gnome-mime-data - en to is translation catalogue (344 entries)

en: 3D Studio image
is: 3D Studio mynd

en: AIFC audio
is: AIFC hljóðskrá

en: AIFF audio
is: AIFF hljóðskrá

en: ANIM animation
is: ANIM hreyfimynd

en: ARJ archive
is: ARJ skráarsafn

en: AVI video
is: AVI videó

en: AbiWord document
is: AbiWord skjal

en: Active Server page
is: Virk þjónasíða (ASP)

en: Address card
is: Nafnspjald

en: Adobe FrameMaker font
is: Adobe FrameMaker letur

en: Adobe font metrics
is: Adobe leturupplýsingar

en: Application launcher
is: Forritsræsir

en: ApplixWare Graphics image
is: ApplixWare Graphics mynd

en: Applixware Words document
is: Applixware Words skjal

en: Applixware presentation
is: Applixware framsetning

en: Applixware spreadsheet
is: Applixware töflureiknir

en: Ar archive
is: Ar skráarsafn

en: Assembly source code
is: Smalamálsfrumkóði

en: Audio
is: Hljóð

en: Authors list
is: Listi yfir höfunda

en: AutoCAD image
is: AutoCAD mynd

en: BCPIO document
is: BCPIO skjal

en: BDF font
is: BDF letur

en: Backup file
is: öryggisafrit

en: Basic audio
is: Basic hljóðskrá

en: Bibliography record
is: Uppflettiorðafærsla

en: Binary program
is: Tvíundarforrit

en: Blender file
is: Blender skrá

en: Block device
is: Blokkartæki

en: Bzip2 compressed file
is: Bzip2 þjöppuð skrá

en: C shell script
is: C skjeljarforrit

en: C source code
is: C frumkóði

en: C source code header
is: C frumkóða hausa skrá

en: C++ source code
is: C++ frumkóði

en: CGI program
is: CGI forrit

en: CGM image
is: CGM mynd

en: CMU raster image
is: CMU rastamynd

en: CPIO archive
is: CPIO skráarsafn

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
is: CPIO skráarsafn (Gzip þjappað)

en: Calendar file
is: Dagatal skrá

en: Calendar or event document
is: Dagatal eða viðburðs skjal

en: Character device
is: Tákneining

en: Comma-separated text document
is: Komma-aðskilið textaskjal

en: Commodore 64 audio
is: Commodore 64 hljóðskrá

en: Compound document
is: Compound skjal

en: Compress-compressed file
is: Compress-þjöppuð skrá

en: Compressed GIMP document
is: Þjappað GIMP skjal

en: Corel Draw drawing
is: Corel Draw teikning

en: DCL script
is: DCL forskrift

en: DOS font
is: DOS letur

en: DOS/Windows program
is: DOS/Windows forrit

en: DSSSL document
is: DSSSL skjal

en: DXF vector graphic
is: DXF vektorgrafík

en: Debian package
is: Debian pakki

en: Device Independant Bitmap
is: Einingaróháð Bitmap

en: Dia diagram
is: Dia teikning

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
is: Digital Imaging and Communications í lyfjafræði

en: Digital Moving Picture Exchange image
is: Digital Moving Picture skiptiskrá

en: Directory information file
is: Möppuupplýsingaskrá

en: Document type definition
is: Skráarskilgreining

en: Documents
is: Skjöl

en: Documents/Diagram
is: SKjöl/Teikning

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
is: Skjöl/Extended Markup málið (XML)

