gnome-mime-data - en to ne translation catalogue (352 entries)

en: 2D chemical structure
ne: द्वि-आयामिक रासायानिक संरचना

en: 3D Studio image
ne: त्रि-आयामिक स्टुडिओ चित्र

en: AIFC audio
ne: ए आई यफ सी ध्वनी

en: AIFF audio
ne: ए आई यफ सी ध्वनी

en: ANIM animation
ne: ए एन आई एम एनिमेसन

en: ARJ archive
ne: ए आर जे आर्काईभ

en: AVI video
ne: ‍ए भी आई भिडियो

en: AbiWord document
ne: ए बि आई वर्ड कागजात

en: Active Server page
ne: एक्टिभ सर्भर पेज(ASP)

en: Address card
ne: ठेगाना कार्ड

en: Adobe FrameMaker font
ne: एडोब फ्रेम मेकर फन्ट

en: Adobe font metrics
ne: एडोब फन्ट मेट्रिक्स

en: Andrew Toolkit inset
ne: एन्ड्रिऊ टुलकिट इनसेट

en: Application launcher
ne: एप्लिकेशन लन्चर

en: ApplixWare Graphics image
ne: एपलिक्सवेर चित्र

en: Applixware Words document
ne: एपलिक्सवेर वर्ड कागजात

en: Applixware presentation
ne: एपलिक्सवेर प्रस्तुति

en: Applixware spreadsheet
ne: एपलिक्सवेर स्प्रेडशिट

en: Ar archive
ne: एर आर्काईभ

en: Assembly source code
ne: हेस्केल सोर्स कोड

en: Audio
ne: ध्वनि

en: Authors list
ne: लेखकको सुची

en: AutoCAD image
ne: अटो क्याड चित्र

en: BCPIO document
ne: बि सि पि आई ओ कागजात

en: BDF font
ne: बि डि यफ फन्ट

en: Backup file
ne: ब्याकअप फाईल

en: Basic audio
ne: बेसिक ध्वनि

en: Bibliography record
ne: बिब्लोग्राफि रेकर्ड

en: Binary program
ne: बाईनरि प्रोग्राम

en: BitTorrent seed file
ne: वीटटोरेन्ट फाईल

en: Blender file
ne: ब्लेन्डर फाईल

en: Block device
ne: ब्लक डिभाईस

en: Bzip2 compressed file
ne: बि जिप कम्प्रेस्ड फाईल

en: C shell script
ne: सि शेल छन्द

en: C source code
ne: सि सोर्स कोड

en: C source code header
ne: सि सोर्स कोड हेडर

en: C++ source code
ne: सि‍‍++ सोर्स कोड हेडर

en: CGI program
ne: सि जि आई प्रोग्राम

en: CGM image
ne: सि जि यम चित्र

en: CMU raster image
ne: सि यम यु रेस्टर चित्र

en: CPIO archive
ne: सि पि आई ओ आर्काईभ

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
ne: सि पि आई ओ आर्काईभ (जि जिप कम्प्रेस्ड)

en: Calendar file
ne: क्यालेन्डर फाईल

en: Calendar or event document
ne: क्यालेन्डर अथवा ईभेन्ट कागजात

en: Character device
ne: क्यारेक्टर डिभाईस

en: Cinelerra editing sheet
ne: सिन्लेरा सम्पादन सीट

en: Comma-separated text document
ne: कमा सेपरेटेड टेक्ट कागजात

en: Commodore 64 audio
ne: कम्मोडोर ६४ ध्वनि

en: Compound document
ne: कम्पाऊण्ड कागजात

en: Compress-compressed file
ne: कम्प्रेस-कम्प्रेस्ड फाईल

en: Compressed GIMP document
ne: कम्प्रेस्ड जि आई एम पि कागजात

en: Corel Draw drawing
ne: कोरल ड्र चित्रण

en: Crystalline structure model
ne: घनिभूत संरचना पद्धति

en: DCL script
ne: डि सि एल छन्द

en: DOS font
ne: डस फन्ट%

en: DOS/Windows program
ne: डस विन्डो प्रोगराम%

en: DSSSL document
ne: डि यस यस यस एल कागजात%

en: DV video
ne: डि भी भिडियो

en: DXF vector graphic
ne: डि यफ यक्स भेक्टर ग्राफिक

en: Debian package
ne: डेबियन प्याकेज

en: Device Independant Bitmap
ne: ईन्डिपेन्डेन्ट बिटम्याप डिभाईस

en: Dia diagram
ne: डिआ चित्र

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
ne: डिजिटल ईमेजिङ्ग र संचार तथा मेडिसिन छविचित्र

