gnome-mime-data - en to it translation catalogue (356 entries)

en: 2D chemical structure
it: Struttura chimica 2D

en: 3D Studio image
it: Immagine 3D Studio

en: AIFC audio
it: Audio AIFC

en: AIFF audio
it: Audio AIFF

en: ANIM animation
it: Animazione ANIM

en: ARJ archive
it: Archivio ARJ

en: AVI video
it: Video AVI

en: AbiWord document
it: Documento AbiWord

en: Active Server page
it: Pagina Active Server (ASP)

en: Address card
it: Scheda indirizzo

en: Adobe FrameMaker font
it: Carattere Adobe FrameMaker

en: Adobe font metrics
it: Metrica carattere Adobe

en: Andrew Toolkit inset
it: Inset Andrew Toolkit

en: Application launcher
it: Esecutore di applicazioni

en: ApplixWare Graphics image
it: Immagine ApplixWare Graphics

en: Applixware Words document
it: Documento Applixware Words

en: Applixware presentation
it: Presentazione Applixware

en: Applixware spreadsheet
it: Foglio di calcolo Applixware

en: Ar archive
it: Archivio ar

en: Assembly source code
it: Codice sorgente assembly

en: Authors list
it: Lista autori

en: AutoCAD image
it: Immagine AutoCAD

en: BCPIO document
it: Documento BCPIO

en: BDF font
it: Carattere BDF

en: Backup file
it: File di backup

en: Basic audio
it: Audio base

en: Bibliography record
it: Voce di bibliografia

en: Binary program
it: Programma binario

en: BitTorrent seed file
it: File seme BitTorrent

en: Blender file
it: File Blender

en: Block device
it: Device a blocchi

en: Bzip2 compressed file
it: File compresso bzip2

en: C shell script
it: Script C Shell

en: C source code
it: Codice sorgente C

en: C source code header
it: Header codice sorgente C

en: C++ source code
it: Codice sorgente C++

en: CGI program
it: Programma CGI

en: CGM image
it: Immagine CGM

en: CMU raster image
it: Immagine raster CMU

en: CPIO archive
it: Archivio CPIO

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
it: Archivio CPIO (compresso gzip)

en: Calendar file
it: File calendario

en: Calendar or event document
it: Documento calendario o evento

en: Character device
it: Device a caratteri

en: Cinelerra editing sheet
it: Foglio di modifica Cinelerra

en: Comma-separated text document
it: Documento di testo separato da virgole

en: Commodore 64 audio
it: Audio Commodore 64

en: Compound document
it: Documento composto

en: Compress-compressed file
it: File compresso con compress

en: Compressed GIMP document
it: Documento GIMP compresso

en: Corel Draw drawing
it: Disegno Corel Draw

en: Crystalline structure model
it: Modello di struttura cristallina

en: DCL script
it: Script DCL

en: DOS font
it: Carattere DOS

en: DOS/Windows program
it: Programma DOS/Windows

en: DSSSL document
it: Documento DSSSL

en: DV video
it: Video DV

en: DXF vector graphic
it: Grafica vettoriale DXF

en: Debian package
it: Pacchetto Debian

en: Device Independant Bitmap
it: device independent bitmap

en: Dia diagram
it: Diagramma DIA

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
it: Immagine DICOM

en: Digital Moving Picture Exchange image
it: Immagine Digital Moving Picture Exchange

en: Directory information file
it: File di informazioni sulla directory

en: DjVu image
it: Immagine DjVu

en: Document type definition
it: Definizione tipo documento (DTD)

en: Documents
it: Documenti

en: Documents/Diagram
it: Documenti/Diagramma

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
it: Documenti/Extended Markup Language (XML)