en: Documents/Numeric
is: Skjöl/Töluleg

en: Documents/Plain Text
is: Skjöl/Almennur texti

en: Documents/Presentation
is: SKjöl/Framsetning

en: Documents/Project Management
is: Skjöl/Verkefnastjórnun

en: Documents/Published Materials
is: Skjöl/Útgefið efni

en: Documents/Spreadsheet
is: Skjöl/Töflureiknar

en: Documents/TeX
is: Skjöl/TeX

en: Documents/Text Markup
is: Skjöl/Texti

en: Documents/Vector Graphics
is: Skjöl/Vektorgrafík

en: Documents/Word Processor
is: Skjöl/Ritvinnsla

en: Documents/World Wide Web
is: Skjöl/Vefurinn

en: Dolby Digital audio
is: Dolby Digital hljóðskrá

en: Emacs Lisp source code
is: Emacs Lisp frumkóði

en: Email headers
is: Tölvupósts haus

en: Email message/mailbox
is: Tölvupóst skilaboð/hólf

en: Encrypted message
is: Dulkóðuð skilaboð

en: Enlightenment theme
is: Enlightenment þema

en: Enriched text document
is: Ríkt textaskjal

en: Epiphany bookmarks file
is: Epiphany bókamerkjaskrá

en: FLAC audio
is: FLAC hljóðskrá

en: FLC animation
is: FLC hreyfimynd

en: FLI animation
is: FLI hreyfimynd

en: FastTracker II audio
is: FastTracker II hljóðskrá

en: FlashPix Image
is: FlashPix mynd

en: Flexible Image Transport System
is: Sveigjanlegt myndaflutningskerfi

en: Folder
is: Mappa

en: Fortran source code
is: Fortran frumkóði

en: FrameMaker interchange document
is: FrameMaker skiptiskrá

en: G3 fax image
is: G3 fax mynd

en: GIF image
is: GIF mynd

en: GIMP document
is: GIMP skjal

en: GMC link
is: GMC tengill

en: GNOME desktop theme
is: GNOME skjáborðsþema

en: GNU Oleo Spreadsheet
is: GNU Oleo Töflureiknir

en: GNU mail message
is: GNU póst skilaboð

en: GTK configuration
is: GTK stilling

en: Glade project
is: Glade verkefni

en: GnuCash workbook
is: GnuCash vinnubók

en: Gnumeric spreadsheet
is: Gnumeric töflureiknir

en: Gtar archive
is: Gtar skráarsafn

en: Gtktalog Catalogue
is: Gtktalog Safnskrá

en: Gzip-compressed file
is: Gzip-þjöppuð skrá

en: HDF document
is: HDF skjal

en: HTML page
is: HTML síða

en: Haskell source code
is: Haskell frumkóði

en: Help page
is: Hjálparsíða

en: IDL document
is: IDL skjal

en: IEF image
is: IEF mynd

en: IFF image
is: IFF mynd

en: ILBM image
is: ILBM mynd

en: ISI video
is: ISI videó

en: ISO image
is: ISO skrá

en: Images
is: Myndir

en: Impulse Tracker audio
is: Impulse Tracker hljóðskrá

en: Information
is: Upplýsingar

en: Information/Calendar
is: Uppýsingar/Dagatal

en: Information/Financial
is: Upplýsingar/Fjármál

en: Installed GNOME desktop theme
is: Innsett GNOME skjáborðsþema

en: JBuilder Project
is: JBuilder verkefni

en: JPEG image
is: JPEG mynd

en: Java byte code
is: Java bætkóði

en: Java code archive
is: Java kóðaskráarsafn

en: Java source code
is: Java frumkóði

en: JavaScript source code
is: JavaScript frumkóði

en: KDE application details
is: KDE forritslýsing

en: KIllustrator document
is: KIllustrator skjal

en: KPresenter presentation
is: KPresenter framsetning

en: KSpread spreadsheet
is: KSpread töflureiknir

en: KWord document
is: KWord skjal

en: Korn shell script
is: Korn skjeljarforrit

en: LHA archive
is: LHA skráarsafn

en: LHARC archive
is: LHARC skráarsafn

en: LIBGRX font
is: LIBGRX letur

en: LightWave object
is: LightWave hlutur

en: LightWave scene
is: LightWave sena

en: Linux PSF console font
is: Linux PSF stjórnskjáaletur

en: Literate haskell source code
is: Literate haskell frumkóði

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
is: Lotus 1-2-3 töflureiknir

en: LyX document
is: LyX skjal

en: MIDI audio
is: MIDI hljóðskrá

en: MOD audio
is: MOD hljóðskrá

en: MP3 audio
is: MP3 hljóðskrá

en: MP3 audio playlist
is: Afspilunarlisti fyrir MP3 hljóðskrár

en: MPEG video
is: MPEG videó

en: MS ASF video
is: MS ASF videó

en: MS video
is: MS videó

en: MacBinary file
is: MacBinary skrá

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
is: Macintosh AppleDouble-kóðuð skrá

en: Macintosh BinHex-encoded file
is: Macintosh BinHex-kóðuð skrá

en: Macintosh StuffIt archive
is: Macintosh StuffIt skráarsafn

en: Macromedia Flash file
is: Macromedia Flash skrá

en: MagicPoint presentation
is: MagicPoint framsetning

en: Magick image format
is: Magick myndaform

en: Mail delivery report
is: Póstflutningskvittun

en: Mail disposition report
is: Póstkvittun

en: Mail system report
is: Póstkerfisskýrsla

en: Makefile
is: Make-skrá

en: Manual page
is: Handbókarsíða

en: Manual page (compressed)
is: Handbókarsíða (þjöppuð)

