gnome-mime-data - en to lv translation catalogue (291 entries)

en: 3D Studio image
lv: 3D Studio attēls

en: ANIM animation
lv: ANIM animācija

en: AbiWord document
lv: AbiWord dokuments

en: Adobe FrameMaker font
lv: Adobe FrameMaker fonts

en: Adobe font metrics
lv: Adobe fonta metrika

en: Andrew Toolkit inset
lv: Andrew Toolkit ielaidums

en: ApplixWare Graphics image
lv: ApplixWare Graphics attēls

en: Applixware Words document
lv: Applixware Words dokuments

en: Applixware spreadsheet
lv: Applixware izklājlapa

en: AutoCAD image
lv: AutoCAD attēls

en: BCPIO document
lv: BCPIO dokuments

en: BDF font
lv: BDF fonts

en: C shell script
lv: C čaulas skripts

en: C source code
lv: C pirmkods

en: C source code header
lv: C pirmkoda galviņa

en: C++ source code
lv: C++ pirmkods

en: CGI program
lv: CGI programma

en: CGM image
lv: CGM attēls

en: CMU raster image
lv: CMU rastattēls

en: CPIO archive
lv: CPIO arhīvs

en: CPIO archive (gzip-compressed)
lv: CPIO arhīvs (gzip-saspiests)

en: DCL script
lv: DCL skripts

en: DOS font
lv: DOS fonts

en: DOS/Windows program
lv: DOS/Windows programma

en: DSSSL document
lv: DSSSL dokuments

en: DXF vector graphic
lv: DXF vektoru grafika

en: Debian package
lv: Debian pakotne

en: Device Independant Bitmap
lv: Iekārtu Neatkarīga Bitkarte

en: Dia diagram
lv: Dia diagramma

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
lv: Digital Imaging and Communications in Medicine attēls

en: Documents
lv: Dokumenti

en: Documents/Diagram
lv: Dokumenti/Diagramma

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
lv: Dokumenti/Extended Markup Language (XML)

en: Documents/Numeric
lv: Dokumenti/Gnumeric

en: Documents/Plain Text
lv: Dokumenti/Parasts Teksts

en: Documents/Presentation
lv: Dokumenti/Presentācija

en: Documents/Project Management
lv: Dokumenti/Projekta Pārvaldība

en: Documents/Published Materials
lv: Dokumenti/Publicētie Materiāli

en: Documents/Spreadsheet
lv: Dokumenti/Izklājlapa

en: Documents/TeX
lv: Dokumenti/TeX

en: Documents/Text Markup
lv: Dokumenti/Teksta Markup

en: Documents/Vector Graphics
lv: Dokumenti/Vektoru Grafika

en: Documents/Word Processor
lv: Dokumenti/Teksta Redaktors

en: Documents/World Wide Web
lv: Dokumenti/Tīmekļa lapa (WWW)

en: Emacs Lisp source code
lv: Emacs Lisp pirmkods

en: Enlightenment theme
lv: Enlightenment tēma

en: FLC animation
lv: FLC animācija

en: FLI animation
lv: FLI animācija

en: FlashPix Image
lv: FlashPix Attēls

en: Flexible Image Transport System
lv: Fleksibla Attēlu Transporta Sistēma (FITS)