en: Digital Moving Picture Exchange image
ne: डिजिटल चल चित्र आदान-प्रदान

en: Directory information file
ne: डाईरेक्टरिको सुचना दिने फाईल

en: DjVu image
ne: डिजेभीयु छविचित्र

en: Document type definition
ne: डक्युमेन्ट टाईप डेफिनेसन

en: Documents
ne: कागजातहरु

en: Documents/Diagram
ne: कागजातहरु/चित्र

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
ne: कागजातहरु/ऐक्सटेन्डेड मार्कअप लय्याङ्गवेज

en: Documents/Numeric
ne: कागजातहरु/न्युमेरीक%

en: Documents/Plain Text
ne: कागजातहरु/सादा अक्षर

en: Documents/Presentation
ne: कागजातहरु/प्रस्तुतिकरण

en: Documents/Project Management
ne: कागजातहरु/कार्य ब्यवस्थापन%

en: Documents/Published Materials
ne: कागजातहरु/निस्केका चिजबिज%

en: Documents/Spreadsheet
ne: कागजातहरु/सप्रेडशिट

en: Documents/TeX
ne: कागजातहरु/टेक्स

en: Documents/Text Markup
ne: कागजातहरु/टेक्सट मार्कअप

en: Documents/Vector Graphics
ne: कागजातहरु/भेक्टर ग्राफिक्स

en: Documents/Word Processor
ne: कागजातहरु/वर्ड प्रोसेसर

en: Documents/World Wide Web
ne: कागजातहरु/वर्लड वाईड वेब

en: Dolby Digital audio
ne: डल्बी डिजिटल ध्वनि

en: Dreamcast ROM
ne: ड्रिमकास्ट रोम

en: Emacs Lisp source code
ne: ईम्येक्स लिस्प सोर्स कोड

en: Email headers
ne: ई-मेल हेडरस

en: Email message/mailbox
ne: ई-मेल सन्देश/चिठ्ठी बाकस

en: Encrypted message
ne: एनकृप्टेड सन्देश

en: Enlightenment theme
ne: एनलाटमेन्ट थिम

en: Enriched text document
ne: एनरिचड टेक्सट कागजात

en: FLAC audio
ne: यफ एल ऐ सि ध्वनि

en: FLC animation
ne: यफ एल  सि ऐनिमेसन

en: FLI animation
ne: यफ एल आई ऐनिमेसन

en: FastTracker II audio
ne: फास्ट ट्रयाकर II अडियो

en: FlashPix Image
ne: फल्यास पिक्स चित्र

en: Flexible Image Transport System
ne: फ्लेक्सिबल ईमेज ट्रान्सपोर्ट सिस्टम

en: Folder
ne: फोल्डर

en: Fortran source code
ne: फोर्टट्रान सोर्स कोड

en: FrameMaker interchange document
ne: फ्रेममेकर ईन्टरचेन्ज कागजात

en: G3 fax image
ne: जि३ फ्याक्स चित्र

en: GIF image
ne: जि आई यफ चित्र

en: GIMP document
ne: जि आई यम पि कागजात

en: GMC link
ne: जि यम सि लिंक

en: GNOME desktop theme
ne:  जीनोमले मंडलाको थिम

en: GNU Oleo Spreadsheet
ne: जि यन यु ओ लिओ सप्रेडशिट

en: GNU mail message
ne: जि यन यु  मेल सन्देश

en: GTK configuration
ne: जि टि के कन्फिगरेसन

en: Game Boy ROM
ne: गेम ब्वाई रोम

en: Genesis ROM
ne: जेनिसिस-रोम

en: Glade project
ne: ग्लेड प्रोजेक्ट

en: GnuCash workbook
ne: ग्नु क्यास वर्कबुक

en: Gnumeric spreadsheet
ne: ग्नुमेरिक सप्रेडशिट

en: Gtar archive
ne: टार आर्काइभ

en: Gtktalog Catalogue
ne: जिटिकटा लग क्याटलग

en: Gzip-compressed file
ne: जि जिप कम्प्रेस्ड फाईल

en: HDF document
ne: यच डि यफ कागजात

en: HTML page
