gnome-mime-data - en to hu translation catalogue (350 entries)

en: 2D chemical structure
hu: Síkbeli kémiai szerkezet

en: 3D Studio image
hu: 3D Studio-kép

en: AIFC audio
hu: AIFC-hang

en: AIFF audio
hu: AIFF-hang

en: ANIM animation
hu: ANIM-animáció

en: ARJ archive
hu: ARJ-archívum

en: AVI video
hu: AVI-video

en: AbiWord document
hu: AbiWord-dokumentum

en: Address card
hu: Címjegyzékkártya

en: Adobe FrameMaker font
hu: Adobe FrameMaker-betűkészlet

en: Adobe font metrics
hu: Adobe-betűmetrika

en: Application launcher
hu: Alkalmazásindító

en: ApplixWare Graphics image
hu: ApplixWare Graphics-kép

en: Applixware Words document
hu: Applixware Words-dokumentum

en: Applixware presentation
hu: Applixware-prezentáció

en: Applixware spreadsheet
hu: Applixware-munkafüzet

en: Ar archive
hu: Ar-archívum

en: Assembly source code
hu: Assembly-forráskód

en: Audio
hu: Hang

en: Authors list
hu: Szerzők listája

en: AutoCAD image
hu: AutoCAD-kép

en: BCPIO document
hu: BCPIO-dokumentum

en: BDF font
hu: BDF-betűkészlet

en: Backup file
hu: Biztonsági mentés

en: Basic audio
hu: Egyszerű hang

en: Bibliography record
hu: Bibliográfiabejegyzés

en: Binary program
hu: Bináris program

en: BitTorrent seed file
hu: BitTorrent-magfájl

en: Blender file
hu: Blender-fájl

en: Block device
hu: Blokkos eszköz

en: Bzip2 compressed file
hu: Bzip2-vel tömörített fájl

en: C shell script
hu: C parancsértelmező-parancsfájl

en: C source code
hu: C-forráskód

en: C source code header
hu: C-forráskódfejléc

en: C++ source code
hu: C++-forráskód

en: CGI program
hu: CGI-program

en: CGM image
hu: CGM-kép

en: CMU raster image
hu: CMU-raszterkép

en: CPIO archive
hu: CPIO-archívum

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
hu: CPIO-archívum (Gzip-pel tömörítve)

en: Calendar file
hu: Naptárfájl

en: Calendar or event document
hu: Naptár vagy esemény típusú dokumentum

en: Character device
hu: Karakteres eszköz

en: Cinelerra editing sheet
hu: Cinerella-szerkesztőlap

en: Comma-separated text document
hu: Vesszőkkel elválasztott szöveg

en: Commodore 64 audio
hu: Commodore 64-hang

en: Compound document
hu: Összetett dokumentum

en: Compress-compressed file
hu: Compress-szel tömörített fájl

en: Compressed GIMP document
hu: Tömörített GIMP-dokumentum

en: Corel Draw drawing
hu: Corel Draw-rajz

en: Crystalline structure model
hu: Crystalline-szerkezetmodell

en: DCL script
hu: DCL-parancsfájl

en: DOS font
hu: DOS-betűkészlet

en: DOS/Windows program
hu: DOS/Windows-program

en: DSSSL document
hu: DSSSL-dokumentum

en: DV video
hu: DV-video

en: DXF vector graphic
hu: DXF-vektorgrafika

en: Debian package
hu: Debian-csomag

en: Device Independant Bitmap
hu: Eszközfüggetlen bitkép

en: Dia diagram
hu: Dia-diagram

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
hu: Digital Imaging and Communications in Medicine-kép

en: Digital Moving Picture Exchange image
hu: Digital Moving Picture Exchange-kép

en: Directory information file
hu: Könyvtár-információs fájl

en: DjVu image
hu: DjVu-kép

en: Document type definition
hu: Dokumentumtípus definíciója

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: Documents/Diagram
hu: Dokumentum/Diagram