en: Fortran source code
lv: Fortran pirmkods

en: FrameMaker interchange document
lv: FrameMaker apmaiņas dokuments

en: G3 fax image
lv: G3 faksa attēls

en: GIF image
lv: GIF attēls

en: GIMP document
lv: GIMP dokuments

en: GMC link
lv: GMC saite

en: GNU Oleo Spreadsheet
lv: GNU Oleo izklājlapa

en: GNU mail message
lv: GNU pasta vēstule

en: GTK configuration
lv: GTK konfigurācija

en: Glade project
lv: Glade projekts

en: GnuCash Workbook
lv: GnuCash Darbagrāmata

en: Gnumeric spreadsheet
lv: Gnumeric izklājlapa

en: Gtktalog Catalogue
lv: Gtktalog Katalogs

en: HDF document
lv: HDF dokuments

en: HTML page
lv: HTML lapa

en: Haskell source code
lv: Haskell pirmkods

en: IDL document
lv: IDL dokuments

en: IEF image
lv: IEF attēls

en: IFF image
lv: IFF attēls

en: ILBM image
lv: ILBM attēls

en: ISO image
lv: ISO attēls

en: Images
lv: Attēli

en: Information
lv: Informācija

en: Information/Calendar
lv: Informācija/Kalendārs

en: Information/Financial
lv: Informācija/Finansiāla

en: JBuilder Project
lv: JBuilder Projekts

en: JPEG image
lv: JPEG attēls

en: Java byte code
lv: Java baitu kods

en: Java source code
lv: Java pirmkods

en: KDE application details
lv: KDE aplikācijas detaļas

en: KIllustrator document
lv: KIllustrator dokuments

en: KPresenter presentation
lv: KPresenter presentācija

en: KSpread spreadsheet
lv: KSpread izklājlapa

en: KWord document
lv: KWord dokuments

en: Korn shell script
lv: Korn čaulas skripts

en: LHA archive
lv: LHA Arhīvs

en: LHARC archive
lv: LHARC arhīvs

en: LIBGRX font
lv: LIBGRX fonts

en: LightWave object
lv: LightWave objekts

en: LightWave scene
lv: LightWave scēna

en: Linux PSF console font
lv: Linux PSF konsoles fonts

en: Literate haskell source code
lv: Literate haskell pirmkods

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
lv: Lotus 1-2-3 izklājlapa

en: LyX Document
lv: LyX Dokuments

en: MP3 audio playlist
lv: MP3 audio spēlliste

en: MacBinary file
lv: MacBinary fails

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
lv: Macintosh AppleDouble-kodēts fails

en: Macintosh BinHex-encoded file
lv: Macintosh BinHex-kodēts fails

en: Macintosh StuffIt archive
lv: Macintosh StuffIt arhīvs

en: Macromedia Flash file
lv: Macromedia Flash fails

en: Magick image format
lv: Magick attēla formāts

en: MathML document
lv: MathML dokuments

en: Message
lv: Vēstule

en: Microsoft Excel spreadsheet
lv: Microsoft Excel izklājlapa

en: Microsoft PowerPoint document
lv: Microsoft PowerPoint dokuments

en: Microsoft Word document
lv: Microsoft Word dokuments

en: Nautilus link
lv: Nautilus saite

en: ODA document
lv: ODA dokuments

en: OpenOffice.org Impress presentation
lv: OpenOffice.org Impress prezentācija

en: OpenOffice.org Impress presentation template
lv: OpenOffice.org Impress prezentācijas paraugs

en: OpenOffice.org Math document
lv: OpenOffice.org Math dokuments

en: OpenOffice.org Writer document
lv: OpenOffice.org Writer dokuments

en: OpenOffice.org Writer global document
lv: OpenOffice.org Writer globālais dokuments

