gnome-mime-data - en to nso translation catalogue (362 entries)

en: 2D chemical structure
nso: Sebopego sa khemikhale sa 2D

en: 3D Studio image
nso: Seswantho sa Setudiyo sa 3D

en: AIFC audio
nso: Modumo wa AIFC

en: AIFF audio
nso: Modumo wa AIFF

en: ANIM animation
nso: Tsooloo ya ANIM

en: ARJ archive
nso: Polokelo ya ditokumente ya ARJ

en: AVI video
nso: Bidio ya AVI

en: AbiWord document
nso: Tokumente ya AbiWord

en: Active Server page
nso: Letlakala la Seabi le omago

en: Address card
nso: Karata ya aterese

en: Adobe FrameMaker font
nso: Fonto ya Sediri sa Foreime sa Adobe

en: Adobe font metrics
nso: Ditekanyo ta fonto ya Adobe

en: Andrew Toolkit inset
nso: Mokero wa Seswaro sa didiriwa wa Andrew

en: Application launcher
nso: Setsebagati sa tirio

en: ApplixWare Graphics image
nso: Seswantho sa Dithalwa ta ApplixWare

en: Applixware Words document
nso: Tokumente ya Mantu ya Applixware

en: Applixware presentation
nso: Tlhagio ya Applixware

en: Applixware spreadsheet
nso: Lelokelelo la ditokumente la Applixware

en: Ar archive
nso: Polokelo ya ditokumente ya Ar

en: Assembly source code
nso: Khoutu ya mothopo ya kopano

en: Audio
nso: Modumo

en: Authors list
nso: Lelokelelo la bangwadi

en: AutoCAD image
nso: Seswantho sa CAD e Itiragalelago

en: BCPIO document
nso: Tokumente ya BCPIO

en: BDF font
nso: Fonto ya BDF

en: Backup file
nso: Faele ya kopi ya tsebio

en: Basic audio
nso: Modumo wa motheo

en: Bibliography record
nso: Rekhoto ya Lelokelelo la Histori

en: Binary program
nso: Lenaneo leo le lego gabedi

en: BitTorrent seed file
nso: Faele ya peu ya BitTorrent

en: Blender file
nso: Faele ya Setswaki

en: Block device
nso: Sediriwa sa go thiba

en: Bzip2 compressed file
nso: Faele e gateletwego ya Bzip2

en: C shell script
nso: Sengwalwa sa legapi la C

en: C source code
nso: Khoutu ya mothopo ya C

en: C source code header
nso: Hlogwana ya godimo ya khoutu ya mothopo ya C

en: C++ source code
nso: Khoutu ya mothopo ya C++

en: CGI program
nso: Lenaneo la CGI

en: CGM image
nso: Seswantho sa CGM

en: CMU raster image
nso: Seswantho sa dikhutlo te thalago seswantho sa CMU

en: CPIO archive
nso: Polokelo ya ditokumente ya CPIO

en: CPIO archive (Gzip-compressed)
nso: Polokelo ya ditokumente ya CPIO (Gzip-e gateletwego)

en: Calendar file
nso: Faele ya khalendara

en: Calendar or event document
nso: Khalendara goba tokumente ya ditiragalo

en: Character device
nso: Sediriwa sa ditlhaka

en: Cinelerra editing sheet
nso: Letlakala la go lokia la Cinelerra

en: Comma-separated text document
nso: Tokumente ya sengwalwa seo se arotwego ka difegelwana

en: Commodore 64 audio
nso: Modumo wa mohlankedi-mogolo wa 64

en: Compound document
nso: Tokumente e Kopantwego

en: Compress-compressed file
nso: Gatelela-faele e gateletwego

en: Compressed GIMP document
nso: Tokumente e gateletwego ya GIMP

en: Corel Draw drawing
nso: Go thala ga Sethadi sa Corel

en: Crystalline structure model
nso: Mohlala wa sebopego sa Kristale

en: DCL script
nso: Sengwalwa sa DCL

en: DOS font
nso: Fonto ya DOS

en: DOS/Windows program
nso: Lenaneo la DOS/Windows

en: DSSSL document
nso: Tokumente ya DSSSL

en: DV video
nso: Bidio ya DV

en: DXF vector graphic
nso: Seswantho sa sehlahli sa DXF

en: Debian package
nso: Ngatana ya Debian

en: Device Independant Bitmap
nso: Bitmap e Ikemetego ya Sediriwa

en: Dia diagram
nso: Seswantho sa Dia

en: Digital Imaging and Communications in Medicine image
nso: Seswantho sa go Dira Diswantho ka Dinomoro le Dikgokagano Kalafong

