
hr: Proračunska tablica OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet template
hr: Predložak proračunske tablice OpenOffice.org

en: OpenType font
hr: Pismo Open Type

en: PBM image
hr: Slika PBM

en: PC Paintbrush image
hr: Slika PC Paintbrush-a

en: PCF font
hr: Pismo PCF

en: PDF document
hr: Dokument PDF

en: PEF program
hr: Program PEF

en: PGM image
hr: Slika PGM

en: PGN chess game
hr: Šah PGN

en: PGP keys
hr: PGP ključevi

en: PGP message
hr: PGP poruka

en: PGP signature
hr: PGP potpis

en: PGP-encrypted file
hr: PGP kodirana datoteka

en: PHP script
hr: PHP skripta

en: PICT image
hr: Slika PICT

en: PNG image
hr: Slika PNG

en: PNM image
hr: Slika PNM

en: PPM image
hr: Slika PPM

en: Packages
hr: Paketi

en: Palm OS database
hr: Baza podataka Palm OS-a

en: Palm Pixmap image
hr: Slika Palm Pixmap

en: Partial email message
hr: Nepotpuna poruka e-pošte

en: Pascal source code
hr: Izvorni kod Pascal-a

en: Perl script
hr: Skripta Perl-a

en: Photo CD image
hr: Slika Photo CD-a

en: Photoshop document
hr: Dokument Photoshop-a

en: Plain text document
hr: Dokument izvornog teksta

en: Playlist
hr: Popis pjesama

en: PostScript Type 1 font
hr: Pismo PostScript Type 1

en: PostScript document
hr: Dokument PostScript

en: Profiler results
hr: Rezultati Profiler-a

en: Python byte code
hr: Bajt kod Python-a

en: Python source code
hr: Izvorni kod Python-a

en: QuickTime movie
hr: Film QuickTime-a

en: Quicken document
hr: Dokument Quicken-a

en: Quicken for Windows document
hr: Dokument Quicken-a za Windows

en: RAR archive
hr: Arhiva RAR

en: README document
hr: Dokument PROČITAJME

en: RGB image
hr: Slika RGB

en: RIFF audio
hr: Zvuk RIFF

en: RPM package
hr: Paket RPM

en: Raw Gray Sample
hr: Primjer Raw Gray-a

en: RealAudio document
hr: Dokument RealAudio-a

en: RealAudio/Video document
hr: Dokumenta RealAudio/Video-a

en: RealVideo video
hr: Video RealVideo-a

en: Reference to remote file
hr: Preporuka na udaljenu datoteku

en: Rejected patch file
hr: Odbačena datoteka ispravaka

en: Rich text document
hr: Dokument Rich tekst oblika

en: S/MIME file
hr: Datoteka S/MIME

en: S/MIME signature
hr: Potpis S/MIME

en: SGI video
hr: Video SGI

en: SGML document
hr: Dokument SGML

en: SHOUTcast playlist
hr: Lista za sviranje SHOUTcast-a

en: SMIL script
hr: Skripta SMIL-a

en: SQL code
hr: SQL kod

en: SV4 CPIO archive
hr: Arhiva SV4 CPIO

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
hr: Arhiva SV4 CPIO (s CRC)

en: SVG art
hr: SVG umjetnost

en: Samba share
hr: Dijeljeni resurs Samba-e

en: Scheme source code
hr: Izvorni kod Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
hr: Zvuk Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
hr: Zvuk Scream Tracker-a