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
hu: Dokumentum/XML

en: Documents/Numeric
hu: Dokumentum/Számadatok

en: Documents/Plain Text
hu: Dokumentum/Sima szöveg

en: Documents/Presentation
hu: Dokumentum/Prezentáció

en: Documents/Project Management
hu: Dokumentum/Projektmenedzsment

en: Documents/Published Materials
hu: Dokumentum/Publikált anyagok

en: Documents/Spreadsheet
hu: Dokumentum/Munkafüzet

en: Documents/TeX
hu: Dokumentum/TeX

en: Documents/Text Markup
hu: Dokumentum/Szöveg markup

en: Documents/Vector Graphics
hu: Dokumentum/Vektorgrafika

en: Documents/Word Processor
hu: Dokumentum/Szövegszerkesztő

en: Documents/World Wide Web
hu: Dokumentum/Világháló

en: Dolby Digital audio
hu: Dolby Digital hang

en: Emacs Lisp source code
hu: Emacs Lisp-forráskód

en: Email headers
hu: Levélfejléc

en: Email message/mailbox
hu: Elektronikus levél/postafiók

en: Encrypted message
hu: Titkosított üzenet

en: Enlightenment theme
hu: Enlightenment-téma

en: Enriched text document
hu: Enriched text dokumentum

en: Epiphany bookmarks file
hu: Epiphany-könyvjelzőfájl

en: FLAC audio
hu: FLAC-hang

en: FLC animation
hu: FLC-animáció

en: FLI animation
hu: FLI-animáció

en: FastTracker II audio
hu: FastTracker II-hang

en: FlashPix Image
hu: FlashPix-kép

en: Folder
hu: Mappa

en: Fortran source code
hu: Fortran-forráskód

en: FrameMaker interchange document
hu: FrameMaker-cserélhetődokumentum

en: G3 fax image
hu: G3-faxkép

en: GIF image
hu: GIF-kép

en: GIMP document
hu: GIMP-dokumentum

en: GMC link
hu: GMC-link

en: GNOME desktop theme
hu: GNOME-munkaasztaltéma

en: GNU Oleo Spreadsheet
hu: GNU Oleo-munkafüzet

en: GNU mail message
hu: GNU elektronikus levél

en: GTK configuration
hu: GTK-beállítások

en: Glade project
hu: Glade-projekt

en: GnuCash workbook
hu: GnuCash-munkafüzet

en: Gnumeric spreadsheet
hu: Gnumeric-munkafüzet

en: Gtar archive
hu: Gtar-archívum

en: Gtktalog Catalogue
hu: Gtktalog-katalógus

en: Gzip-compressed file
hu: Gzip-pel tömörített fájl

en: HDF document
hu: HDF-dokumentum

en: HTML page
hu: HTML-oldal

en: Haskell source code
hu: Haskell-forráskód

en: Help page
hu: Súgóoldal

en: IDL document
hu: IDL-dokumentum

en: IEF image
hu: IEF-kép

en: IFF image
hu: IFF-kép

en: ILBM image
hu: ILBM-kép

en: ISI video
hu: ISI-video

en: ISO image
hu: ISO-lemezlenyomat

en: Images
hu: Képek

en: Impulse Tracker audio
hu: Impulse Tracker hang

en: Information
hu: Információ

en: Information/Calendar
hu: Információ/Naptár

en: Information/Financial
hu: Információ/Pénzügyi

en: Installed GNOME desktop theme
hu: Telepített GNOME munkaasztaltéma

en: JBuilder Project
hu: JBuilder-projekt

en: JPEG image
hu: JPEG-kép

en: Java byte code
hu: Java-bájtkód

en: Java code archive
hu: Java-kódarchívum

en: Java source code
hu: Java-forráskód

en: JavaScript source code
hu: JavaScript-forráskód

en: KDE application details
hu: KDE-alkalmazás részletei

en: KIllustrator document
hu: KIllustrator-dokumentum

en: KPresenter presentation
hu: KPresenter-prezentáció

en: KSpread spreadsheet