en: Digital Moving Picture Exchange image
nso: Seswantho sa go Ananya Seswantho se uthago sa Dinomoro

en: Directory information file
nso: Faele ya thupeto ya tshedimoo

en: DjVu image
nso: seswantho sa DjVu

en: Document type definition
nso: Tlhaloso ya mohuta wa tokumente

en: Documents
nso: Ditokumente

en: Documents/Diagram
nso: Ditokumente/Seswantho

en: Documents/Extended Markup Language (XML)
nso: Ditokumente/Leleme la go Swaya le Okeditwego (XML)

en: Documents/Numeric
nso: Ditokumente/Dinomoro

en: Documents/Plain Text
nso: Ditokumente/Sengwalwa se se nago Selo

en: Documents/Presentation
nso: Ditokumente/Tlhagio

en: Documents/Project Management
nso: Ditokumente/Taolo ya Porojeke

en: Documents/Published Materials
nso: Ditokumente/Didiriwa teo di Phatlaladitwego

en: Documents/Spreadsheet
nso: Ditokumente/Lelokelelo la Ditokumente

en: Documents/TeX
nso: Ditokumente/TeX

en: Documents/Text Markup
nso: Ditokumente/Go Swaya Sengwalwa

en: Documents/Vector Graphics
nso: Ditokumente/Diswantho ta Sehlahli

en: Documents/Word Processor
nso: Ditokumente/Sehlami sa Mantu

en: Documents/World Wide Web
nso: Documents/Wepe ya Lefase ka Bophara

en: Dolby Digital audio
nso: Modumo wa Dinomoro wa Dolby

en: Dreamcast ROM
nso: KBF ya Dreamcast

en: Emacs Lisp source code
nso: Khoutu ya mothopo ya Emacs Lisp

en: Email headers
nso: Dihlogwana ta godimo ta poso ya elektronike

en: Email message/mailbox
nso: Molaeta wa poso ya elektronike/lepokisi la poso

en: Encrypted message
nso: Molaetsa o tsenthitwego khoutu

en: Enlightenment theme
nso: Sehlogo sa go go bea seeteng

en: Enriched text document
nso: Tokumente ya sengwalwa e humiitwego

en: Epiphany bookmarks file
nso: Faele ya dipuku-tshwayo ta kutollo

en: FLAC audio
nso: Modumo wa FLAC

en: FLC animation
nso: Tsooloo ya FLC

en: FLI animation
nso: Tsooloo ya FLI

en: FastTracker II audio
nso: Modumo wa FastTracker II

en: FlashPix Image
nso: Seswantho sa FlashPix

en: Flexible Image Transport System
nso: Tshepedio ya Senamelwa sa Seswantho seo se Feto-fetogago

en: Folder
nso: Sephuthedi

en: Fortran source code
nso: khoutu ya mothopo ya Fortran

en: FrameMaker interchange document
nso: Tokumente e feto-fetogago ya Sediri sa Foreime

en: G3 fax image
nso: Seswantho sa fakese ya G3

en: GIF image
nso: Seswantho sa GIF

en: GIMP document
nso: Tokumente ya GIMP

en: GMC link
nso: Kgokaganyo ya GMC

en: GNOME desktop theme
nso: Sehlogo sa teseke ya GNOME

en: GNU Oleo Spreadsheet
nso: Lelokelelo la ditokumente la Oleo ya GNU

en: GNU mail message
nso: Molaeta wa poso wa GNU

en: GTK configuration
nso: Go fetola sebopego ga GTK

en: Game Boy ROM
nso: KBF ya Game Boy

en: Genesis ROM
nso: KBF ya Genesis

en: Glade project
nso: Porojeke ya Glade

en: GnuCash workbook
nso: Puku ya go omela ya GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
nso: Lelokelelo la ditokumente la Gnumeric