en: Master System or Game Gear ROM
is: Master System eða Game Gear ROM

en: MathML document
is: MathML skjal

en: Memory dump
is: Minnisdemba

en: Message
is: Skeyti

en: Message digest
is: Summuskeyti

en: Message in several formats
is: Skeyti á mörgum sniðum

en: Microsoft Excel spreadsheet
is: Microsoft Excel töflureiknir

en: Microsoft PowerPoint document
is: Microsoft PowerPoint skjal

en: Microsoft WMV playlist
is: Microsoft WMV afspilunarlisti

en: Microsoft WMV video
is: Microsoft WMV videó

en: Microsoft Word document
is: Microsoft Word skjal

en: Microsoft video
is: Microsoft vídeó

en: Monkey audio
is: Monkey hljóðskrá

en: Mozilla bookmarks file
is: Mozilla bókamerkjaskrá

en: Multi-part message
is: Marghlutaskeyti

en: Named pipe
is: Nefnd pípa

en: Nautilus link
is: Nautilus tengill

en: Netscape bookmarks file
is: Netscape bókamerkjaskrá

en: Nullsoft video
is: Nullsoft vídeó

en: ODA document
is: ODA skjal

en: Object code
is: Millikóði

en: Ogg audio
is: Ogg hljóðskrá

en: OpenOffice.org Impress presentation
is: OpenOffice.org Impress framsetning

en: OpenOffice.org Impress presentation template
is: OpenOffice.org Impress framsetningarskapalón

en: OpenOffice.org Math document
is: OpenOffice.org Math skjal

en: OpenOffice.org Writer document
is: OpenOffice.org Writer skjal

en: OpenOffice.org Writer global document
is: OpenOffice.org Writer víðvært skjal

en: OpenOffice.org Writer template
is: OpenOffice.org Writer skapalón

en: OpenOffice.org drawing
is: OpenOffice.org teikning

en: OpenOffice.org drawing template
is: OpenOffice.org teikning skapalón

en: OpenOffice.org spreadsheet
is: OpenOffice.org töflureiknir

en: OpenOffice.org spreadsheet template
is: OpenOffice.org töflureikni skapalón

en: OpenType font
is: Open Type letur

en: PBM image
is: PBM mynd

en: PC Paintbrush image
is: PC Paintbrush mynd

en: PCF font
is: PCF letur

en: PDF document
is: PDF skjal

en: PEF program
is: PEF Forrit

en: PGM image
is: PGM mynd

en: PGN chess game
is: PGN skákleikur

en: PGP keys
is: PGP lyklar

en: PGP message
is: PGP skilaboð

en: PGP signature
is: PGP undirskrift

en: PGP-encrypted file
is: PGP-dulkóðuð skrá

en: PHP script
is: PHP forskrift

en: PICT image
is: PICT mynd

en: PNG image
is: PNG mynd

en: PNM image
is: PNM mynd

en: PPM image
is: PPM mynd

en: Packages
is: Pakkar

en: Palm OS database
is: Palm OS gagnagrunnur

en: Palm Pixmap image
is: Palm Pixmap mynd

en: Partial email message
is: Hluti af tölvupóstskeyti

en: Pascal source code
is: Pascal frumkóði

en: Perl script
is: Perl forskrift

en: Photo CD image
is: Photo CD mynd

en: Photoshop document
is: Photoshop skjal

en: Plain text document
is: Almennt textaskjal

en: Playlist
is: Afspilunarlisti

en: PostScript Type 1 font
is: PostScript Type 1 letur

en: PostScript document
is: PostScript skjal

en: Profiler results
is: Profiler niðustöður

en: Project Plan
is: Verkskrá

en: Python byte code
is: Python bætkóði

en: Python source code
is: Python frumkóði

en: QuickTime movie
is: QuickTime mynd

en: Quicken document
is: Quicken skjal

en: Quicken for Windows document
is: Quicken fyrir Windows skjal

en: RAR archive
is: RAR safnskrá

en: README document
is: README skjal

en: RGB image
is: RGB mynd

en: RIFF audio
is: RIFF hljóðskrá

en: RPM package
is: RPM pakki

en: Raw Gray Sample
is: Raw Gray Sýni

en: RealAudio document
is: RealAudio skjal

en: RealAudio/Video document
is: RealAudio/Video skjal

en: RealVideo video
is: RealVideo videó

en: Reference to remote file
is: Viðmið í fjarbundna skrá

en: Rejected patch file
is: Höfnuð bótarskrá

en: Rich text document
is: Ríkt textaskjal

en: S/MIME file
is: S/MIME skrá

en: S/MIME signature
is: S/MIME undirskrift

en: SGI video
is: SGI vídeó

en: SGML document
is: SGML skjal

en: SHOUTcast playlist
is: SHOUTcast afspilunarlisti

en: SMIL script
is: SMIL forskrift

en: SQL code
is: SQL kóði

en: SUN Rasterfile
is: SUN Rasterskrá

en: SV4 CPIO archive
is: SV4 CPIO skráarsafn

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
is: SV4 CPIP skráarsafn (með CRC)