hu: KSpread-munkafüzet

en: KWord document
hu: KWord-dokumentum

en: Korn shell script
hu: Korn parancsértelmező-parancsfájl

en: LHA archive
hu: LHA-archívum

en: LHARC archive
hu: LHARC-archívum

en: LIBGRX font
hu: LIBGRX-betűkészlet

en: LightWave object
hu: LightWave-objektum

en: LightWave scene
hu: LightWave-jelenet

en: Linux PSF console font
hu: Linux PSF konzolos betűkészlet

en: Literate haskell source code
hu: Literális haskell-forráskód

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
hu: Lotus 1-2-3-munkafüzet

en: LyX document
hu: LyX-dokumentum

en: MIDI audio
hu: MIDI-hang

en: MOD audio
hu: MOD-hang

en: MP3 audio
hu: MP3-hang

en: MP3 audio playlist
hu: MP3-játéklista

en: MPEG video
hu: MPEG-video

en: MPEG-4 audio
hu: MPEG-4-hang

en: MS ASF audio
hu: MS ASF-hang

en: MS ASF video
hu: MS ASF-video

en: MS video
hu: MS-video

en: MacBinary file
hu: MacBinary-fájl

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
hu: Macintosh AppleDouble kódolású fájl

en: Macintosh BinHex-encoded file
hu: Macintosh BinHex kódolású fájl

en: Macintosh StuffIt archive
hu: Macintosh StuffIt-archívum

en: Macromedia Flash file
hu: Macromedia Flash-fájl

en: MagicPoint presentation
hu: MagicPoint-prezentáció

en: Magick image format
hu: Magick-képformátum

en: Mail delivery report
hu: Jelentés levélkézbesítésről

en: Mail disposition report
hu: Jelentés levélkidobásról

en: Mail system report
hu: Levelezőrendszer jelentése

en: Manual page
hu: Kézikönyvoldal

en: Manual page (compressed)
hu: Kézikönyvoldal (tömörített)

en: Master System or Game Gear ROM
hu: Master System vagy Game Gear ROM

en: MathML document
hu: MathML-dokumentum

en: Matroska video
hu: Matroska-video

en: Memory dump
hu: Memóriatartalom

en: Message
hu: Üzenet

en: Message digest
hu: Ömlesztett üzenet

en: Message in several formats
hu: Többféle formátumú üzenet

en: Microsoft Excel spreadsheet
hu: Microsoft Excel-munkafüzet

en: Microsoft PowerPoint document
hu: Microsoft PowerPoint-dokumentum

en: Microsoft WMV playlist
hu: Microsoft WMV-játéklista

en: Microsoft WMV video
hu: Microsoft WMV-video

en: Microsoft Word document
hu: Microsoft Word-dokumentum

en: Microsoft video
hu: Microsoft-video

en: Monkey audio
hu: Monkey-hang

en: Mozilla bookmarks file
hu: Mozilla-könyvjelzőfájl

en: Multi-part message
hu: Többrészes üzenet

en: Named pipe
hu: Névvel rendelkező csővezeték

en: Nautilus link
hu: Nautilus-link

en: Netscape bookmarks file
hu: Netscape-könyvjelzőfájl

en: Nullsoft video
hu: Nullsoft-video

en: ODA document
hu: ODA-dokumentum

en: Object code
hu: Tárgykód

en: Objective C source code
hu: Objective C-forráskód

en: Ogg audio
hu: Ogg-hang

en: OpenOffice.org Impress presentation
hu: OpenOffice.org Impress-bemutató

en: OpenOffice.org Impress presentation template
hu: OpenOffice.org Impress-bemutatósablon

en: OpenOffice.org Math document
hu: OpenOffice.org Math-dokumentum

en: OpenOffice.org Writer document
hu: OpenOffice.org Writer-dokumentum

en: OpenOffice.org Writer global document
hu: OpenOffice.org Writer-globálisdokumentum