en: Gtar archive
nso: Polokelo ya ditokumente ya Gtar

en: Gtktalog Catalogue
nso: Puku ya diswantho ya Gtktalog

en: Gzip-compressed file
nso: Faele e gateletwego ya Gzip

en: HDF document
nso: Tokumente ya HDF

en: HTML page
nso: Letlakala la LSSK

en: Haskell source code
nso: Khoutu ya mothopo ya Haskell

en: Help page
nso: Letlakala la thuo

en: IDL document
nso: Tokumente ya IDL

en: IEF image
nso: Seswantho sa IEF

en: IFF image
nso: Seswantho sa IFF

en: ILBM image
nso: Seswantho sa ILBM

en: ISI video
nso: Bidio ya ISI

en: ISO image
nso: Seswantho sa ISO

en: Images
nso: Diswantho

en: Impulse Tracker audio
nso: Modumo wa go Latediia Thuumeto

en: Information
nso: Tshedimoo

en: Information/Calendar
nso: Tshedimoo/Khalendara

en: Information/Financial
nso: Tshedimoo/Matlotlo

en: Installed GNOME desktop theme
nso: Sehlogo se tsenthitwego tesekeng sa GNOME

en: JBuilder Project
nso: Porojeke ya Jbuilder

en: JPEG image
nso: Seswantho sa JPEG

en: Java byte code
nso: Khoutu ya paete ya Java

en: Java code archive
nso: Polokelo ya ditokumente ya khoutu ya Java

en: Java source code
nso: Khoutu ya mothopo ya Java

en: JavaScript source code
nso: Khoutu ya mothopo ya Sengwalwa sa Java

en: KDE application details
nso: Dintlha ta tirio ya KDE

en: KIllustrator document
nso: Tokumente ya Mmonthi wa K

en: KPresenter presentation
nso: Tlhagio ya Mohlagii wa K

en: KSpread spreadsheet
nso: Lelokelelo la Ditokumente la Phatlalato ya K

en: KWord document
nso: Tokumente ya Lentu la K

en: Korn shell script
nso: Sengwalwa sa legapi la Korn

en: LHA archive
nso: Polokelo ya ditokumente ya LHA

en: LHARC archive
nso: Polokelo ya ditokumente ya LHARC

en: LIBGRX font
nso: Fonto ya LIBGRX

en: LightWave object
nso: Sediriwa sa LightWave

en: LightWave scene
nso: Ponagalo ya LightWave

en: Linux PSF console font
nso: Fonto ya sediriwa sa go tswaka te bonthwago ta Linux ya PSF

en: Literate haskell source code
nso: Khoutu ya mothopo ya haskell ya go kgona go bala

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
nso: Lelokelelo la ditokumente la Lotus 1-2-3

en: LyX document
nso: Tokumente ya LyX

en: MIDI audio
nso: Modumo wa MIDI

en: MOD audio
nso: Modumo wa MOD

en: MP3 audio
nso: Modumo wa MP3

en: MP3 audio playlist
nso: Lelokelelo la go bapala la modumo wa MP3

en: MPEG video
nso: Bidio ya MPEG

en: MPEG-4 audio
nso: Modumo wa MPEG-4

en: MS ASF audio
nso: Modumo wa MS ASF

en: MS ASF video
nso: Bidio ya MS ASF

en: MS video
nso: Bidio ya MS

en: MSX ROM
nso: KBF ya MSX

en: MacBinary file
nso: Faele ya MacBinary

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
nso: Faele e tsenthitwego khoutu ya Macintosh AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
nso: Faele e tsenthitwego khoutu ya Macintosh BinHex

en: Macintosh StuffIt archive
nso: Polokelo ya ditokumente ya Macintosh StuffIt

en: Macromedia Flash file
nso: Faele ya Macromedia Flash

en: MagicPoint presentation
nso: Tlhagio ya MagicPoint

en: Magick image format
nso: Sebopego sa seswantho sa Magick

en: Mail delivery report
nso: Pego ya go iwa ga poso

en: Mail disposition report
nso: Pego ya sebopego sa poso

en: Mail system report
nso: Pego ya tshepedio ya poso

en: Makefile
nso: Dira faele

en: Manual page
nso: Letlakala la maitirelo

en: Manual page (compressed)
nso: Letlakala la maitirelo (gateletwego)

en: Master System or Game Gear ROM
nso: KBF ya Tshepediso e Kgolo goba Kere ya Papadi