ne: यच टि यम यल पेज

en: Haskell source code
ne: हेस्केल सोर्स कोड

en: Help page
ne: सहयोग पाना

en: IDL document
ne: आई डि यल कागजात

en: IEF image
ne: आई ई यफ चित्र

en: IFF image
ne: आई यफ यफ चित्र

en: ILBM image
ne: आई यल बि यम चित्र

en: ISI video
ne: आई यस आई भिडिओ

en: ISO image
ne: आई यस ओ चित्र

en: Images
ne: चित्रहरु

en: Impulse Tracker audio
ne: ईम्पल्स ट्रयाकर ध्वनि

en: Information
ne: सुचना

en: Information/Calendar
ne: सुचना/क्यालेन्डर

en: Information/Financial
ne: सुचना/आर्थिक

en: JBuilder Project
ne: जे बिल्डर प्रोजेक्ट

en: JPEG image
ne: जे पि ई जि चित्र

en: Java byte code
ne: जाभा बाईट कोड

en: Java source code
ne: जाभा सोर्स कोड

en: JavaScript source code
ne: जाभा सोर्स कोड

en: KDE application details
ne: के डि ई एप्लिकेसन बिबरण

en: KIllustrator document
ne: के आई ईल्लसट्रेटर कागजात

en: KPresenter presentation
ne: के प्रेजेन्टर प्रेजेन्टेसन

en: KSpread spreadsheet
ne: के स्प्रेड स्प्रेडशिट

en: KWord document
ne: के वर्ड कागजात

en: Korn shell script
ne: कर्न शेल स्कृप्ट

en: LHA archive
ne: यल यच ए  आर्काईभ

en: LHARC archive
ne: यल यच ए आर सि आर्काईभ

en: LIBGRX font
ne: एल आई बी जि आर एक्स लिपी

en: LightWave object
ne: लाईट वेभ बस्तु

en: LightWave scene
ne: लाईट वेभ सिन

en: Linux PSF console font
ne: लिनक्स पि एस एफ कन्सोल लिपी

en: Literate haskell source code
ne: लिटरेट हेस्केल सोर्स कोड

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
ne: लोटस १-२-३ स्प्रेडशिट

en: LyX document
ne: एल वाई एक्स कागजात

en: MIDI audio
ne: मि डि ध्वनि

en: MOD audio
ne: एम ओ डि ध्वनि

en: MP3 audio
ne: एम पि थ्रि ध्वनि

en: MP3 audio playlist
ne: एम पि थ्रि प्ले लिस्ट

en: MPEG video
ne: एम पि ई जि भिडिओ

en: MPEG-4 audio
ne: एम पि ई जि ध्वनि

en: MS ASF audio
ne: एम एस ए एस एफ भिडिओ

en: MS ASF video
ne: एम एस ए एस एफ भिडिओ

en: MS video
ne: एम एस भिडिओ

en: MSX ROM
ne: एमयसएक्स-रोम

en: MacBinary file
ne: म्याक बाईनरि फाईल

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
ne: म्यासिन्थोस एप्पल डबल ईन्कोडेड फाईल

en: Macintosh BinHex-encoded file
ne: म्यासिन्थोस बिन हेक्स ईन्कोडेड फाईल

en: Macintosh StuffIt archive
ne: म्यासिन्थोस स्टफ ईट आर्काईभ

en: Macromedia Flash file
ne: म्याकरोमिडिया फ्लयास फाईल

en: MagicPoint presentation
ne: म्याजिकप्वाईन्ट प्रेजेन्टेसन

en: Magick image format
ne: म्याजिक चित्र फरम्याट

en: Mail delivery report
ne: मेल पुर्याएको रिपोर्ट

en: Mail disposition report
ne: मेल डिस्पोजिसन रिपोर्ट

en: Mail system report
ne: मेल सिस्टम रिपोर्ट

en: Makefile
ne: फाईल बनाऊने

en: Manual page
ne: म्यानुअल पाना

en: Manual page (compressed)
ne: म्यानुअल पाना(कम्प्रेस्ड)