en: OpenOffice.org Writer template
hu: OpenOffice.org Writer-sablon

en: OpenOffice.org drawing
hu: OpenOffice.org-rajz

en: OpenOffice.org drawing template
hu: OpenOffice.org-rajzsablon

en: OpenOffice.org spreadsheet
hu: OpenOffice.org-munkafüzet

en: OpenOffice.org spreadsheet template
hu: OpenOffice.org-munkafüzetsablon

en: OpenType font
hu: OpenType-betűkészlet

en: PBM image
hu: PBM-kép

en: PC Paintbrush image
hu: PC Paintbrush-kép

en: PCF font
hu: PCF-betűkészlet

en: PDF document
hu: PDF-dokumentum

en: PEF program
hu: PEF-program

en: PGM image
hu: PGM-kép

en: PGN chess game
hu: PGN-sakkjátszma

en: PGP keys
hu: PGP-kulcs

en: PGP message
hu: PGP-üzenet

en: PGP signature
hu: PGP-aláírás

en: PGP-encrypted file
hu: PGP-vel titkosított fájl

en: PHP script
hu: PHP-parancsfájl

en: PICT image
hu: PICT-kép

en: PNG image
hu: PNG-kép

en: PNM image
hu: PNM-kép

en: PPM image
hu: PPM-kép

en: Packages
hu: Csomagok

en: Palm OS database
hu: Palm OS-adatbázis

en: Palm Pixmap image
hu: Palm Pixmap-kép

en: Partial email message
hu: Részleges elektronikus levél

en: Pascal source code
hu: Pascal-forráskód

en: Perl script
hu: Perl-parancsfájl

en: Photo CD image
hu: Photo CD-kép

en: Photoshop document
hu: Photoshop-dokumentum

en: Plain text document
hu: Egyszerű szöveg

en: Playlist
hu: Lejátszható felvételek listája

en: PostScript Type 1 font
hu: PostScript Type 1 betűkészlet

en: PostScript document
hu: PostScript-dokumentum

en: Profiler results
hu: Profiler-eredmények

en: Project Plan
hu: Projektterv

en: Python byte code
hu: Python-bájtkód

en: Python source code
hu: Python-forráskód

en: QuickTime movie
hu: QuickTime-film

en: Quicken document
hu: Quicken-dokumentum

en: Quicken for Windows document
hu: Quicken for Windows-dokumentum

en: RAR archive
hu: RAR-archívum

en: README document
hu: README-dokumentum

en: RGB image
hu: RGB-kép

en: RIFF audio
hu: RIFF-kép

en: RPM package
hu: RPM-csomag

en: RealAudio document
hu: RealAudio-dokumentum

en: RealAudio/Video document
hu: RealAudio/Video-dokumentum

en: RealVideo video
hu: RealVideo-video

en: Reference to remote file
hu: Hivatkozás távoli fájlra

en: Rejected patch file
hu: Visszautasított foltfájl

en: Rich text document
hu: Rich text dokumentum

en: S/MIME file
hu: S/MIME-fájl

en: S/MIME signature
hu: S/MIME-aláírás

en: SGI video
hu: SGI-video

en: SGML document
hu: SGML-dokumentum

en: SHOUTcast playlist
hu: SHOUTcast-játéklista

en: SMIL script
hu: SMIL-parancsfájl

en: SQL code
hu: SQL-kód

en: SUN Rasterfile
hu: SUN-raszterfájl

en: SV4 CPIO archive
hu: SV4 CPIO-archívum

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
hu: SV4 CPIP-archívum (CRC-vel)