en: MathML document
nso: Tokumente ya MathML

en: Matroska video
nso: Bidio ya Matroska

en: Memory dump
nso: Kgopolo e lahlegilego

en: Message
nso: Molaeta

en: Message digest
nso: Go amogela molaeta

en: Message in several formats
nso: Molaeta ka dibopego te mmalwa

en: Microsoft Excel spreadsheet
nso: Lelokelelo la ditokumente la Microsoft Excel

en: Microsoft PowerPoint document
nso: Tokumente ya Microsoft PowerPoint

en: Microsoft WMV playlist
nso: Lelokelelo la go bapala la Microsoft WMV

en: Microsoft WMV video
nso: Bidio ya Microsoft WMV

en: Microsoft Word document
nso: Tokumente ya Microsoft Word

en: Microsoft video
nso: Bidio ya Microsoft

en: Monkey audio
nso: Modumo wa Monkey

en: Mozilla bookmarks file
nso: Faele ya dipuku-tshwayo ta Mozilla

en: Multi-part message
nso: Molaeta o nago le dikarolo te dinti

en: NES ROM
nso: KBF ya NES

en: Named pipe
nso: Phaepe e filwego leina

en: Nautilus link
nso: Kgokaganyo ya Nautilus

en: Netscape bookmarks file
nso: Faele ya dipuku-tshwayo ta Netscape

en: Nintendo64 ROM
nso: KBF ya Nintendo64

en: Nullsoft video
nso: Bidio ya Nullsoft

en: ODA document
nso: Tokumente ya ODA

en: Object code
nso: Khoutu ya Sediriwa

en: Objective C source code
nso: Khoutu ya mothopo ya Sediriwa sa C

en: Ogg audio
nso: Modumo wa Ogg

en: OpenOffice.org Impress presentation
nso: Tlhagio ya go Kgahlia ya OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Impress presentation template
nso: Thempoleiti ya tlhagio ya go kgahlia ya OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Math document
nso: Tokumente ya Dipalo ya OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Writer document
nso: Tokumente ya Mongwadi ya OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Writer global document
nso: Tokumente ya lefase ka bophara ya Mongwadi ya OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Writer template
nso: Thempoleiti ya Mongwadi ya OpenOffice.org

en: OpenOffice.org drawing
nso: Go thala ga OpenOffice.org

en: OpenOffice.org drawing template
nso: Thempoleiti ya go thala ya OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet
nso: Lelokelelo la ditokumente la OpenOffice.org

en: OpenOffice.org spreadsheet template
nso: Thempoleiti ya lelokelelo la ditokumente la OpenOffice.org