en: Master System or Game Gear ROM
ne: मास्टर सिस्टम अथवा गेम गियर रोम

en: MathML document
ne: म्याथ एम एल कागजात

en: Matroska video
ne: Matroska भिडिओ

en: Memory dump
ne: मेमोरि डम्प

en: Message
ne: सन्देश

en: Message digest
ne: सन्देश डाईजेस्ट

en: Message in several formats
ne: बिभिन्न फरम्याट मा सन्देश

en: Microsoft Excel spreadsheet
ne: माइक्रोसफ्ट एक्सेल स्प्रेडशिटl

en: Microsoft PowerPoint document
ne: माइक्रोसफ्ट पावर प्वाईन्ट कागजात

en: Microsoft WMV playlist
ne: माइक्रोसफ्ट डब्लु एम भि सुची

en: Microsoft WMV video
ne: माइक्रोसफ्ट डब्लु एम भि भिडिओ

en: Microsoft Word document
ne: माइक्रोसफ्ट वर्ड कागजात

en: Microsoft video
ne: माइक्रोसफ्ट भिडिओ

en: Monkey audio
ne: Monkey ध्वनि

en: Multi-part message
ne: मल्टि पार्ट सन्देश

en: NES ROM
ne: एनईयस-रोम

en: Named pipe
ne: नेम्ड पाईप

en: Nautilus link
ne: नाऊटिलस लिंक

en: Nintendo64 ROM
ne: निन्टेन्डो ६४ रोम

en: Nullsoft video
ne: नलसफ्ट भिडिओ

en: ODA document
ne: ओ डि ए कागजात

en: Object code
ne: अब्जेक्ट कोड

en: Objective C source code
ne: सि सोर्स कोड

en: Ogg audio
ne: अग ध्वनि

en: OpenOffice.org Impress presentation
ne: ओपन अफिस.ओ आर जि ईम्प्रेस प्रेजेन्टेसन

en: OpenOffice.org Impress presentation template
ne: ओपन अफिस.ओ आर जि ईम्प्रेस प्रेजेन्टेसन टेमप्लेट

en: OpenOffice.org Math document
ne: ओपन अफिस.ओ आर जि म्याथ कागजात

en: OpenOffice.org Writer document
ne: ओपन अफिस.ओ आर जि राईटर कागजात

en: OpenOffice.org Writer global document
ne: ओपन अफिस.ओ आर जि राईटर ग्लोबल कागजात