en: SVG art
is: SVG list

en: Samba share
is: Samba samnýting

en: Scheme source code
is: Scheme frumkóði

en: Scream Tracker 3 audio
is: Scream Tracker 3 hljóðskrá

en: Scream Tracker audio
is: Scream Tracker hljóðskrá

en: Scream Tracker instrument
is: Scream Tracker hljóðfæri

en: Search results
is: Leitarniðurstöður

en: Security
is: Öryggi

en: Setext document
is: Setext skjal

en: Shared Printer
is: Samnýttur Prentari

en: Shared library
is: Deilt aðgerðasafn

en: Shell archive
is: Skeljarsafnskrá

en: Shell script
is: Skjeljarforrit

en: Signed message
is: Undirritað skilaboð

en: Silicon Graphics image
is: Silicon Graphics mynd

en: Socket
is: Sökkull

en: Software Development
is: Hugbúnaðarþróun

en: Software Development/ROM Images
is: Hugbúnaðarþróun/ROM skráarmyndir

en: Software Development/Source Code
is: Hugbúnaðarþróun/Frumkóði

en: Software author credits
is: Þakkir til hugbúnaðarhönnuða

en: Software installation instructions
is: Innsetningarupplýsingar fyrir hugbúnað

en: Software license terms
is: Hugbúnaðarleyfi

en: Source code patch
is: Frumkóðabót

en: Speech document
is: Speech skjal

en: Speedo font
is: Speedo letur

en: Spreadsheet Interchange document
is: Skiptiskjal fyrir töflureikna

en: Stampede package
is: Stampede pakki

en: StarCalc spreadsheet
is: StarCalc töflureiknir

en: StarChart chart
is: StarChart kort

en: StarDraw drawing
is: StarDraw teikning

en: StarImpress presentation
is: StarImpress framsetning

en: StarMail file
is: StarMail skrá

en: StarMath document
is: StarMath skjal

en: StarOffice extended metafile image
is: StarOffice myndskrá

en: StarWriter document
is: StarWriter skjal

en: Style sheet
is: Stílsíða

en: Sun mu-law audio
is: Sun mu-law hljóðskrá

en: SunOS News font
is: SunOS News letur

en: Symbolic link
is: Sýndartengill

en: System
is: Kerfi

en: TIFF image
is: TIFF mynd

en: Tab-separated text document
is: Dálka-aðskilið textaskjal

en: Tar archive
is: Tar skráarsafn

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
is: Tar skráarsafn (Bzip2 þjappað)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
is: Tar skráarsafn (Gzip þjappað)

en: TarGA image
is: TarGA mynd

en: Tcl script
is: Tcl forskrift

en: TeX document
is: TeX skjal

en: TeX dvi document
is: TeX dvi skjal

en: TeX font
is: TeX letur

en: TeX font metrics
is: TeX leturupplýsingar

en: TeXInfo document
is: TeXInfo skjal

en: Theme
is: Þema

en: ToutDoux document
is: ToutDoux skjal

en: Troff document
is: Troff skjal

en: Troff me input document
is: Troff me inngangsskjal

en: Troff mm input document
is: Troff mm inngangsskjal

en: Troff ms input document
is: Troff ms inngangsskjal

en: TrueType font
is: TrueType letur

en: Truevision Targa image
is: Truevision Targa mynd

en: USENET news message
is: USENET fréttaskilaboð

en: Unidata netCDF document
is: Unidata netCDF skjal

en: Unknown type
is: Óþekkt gerð

en: User Interface
is: Notendaviðmót

en: User Interface/Fonts
is: Notendaviðmót / letur

en: Ustar archive
is: Ustar skráarsafn

en: V font
is: V letur

en: VOC audio
is: VOC hljóðskjal

en: VRML document
is: VRML skjal

en: Video
is: Videó

en: Vivo video
is: Vivo videó

en: WAIS source code
is: WAIS frumkóði

en: Wave audio
is: Wave hljóðskjal

en: Wavelet video
is: Wavelet videó

en: Web folder
is: Vefmappa

en: Windows bitmap image
is: Windows bitmap mynd

en: Windows icon image
is: Window táknmyndaskrá

en: Windows metafile graphics
is: Windows metafile grafík

en: WordPerfect document
is: WordPerfect skjal

en: X bitmap image
is: X bitmap mynd

en: X window image
is: X window mynd

en: XBEL bookmarks file
is: XBEL bókamerkjaskrá

en: XML document
is: XML skjal

en: XPM image
is: XPM mynd

en: Xbase database
is: Xbase gagnagrunnur

en: Yacc grammar source code
is: Yacc málfræðikóði

en: Z shell script
is: Z skeljarforrit

en: Zip archive
is: Zip skráarsafn

en: Zoo archive
is: Zoo skráarsafn

en: gettext translation
is: gettext þýðing

en: iPod software
is: iPod hugbúnaður

en: xfig vector graphic
is: xfig vektorgrafík