en: SVG art
hu: SVG-rajz

en: Samba share
hu: Samba-megosztás

en: Scheme source code
hu: Scheme-forráskód

en: Scream Tracker 3 audio
hu: Scream Tracker 3-hang

en: Scream Tracker audio
hu: Scream Tracker-hang

en: Scream Tracker instrument
hu: Scream Tracker-hangszer

en: Search results
hu: Keresési eredmények

en: Security
hu: Biztonság

en: Setext document
hu: Setext-dokumentum

en: Shared Printer
hu: Megosztott nyomtató

en: Shared library
hu: Osztott programkönyvtár

en: Shell archive
hu: Héjarchívum

en: Shell script
hu: Parancsfájl

en: Signed message
hu: Aláírt üzenet

en: Silicon Graphics image
hu: Silicon Graphics-kép

en: Socket
hu: Illesztőpont

en: Software Development
hu: Szoftverfejlesztés

en: Software Development/ROM Images
hu: Szoftverfejlesztés/ROM-lenyomatok

en: Software Development/Source Code
hu: Szoftverfejlesztés/Forráskód

en: Software author credits
hu: Szoftver szerzőinek felsorolása

en: Software installation instructions
hu: Szoftvertelepítési leírás

en: Software license terms
hu: Szoftver felhasználási szerződése

en: Source code patch
hu: Forráskódfolt

en: Speech document
hu: Speech-dokumentum

en: Speedo font
hu: Speedo-betűkészlet

en: Spreadsheet Interchange document
hu: Spreadsheet Interchange-dokumentum

en: Stampede package
hu: Stampede-csomag

en: StarCalc spreadsheet
hu: StarCalc-munkafüzet

en: StarChart chart
hu: StarChart-grafikon

en: StarDraw drawing
hu: StarDraw-rajz

en: StarImpress presentation
hu: StarImpress-prezentáció

en: StarMail file
hu: StarMail-fájl

en: StarMath document
hu: StarMath-dokumentum

en: StarOffice extended metafile image
hu: StarOffice kiterjesztett metafájl kép

en: StarWriter document
hu: StarWriter-dokumentum

en: Style sheet
hu: Stíluslap

en: Sun mu-law audio
hu: Sun ľ-law-hang

en: SunOS News font
hu: SunOS News-betűkészlet

en: Symbolic link
hu: Szimbolikus link

en: System
hu: Rendszer

en: TIFF image
hu: TIFF-kép

en: Tab-separated text document
hu: Tabulátorokkal elválasztott szöveg

en: Tar archive
hu: Tar-archívum

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
hu: Tar-archívum (bzip2-vel tömörített)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
hu: Tar-archívum (gzip-pel tömörített)

en: TarGA image
hu: TarGA-kép

en: Tcl script
hu: Tcl-parancsfájl

en: TeX document
hu: TeX-dokumentum

en: TeX dvi document
hu: TeX dvi-dokumentum

en: TeX font
hu: TeX-betűkészlet

en: TeX font metrics
hu: TeX-betűmetrika

en: TeXInfo document
hu: TeXInfo-dokumentum

en: Theme
hu: Téma

en: ToutDoux document
hu: ToutDoux-dokumentum

en: Troff document
hu: Troff-dokumentum

en: Troff me input document
hu: Troff me input dokumentum

en: Troff mm input document
hu: Troff mm input-dokumentum

en: Troff ms input document
hu: Troff ms input-dokumentum

en: TrueType font
hu: TrueType-betűkészlet

en: Truevision Targa image
hu: Truevision Targa-kép

en: USENET news message
hu: USENET-hírcsoportüzenet

en: Unidata netCDF document
hu: Unidata netCDF-dokumentum

en: Unknown type
hu: Ismeretlen típus

en: User Interface
hu: Felhasználói felület

en: User Interface/Fonts
hu: Felhasználói felület/Betűkészletek

en: Ustar archive
hu: Ustar-archívum

en: V font
hu: V-betűkészlet

en: VOC audio
hu: VOC-hang

en: VRML document
hu: VRML-dokumentum

en: Verilog source code
hu: Verilog-forráskód

en: Vivo video
hu: Vivo-video

en: WAIS source code
hu: WAIS-forráskód

en: Wave audio
hu: Wave-hang

en: Wavelet video
hu: Wavelet-video

en: Web folder
hu: Webmappa

en: Windows bitmap image
hu: Windows-bitkép

en: Windows icon image
hu: Windows-ikon

en: Windows metafile graphics
hu: Windows-metafájlgrafika

en: WordPerfect document
hu: WordPerfect-dokumentum

en: X bitmap image
hu: X-bitkép

en: X window image
hu: X window-kép

en: XBEL bookmarks file
hu: XBEL-könyvjelzőfájl

en: XML document
hu: XML-dokumentum

en: XPM image
hu: XPM-kép

en: Xbase database
hu: Xbase-adatbázis

en: Yacc grammar source code
hu: Yacc-nyelvtanforráskód

en: Z shell script
hu: Z parancsértelmező-parancsfájl

en: Zip archive
hu: Zip-archívum

en: Zoo archive
hu: Zoo-archívum

en: gettext translation
hu: gettext-fordítás

en: iPod software
hu: iPod-szoftver

en: xfig vector graphic
hu: xfig-vektorgrafika