en: OpenType font
nso: Fonto ya OpenType

en: PBM image
nso: Seswantho sa PBM

en: PC Paintbrush image
nso: Seswantho sa PC Paintbrush

en: PCF font
nso: Fonto ya PCF

en: PDF document
nso: Tokumente ya PDF

en: PEF program
nso: Lenaneo la PEF

en: PGM image
nso: Seswantho sa PGM

en: PGN chess game
nso: Papadi ya these ya PGN

en: PGP keys
nso: Dinotlelo ta PGP

en: PGP message
nso: Molaeta wa PGP

en: PGP signature
nso: Mosaeno wa PGP

en: PGP-encrypted file
nso: Faele e tsenthitwego khoutu ya PGP

en: PHP script
nso: Sengwalwa sa PHP

en: PICT image
nso: Seswantho sa PICT

en: PNG image
nso: Seswantho sa PNG

en: PNM image
nso: Seswantho sa PNM

en: PPM image
nso: Seswantho sa PPM

en: Packages
nso: Dingatana

en: Palm OS database
nso: Datapeisi ya Palm OS

en: Palm Pixmap image
nso: Seswantho sa Palm Pixmap

en: Partial email message
nso: Molaeta wa poso ya elektronike o sa felelago

en: Pascal source code
nso: Khoutu ya mothopo ya Pascal

en: Perl script
nso: Sengwalwa sa Perl

en: Photo CD image
nso: Seswantho sa Senepe sa CD

en: Photoshop document
nso: Tokumente ya lebenkele la dinepe

en: Plain text document
nso: Tokumente e se nago selo

en: Playlist
nso: Lelokelelo la go bapala

en: PostScript Type 1 font
nso: Fonto ya PostScript ya Mohuta wa 1

en: PostScript document
nso: Tokumente ya PostScript

en: Profiler results
nso: Dipoelo ta Mohlagii

en: Project Plan
nso: Polane ya Porojeke

en: Python byte code
nso: Khoutu ya paete ya Python

en: Python source code
nso: Khoutu ya mothopo ya Python

en: QuickTime movie
nso: Filimi ya QuickTime

en: Quicken document
nso: Tokumente ya Quicken

en: Quicken for Windows document
nso: Quicken bakeng sa tokumente ya Windows

en: RAR archive
nso: Polokelo ya ditokumente ya RAR

en: README document
nso: Tokumente ya MPALE

en: RGB image
nso: Seswantho sa RGB

en: RIFF audio
nso: Modumo wa RIFF

en: RPM package
nso: Ngatana ya RPM

en: Raw Gray Sample
nso: Mohlala wa Raw Gray

en: RealAudio document
nso: Tokumente ya Modumo wa Kgonthe

en: RealAudio/Video document
nso: Tokumente ya Modumo wa Kgonthe/Bidio

en: RealVideo video
nso: Bidio ya Bidio ya Kgonthe

en: Reference to remote file
nso: Thupeto faeleng yeo e lego kgole

en: Rejected patch file
nso: Faele ya go kopanya e gannwego

en: Rich text document
nso: Tokumente ya sengwalwa se humilego

en: S/MIME file
nso: Faele ya S/MIME

en: S/MIME signature
nso: Mosaeno wa S/MIME

en: SGI video
nso: Bidio ya SGI

en: SGML document
nso: Tokumente ya SGML

en: SHOUTcast playlist
nso: Lelokelelo la go bapala la SHOUTcast

en: SMIL script
nso: Sengwalwa sa SMIL

en: SQL code
nso: Khoutu ya SQL

en: SUN Rasterfile
nso: Faele ya dikhutlo te bopago seswantho ya SUN

en: SV4 CPIO archive
nso: Polokelo ya ditokumente ya SV4 CPIO

en: SV4 CPIP archive (with CRC)
nso: Polokelo ya ditokumente ya SV4 CPIP (e nago le CRC)

en: SVG art
nso: Bokgabo bja SVG

en: Samba share
nso: Kabelo ya Samba

en: Scheme source code
nso: Khoutu ya mothopo ya sekema

en: Scream Tracker 3 audio
nso: Modumo wa go Latediia Kgoeleto wa 3

en: Scream Tracker audio
nso: Modumo wa go Latediia Kgoeleto

en: Scream Tracker instrument
nso: Sediriwa sa go Latediia Kgoeleto

en: Search results
nso: Dipoelo ta nyakiio

en: Security
nso: Polokego

en: Setext document
nso: Tokumente ya sengwalwa sa Se

en: Shared Printer
nso: Segatii se Abelanwago

en: Shared library
nso: Bokgoba-puku bjo abelanwago

en: Shell archive
nso: Polokelo ya ditokumente ya Shell

en: Shell script
nso: Sengwalwa sa Shell

en: Signed message
nso: Molaeta o saennwego

en: Silicon Graphics image
nso: Seswantho sa Dithalwa ta Silicon

en: Socket
nso: Sokhete

en: Software Development
nso: Twetopele ya software

en: Software Development/ROM Images
nso: Twetopele ya software/Diswantho ta KBF

en: Software Development/Source Code
nso: Twetopele ya software/Khoutu ya Mothopo

en: Software author credits
nso: Ditheto ta mongwadi ta software

en: Software installation instructions
nso: Ditaelo ta go tsentha software

en: Software license terms
nso: Dipeelo ta laesense ya software

en: Source code patch
nso: Kopanyo ya khoutu ya mothopo

en: Speech document
nso: Tokumente ya polelo

en: Speedo font
nso: Fonto ya Speedo

en: Spreadsheet Interchange document
nso: Tokumente e Feto-fetogago ya Lelokelelo la Ditokumente

en: Stampede package
nso: Ngatana ya Stampede

en: StarCalc spreadsheet
nso: Lelokelelo la ditokumente la StarCalc

en: StarChart chart
nso: Thate ya StarChart

en: StarDraw drawing
nso: Go thala ga StarDraw

en: StarImpress presentation
nso: Tlhagio ya StarImpress

en: StarMail file
nso: Faele ya StarMail

en: StarMath document
nso: Tokumente ya StarMath

en: StarOffice extended metafile image
nso: Seswantho sa metafile e okeditwego ya StarOffice