en: Documents/Numeric
it: Documenti/Numerico

en: Documents/Plain Text
it: Documenti/Testo semplice

en: Documents/Presentation
it: Documenti/Presentazione

en: Documents/Project Management
it: Documenti/Gestione progetto

en: Documents/Published Materials
it: Documenti/Materiali pubblicati

en: Documents/Spreadsheet
it: Documenti/Foglio di calcolo

en: Documents/TeX
it: Documenti/TeX

en: Documents/Text Markup
it: Documenti/Testo marcato

en: Documents/Vector Graphics
it: Documenti/Grafica vettoriale

en: Documents/Word Processor
it: Documenti/Videoscrittura

en: Documents/World Wide Web
it: Documenti/World Wide Web

en: Dolby Digital audio
it: Audio Dolby Digital

en: Dreamcast ROM
it: ROM Dreamcast

en: Emacs Lisp source code
it: Codice sorgente Emacs Lisp

en: Email headers
it: Intestazioni posta elettronica

en: Email message/mailbox
it: Messaggio/casella email

en: Encrypted message
it: Messaggio cifrato

en: Enlightenment theme
it: Tema Enlightenment

en: Enriched text document
it: Documento testo arricchito

en: Epiphany bookmarks file
it: File dei segnalibri di Epiphany

en: FLAC audio
it: Audio FLAC

en: FLC animation
it: Animazione FLC

en: FLI animation
it: Animazione FLI

en: FastTracker II audio
it: Audio FastTracker II

en: FlashPix Image
it: Immagine FlashPix

en: Folder
it: Cartella

en: Fortran source code
it: Codice sorgente Fortran

en: FrameMaker interchange document
it: Documento di scambio FrameMaker

en: G3 fax image
it: Immagine Fax G3

en: GIF image
it: Immagine GIF

en: GIMP document
it: Documento GIMP

en: GMC link
it: Collegamento di GMC

en: GNOME desktop theme
it: Tema del desktop GNOME

en: GNU Oleo Spreadsheet
it: Foglio di calcolo GNU Oleo

en: GNU mail message
it: Messaggio di posta GNU

en: GTK configuration
it: Configurazione GTK

en: Game Boy ROM
it: ROM Game Boy

en: Genesis ROM
it: ROM Genesis

en: Glade project
it: Progetto Glade

en: GnuCash workbook
it: Cartella di lavoro GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
it: Foglio di calcolo Gnumeric

en: Gtar archive
it: Archivio gtar

en: Gtktalog Catalogue
it: Catalogo gtkcatalog

en: Gzip-compressed file
it: File compresso gzip

en: HDF document
it: Documento HDF

en: HTML page
it: Pagina HTML

en: Haskell source code
it: Codice sorgente Haskell

en: Help page
it: Pagina di aiuto

en: IDL document
it: Documento IDL

en: IEF image
it: Immagine IEF

en: IFF image
it: Immagine IFF

en: ILBM image
it: Immagine ILBM

en: ISI video
it: Video ISI

en: ISO image
it: Immagine ISO

en: Images
it: Immagini

en: Impulse Tracker audio
it: Audio Impulse Tracker

en: Information
it: Informazioni

en: Information/Calendar
it: Informazioni/Calendario

en: Information/Financial
it: Informazioni/Finanza

en: Installed GNOME desktop theme
it: Tema del desktop GNOME installato

en: JBuilder Project
it: Progetto JBuilder

en: JPEG image
it: Immagine JPEG

en: Java byte code
it: Byte code Java

en: Java code archive
it: Archivio codice java

en: Java source code
it: Codice sorgente Java

en: JavaScript source code
it: Codice sorgente JavaScript

en: KDE application details
it: Dettagli dell'applicazione KDE

en: KIllustrator document
it: Documento KIllustrator

en: KPresenter presentation
it: Presentazione KPresenter

en: KSpread spreadsheet
it: Foglio di calcolo KSpread

en: KWord document
it: Documento KWord

en: Korn shell script
it: Script Korn Shell

en: LHA archive
it: Archivio LHA

en: LHARC archive
it: Archivio LHARC

en: LIBGRX font
it: Carattere LIBGRX

en: LightWave object
it: Oggetto LightWave

en: LightWave scene
it: Scena LightWave

en: Linux PSF console font
it: Carattere console Linux PSF

en: Literate haskell source code
it: Codice sorgente literate haskell

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
it: Foglio di calcolo Lotus 1-2-3

en: LyX document
it: Documento LyX

en: MIDI audio
it: Audio MIDI

en: MOD audio
it: Audio MOD

en: MP3 audio
it: Audio MP3

en: MP3 audio playlist
it: Scaletta audio MP3

en: MPEG video
it: Video MPEG

en: MPEG-4 audio
it: Audio MPEG-4

en: MS ASF audio
it: Audio MS ASF

en: MS ASF video
it: Video MS ASF

en: MS video
it: Video MS

en: MSX ROM
it: ROM MSX

en: MacBinary file
it: File MacBinary

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
it: File Macintosh codificato AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
it: File Macintosh codificato BinHex

en: Macintosh StuffIt archive
it: Archivio Macintosh Stuffit

en: Macromedia Flash file
it: File Macromedia Flash

en: MagicPoint presentation
it: Presentazione MagicPoint

en: Magick image format
it: Formato immagine Magick

en: Mail delivery report
it: Rapporto di consegna posta

en: Mail disposition report
it: Rapporto di disposizione di posta

en: Mail system report
it: Rapporto del sistema di posta

en: Manual page
it: Pagina di manuale

en: Manual page (compressed)
it: Pagina di manuale (compressa)