en: Scream Tracker instrument
hr: Instrument Scream Tracker

en: Search results
hr: Rezultati pretraživanja

en: Security
hr: Sigurnost

en: Setext document
hr: Dokument Setext-a

en: Shared Printer
hr: Dijeljeni pisač

en: Shared library
hr: Dijeljena biblioteka

en: Shell archive
hr: Arhiva ljuske

en: Shell script
hr: Skripta ljuske

en: Signed message
hr: Potpisana poruka

en: Silicon Graphics image
hr: Slika Silicon Graphics-a

en: Socket
hr: Utičnica

en: Software Development
hr: Razvoj programa

en: Software Development/ROM Images
hr: Razvoj Programa/Slike ROM-a

en: Software Development/Source Code
hr: Razvoj programa/Izvorni kod

en: Software author credits
hr: Autori programa

en: Software installation instructions
hr: Uputstva instalacije programa

en: Software license terms
hr: Uvjeti licence programa

en: Source code patch
hr: Ispravak izvornog koda

en: Speech document
hr: Dokument Speech-a

en: Speedo font
hr: Pismo Speedo

en: Spreadsheet Interchange document
hr: Dokument Spreadsheet Interchange-a

en: Stampede package
hr: Paket Stampede

en: StarCalc spreadsheet
hr: Proračunska tablica StarCalc-a

en: StarChart chart
hr: Graf StarChart-a

en: StarDraw drawing
hr: Crtež StarDraw-a

en: StarImpress presentation
hr: Prezentacija StarImpress-a

en: StarMail file
hr: Datoteka StarMail-a

en: StarMath document
hr: Dokument StarMath-a

en: StarOffice extended metafile image
hr: Slika proširene metadatoteke StarOffice-a

en: StarWriter document
hr: Dokument StarWriter-a

en: Style sheet
hr: List proračunske tablice

en: Sun mu-law audio
hr: Zvuk Sun mu-law

en: SunOS News font
hr: Pismo SunOS News

en: Symbolic link
hr: Simbolička veza

en: System
hr: Sustav

en: TIFF image
hr: Slika TIFF

en: Tab-separated text document
hr: Tekst dokument odvojen tabovima

en: Tar archive
hr: Arhiva tar

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
hr: Arhiva tar (komprimirana pomoću Bzip2 algoritma)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
hr: Arhiva tar (komprimirana pomoću Gzip algoritma)

en: TarGA image
hr: Slika TarGA

en: Tcl script
hr: Skripta Tcl

en: TeX document
hr: Dokument TeX

en: TeX dvi document
hr: Dokument TeX dvi

en: TeX font
hr: Pismo TeX

en: TeX font metrics
hr: Metrika pisma TeX

en: TeXInfo document
hr: Dokument TeXInfo

en: Theme
hr: Tema

en: ToutDoux document
hr: Dokument ToutDoux

en: Troff document
hr: Dokument Troff-a

en: Troff me input document
hr: Ulazni dokument Troff me

en: Troff mm input document
hr: Ulazni dokument Troff mm

en: Troff ms input document
hr: Ulazni dokument Troff ms

en: TrueType font
hr: Pismo TrueType

en: Truevision Targa image
hr: Slika Truevision Targa

en: USENET news message
hr: Poruke USENET interesnih grupa

en: Unidata netCDF document
hr: Dokument Unidata netCDF

en: Unknown type
hr: Nepoznati tip

en: User Interface
hr: Korisničko sučelje

en: User Interface/Fonts
hr: Korisničko sučelje/Pisma

en: Ustar archive
hr: Arhiva Ustar

en: V font
hr: Pismo V

en: VOC audio
hr: Zvuk VOC

en: VRML document
hr: Dokument VRML

en: Verilog source code
hr: Izvorni kod verilog-a

en: Vivo video
hr: Video Vivo

en: WAIS source code
hr: Izvorni kod WAIS

en: Wave audio
hr: Zvuk Wave

en: Wavelet video
hr: Video Wavelet

en: Web folder
hr: Mapa Weba

en: Windows bitmap image
hr: Slika Windows bitmap

en: Windows icon image
hr: Sličica Windows

en: Windows metafile graphics
hr: Metadatoteka Windows grafike

en: WordPerfect document
hr: Dokument WordPerfect-a

en: X bitmap image
hr: Slika X bitmape

en: X window image
hr: Slika X window sustava

en: XBEL bookmarks file
hr: Datoteka knjižnih oznaka XBEL

en: XML document
hr: Dokument XML

en: XPM image
hr: Slika XPM

en: Xbase database
hr: Baza podataka Xbase

en: Yacc grammar source code
hr: Izvorni kod gramatike Yacc

en: Z shell script
hr: Skripta Z ljuske

en: Zip archive
hr: Arhiva zip

en: Zoo archive
hr: Arhiva zoo

en: gettext translation
hr: Prijevod gettext

en: iPod software
hr: iPod programi

en: xfig vector graphic
hr: Vektroska grafika xfig