en: OpenOffice.org Writer template
ne: ओपन अफिस.ओ आर जि राईटर टेमप्लेट

en: OpenOffice.org drawing
ne: ओपन अफिस.ओ आर जि चित्रबनाऊ

en: OpenOffice.org drawing template
ne: ओपन अफिस.ओ आर जि चित्रबनाऊने टेमप्लेट

en: OpenOffice.org spreadsheet
ne: ओपन अफिस.ओ आर जि स्प्रेडशिट

en: OpenOffice.org spreadsheet template
ne: ओपन अफिस.ओ आर जि स्प्रेडशिट टेमप्लेट

en: OpenType font
ne:  खुल्ला लिपि

en: PBM image
ne: पि बि एम चित्र

en: PC Paintbrush image
ne: पि सि पेन्टब्रश चित्र

en: PCF font
ne: पि सि एफ लिपि

en: PDF document
ne: पि डि एफ कागजात

en: PEF program
ne: पि ई एफ प्रोगराम

en: PGM image
ne: पि जि एम चित्र

en: PGN chess game
ne: पि जि एम चेस खेल

en: PGP keys
ne: पि जि पि साँचोहरु

en: PGP message
ne: पि जि पि सन्देश

en: PGP signature
ne: पि जि पि हस्ताक्षर

en: PGP-encrypted file
ne: पि जि पि एनक्रिप्टेड फाईल

en: PHP script
ne: पि एच पि स्कृप्ट

en: PICT image
ne: पि आई सि टि चित्र

en: PNG image
ne: पि एन जि चित्र

en: PNM image
ne: पि एन एम चित्र

en: PPM image
ne: पि पि एम चित्र

en: Packages
ne: प्याकेजहरु

en: Palm OS database
ne: पाल्म ओ एस डाटाबेस

en: Palm Pixmap image
ne: पाल्म पिक्सम्याप चित्र

en: Partial email message
ne: टुक्रा ई-मेल सन्देश

en: Pascal source code
ne: पास्कल सोर्स कोड

en: Perl script
ne: पर्ल स्कृप्ट

en: Photo CD image
ne: फोटो सि डी चित्र

en: Photoshop document
ne: फोटोशप कागजात

en: Plain text document
ne: सादा टेक्सट कागजात

en: Playlist
ne: बजाऊने लिस्ट

en: PostScript Type 1 font
ne: पोस्ट स्कृप्ट टाईप १ लिपि

en: PostScript document
ne: पोस्ट स्कृप्ट कागजात

en: Profiler results
ne: प्रोफाईलर रिजल्ट

en: Project Plan
ne: प्रोजेक्ट प्लान

en: Python byte code
ne: पाईथन बाईट कोड

en: Python source code
ne: पाईथन सोर्स कोड

en: QuickTime movie
ne: क्विक टाईम फिल्म

en: Quicken document
ne: क्विकन कागजात

en: Quicken for Windows document
ne: विनडोज को लागी क्विकन कागजात

en: RAR archive
ne: आर ए आर आर्काईभ

en: README document
ne: मलाई पढनुहोस कागजात

en: RGB image
ne: आर जि बि चित्र

en: RIFF audio
ne: आर आई एफ एफ ध्वनि

en: RPM package
ne: आर पि एम प्याकेज

en: Raw Gray Sample
ne: र ग्रे नमुना

en: RealAudio document
ne: रियल अडियो कागजात

en: RealAudio/Video document
ne: रियल अडियो/भिडिओ कागजात

en: RealVideo video
ne: रियल भिडिओ भिडिओ

en: Reference to remote file
ne: रेफरेन्स टु रिमोट फाईल

en: Rejected patch file
ne: अस्विकृत प्याच फाईल

en: Rich text document
ne: रिच टेक्सट कागजात

en: S/MIME file
ne: एस/एम आई एम ई फाईल

en: S/MIME signature
ne: एस/एम आई एम ई हस्ताक्षर

en: SGI video
ne: एस जि आई भिडिओ

en: SGML document
ne: एस जि एम एल कागजात

en: SHOUTcast playlist
ne: शाऊट कास्ट बजाऊने लिस्ट

en: SMIL script
ne: एस एम आई एल स्कृपट

en: SQL code
ne: एस क्यु एल कोड

en: SUN Rasterfile
ne: सन रास्टर फाईल

en: SV4 CPIO archive
ne: एस भि ४ सि पि आई ओ आर्काईभ

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
ne: एस भि ४ सि पि आई पि(सि आर सि सहित)