en: Master System or Game Gear ROM
it: ROM Master System o Game Gear

en: MathML document
it: Documento MathML

en: Matroska video
it: Video Matroska

en: Memory dump
it: Dump di memoria

en: Message
it: Messaggio

en: Message digest
it: Digest di messaggi

en: Message in several formats
it: Messaggi in svariati formati

en: Microsoft Excel spreadsheet
it: Foglio di calcolo Microsoft Excel

en: Microsoft PowerPoint document
it: Documento Microsoft PowerPoint

en: Microsoft WMV playlist
it: Playlist Microsoft WMV

en: Microsoft WMV video
it: Video Microsoft WMV

en: Microsoft Word document
it: Documento Microsoft Word

en: Microsoft video
it: Video Microsoft

en: Monkey audio
it: Audio monkey

en: Mozilla bookmarks file
it: File dei segnalibri di Mozilla

en: Multi-part message
it: Messaggio multi-part

en: NES ROM
it: ROM NES

en: Named pipe
it: Pipe con nome

en: Nautilus link
it: Collegamento di Nautilus

en: Netscape bookmarks file
it: File dei segnalibri di Netscape

en: Nintendo64 ROM
it: ROM Nintendo64

en: Nullsoft video
it: Video Nullsoft

en: ODA document
it: Documento ODA

en: Object code
it: Codice oggetto

en: Objective C source code
it: Codice sorgente Objective C

en: Ogg audio
it: Audio ogg

en: OpenOffice.org Impress presentation
it: Presentazione OpenOffice.org Impress

en: OpenOffice.org Impress presentation template
it: Modello presentazione OpenOffice.org Impress

en: OpenOffice.org Math document
it: Documento OpenOffice.org Math

en: OpenOffice.org Writer document
it: Documento OpenOffice.org Writer

en: OpenOffice.org Writer global document
it: Documento globale OpenOffice.org Writer

en: OpenOffice.org Writer template
it: Modello OpenOffice.org Writer

en: OpenOffice.org drawing
it: Disegno OpenOffice.org

en: OpenOffice.org drawing template
it: Modello disegno OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet
it: Foglio di calcolo OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet template
it: Modello foglio di calcolo OpenOffice.org

en: OpenType font
it: Carattere OpenType

en: PBM image
it: Immagine PBM

en: PC Paintbrush image
it: Immagine PC Paintbrush

en: PCF font
it: Carattere PCF

en: PDF document
it: Documento PDF

en: PEF program
it: Programma PEF

en: PGM image
it: Immagine PGM

en: PGN chess game
it: Gioco di scacchi PGN

en: PGP keys
it: Chiavi PGP

en: PGP message
it: Messaggio PGP

en: PGP signature
it: Firma PGP

en: PGP-encrypted file
it: File cifrato PGP

en: PHP script
it: Script PHP

en: PICT image
it: Immagine PICT

en: PNG image
it: Immagine PNG

en: PNM image
it: Immagine PNM

en: PPM image
it: Immagine PPM

en: Packages
it: Pacchetti

en: Palm OS database
it: Database Palm OS

en: Palm Pixmap image
it: Immagine Palm Pixmap

en: Partial email message
it: Messaggio email parziale

en: Pascal source code
it: Codice sorgente Pascal

en: Perl script
it: Script Perl

en: Photo CD image
it: Immagine Photo CD

en: Photoshop document
it: Documento Photoshop

en: Plain text document
it: Documento testo semplice

en: PostScript Type 1 font
it: Carattere PostScript Type 1

en: PostScript document
it: Documento PostScript

en: Profiler results
it: Risultati profiler

en: Project Plan
it: Piano di progetto

en: Python byte code
it: Byte code python

en: Python source code
it: Codice sorgente Python

en: QuickTime movie
it: Filmato QuickTime

en: Quicken document
it: Documento Quicken

en: Quicken for Windows document
it: Docmento Quicken for Windows

en: RAR archive
it: Archivio RAR

en: README document
it: Documento README

en: RGB image
it: Immagine RGB

en: RIFF audio
it: Audio RIFF

en: RPM package
it: Pacchetto RPM

en: Raw Gray Sample
it: Campione grigio grezzo

en: RealAudio document
it: Documento RealAudio

en: RealAudio/Video document
it: Documento RealAudio/Video

en: RealVideo video
it: Video RealVideo

en: Reference to remote file
it: Riferimento ad un file remoto

en: Rejected patch file
it: File patch rifiutato

en: Rich text document
it: Documento rich text

en: S/MIME file
it: File S/MIME

en: S/MIME signature
it: Firma S/MIME

en: SGI video
it: Video SGI

en: SGML document
it: Documento SGML

en: SHOUTcast playlist
it: Playlist SHOUTcast

en: SMIL script
it: Script SMIL

en: SQL code
it: Codice SQL

en: SUN Rasterfile
it: Rasterfile SUN

en: SV4 CPIO archive
it: Archivio SV4 CPIO

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
it: Archivio SV4 CPIP (con CRC)