en: StarWriter document
nso: Tokumente ya StarWriter

en: Style sheet
nso: Pampiri e ngwadilwego ka tsela e itego

en: Sun mu-law audio
nso: Modumo wa Sun mu-law

en: SunOS News font
nso: Fonto ya Ditaba ya SunOS

en: Symbolic link
nso: Kgokaganyo ya seswantheto

en: System
nso: Tshepedio

en: TIFF image
nso: Seswantho sa TIFF

en: Tab-separated text document
nso: Tokumente ya sengwalwa e arotwego ka tab

en: Tar archive
nso: Polokelo ya ditokumente ya Tar

en: Tar archive (Bzip2-compressed)
nso: Polokelo ya ditokumente ya Tar (e gateletwego ka Bzip2)

en: Tar archive (Gzip-compressed)
nso: Polokelo ya ditokumente ya Tar (e gateletwego ka Gzip)

en: TarGA image
nso: Seswantho sa TarGA

en: Tcl script
nso: Sengwalwa sa Tcl

en: TeX document
nso: Tokumente ya TeX

en: TeX dvi document
nso: Tokumente ya TeX dvi

en: TeX font
nso: Fonto ya TeX

en: TeX font metrics
nso: Ditekanyo ta fonto ta TeX

en: TeXInfo document
nso: Tokumente ya tshedimoo ya TeX

en: Theme
nso: Sehlogo

en: ToutDoux document
nso: Tokumente ya ToutDoux

en: Troff document
nso: Tokumente ya Troff

en: Troff me input document
nso: Tokumente ya tsebio ya Troff me

en: Troff mm input document
nso: Tokumente ya tsebio ya Troff mm

en: Troff ms input document
nso: Tokumente ya tsebio ya Troff

en: TrueType font
nso: Fonto ya Mohuta wa thereo

en: Truevision Targa image
nso: Seswantho sa Targa ya Pono ya thereo

en: USENET news message
nso: Molaeta wa ditaba wa USENET

en: Unidata netCDF document
nso: Tokumente ya Unidata netCDF

en: Unknown type
nso: Mohuta o sa tsebjwego

en: User Interface
nso: Polediano ya Modirii

en: User Interface/Fonts
nso: Polediano ya Modirii/Difonto

en: Ustar archive
nso: Polokelo ya ditokumente ya Ustar

en: V font
nso: Fonto ya V

en: VOC audio
nso: Modumo wa VOC

en: VRML document
nso: Tokumente ya VRML

en: Verilog source code
nso: Khoutu ya mothopo ya Verilog

en: Video
nso: Bidio

en: Vivo video
nso: Bidio ya Vivo

en: WAIS source code
nso: Khoutu ya mothopo ya WAIS

en: Wave audio
nso: Modumo wa Wave

en: Wavelet video
nso: Bidio ya Wavelet

en: Web folder
nso: Sephuthedi sa wepe

en: Windows bitmap image
nso: Seswantho sa bitmap ya Windows

en: Windows icon image
nso: Seswantho sa leswao sa Windows

en: Windows metafile graphics
nso: Dithalwa ta metafile ya Windows

en: WordPerfect document
nso: Tokumente ya WordPerfect

en: X bitmap image
nso: Seswantho sa bitmap ya X

en: X window image
nso: Seswantho sa window ya X

en: XBEL bookmarks file
nso: Faele ya dipuku-tshwayo ya XBEL

en: XML document
nso: Tokumente ya XML

en: XPM image
nso: Seswantho sa XPM

en: Xbase database
nso: Datapeisi ya Xbase

en: Yacc grammar source code
nso: Khoutu ya mothopo ya popopolelo ya Yacc

en: Z shell script
nso: Sengwalwa sa legapi sa Z

en: Zip archive
nso: Polokelo ya ditokumente ya Zip

en: Zoo archive
nso: Polokelo ya ditokumente ya Zoo

en: gettext translation
nso: Hweta phetolelo ya sengwalwa

en: iPod software
nso: Software ya iPod

en: xfig vector graphic
nso: Sethalwa sa sehlahli sa xfig