en: OpenOffice.org Writer template
lv: OpenOffice.org Writer paraugs

en: OpenOffice.org drawing
lv: OpenOffice.org zīmējums

en: OpenOffice.org drawing template
lv: OpenOffice.org zīmējuma paraugs

en: OpenOffice.org spreadsheet
lv: OpenOffice.org izklājlapa

en: OpenOffice.org spreadsheet template
lv: OpenOffice.org izklājlapas paraugs

en: OpenType font
lv: OpenType fonts

en: PBM image
lv: PBM attēls

en: PC Paintbrush image
lv: PC Paintbrush attēls

en: PCF font
lv: PCF fonts

en: PDF document
lv: PDF dokuments

en: PEF program
lv: PEF programma

en: PGM image
lv: PGM attēls

en: PGN chess game
lv: PGN šaha spēle

en: PGP keys
lv: PGP atslēgas

en: PGP message
lv: PGP vēstule

en: PGP signature
lv: PGP paraksts

en: PGP-encrypted file
lv: PGP-kodēts fails

en: PHP script
lv: PHP skripts

en: PICT image
lv: PICT attēls

en: PNG image
lv: PNG attēls

en: PNM image
lv: PNM attēls

en: PPM image
lv: PPM attēls

en: Packages
lv: Pakotnes

en: Palm OS database
lv: Palm OS datubāze

en: Palm Pixmap image
lv: Palm Bitkartes attēls

en: Perl script
lv: Perl skripts

en: Photo CD image
lv: Photo CD attēls

en: Photoshop document
lv: Photoshop dokuments

en: Playlist
lv: Spēlliste

en: PostScript Type 1 font
lv: PostScript Type 1 fonts

en: PostScript document
lv: PostScript dokuments

en: Python source code
lv: Python pirmkods

en: QuickTime movie
lv: QuickTime filma

en: Quicken document
lv: Quicken dokuments

en: Quicken for Windows document
lv: Quicken for Windows dokuments

en: RAR archive
lv: RAR arhīvs

en: README document
lv: README dokuments

en: RGB image
lv: RGB attēls

en: RPM package
lv: RPM pakotne

en: Raw Gray Sample
lv: Raw Gray Paraugs

en: RealAudio document
lv: RealAudio dokuments

en: RealAudio/Video document
lv: RealAudio/Video dokuments

en: S/MIME file
lv: S/MIME fails

en: S/MIME signature
lv: S/MIME paraksts

en: SGML document
lv: SGML dokuments

en: SHOUTcast Playlist
lv: SHOUTcast Repertuārs

en: SMIL script
lv: SMIL skripts

en: SMS or Game Gear rom
lv: SMS vai Game Gear rom

en: SQL code
lv: SQL kods

en: SUN Rasterfile
lv: SUN Rasterfails

en: SV4 CPIO archive
lv: SV4 CPIO arhīvs

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
lv: SV4 CPIP arhīvs (ar CRC)

en: SVG art
lv: SVG māksla

en: Scheme source code
lv: Scheme pirmkods

en: Scream Tracker instrument
lv: Scream Tracker instruments

en: Security
lv: Drošība

en: Setext document
lv: Setext dokuments

en: Silicon Graphics Image
lv: Silicon Graphics Attēls

en: Software Development
lv: Programmatūras Izstrāde

en: Software Development/ROM Images
lv: Programmatūras Izstrāde/ROM Attēli

en: Software Development/Source Code
lv: Programmatūras Izstrāde/Pirmkods

en: Speech document
lv: Speech dokuments

en: Speedo font
lv: Speedo fonts

en: Spreadsheet Interchange document
lv: Spreadsheet Interchange dokuments

en: Stampede package
lv: Stampede pakotne

en: StarCalc spreadsheet
lv: StarCalc izklājlapa

en: StarChart chart
lv: StarChart grafiks

en: StarDraw drawing
lv: StarDraw zīmējums

en: StarImpress presentation
lv: StarImpress prezentācija

en: StarMail file
lv: StarMail fails

en: StarMath document
lv: StarMath dokuments

en: StarOffice extended metafile image
lv: StarOffice paplašinātais metafaila attēls