en: SVG art
ne: एस भि जि आर्ट

en: Scheme source code
ne: स्किम सोर्स कोड

en: Scream Tracker 3 audio
ne: स्क्रिम ट्रयाकर ३ ध्वनि

en: Scream Tracker audio
ne: स्क्रिम ट्रयाकर ध्वनि

en: Scream Tracker instrument
ne: स्क्रिम ट्रयाकर बाद्यबादन

en: Search results
ne: खोजिएको फल

en: Security
ne: सुरक्षा

en: Setext document
ne: छानिएको कागजात

en: Shared library
ne: बांडिएको लाईब्रेरी

en: Shell archive
ne: शेल आर्काईभ

en: Shell script
ne: शेल स्कृप्ट

en: Signed message
ne: हस्ताक्षरित सन्देश

en: Silicon Graphics image
ne: सिलिकन ग्राफिक्स चित्र

en: Socket
ne: सकेट

en: Software Development
ne: सफ्टवेर बिकास

en: Software Development/ROM Images
ne: सफ्टवेर बिकास/रोम चित्र

en: Software Development/Source Code
ne: सफ्टवेर बिकास/सोर्स कोड

en: Software author credits
ne: सफ्टवेर लेखक श्रेय

en: Software installation instructions
ne: सफ्टवेर ईन्सटलगर्न ईन्ट्रक्सन

en: Software license terms
ne: सफ्टवेर लाईसेन्स टर्मस

en: Source code patch
ne: सोर्स कोड प्याच

en: Speech document
ne: स्पिच कागजात

en: Speedo font
ne: स्पिडो लिपि

en: Spreadsheet Interchange document
ne: सप्रेडशिट ईन्टरचेन्ज कागजात

en: Stampede package
ne: स्टयाम्पेड प्याकेज

en: StarCalc spreadsheet
ne: स्टारक्याल्क सप्रेडशिट

en: StarChart chart
ne: स्टारचार्ट चार्ट

en: StarDraw drawing
ne: स्टारड्र ड्रईंग

en: StarImpress presentation
ne: स्टारलमप्रेस प्रस्तुति

en: StarMail file
ne: स्टार मेल फाईलl

en: StarMath document
ne: स्टार म्याथ कागजात

en: StarOffice extended metafile image
ne: स्टार अफिस ऐक्सटेन्डेड मेटा फाईल

en: StarWriter document
ne: स्टार राईटर कागजात

en: Style sheet
ne: स्टाईल शिट

en: Sun mu-law audio
ne: सन मु-लअ ध्वनि

en: SunOS News font
ne: सन ओ एस न्युज लिपि

en: Symbolic link
ne: सिम्बोलिक लिंक

en: System
ne: सिस्टम

en: TIFF image
ne: टि आई एफ एफ चित्र

en: Tab-separated text document
ne: ट्याबले छुट्याईएको टेक्सट कागजात

en: Tar archive
ne: टार आर्काईभ

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
ne: टार आर्काइभ(बिजिप२- कम्प्रेस्ड)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
ne: टार आर्काइभ(जिप- कम्प्रेस्ड)

en: TarGA image
ne: टारगा चित्र

en: Tcl script
ne: टि सि एल सकृप्टl

en: TeX document
ne: टेक्स कागजात

en: TeX dvi document
ne: टेक्स डि भि आई कागजातi

en: TeX font
ne: टेक्स लिपि

en: TeX font metrics
ne: टेक्सलिपि मेट्रिक्स

en: TeXInfo document
ne: टेक्स ईन्फो कागजात

en: Theme
ne: थिम

en: ToutDoux document
ne: टाऊट डाऊक्स कागजात

en: Troff document
ne: ट्रोफ कागजात

en: Troff me input document
ne: ट्रोफ एम ई ईनपुट कागजात

en: Troff mm input document
ne: ट्रोफ एम एम ईनपुट कागजात

en: Troff ms input document
ne: ट्रोफ एम एस ईनपुट कागजात

en: TrueType font
ne: ट्रऊ टाईप लिपि

en: Truevision Targa image
ne: ट्रऊ भिजन टारगा चित्र

en: USENET news message
ne: युजनेट न्युज सन्देश

en: Unidata netCDF document
ne: युनिडेटा नेट सि डि एफ कागजात

en: Unknown type
ne: थाहा नभएको खालको

en: User Interface
ne: प्रयोगकर्ता को लागि

en: User Interface/Fonts
ne: प्रयोगकर्ता को लागि/लिपि

en: Ustar archive
ne: उस्टrर आर्काइभ

en: V font
ne: भि लिपि

en: VOC audio
ne: भि ओ सि ध्वनि

en: VRML document
ne: भि आर एम एल कागजातL

en: Verilog source code
ne: %सि सोर्स कोड

en: Video
ne: भिडिओ

en: Vivo video
ne: भिभो भिडिओ

en: WAIS source code
ne: वेस सोर्स कोड

en: Wave audio
ne: ध्वनि तरंग

en: Wavelet video
ne: वेभलेट भिडिओ

en: Web folder
ne: वेब फोल्डर

en: Windows bitmap image
ne: विन्डोज बिटम्याप चित्र

en: Windows icon image
ne: विन्डोज आईकन चित्र

en: Windows metafile graphics
ne: विन्डोज मेटाफाईल ग्राफिक्स

en: WordPerfect document
ne: वर्ड पर्फेक्ट कागजात

en: X bitmap image
ne: एक्स बिटम्याप चित्र

en: X window image
ne: एक्स विन्डो चित्र

en: XML document
ne: एक्स एम एल कागजात

en: XPM image
ne: एक्स पि एम चित्र

en: Xbase database
ne: एक्सबेस डेटाबेस

en: Yacc grammar source code
ne: Yacc सोर्स कोड

en: Z shell script
ne: जेड शेल स्कृप्ट

en: Zip archive
ne: जिप आर्काइभ

en: Zoo archive
ne: जु आर्काइभ

en: xfig vector graphic
ne: एक्स एफ आई जि भेक्टर ग्राफिक