en: SVG art
it: Arte SVG

en: Samba share
it: Condivisione samba

en: Scheme source code
it: Codice sorgente Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
it: Audio Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
it: Audio Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
it: Strumento Scream Tracker

en: Search results
it: Risultati ricerca

en: Security
it: Sicurezza

en: Setext document
it: Documento Setext

en: Shared Printer
it: Stampante condivisa

en: Shared library
it: Libreria condivisa

en: Shell archive
it: Archivio shell

en: Shell script
it: Script shell

en: Signed message
it: Messaggio firmato

en: Silicon Graphics image
it: Immagine Silicon Graphics

en: Software Development
it: Sviluppo software

en: Software Development/ROM Images
it: Sviluppo software/Immagini ROM

en: Software Development/Source Code
it: Sviluppo software/Codice sorgente

en: Software author credits
it: Ringraziamenti agli autori del programma

en: Software installation instructions
it: Istruzioni di installazione del software

en: Software license terms
it: Termini della licenza del software

en: Source code patch
it: Patch a codice sorgente

en: Speech document
it: Documento Speech

en: Speedo font
it: Carattere Speedo

en: Spreadsheet Interchange document
it: Documento di scambio foglio di calcolo

en: Stampede package
it: Pacchetto Stampede

en: StarCalc spreadsheet
it: Foglio di calcolo StarCalc

en: StarChart chart
it: Grafico StarChart

en: StarDraw drawing
it: Disegno StarDraw

en: StarImpress presentation
it: Presentazione StarImpress

en: StarMail file
it: File StarMail

en: StarMath document
it: Documento StarMath

en: StarOffice extended metafile image
it: Immagine StarOffice extended metafile

en: StarWriter document
it: Documento StarWriter

en: Style sheet
it: Foglio di stile

en: Sun mu-law audio
it: Audio Sun µ-law

en: SunOS News font
it: Carattere SunOS News

en: Symbolic link
it: Link simbolico

en: System
it: Sistema

en: TIFF image
it: Immagine TIFF

en: Tab-separated text document
it: Documento di testo separato da tab

en: Tar archive
it: Archivio tar

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
it: Archivio tar (compresso bzip2)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
it: Archivio tar (compresso gzip)

en: TarGA image
it: Immagine TarGA

en: Tcl script
it: Script Tcl

en: TeX document
it: Documento TeX

en: TeX dvi document
it: Documento TeX dvi

en: TeX font
it: Carattere TeX

en: TeX font metrics
it: Metrica carattere TeX

en: TeXInfo document
it: Documento TeXInfo

en: Theme
it: Tema

en: ToutDoux document
it: Documento ToutDoux

en: Troff document
it: Documento troff

en: Troff me input document
it: Documento di input troff ME

en: Troff mm input document
it: Documento di input troff MM

en: Troff ms input document
it: Documento di input troff MS

en: TrueType font
it: Carattere TrueType

en: Truevision Targa image
it: Immagine Truevision Targa

en: USENET news message
it: Messaggio USENET

en: Unidata netCDF document
it: Documento Unidata netCDF

en: Unknown type
it: Tipo sconosciuto

en: User Interface
it: Interfaccia utente

en: User Interface/Fonts
it: Interfaccia utente/Carattere

en: Ustar archive
it: Archivio ustar

en: V font
it: Font V

en: VOC audio
it: Audio VOC

en: VRML document
it: Documento VRML

en: Verilog source code
it: Codice sorgente Verilog

en: Vivo video
it: Video Vivo

en: WAIS source code
it: Codice sorgente WAIS

en: Wave audio
it: Audio wave

en: Wavelet video
it: Video Wavelet

en: Web folder
it: Cartella web

en: Windows bitmap image
it: Immagine Windows bitmap

en: Windows icon image
it: Immagine Icona Windows

en: Windows metafile graphics
it: Immagine Window Metafile

en: WordPerfect document
it: Documento WordPerfect

en: X bitmap image
it: Immagine X bitmap

en: X window image
it: Immagine X Window

en: XBEL bookmarks file
it: File di segnalibri XBEL

en: XML document
it: Documento XML

en: XPM image
it: Immagine XPM

en: Xbase database
it: Database Xbase

en: Yacc grammar source code
it: Codice sorgente grammatica yacc

en: Z shell script
it: Script Z shell

en: Zip archive
it: Archivio zip

en: Zoo archive
it: Archivio zoo

en: gettext translation
it: traduzione gettext

en: iPod software
it: Software iPod

en: xfig vector graphic
it: grafica vettoriale xfig