en: StarWriter document
lv: StarWriter dokuments

en: SunOS News font
lv: SunOS News fonts

en: System
lv: Sistēma

en: TIFF image
lv: TIFF attēls

en: TarGA image
lv: TarGA attēls

en: Tcl script
lv: Tcl skripts

en: TeX document
lv: TeX dokuments

en: TeX dvi document
lv: TeX dvi dokuments

en: TeX font
lv: TeX fonts

en: TeX font metrics
lv: TeX fonta metrica

en: TeXInfo document
lv: TeXInfo dokuments

en: ToutDoux document
lv: ToutDoux dokuments

en: TrueType font
lv: TrueType fonts

en: Truevision Targa image
lv: Truevision Targa attēls

en: USENET news message
lv: USENET ziņu vēstule

en: Unidata netCDF document
lv: Unidata netCDF dokuments

en: User Interface
lv: Lietotāja Saskarne

en: User Interface/Fonts
lv: Lietotāja Saskarne/Fonti

en: V font
lv: V fonts

en: VRML document
lv: VRML dokuments

en: WAIS source code
lv: WAIS pirmkods

en: Windows bitmap image
lv: Windows bitkartes attēls

en: Windows icon image
lv: Windows ikonas attēls

en: Windows metafile graphics
lv: Windows metafaila grafika

en: WordPerfect document
lv: WordPerfect dokuments

en: X bitmap image
lv: X bitkartes attēls

en: X window image
lv: X window attēls

en: XML document
lv: XML dokuments

en: XPM image
lv: XPM attēls

en: Xbase database
lv: Xbase datubāze

en: Z shell script
lv: Z čaulas skripts

en: address card
lv: adreses kartiņa

en: application launcher
lv: aplikācijas palaidējs

en: ar archive
lv: ar arhīvs

en: arj archive
lv: arj arhīvs

en: authors list
lv: autoru saraksts

en: backup file
lv: rezerves kopijas fails

en: basic audio
lv: pamata audio

en: bibliography record
lv: bibliogrāfiskais ieraksts

en: binary program
lv: binārā programma

en: block device
lv: bloka iekārta

en: bzip-compressed file
lv: bzip-kompresēts fails

en: calendar file
lv: kalendāra fails

en: calendar or event document
lv: kalendāra vai notikuma dokuments

en: character device
lv: simboliska iekārta

en: comma-separated text document
lv: komatiem atdalīts teksta dokuments

en: compound document
lv: salikts dokuments

en: compress-compressed file
lv: saspiests fails

en: compressed GIMP document
lv: saspiests GIMP dokuments

en: directory information file
lv: direktorijas informācijas fails

en: document type definition
lv: dokumenta tipa definīcija

en: email headers
lv: epasta galviņas

en: email message/mailbox
lv: epasta vēstule/pastkaste

en: encrypted message
lv: kodēta vēstule

en: enriched text document
lv: paplašināts teksta fails

en: folder
lv: mape

en: gtar archive
lv: gtar arhīvs

en: gzip-compressed file
lv: gzip-kompresēts fails

en: help page
lv: palīdzības fails

en: mail delivery report
lv: pasta nosūtīšanas ziņojums

en: mail disposition report
lv: pasta izvietojuma ziņojums

en: mail system report
lv: pasta sistēmas ziņojums

en: makefile
lv: makefails

en: manual page
lv: rokasgrāmatas lapa

en: manual page (compressed)
lv: rokasgrāmatas lapa (saspiesta)

en: memory dump
lv: atmiņas izmete

en: message digest
lv: vēstules kopsavilkums

en: message in several formats
lv: vēstule dažādos formātos

en: multi-part message
lv: vairākdaļu vēstule

en: named pipe
lv: nosaukts kanāls

en: object code
lv: objekta kods

en: partial email message
lv: daļēja epasta vēstule

en: plain text document
lv: parasta teksta dokuments

en: profiler results
lv: profilera rezultāti

en: python byte code
lv: python baitu kods

en: reference to remote file
lv: norāde uz attālinātu failu

en: rejected patch file
lv: noraidīts labojuma fails

en: rich text document
lv: bagātinātā teksta dokuments

en: search results
lv: meklēšanas rezultāti

en: shared library
lv: koplietošanas bibliotēka

en: shell archive
lv: čaulas arhīvs

en: shell script
lv: čaulas skripts

en: signed message
lv: parakstīta vēstule

en: socket
lv: kanāls

en: software author credits
lv: programmatūras autors

en: software installation instructions
lv: programmatūras uzstādīšanas instrukcijas

en: software license terms
lv: programmatūras licenses noteikumi

en: source code patch
lv: pirmkoda labojums

en: style sheet
lv: stila lapa

en: symbolic link
lv: simboliskā saite

en: tab-separated text document
lv: tab-atdalīts teksta dokuments

en: tar archive
lv: tar arhīvs

en: tar archive (bzip2-compressed)
lv: tar arhīvs (bzip2-kompresēts)

en: tar archive (gzip-compressed)
lv: tar arhīvs (gzip-kompresēts)

en: theme
lv: tēma

en: troff document
lv: troff dokuments

en: troff me input document
lv: troff me ievada dokuments

en: troff mm input document
lv: troff mm ievada dokuments

en: troff ms input document
lv: troff ms ievada dokuments

en: unknown type
lv: nezināms tips

en: ustar archive
lv: ustar arhīvs

en: wave audio
lv: viļņu audio

en: web folder
lv: tīmekļa mape

en: xfig vector graphic
lv: xfig vektoru grafika

en: zip archive
lv: zip arhīvs

en: zoo archive
lv: zoo arhīvs
